Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

 

4 godziny temu, MiK napisał:

Kompatybilność z chłodzeniem od am4. 

obraz.png.8c00e809678a4ef913aa4e2a2c4053aa.png

Tu chłodzenie kompletnie nie koliduje z czymkolwiek (tak wygląda cała seria AM5)

@Eftar5800x3D mamy z normalnym, pełnym IHSem.

Tutaj jak widać się nie dało, laminat dopakowany po brzegi.

Z resztą, przecież TR jest dużo dłuższy, inna konstrukcja, jest więcej miejsca pod IHS.

 

Skoro CCX są umieszczone w południowej części procesora, jedyną opcją sensowną jest montowanie z offsetem na południe, zwłaszcza przy WC, by środek stopki z finami wypadał właśnie na CCD. Co to daje? nawet -3 stopnia wg. Noctua.

Skoro tak, widocznie sam IHS nie jest tutaj (przy AM4/5) czynnikiem decydującym o stopniu odbioru ciepła, gdzie jak w intelu mamy centralnie i podłużnie ustawiony element grzejny.

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, wid3l3c napisał:

 

obraz.png.8c00e809678a4ef913aa4e2a2c4053aa.png

Tu chłodzenie kompletnie nie koliduje z czymkolwiek (tak wygląda cała seria AM5)

@Eftar5800x3D mamy z normalnym, pełnym IHSem.

Tutaj jak widać się nie dało, laminat dopakowany po brzegi.

Z resztą, przecież TR jest dużo dłuższy, inna konstrukcja, jest więcej miejsca pod IHS.

 

Skoro CCX są umieszczone w południowej części procesora, jedyną opcją sensowną jest montowanie z offsetem na południe, zwłaszcza przy WC, by środek stopki z finami wypadał właśnie na CCD. Co to daje? nawet -3 stopnia wg. Noctua.

Skoro tak, widocznie sam IHS nie jest tutaj (przy AM4/5) czynnikiem decydującym o stopniu odbioru ciepła, gdzie jak w intelu mamy centralnie i podłużnie ustawiony element grzejny.


Myślałem że pytanie było właśnie czemu nie możemy mieć x3d z 4000 pinów i IHS wielkości dłoni, żeby był łatwiejszy do chłodzenia :P

Link to post
Share on other sites

Bo to nic nie zmieni, powierzchnia IHS przy obecnej konstrukcji czapki AM5 jest więcej niż wystarczająca. Problemem jest transport ciepła z tego co jest pod czapką, stąd X3D nie mogą dostać więcej Voltów bo by się punktowo gotowały. 

Link to post
Share on other sites
29 minut temu, Rebelmind napisał:

Bo to nic nie zmieni, powierzchnia IHS przy obecnej konstrukcji czapki AM5 jest więcej niż wystarczająca. Problemem jest transport ciepła z tego co jest pod czapką, stąd X3D nie mogą dostać więcej Voltów bo by się punktowo gotowały. 

 

Kurczę, jakby im sie udało to usprawnić Rebelciu.... Oczami wyobraźni widzę mojego 7800X3d boostującego do 5,7-5,8 GHz zamiast 5,0... :D 

Link to post
Share on other sites

Nie widzę pola, żeby było lepiej Dżokiero :( Czy nowsze Ryśki wyjdą w niższym procesie technologicznym -> raczej tak. Oznaczać to będzie upchanie większej liczby tranzystorów na jeszcze mniejszej powierzchni; zachowają obecne zegary przy zmniejszony poborze mocy czy raczej podniosą zegary przy obecnych limitach? Stawiam na to drugie, przy czym dla X3D skok będzie symboliczny, bo już teraz ich potencjał jest ograniczenony przez transport ciepła -> a przy next gen ten transport będzie jeszcze bardziej utrudniony. Co więcej, AMD nie zrobi Zen5 z większymi odległościami między bramkami ligicznymi (~"luźniejsza zabudowa"), bo opóźnienia zjedzą przyrosty. 

 

Link to post
Share on other sites

@sawner już odpowiadam :) 

 

Nagrany mam najnowszy bios 7D75v1A z Agesa 1.0.9.0

 

Pierwszy rozruch czy dwa musisz mu dać na spokojnie się odpalić z trenowaniem pamięci - faktycznie trwa to mega długo. Ładujesz profil EXPO/XMP pamięci. W UEFI w zakładce OC masz opcję która nazywa się "Memory context restore". Musisz ją dać na enabled. Dalej w UEFI również w zakłądce OC masz "Advanced dram configuration", tam jest opcja "Dram power down enable" i musisz ją zmienić z auto na enabled (bez tego miałem okazjonalne bluescreeny). I śmiga. Czas startu systemu porównywalny z poprzednią platformą Intela którą miałem. 

 

Oprócz tego PBO enabled, z limitami "motherboard". Curve optimizer na all core, negative 30 i można się cieszyć boostem w grach praktycznie cały czas na poziomie 5GHz z nielicznymi spadkami do 4900. 

 

I oto cała konfiguracja AM5. Bez babrania się w OC i sprawdzanie stabilności. 

Edytowane przez joker5513
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
46 minut temu, sawner napisał:

takich sytuacjach zniechęca konieczność postawienia na nowo systemu operacyjnego

Ja niczego nie neguję, w teorii zmiana intel>amd teoretycznie może wywołać pewne problemy ze stabilnością systemu, ale chciałbym kiedyś zobaczyć jakieś testy czy przy takim w11 na dzień dzisiejszy to cokolwiek zmienia czy to w kwestii stabilności czy wydajności.  Oczywiście pomijam tutaj sytuacje gdzie ktoś doprowadził partycję systemową do stanu śmietnika i po prostu warto to zrobić, niezależnie od zmiany CPU.

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind jakieś 20 lat temu lubiłem grzebać w sprzęcie i w sofcie. Samodzielne złożenie komputera, postawienie systemu, zainstalowanie wszystkich niezbędnych sterowników to była niezła frajda. Ale niestety, starość nie radość i obecnie budzi to we mnie tylko irytację (a już zwłaszcza jak z czymś, co na youtubowym tutorialu trwa 15 minut człowiek się męczy dwie godziny :D).

Link to post
Share on other sites

Mi sie nie chciało stawiac windy na nowo. Odpaliła się z dysku, cos tam doinstalowało, z mojej strony powgrywałem najnowsze dostępne sterowniki od chipsetu oraz reszty sprzętów i działa. Wyniki wydajnościowe w normie więc myślę że nie ma sensu. Oczywiście kupić trzeba nowy kod bo po wymianie mobasa krzyczy że brak licencji. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, joker5513 napisał:

Oczywiście kupić trzeba nowy kod bo po wymianie mobasa krzyczy że brak licencji. 

BS, dzwonisz na infolinię że Ci się spaliła płyta - zawsze działa o ile nie jest to OEM z nie prawnego loża. 

8 minut temu, sawner napisał:

@Rebelmind jakieś 20 lat temu lubiłem grzebać w sprzęcie i w sofcie

Dokładnie 21 lat temu składałem swój pierwszy komputer samodzielnie (Celeron 1.7GHz Willamette, GF4 MX440) i nadal się chce. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj ogarnąłem że przy 4x16GB 64GB 3600MHz mój komputer nie był stabilny. Przy HOI4 miałem dwa shutdowny (nagłe i ambushowe). A parę dni temu kupiłem BF2042 i tam też miałem parę in-game stutteringów (takich SUS, zero crashy itp.). Po drugim dzisiejszym crashu zirytowałem się i sprawdziłem OCCT CPU oraz MEM. No i co... błędy. Jak ch...ineczka w passacie co kupiłem zadbanego od somsiada.

 

Stock auto = ok. 1.11V powodowało błędy w ciągu 60-120 sekund od wł. testu. Nieważne czy CPU czy RAM. 

1.198V (1.18V realnie) = 100% stable

Teraz testuję 1.15v (1.13v realnie) i na razie 12 minut stable. 

 

Tak więc jeżeli ktoś ma problem ze stabilnością 64GB RAM przy 4 kostkach na 5800X3D lub innym Zen3 to niech sprawdzi SOC Voltage. Somehow sam przez dwa tygodnie nie zauważyłem za bardzo objawów. Jak zwykle kontrolery pamięci w Zenach ssą ostro. W tym roku do 4 inteli wsadzałem 4 kości i zawsze powyżej specki i działało od razu. A tutaj zawsze cyrki. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...