Skocz do zawartości

sawner

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

2 Neutralny

O sawner

  • Tytuł
    Nowicjusz
  1. Przecież 13500 i 12600kf, o które pytałeś na początku to też sześciordzeniowce, tyle że dodatkowo wyposażone w biedardzenie (13500 w konfiguracji 6 rdzeni performance + 8 efficient; 12600kf 6P + 4E). Trudno przewidzieć, ile się wydarzy na rynku CPU przez 5 lat, natomiast biorąc płytę pod 13500 lub 12600kf, maksimum jakie będziesz w stanie ewentualnie włożyć to 14900K/KS, gdzie na AM5 mają być jeszcze dwie generacje nowych procesorów.
  2. Dzisiaj miałem wreszcie chwilę czasu na poskładanie nowego nabytku: 7800x3d B650 Tomahawk WiFi Lexar Ares 6400 32GB Wielkie dzięki dla kolegi @joker5513 za cenne porady. Komputer po złożeniu bez problemu ruszył na starym systemie operacyjnym (mam licencję retail na W10 Pro, więc nie było żadnych problemów z koniecznością ponownej aktywacji). Początkowo nie łączył się z siecią, ale kwestia się rozwiązała po wywaleniu sterowników poprzedniej karty sieciowej i zainstalowaniu aktualnych. Poszła aktualizacja BIOSu do najnowszej wersji (7D75v1B z 28 listopada). Ponieważ pamięci m
  3. Od prawie 2 lat użytkuję w komputerze domowym dwa dyski Seagate Exos 7E8 8TB i jak na razie nie odnotowałem żadnych problemów. Hałas nie jest jakiś dokuczliwy, ale to może być spowodowane obudową (Dedfine R5).
  4. I miałeś wcześniej Intela? O, to ciekawe Może też spróbuję. Z licencją chyba nie powinno być problemu, bo mam boxową na Windows 10 Pro.
  5. @Rebelmind jakieś 20 lat temu lubiłem grzebać w sprzęcie i w sofcie. Samodzielne złożenie komputera, postawienie systemu, zainstalowanie wszystkich niezbędnych sterowników to była niezła frajda. Ale niestety, starość nie radość i obecnie budzi to we mnie tylko irytację (a już zwłaszcza jak z czymś, co na youtubowym tutorialu trwa 15 minut człowiek się męczy dwie godziny ).
  6. @joker5513 dzięki za wyczerpującą odpowiedź Graty zamówione - jak przyjdą będę się bawił. BTW, najbardziej mnie w takich sytuacjach zniechęca konieczność postawienia na nowo systemu operacyjnego, a potem poinstalowanie z powrotem wszystkiego co było.
  7. @joker5513 małe pytanie: celuję na dniach w podobny konfig do twojego (zamiana 9900k na 7800x3d na płycie B650 Tomahawk). Jak wygląda kwestia bootowania na najnowszym BIOSie? MSI coś poprawiło, bo podobno na początku było niemiłosiernie długo.
  8. sawner

    Nowy Monitor

    GB2570HSU używam od ~5 miesięcy i jestem zadowolony. Priorytetem był jak najmniejszy backlight bleeding (mój poprzedni LG MP55 HQ niestety cierpiał na tę bolączkę) - trafiła mi się sztuka praktycznie pozbawiona tej wady. Do tego 165 HZ robi robotę.
  9. Miałem podobną zagwozdkę z 9900k na płycie Aorus Pro (pozostawienie wszystkiego na auto skutkowało niebotycznym napięciem procesora pod obciążeniem - powyżej 1,4 V). Wyłącz w biosie Enhanced Multi-Core Performance (automatyczne podkręcanie wszystkich rdzeni do taktowania Turbo zarezerwowanego dla sytuacji, w której obciążone są tylko 2 rdzenie, kosztem sporego podbicia napięcia) Pobaw się w undervolting: na próbę ustaw VCore na sztywno na 1.2V (być może więcej - u mnie to się sprawdziło, ale KS jest wyżej taktowany od K) + LoadLineCalibration na Turbo; druga opcja to pobawić się offsetem (Dy
  10. Spróbuj zrobić undervolting - jeżeli VCore jest ustawione na auto, to płyta potrafi podać strasznie wysokie napięcie na procesor (u mnie dochodziło do 1.4V; po korekcie chodzi stabilnie poniżej 1.3V). Druga sprawa: wyłącz w BIOSie opcję MultiCore Enhancement (płyta usiłuje wymusić turbo 5.0 GHz na wszystkich rdzeniach podając wysokie napięcie).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...