Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

1. W jakim zakresie wartość soc jest na tyle odpowiednia dla ram, żeby nie było problemu ze stabilnością cpu ? Bo rozumiem, że lepiej zejść jak najniżej czy zostawić na auto ?

2.  Na 1,44v temperatury w hwinfo podczas testu testmem5 usmus niektórych modułów dochodzą do 62/63c czy to nie za wysoka temp ?

3. Które subtimingi są najważniejsze oprócz trfc oraz które nie warto sprawdzać ? 

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, AudiAWX napisał:

Czy to są te sytuację kiedy proc ciągnie 130W na Prime95 zamiast np. 70W podczas gamingu? I temp wbija na limity? 

Czyli sytuację totalnie nieistotne z punktu widzenia użytkownika? 

 

Pytanie zagadka, puściłem ramy na 2000, FCLK 1:1 CL 18 zamiast 16(bez jakiejś wybitnej optymalizacji timing ów, wbudowany preset) , 4600Mhz vs 4750Mhz - 3dsmark TimeSpy wzrost CPU score o 8%, AIDA64 +8%, cinebench23 mniej pkt? :rotfl: 

 

Chyba że tam gra się mocno w megaherce i wynik z 12k na 11700 to wynik braku tych 150 mhz. 

 

 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

To PPT, ale też można ustawić ppt na 110 i zobaczyć co będzie.
110 ppt oznacza że może proc wziąść max 110W.

Edc oznacza max prąd, np 90A

Ja mam cpu ppt na tyle ustawione że przy 70 stopniach proca ma 100% więc już koniec i dalej nie grzeje.
To samo edc jest już na blokadzie.
I napięcia ładnie 1.244V max. a3b5b14bf7c4385d2f450f2d594cd7a0.jpg

Ale ja dopiero w testach bo internety inaczej to robią, a ja elektryk więc 3 unity podpięte pod płytę żeby widzieć czy HWiNFO prawdę prawi.
W sumie wychodzi że gigabyte daje więcej papu niż powinien, a inne marki płyt mniej.

06bfac3d057af7efb7a737a253923f9d.jpg

Link to post
Share on other sites

Pbo - 28 bo niżej daje max 1.212 co yebie strasznie wydajność. Trzeba kombinować żeby mógł proc łyknąć 1.244V/1.262V

Ja nie idę na maxa, ja kombinuje żeby mieć dużo ale nie przekraczać 70°C
To ma być na codzień a nie bicie rekordów.

Ale z początków testów jak mi odbiło to 17000 pyklo w r23. Tylko że 78°C miałem, a to by znaczyło że w lato by 90 było. Więc odpada taki numer.
Obecnie na luzie 15700 i max 68°C ale to dopiero przed biegi, i na Fortisie 5.
Na wodzie lub azocie bym coś wysadził.

24fff24473b6d228b49e6411a3d6137a.jpg

I idę w górę co test, a temp dalej 68°C.
Bedzie git, albo i nie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ile macie w cinebench 2024? 57827574ca213c8733892f128c42d01a.jpg47280b3941a7f30d945a4313255bd457.jpg

A jeszcze pasty. Bo grizli to co najwyżej do butów się nadaje.

Strasznie to porypane, bo podniesienie bostu podnosi razem napięcia. Więc jadę na +25 tylko.
Z drugiej strony zależy mi na multi a nie na singlu więc OK.
Dając np. +100 dziwke znaczy curve mogę zejść na - 30 i jest stabilnie.

No a jeszcze gdybym miał czas i curve ustawić dla każdego rdzenia osobno, i ram zdjąć z xmp na rękę...
Coś kuźwa wybuchnie w końcu.
Ale mało mam czasu na zabawy. Więc to potrwa wieki.

.
Ponieważ mam dwa prawie identyczne kompy z tym że jeden ma płytę elite v2 drugi samo elite to...
Sekcja zasilania zwykłej elite na powielaczach jest dziadostwem. Ciągnie szmelc napięcia w górę i nic zrobić nie można bo gotuję proca.

V2 to już mercedes, robisz co chcesz.

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, joker5513 napisał:

Dla gracza ze świecą szukać czegoś lepszego, naprawdę :) Poprzedni I7 13700K może i w ogólnym rozrachunku jest procesorem wszechstronniejszym, ale za to gorącym i w grach zauważalnie gorszym. Na razie pograłem tylko w Hunt Showdown (padam już na cyce ze zmęczenia) i tak jak Intel miał w mojej rozdziałce spadki poniżej 144 fps w deszczowych mapach , tak Zenek trzyma spokojnie powyżej 200 i GPU w pełni wykorzystane. Pogram jutro na spokojnie to może opisze więcej wrażeń. na razie pobór prądu we wspomnianej grze 50 kilka W, i temperatura 50C :)

 

 

Gratki!

Udało mi sie tego hunta sprawdzic ale nie mam opcji 3440x1440 dałem  na 3413x1920 i powiem Ci ze zdrowo miałeś coś nie halo z tym Huntem na tym 13700k :) w tej trochę innej rozdziałce (3413x1920) miałem między 170-250 fps  procek 40-50w i temp w okolicy 50 stopni, bez drastycznych dropów i to na starych drr4 i procku tylko 12700K.


No ale grunt że już jest ok i nowy sprzęt śmiga, miłego użytkowania.

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za sprawdzenie. Pogodę jaką wylosowałeś? Bo u mnie ten problem występował tylko na mapie z deszczem.

 

Teraz to już jednak problem następnego właściciela.

Trochę więcej info o różnicach 13600K/13700K/7800X3D. Intele miałem na codzień ustawiona na 5,5P i 4,4E. Ryszard wiadomo na stocku tylko z PBO i Curve optimizerem. Wszystkie gry w max ustawieniach, jeżeli gra pozwala to z RT w 3440x1440, GPU to RTX 4090 Zotac

 

Cyberpunk - raczej bez większych różnic względem Intela, patch tracing, dlss quality, frame generator i 115-150 fps

Wiedźmin 3 next gen - w lokacjach graficznych bez różnicy, w miastach typu Novigrad jest około 10 fps więcej. I mogę całkowicie wyłączyć DLSS, zostawiam tylko frame generator, zazwyczaj powyżej 100 fps, średnio ze 130. Na Intelu zdarzały się minimalne zwolnienia w tych ustawianiach, teraz jak masełko. 

Hogwarts legacy - około 100 fps z dlss quality bez frame gen. Z frame gen 150-180 fps, można by wymieniać monitor na szybszy :) Z grubsza to samo co na Intelu, jeżeli różnica jest to minimalna

AC Valhalla - +3fps do 1% low według wbudowanego benchmarka, prawie żadnej róznicy

AC Mirage - +10fps 1%low; +15fps do średniego fps względem 13700K (według wbudowanego benchmarka). Na 13600k miałem microstuttering, na który pomagało tylko wyłączenie w bios rdzeni E, na 13700K i Ryszardzie problemu nie ma.

Horizon Zero Dawn - spora różnica nawet pod 30fps na korzyść AMD. 

The last of us - gram bez DLSS. Na Intelach bywało poniżej 100 klatek miejscami. Na Ryszardzie nie widziałem nigdy mniej niż 115. Należy jednak nadmienić że ta gra po każdym upadacie sterownika graficznego "buduje schadery" i Intele zauważalnie szybciej sobie z tym radziły. 

 

Nawet w 3440x1440 różnice są, w niższych rozdzielczościach będzie jeszcze bardziej wyraźnie, oczywiście w parze z dobrym GPU. Jestem bardzo, bardzo zadowolony z przesiadki. Jakieś tam przyrosty wydajności są, przy jednoczesnym mniejszym o 70% poborze energii i buchającego ciepła spod biurka. W grach poniżej 70C i boost zawsze 4900 lub więcej. 

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...