Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Na CES AMD ma w końcu pokazać nowe APU dla desktopów, Strix Point

 

https://www.purepc.pl/gigabyte-potwierdza-nowe-uklady-apu-od-amd-pojawia-sie-na-rynku-tuz-po-nowym-roku

 

Zen5 + RDNA3, do 12CU w najmocniejszym 8700G (8R Zen5). Co ciekawe, będzie to debiut Ryszarda z hybrydową budową, bo R5 8500G ma mieć układ 2 Zen5 + 4 Zen5c (2R+4r/12W, bo wszystkie rdzenie wspierają SMT). 

Link to post
Share on other sites

8700g będzie miał właściwie 780M a 8600g będzie miał 760M, tylko, że to nie będzie laptop, nie będzie ograniczeń oc a jeśli historia ma być jakimś wskaźnikiem tego co się szykuje to DDR5 7200mhz wita. 5600g radośnie działał mi z ddr4 4400mhz 1:1, mogłem nawet ciągnąć wyżej ale iGPU kulało albo zwalało system pod obciążeniem. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

I właśnie dlatego mega mnie ciekawi 8700G. Raz, że właśnie ostatnie APU miały najlepszy IMC; dwa - te dwanaście CU RDNA3 dobrze taktowane powinno zaliczyć ogromny skok generacyjny wydajności; trzy - desktopowa wersja będzie możliwa do Oc. Wrzuci się normalny Cooler i to powinno mieć świetną wydajność (jak iGPU) 

Link to post
Share on other sites

AM4 wiecznie żywe! 

 

Dwa nowe procki wjeżdżają ponoć: 5700X3D oraz 5500X3D

 

https://www.purepc.pl/amd-ryzen-7-5700x3d-i-ryzen-5-5500x3d-nadchodza-kolejne-uklady-z-3d-v-cache-na-platforme-am4

 

@wid3l3ca łyżka na to niemożliwe :o Wymieniłbyś 5600 na 5500X3D gdyby dopłata była rzędu 200-300 PLN? 

  • Lubię to 1
  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

@wid3l3ca łyżka na to niemożliwe :o Wymieniłbyś 5600 na 5500X3D gdyby dopłata była rzędu 200-300 PLN?

Za drogo. 

 

Na dzień dobry 5600 jest szybszy o jakieś 10-15%(testy csgo) do tego OC daje kolejne ~<10%.

 

Skoro 5800x3D to +30% względem kręconego 5600 - tutaj też może limitować grafika, ale nie potwierdzę tego, bo nie mam jak, to wydatek taki byłby bez sensu. 

 

200-300 to ja bym mógł dopłacić do 5700x3D jeżeli da z 20% więcej wydajności. 

 

Ceny trochę teraz głupie, trzeba czekać do wiosny, a potem na spadki przed wakacjami. 

 

Tylko czy wówczas am4 będzie jakkolwiek atrakcyjne? 

Myślę że nie dla posiadaczy 5600 i wyżej. 

To jest kolejny ukłon w stronę posiadaczy jeszcze starszych generacji. 

 

Szkoda ze z AM5 już na dzień dobry wiele kart jest na stole. 

Chyba, że znowu pojawi się coś przełomowego. 

Coś czuję że przy AM5 takiej "powtórki z rozrywki" już nie będzie. 

 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

3866 16 17 16 16 28 1,47v
3800 14 17 14 14 28 1,51v
3800 15 17 14 14 28 1,45v
3733 14 17 14 14 28 1,49v
3733 15 17 14 14 28 1,41v
3666 14 15 14 14 28 1,47v
3666 15 17 14 14 28 1,39v
3600 14 15 14 14 28 soon v

 

Która opcja będzie najlepsza ?

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Rebelmind napisał:

W trybie synchronicznym. 

 

Tak, tryb synchroniczny, 1.51v to nie za duże v na ramie? Oczywiście na tej opcji to możliwa najniższa wartość. 

Dopiero kończę testy MHz, timing, v, jeszcze muszę dopasować jakieś subtimingi.

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, wrobel_krk napisał:

To pewnie A-die, jak przechodzi usmusa t5 i nie wykrzacza się od temperatury to 1.51v nie jest za dużo.

Na xmp mają nawet 1.55v takie np Trident Z Neo DDR4-4000 CL14-15-15-35 1.55V

https://www.gskill.com/specification/165/326/1620976016/F4-4000C14D-16GTZN-Specification

 

 

Bdie. Przechodzi T5 usmusa (15), 10 cycle czysto. Ok tylko takie napięcie lub temperatury nie powodują jakiś degradacji jak w przypadku oc cpu ?

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, wrobel_krk napisał:

No b-die chodzą ludziom po 5 lat na 1.55v, a ddr4 już jest przestarzały to o co się martwić

 

Ja zamierzam na tym działać więcej jak 5lat. To są 4 kości po 16gb więc mam nadzieję, że będą służyć aż braknie 64gb. Jak to chodzą ludzią po 5lat? nie rozumiem.

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

Witam. Po długich znojach, udało mi się WRESZCIE zmontować trójwymiarowego Zenona do kupy :) Początkowo myślałem że uceglona jest płyta główna, jednak winna okazała się stara obudowa Fractal Meshify S2 w której ni z gruchy, ni z pietruchy  padł CAŁY fornt panel.Wskoczył niespodziewany wydatek w postaci LianLi Lancool 3 i długie robgoczogodziny montażu.

 

Co do platformy:

:jupi::D

:jupi::D

 Dla gracza ze świecą szukać czegoś lepszego, naprawdę :) Poprzedni I7 13700K może i w ogólnym rozrachunku jest procesorem wszechstronniejszym, ale za to gorącym i w grach zauważalnie gorszym. Na razie pograłem tylko w Hunt Showdown (padam już na cyce ze zmęczenia) i tak jak Intel miał w mojej rozdziałce spadki poniżej 144 fps w deszczowych mapach , tak Zenek trzyma spokojnie powyżej 200 i GPU w pełni wykorzystane. Pogram jutro na spokojnie to może opisze więcej wrażeń. na razie pobór prądu we wspomnianej grze 50 kilka W, i temperatura 50C :)

 

Co do zmontowania platformy to wszystko poszło moim zdaniem bezproblemowo poza małym zgrzytem. Pobrałem najnowszy BIOS który okazał się jednak być wersją beta i nie działała mi mysz po updacie :roll:. Po wgraniu biosu ostatniego stabilnego wszystko w porządku. Włączone PBO z limitami ustawionymi przez płytę główną, Curve optimizer negative 30, włączony profil expo od pamiątek i jakaś opcja (nie pamiętam teraz nazwy) żeby nie "trenowało" pamięci przy każdym rozruchu. W cinebenchu R23 po powyższych zabiegach przy all core load trzyma zegar 4850MHz i temperaturę 75-80C. Podczas grania w Hunta 4900-5050MHz. Wynik CB R23 multi core około 18200 czyli z grubsza tyle ile wychodzi ludziom w testach w necie. Myślę że razem z 4090 stworzą przyjemny duet na co najmniej 1,5 roku :)

 

Największym plusem przesiadki jest cisza (Aio prawie sie nie kręci), mniej buchającego spod biurka ciepła no i mam nadzieję zacne osiągi.

 

Co do obudowy to powiem szczerze jestem zawiedziony. Gdyby nie to że już naprawde 3 raz nie chce mi się wszystkiego montować to poleciałaby na zwrot. Jakość wykonania nie urywa tyłka, pożałowano surowców na zapas dla użytkownika żeby się wygodnie montowało, wszystko wchodzi na grubość lakieru. AIO 420 wchodzi na top ale na "żyletki" po wymontowaniu tylnego wentylatora wyciągowego. Seryjne wentylatory wydajne choć na pełnych obrotach głośne (1800rpm). Zdecydowanie trzeba je przytłumić w bios. Tragiczne sanko/klatki na HDD - muszę się w końcu talerzaków chyba najwyraźniej pozbyć. No i skandalem jest że w obudowie za 700zł nie ma w serii filtrów przeciw kurzowych! Można je sobie dokupić oddzielnie za około 70zł. Brak słów.

 

Wiem.... Nie gorszcie się patrząc na ostatnie zdjęcie. Muszę się w końcu zebrać i kupić do zasilacza kabel 12hvpwr bo ta przejściówka do GPU to jest dramat

 

 

 

 

0adbc27b1f8e9.jpg

cd12f44292f24.jpg

acec64eab011c.jpg

A no i zapomniałbym dodać - nawet nie wiecie jaką przyjemnością jest powrót do BIOS'u MSi w porównaniu z Gigabyte'owym :) Przynajmniej dla mnie :)

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Możesz mi wierzyć lub nie Dżołkerze, ale jeszcze zanim ostatecznie zdecydowałeś się jednak na 13600k (wqrwiony czekaniem na X3D) jakoś tak przypuszczałem, że jednak spróbujesz "zakazanego owocu". Po przesiadce zaś na 4090 byłem niemalże pewien, że dni Intela są u Ciebie policzone -> stąd też bez cienia skrupułów, po tym jak pochwaliłeś się okazyjnym kupnem 13700k, napisałem Ci wtedy: Sprzedać, kupić B650 + 7800X3D - co też i uczyniłeś 8-)

 

I teraz pamiętając jakie miałeś wyniki na 13600k ("bez GPU bottleneck", bo nie ma lepszej karty niż 4090) oraz - co prawda jak na razie wstępnie - teraz testując 7800X3D powiedz mi: jaki jest sens zakupu tego ~przekrojowo-równiejszego 13600k jeśli za te półtorej stówy więcej (1770 minus "zwrot" ze sprzedaży Avatara) jest 7800X3D? 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Możesz mi wierzyć lub nie Dżołkerze, ale jeszcze zanim ostatecznie zdecydowałeś się jednak na 13600k (wqrwiony czekaniem na X3D) jakoś tak przypuszczałem, że jednak spróbujesz "zakazanego owocu". Po przesiadce zaś na 4090 byłem niemalże pewien, że dni Intela są u Ciebie policzone -> stąd też bez cienia skrupułów, po tym jak pochwaliłeś się okazyjnym kupnem 13700k, napisałem Ci wtedy: Sprzedać, kupić B650 + 7800X3D - co też i uczyniłeś 8-)

 

I bardzo dobrze - powiem szczerze zaskoczony byłem Twoją propozycją, a im dłużej nad nią myślałem tym bardziej kusiło :) I nawet wyszło sympatycznie z kosztami :)Na razie jestem bardzo zadowolony. W większości gier klatek przybyło  - bujdą jest stwierdzenie że lepszego procesora nie czuć w wysokich rozdzielczościach. Jakby się uprzeć można by się przesiąść z 3440x1440 144Hz na 180Hz :)

 

Niestety jestem z natury bardzo niecierpliwy i nie raz spotykają mnie przez to w życiu nieprzyjemności i koszty. Gdybym wysiedział te 3 miesiące dłużej na 9900K miałbym od razu ten genialny procek który mam teraz.

 

Godzinę temu, Rebelmind napisał:

I teraz pamiętając jakie miałeś wyniki na 13600k ("bez GPU bottleneck", bo nie ma lepszej karty niż 4090) oraz - co prawda jak na razie wstępnie - teraz testując 7800X3D powiedz mi: jaki jest sens zakupu tego ~przekrojowo-równiejszego 13600k jeśli za te półtorej stówy więcej (1770 minus "zwrot" ze sprzedaży Avatara) jest 7800X3D? 

Żodyn!! 13600K jeszcze nie był taki zły, ale ten 13700K to była jedna z gorszych decyzji zakupowych jakie poczyniłem. Przyrost fps praktycznie żaden oprócz kilku nielicznych przypadków, za to hałasu i ciepła buchającego w lewą nogę już było zauważalnie więcej. W szoku jestem że procesor pobierający 50W w np. The last of Us generuje o 10-15 klatek więcej niż smok biorący w tej samej sytuacji 120-130W. Co musi się dziać u posiadaczy 13900K/147000K/14900K to strach pomyśleć. Jeżeli ktoś wykorzystuje komputer głównie do grania to obecnie nad Intelem nie ma się nawet co pochylać.

 

Kolejna zaleta to brak konieczności i możliwości robienia OC. Przynajmniej człowiek nie bawi sie i nie szuka godzinami ustawień. PBO, curve optimizer i naprzód ;) Płacimy też za rdzenie które wykorzystujemy -> patrz Ynteloskie Efficiency cores, które #nikogo.

 

Jedynie zastanawiające jest to że 7800X3d w Cinebencch bierze poniżej 100W (!) a i tak jest przy tym dość ciepły (75-80C). Trójwymiarowa czapka mocno musi pogarszać przewodność cieplną :)

 

Oczywiście w X-scum kodu na Avatara nie dostałem :(

40 minut temu, AudiAWX napisał:

Pewnie gdyby mu EDC ściągnąć o 10 czy 20 w dół to spadną temperatury i wzrośnie wydajność.
Jak to u AMD.

5700x chodzi najlepiej na 70/100/110 do użytku na codzień. Temp. Max 70.

Możesz rozwinąć bo nie wiem zupełnie co to jest to EDC?

Edytowane przez joker5513
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...