Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Przepraszam, że pod pod postem, ale chciałem zaktualizować sytuację.

 

Podjąłem trzecią (i wszystko wskazuje na to, że ostatnią) próbę przejścia na AM5. Dla formalności, 7800X3D, B650 Mortar WIFI, ADATA XPG Lancer DDR5, 6000MHz, CL30 (są na liście zgodności z płytą).

 

Sprzęt... działa. Tym razem nie wgrywałem najnowszego BIOSu, a zostawiłem ten, z którym przyjechała płyta A90, AGESA 1.1.0.0 i tego co widzę nie jest dostępny na stronie. Bez problemu komputer wstaje z EXPO, a przy Memory Context Restore boot jest szybki. Jednak przede wszystkim nie wywalają się porty USB 5gbps. Występował dalej stutter oraz randomowe rozłączenia bezprzewodowej myszki i klawiatury, ale potem natrafiłem na ten wątek: KLIK!

 

Powiem szczerze, że nie byłem świadomy takiego problemu, to w sumie mój pierwszy bezprzewodowy zestaw, wcześniej miałem wyłącznie Wireless Xbox Controller i działał on bez zastrzeżeń. Sporadyczne rozłączenia zauważyłem też na poprzedniej platformie (X570), ale było to tak rzadko, że w sumie nie zawracałem sobie tym głowy. Wykorzystałem więc "przedłużacze" USB, które gdzieś mi się walały po kartonach i od tej pory myszka i klawiatura nie przerywa. Wydaje mi się, że problem był bardziej widoczny przez większą ilość portów USB w B650, niż to co miałem na poprzedniej płycie.

 

Teraz zastanawiam się czy na poprzednich płytach kontroler nie wywalał się przez odbiorniki wpięte bezpośrednio w płytę, które w jakiś sposób wzajemnie się zakłócały? Profilaktycznie nie chcę wgrywać najnowszego BIOSu, bo z nim mam najgorsze doświadczenia, a na obecnym wszystko działa poprawnie. Jednak mam gdzieś przeczucie, że to mogło być przyczyną.

 

EDIT

Obraz po iGPU działa wyłącznie z DP, HDMI nie daje sygnału, z tego co widziałem nie tylko ja mam takie problemy. Osobiście mi to wisi, bo i tak mam osobne GPU, niemniej jak ktoś chce korzystać ze zintegrowanej karty, to może mu się nie udać. Pozostaje liczyć na to, że kolejne wersje BIOSu to naprawią.

Edytowane przez druteron
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ja bios aktualizuje na bieżąco i nic sie nie dzieje. Było to do przewidzenia że dwie płyty pod rząd z uwalonym kontrolerem USB raczej się nie trafiają. Szkoda że tyle nerwów było po drodze. Co to za mysz i klawiatura żebyśmy wiedzieli czego nie kupować?

 

Link to post
Share on other sites

MX Keys Mini z odbiornikiem Bolt (to chyba zmodyfikowany protokół BT) oraz G502 X Lightspeed z odbiornikiem 2,4GHz. Generalnie wydaje mi się, że to nie koniecznie może być wina tych konkretnych urządzeń, a samych odbiorników 2,4GHz i nakładających się pasm.

 

Te moje wnioski traktujcie też z rezerwą, bo próbka jest jednak dosyć mała, ale to jedyne co w tej chwili przychodzi mi do głowy.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Coś cicho tu jak na ilość przecieków z nowymi  Ryzenami 9000, ciekawe czy w nowych prockach poprawią IMC.

 

Co od obecnej generacji, to podzielę się z wami, co mnie niedawno spotkało, a nie myślałem, że to w ogóle jest możliwe.  Kupiłem Ryzena 7950X, który był prawdziwym Antyselektem, paździerzowa nagroda roku jego IMC po prostu świecił przykładem. Skąd takie przypuszczenia? Ano chciałem go sparować z RAM 6000 CL30 2x32GB. Ten procek nie był w stanie nic wykrzesać ponad 4800, a i nawet przy tak niskiej szybkości miał podejrzanie wysokie napięcie na IMC. Ustawienie czegokolwiek powyżej... niestabilnie, dociskanie timingów.... niestabilnie, po prostu nic z nim nie gadało. 4800 i koniec. No cóż, tyle wygrać :) Odesłałem procka i wziąłem drugiego i nagle okazuje się, że nawet na 6400 CL 32 jest sto procent stabilnie.

 

Loteria sylikonowa działa...

Link to post
Share on other sites

Nie lubię pisać o czym czego nie używałem i nie używam , ale ja od pierwszej generacji i5 750 siedzę tylko na Intelu . Myślałem kilka razy aby może kupić cpu od AMD ale jak widzę ile ciągle poprawek wchodzi do AGESA to mi się odechciewa... 

Wiem że teraz na intel jest problem z Z790 i zrywaniem Wi-Fi dlatego grzecznie siedzę sobie na Z690.

BTW 

AMD coś tam planuje porzucić AGESE , może wtedy wpadnie jakiś cpu od AMD ;) 

https://www.purepc.pl/amd-planuje-porzucic-mikro-kod-agesa-do-2026-roku-powodem-zwiekszenie-bezpieczenstwa-i-skalowalnosci-oprogramowania

Link to post
Share on other sites
W dniu 19.04.2024 o 21:10, Adames napisał:

Coś cicho tu jak na ilość przecieków z nowymi  Ryzenami 9000, ciekawe czy w nowych prockach poprawią IMC.

Do czerwca daleko, a trzeba jeszcze dożyć ;p Ja tutaj szału się nie spodziewam, +15% IPC, symbolicznie wyższe zegary, symbolicznie lepsze IMC. Raczej nie będzie przesiadki na 9700/9700X3D u mnie. Będę natomiast z ciekawością śledził temat Zen5c - szczególnie gdy przecieki mówią o podniesieniu liczby rdzeni na segment więc daję sobie kesz uciąć, że R5 będzie dopakowany "małymi" rdzeniami typu 6x Z5 + 8x z5c. Zobaczymy jak to będzie vs Arrow Lake-S gdzie ten porzuci HT... 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...