Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Poza tym do tematu da się podejść na różne sposoby. 

 

1. Rzucasz stałe, wybrane przez Ciebie napięcie, którego nie chcesz przekraczać. Arbitrarnie dobrana przez Ciebie liczba @muki23i od niej wychodzisz. Np 1.175V

 

2. Ustawiasz stały mnożnik i sprawdzasz temperatury & stabilność. 

 

3a. Wywala się ale temperatury są już bardzo ok? Jedziesz w dół z mnożnikiem. 

 

3b. Jest stabilnie, ale gorąco? Jedziesz w dół w z napięciem (0,05V step). 

 

3c. Wywala sie i jest gorąco - mnożnik i napięcie w dół. 

 

Procek prockowi nierówny, dwie sztuki tego samego SKU mogą mieć zupełnie inną charakterystykę OC stąd wyniki innych bierz tylko jako przykład "jak teoretycznie mogłoby być" a nie jako pewnik. 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@AudiAWX a co chcesz osiągnąć? Jeśli akceptujesz fakt dodatkowego procesu w tle to pobaw się zabawką zwaną Hydra.

na moim 5600 naprawdę przyjemnie te profile się zestawiły, jeśli chcesz sztywne vcore to Rebel z grubsza wyżej wrzucił proceduję :)

 

https://www.purepc.pl/hydra-1-2-nowa-wersja-oprogramowania-do-oc-procesorow-ryzen-ze-wsparciem-dla-zen-4-oraz-kart-amd-radeon

 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Rebelmind napisał:

Poza tym do tematu da się podejść na różne sposoby. 

 

1. Rzucasz stałe, wybrane przez Ciebie napięcie, którego nie chcesz przekraczać. Arbitrarnie dobrana przez Ciebie liczba @muki23i od niej wychodzisz. Np 1.175V

 

2. Ustawiasz stały mnożnik i sprawdzasz temperatury & stabilność. 

 

3a. Wywala się ale temperatury są już bardzo ok? Jedziesz w dół z mnożnikiem. 

 

3b. Jest stabilnie, ale gorąco? Jedziesz w dół w z napięciem (0,05V step). 

 

3c. Wywala sie i jest gorąco - mnożnik i napięcie w dół. 

 

Procek prockowi nierówny, dwie sztuki tego samego SKU mogą mieć zupełnie inną charakterystykę OC stąd wyniki innych bierz tylko jako przykład "jak teoretycznie mogłoby być" a nie jako pewnik. 

 

Podałeś instrukcje stałego oc procka :) dziękuję tylko tak jak pisałem to akurat już robilem na swoim R1700 więc coś tam wiem. Jedynie to mnie zastanawiało czy 2x Loadline Calibration na R5950x też musi być na opcji "Turbo" tak jak musiało to być na R1700?

 

Mi najbardziej zależało, żeby ktoś wytłumaczył w kilku zdaniach bez przesyłania filmów, czym się różni oraz jakie są korzyści a jakie minusy danej opcji UV od offsetu i od PBO. 

 

Proszę osoby które są w posiadaniu jakiegoś R5000 i OC Ramu o przesłanie swojego screena programu ZenTimings. Chciałbym mieć jakiś punkt zaczepienia każdego timingu i subtimingu.

 

 

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, muki23 napisał:

Chciałbym mieć jakiś punkt zaczepienia każdego timingu i subtimingu.

 

Ale wiesz że RAM od różnych producentów różnie się kręci i np. to co na kostkach Samsunga jest lekko do zrobienia na Hynixach może być nie do osiągnięcia?

9 godzin temu, mlekolak napisał:

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

 

Tym sobie poglądowo zobacz timingi.

Program spoko, sam używałem. Ale nie ma gotowych profili dla Zen3, trzeba liczyć dla Zen2. I też traktować raczej jako punkt wyjścia, a nie wyrocznię.

10 godzin temu, muki23 napisał:

Mi najbardziej zależało, żeby ktoś wytłumaczył w kilku zdaniach bez przesyłania filmów, czym się różni oraz jakie są korzyści a jakie minusy danej opcji UV od offsetu i od PBO. 

Wróbel na poprzedniej stronie już to wytłumaczył. PBO z offsetem do np. grania w starsze gierki, bo procesor będzie wciąż boostował pojedyncze rdzenie do wysokich taktowań. Stałe OC/UV do zastosowań wielowątkowych jak np. renderowanie, pojedynczy rdzeń będzie trochę wolniejszy, ale taktowanie przy obciążeniu wszystkich rdzeni będzie wyższe niż na stocku/PBO. Przykładowo mój 3800xt na PBO boostuje pojedynczy rdzeń do 4725mhz, multi-core chodzi na ok. 4200-4250mhz w zależności od obciążenia. Ale mogę ustawić na sztywno 4500mhz na wszystkich rdzeniach i tyle będzie trzymać cały czas niezależnie od obciążenia i kosztem nieco większego zużycia w idle, tak jak miałeś na R7 1700.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Chyba już jestem za stary albo za glupi żeby to zrozumieć :) Przeanalizuje jeszcze kilka razy wasze posty które pisaliście, albo najlepiej powiedziecie mi jak każdą z opcji ustawić i wtedy będę widział w praktyce jak to wygląda i czym się różni, myślę że wtedy już będę wszystko rozumiał bo to zasadniczo nie jest trudne.

 

Najpierw zacząłem od OC pamięci ustawienie cpu zostawię na później, już 3 dni testuje każdy zegar zacząłem od 3200 i idę w górę testując zegary oraz same timingi, bez subtimingów (auto), które docisnę na sam koniec.  Maksymalne napięcie jakie daje na pamięciach to 1.45v bo widzę że 1.50v daje podobne  rezultaty. Czy 1.45v jest dobrą opcją? Kolejna kwestia to vsoc na zen1 miałem ustawiony na sztywno na 1.15v tutaj mam na razie na auto nie wiem czy to nie błąd bo auto potrafi czasami dobić do 1.9v nie jest do szkodliwe czy lepiej ustawić stałe vsoc ? Tylko boję się, czy zbyt niskie vsoc nie będzie powodowało błędów i będę miał zakłamane wyniki co spowoduje że ominę dane taktowanie lub timing.

 

Największym problemem jaki zauważyłem jest timing  tRCDRD który w wielu przypadkach musi być o oczko mniejsze czyli np na 1700 mogłem ustawić 14 14 14 14 28 a teraz nie mogę tego ustawić tylko musi być np 14 14 15 14 28 czemu z tym timingiem są takie problemy ? Tak jak pisałem wcześniej na R1700 ram 3200 działal stabilnie (memtest5) 14 14 14 14 28 a tutaj na 3200 nie chce nic chodzić tylko dopiero na wyższym taktowaniu, ale jeśli już to tylko z tym jednym timingiem na 15, najbardziej jest dziwne że na 3200 nic a wyżej tak.

 

17 godzin temu, mlekolak napisał:

Możesz też użyć CTR https://www.guru3d.com/download/clocktuner-for-ryzen-download/

Zasada działania podobna, z tego co kojarzę autor ten sam ;) Aczkolwiek to samo osiągniesz w AMD Ryzen Master. 

 

Mam ten program ale jest tam brak wsparcia dla Zen3 niby można użyć wcześniejszych generacji, ale to podobnie co przepisze swoje stare ustawienia z zen1 też mogą być niestabilności  w subtimingach i więcej pracy. 

 

Tak wiem, że OC ramu jest w dużej mierze zależne od kości jakie siedzą w środku jak i również od cpu dlatego próbuje cały czas sam ustawić odpowiednią podstawę, ale zawsze jakiś podgląd później się przydaje oczywiście bdie.

 

 

 

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, zbiku90 napisał:

Masz może wersję Pro? Miałbym kilka pytań.

Mam choć nie najnowszą, pytaj jeśli wiem to odpowiem :)

2 godziny temu, muki23 napisał:

tRCDRD który w wielu przypadkach musi być o oczko mniejsze czyli np na 1700 mogłem ustawić 14 14 14 14 28 a teraz nie mogę tego ustawić tylko musi być np 14 14 15 14 28 czemu z tym timingiem są takie problemy ?

Ponieważ przeliczanie tego nie jest takie proste,trochę przestarzałe ale podstawy się nie zmieniły:

https://hardwaresecrets.com/understanding-ram-timings/

 

Posiłkuj się kalkulatorem dla zen3, być może niebawem powstanie dla dd4 ale chyba będzie częścią składową Hydry bo to na niej skupił się autor.

Każdy CPU > inny kontroler i coś co działa na jednej konfiguracji na drugiej może się wysypać na pierwszym teście.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, pendzel_3 napisał:

Mam choć nie najnowszą, pytaj jeśli wiem to odpowiem :)

Tam wystarczy raz tylko wpłacić kasę żeby aktywować aktualną wersję? Czy trzeba płacić co miesiąc? Masz obecnie RTXa czy Radka? Bo od którejś wersji można też podkręcać GPU podobno i zastanawiam się jak to działa.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, muki23 napisał:

dochodzą aż do 60c.

Norma :)

Liczy się jaką masz średnią temperaturę w idle i zobacz jaką podczas pracy, np. cinebench r23.

Zawsze po zmianie stanu idle-obciążenie zrób reset zebranych pomiarów i średnia ładnie się policzy.
Porównaj to z "internetem" - forami, testami redakcji itd itp.

 

Przede wszystkim zobacz na jaką temperaturę wchodzi procesor w chwili "tuż po" odpaleniu CB R23 i masz odpowiedź.

Potem będzie sobie rosła aż się nie ustabilizuje - to wszystko jest totalnie normalne.

 

Pojedynczych pików nigdy się nie porównuje jak temp w idle jest w normie, bo po co.

 

Wracając, idle to jest wg. Ciebie - wystarczy że np. windows defender coś grzebnie, i już może procek na pół sekundy wejść na 80-100%, czego odzwierciedleniem będzie pik temperaturowy.

Czy to jest powód do zmartwień? No nie.

Edytowane przez wid3l3c
  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z drugiej strony vcore dobijający do 1,475V, to trochę za dużo jak na mój gust. Można dać mu offset np. -30mV i obserwować co się będzie działo. W sumie ważniejsze jest napięcie pod obciążeniem np. CB23, nie powinno wtedy przekraczać 1,3V.

Samymi skokami temperatury nie ma się co przejmować, jak wyżej.

Link to post
Share on other sites

Temperatury świetne, z napięciem nie wiadomo bo screeny zrobiłeś po zakończeniu testu a nie w trakcie. Jak wyżej, możesz spróbować włączyć oszczędzanie energii w Windowsie by ograniczyć zużycie prądu i skoki temperatury w idle, ale nie wiem jaki będzie to miało wpływ na wydajność bo sam nie próbowałem nigdy.

Link to post
Share on other sites

Czy do R7 7800X3D taka płytka podejdzie??

 

https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-b650-gaming-x-ax-am5-p8116846

 

czy wypadało by się szarpnąć na coś lepszego? Jest jeszcze B650 Tomahawk od MSI.

 

Chciałbym na niej posadzić też pamięci dedykowane dla AM5

 

https://proline.pl/pamiec-g-skill-flare-x5-ddr5-32gb-2x16gb-6000mhz-cl30-expo-f5-6000j3038f16gx2-fx5-p8118720

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...