Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Uruchomić uruchomisz, ale jak wrzucisz wypalarkę klasy Prime95 to Ci się krzem pod wieżą stopi ;) Do grania czy innego rendera powinien ogarnąć Fortis, ale przy długotrwałym obciążeniu będzie ciepło (aczkolwiek nadal w bezpiecznych granicach). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To niedobrze, bo prime 95 to u mnie podstawa do ustawienia cpu oraz trochę pamięci. Nie chcę bardzo derastycznie obniżać taktowania.  Jestem ciekawy jak można mu obniżyć temperatury w biosie bez wyczuwalnego spadku wydajności ?

 

Jaka jest różnica w temperaturach pomiędzy mx2 vs mx4, czy to tylko maksymalnie 1*C która lepsza?

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, muki23 napisał:

bo prime 95 to u mnie podstawa do ustawienia cpu oraz trochę pamięci.

To testuj go cinebenchem :D

Jakiż to sens OC skoro temperatury będą powodowały throttlowanie.

CCD dobije do 90 stopni i zacznie się taniec zegarów.

 

5800x3d cinebench ~113W (temp ok) a Prime95 ~130W (temp CCD~90o więc odpuściłem jakiekolwiek testy), gaming ~80W (temp ok, tylko tu 1080ti może być kagańcem).

Zrób mu użytkowy limit W w biosie i ładuj :D

Edytowane przez wid3l3c
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

MX-6 się teraz bierze, chyba że trafisz na te nierozwarstwiające się MX-5 po taniości. 

 

Samo AMD nie zaleca Prime95'a do testowania stabilności Zen3. Poza tym standardowa procedura: robisz mu lekki UV przy stałym napięciu i patrzysz jakie zegary vs temperatury są podczas obciążenia. 

Teraz, wid3l3c napisał:

5800x3d cinebench ~113W (temp ok) a Prime95 ~130W (temp CCD 90o), gaming ~80W (temp ok, tylko tu 1080ti może być małym kagańcem).

Ty zobacz do testu Anal Wake na Pure jak 2080 Ti odżył w wyższych rozdzielczościach. 

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Rebelmind napisał:

Anal Wake

E panie to spojler +18 powinien być:)

 

34 minuty temu, muki23 napisał:

To niedobrze, bo prime 95 to u mnie podstawa do ustawienia cpu

Jak piszą wyżej cinebench w pętli minimum 5 minut, albo dłuższe okresy jak procek ma być używany wielowątkowo.

No i generalnie ten cpu i z limitem mocy (125w np) jest bardzo wydajny, czyli tam po dobrym uv:

 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
57 minut temu, ernorator napisał:

Zależy co chcesz z nim robić. Granie może ogarnie ale jakaś poważna praca to nie ma raczej szans bez throttling.

 

Granie też, ale głównie to Apremiere, renderowanie dużych plików w wysokich rozdzielczościach. AdobePS, ableton.

 

54 minuty temu, wid3l3c napisał:

To testuj go cinebenchem :D

Jakiż to sens OC skoro temperatury będą powodowały throttlowanie.

CCD dobije do 90 stopni i zacznie się taniec zegarów.

 

5800x3d cinebench ~113W (temp ok) a Prime95 ~130W (temp CCD~90o więc odpuściłem jakiekolwiek testy), gaming ~80W (temp ok, tylko tu 1080ti może być kagańcem).

Zrób mu użytkowy limit W w biosie i ładuj :D

 

O OC to nie myślę,:) ale sprawdzając wydajność schodząc trochę w dół to się przydaje. Tylko mówicie że może dobijać w prime do 90c bez OC.

 

No właśnie gdzieś widziałem test że 5800xd miał nawet większe lub podobne temperatury do 5950x używasz 5800x3d z jakim chłodzeniem?

 

Ja zawsze tylko ustawiałem stałe vcore I taktowanie oraz soc. Więc jeśli możesz powiedzieć coś więcej na temat ustawień limitu W to bardzo proszę.

 

53 minuty temu, Rebelmind napisał:

MX-6 się teraz bierze, chyba że trafisz na te nierozwarstwiające się MX-5 po taniości. 

 

Samo AMD nie zaleca Prime95'a do testowania stabilności Zen3. Poza tym standardowa procedura: robisz mu lekki UV przy stałym napięciu i patrzysz jakie zegary vs temperatury są podczas obciążenia. 

 

Mx5 już nie ma. Kurcze bo ja mam mx2 i mx4, myślałem, że są w porządku.

Nie słyszałem o tym, że AMD nie zaleca używać prime była jakaś oficjalna informacja? UV to offset na działającym boost ?

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

Mam szukać oficjalnej wypowiedzi czy uwierzysz na słowo? Mx2/4 jeśli nie są stare (otwarte dawno temu) nadal ogarną, Mx5 został oficjalnie wycofany ale niektóre sklepy jeszcze mają. UV możesz ogarnąć przez offset (zostawiasz wtedy dynamicznie zmieniające się VCore w zależności od zapotrzebowania) lub możesz mu ustawić stałe napięcie i zobaczyć jakie będą zegary (i temperatury). Zen3 miały fenomenalną wydajność w okolicach 1V; mój 5900x - bo tego pamiętam - pracował bodajże stabilnie przy zegarze 4300 GHz na wszystkich rdzeniach i napięciu 1.05V.... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak masz mx4 to szkoda kupować np taki mx6 to pewnie będzie jeden stopień różnicy

 

Spokojnie też możesz zrobić sztywne OC, stracisz tylko trochę wydajności w grach na jednym wątku. Testowałbym cinebenchem 23, bo prime daje nierealistyczne obciążenia.

 

5950x łatwiej schłodzić niż 5800x ze względu na to że łatwiej odprowadzić ciepło z dwóch ccx niż z jednego.

 

Jak ustawić limity mocy jakby co na 125w:

 

- Precision Boost Overdrive [Auto] -> [Advanced]
- PBO Limits [Auto] -> [Manual]
- PPT Limit [W] [0] -> [125]
- TDC Limit [A] [0] -> [110]
- EDC Limit [A] [0] -> [125]

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, wrobel_krk napisał:

5950x łatwiej schłodzić niż 5800x ze względu na to że łatwiej odprowadzić ciepło z dwóch ccx niż z jednego.

One mają takie samo TDP, 105W, przy czym w R9 rozkłada się ono po równo na dwa ccx, a w R7 na pojedynczy. Wiadomo, co łatwiej schłodzić ;)

Link to post
Share on other sites

Dobra na początek muszę ustalić dobrą wersje biosu posiadam płytę x370 K7 obecna moja wersja biosu to F51h  na stronie Gigabyte jest jeszcze dostępna F51i oraz F51m pytanie czy warto aktualizować do najnowszej wersji? skoro obsługę R5000 mam zapewnioną. Słyszałem, że w nowej Agesa są jakieś spadki wydajności przez zabezpieczenia, wie ktoś coś na ten temat ?

 

Co do pasty to już mam nowe tubki MX2 i MX4 więc nie wiem, czy to już rzut monetą, czy jednak któraś pasta jest na plus?

 

Jeśli chodzi o nakładanie pasty zawsze robiłem to za pomocą karty, tylko nie pamiętam czy to była jedna linia przez całe CPU na środku (ilość) czy inaczej ?

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

5700X, b450.

 

Po wymianie grafiki z RX 6600 nas 6700 XT w momencie kiedy startuje windows (kręcące się kółko), pojawia się 35 sekundowy czarny ekran a następnie ekran logowania. 

 

Spotkało to kogoś? Między startem a logowaniem jest tyle dziwnej przerwy? 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Czyli automatyczne skoki vcore nawet gdy nie ruszam kursorem to normalny boost w tej generacji ? R1700 był lodowaty. Czego to jest wina zła pasta, słabe chłodzenie, czy ten procesor tak ma ?

 

Proszę o informację jak sprawdzić czy trafiła się dobra sztuka cpu ?

Boost vcore dobija nawet do 1.5v.

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, mirai99 napisał:

Bardzo śmiesze. Cinebench R23 daje 72-75 po 10 minutach :P

Bo w CB masz inny power limit jako długofalowe obciążenie zostaje wykryte. W grach zaś Rysiu dostaje max papu chwilowo jeśli jest takie zapotrzebowanie, stąd spike'i temperatur (na bank na 1-2 rdzeniach only, a gdybyś wziął średnią z wszystkich w tym momencie byłoby dobre 10°C mniej) 

Link to post
Share on other sites

1.Rozumiem, że lepsze chłodzenie powietrzem załatwiłoby ten problem ? Ja nie korzystałem nigdy z boosta więc nie wiem jak wygląda jego praca czy takie skoki w idle są normalne, że sobie skacze napięcie i temp? No i to 1.5v które dobiło już przy obciążeniu u każdego do tak wysokiego v dobija boost na stocku?

 

2. Która metoda jest najlepsza dla razyenów 5000 i czym się różnią 3 ostatnie?

- Stałe vcore i taktowanie.

- Offset 

- PBO

- UV

 

3. Jakie taktowanie pamięci na R5000:  4000mhz jest do osiągnięcia, czy dla poprawnej wydajności musi być IF czyli 3800 ?

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Bo w CB masz inny power limit jako długofalowe obciążenie zostaje wykryte. W grach zaś Rysiu dostaje max papu chwilowo jeśli jest takie zapotrzebowanie, stąd spike'i temperatur (na bank na 1-2 rdzeniach only, a gdybyś wziął średnią z wszystkich w tym momencie byłoby dobre 10°C mniej) 


Dokładnie, CCD2 po prostu mi tak dobija. Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że CCD1 nie przebija 78C nawet w grach. Może nierówno pasta jest, bo miałem problem z montażem tego NH-D15 :P Wydaje mi się, że na Liquid Freezerze to CCD1 było 80+ a CCD2 zimniejsze.

Co nie zmienia faktu, że nie ma mowy o throttlingu. Zen3 po prostu tak ma i jak zostawiam kompa włączonego to włączam power saver, zrobiłem sobie nawet skróty na pulpicie do konkretnych power mode'ów :P
image.png.27b5ad2fb9e545609066ae5fae935098.png
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...