Skocz do zawartości

Napaść rosyjska na Ukraine 2022


Recommended Posts

15 minut temu, marik81 napisał:

I to jest w tym wszystkim najgorsze. Skoro czekają to znajdzie się sposób.

Wątpię żeby faktycznie USA dążyło do bezpośredniej konfrontacji. Z Iranem czy Koreą też się nie lubią i nie odważyli się ich ruszyć, a gdzie tam mowa o Rosji, zupełnie nie ta skala.

18 minut temu, marik81 napisał:

Na Irak też uderzyli, bo wielkie składy broni chemicznej i biologicznej tam były.

Przy każdej wojnie napastniczej musi być jakieś casus belli, żeby podratować nadszarpnięty PR. Ruska propaganda też trąbiła o tajnych laboratoriach i neonazistach - to drugie w pewnym sensie udowodnione, ale przecież w każdym społeczeństwie są skrajności. BTW ktoś pamięta urodziny hitlera w polskim lesie? ;)

21 minut temu, marik81 napisał:

gaz już idzie z rezerw

Według moich wyliczeń przy tym tempie rezerw wystarczy na ponad 4 lata, więc o tą zimę bym się nie martwił. Na całe szczęście mamy gazoport i gazociąg więc można coś zawsze dokupić.

https://ipi.gasstoragepoland.pl/pl/strona-glowna/

23 minuty temu, marik81 napisał:

"To nie jest tylko regionalny konflikt: wojna Rosji przeciwko Ukrainie to zarzewie światowego pożaru, ta wojna dotknie i nasze i wasze kraje. O ile już tak się nie stało".

Powiedz co w tej wypowiedzi nie jest prawdą. Prawie cały świat odczuł skutki wojny, Europa Środkowo-Wschodnia szczególnie.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, zbiku90 napisał:

Według moich wyliczeń przy tym tempie rezerw wystarczy na ponad 4 lata, więc o tą zimę bym się nie martwił. Na całe szczęście mamy gazoport i gazociąg więc można coś zawsze dokupić.


Jestem ciekaw... Mógłbyś troszkę więcej napisać o swoich wyliczeniach? Jak doszedłeś do powyższych wniosków?

Pytam, ponieważ ogólnie dostępne informacje sugerują coś zupełnie innego...

https://www.money.pl/gospodarka/byly-prezes-pgnig-burzy-narracje-rzadu-mowi-co-nam-grozi-6782185071188896a.html

 

 

Link to post
Share on other sites

Gdyby nie USA, na Ukrainie sytuacja byłaby teraz bardzo nieciekawa. Większość rosjan pewnie nie ma możliwości by uciec przed poborem, a władzy się boi. Gdy wojna odbywała się na kanapie przed telewizorem, mogli wyrażać poparcie dla tych działań, ale teraz sprawa wyglada inaczej.

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Skaza napisał:

Mógłbyś troszkę więcej napisać o swoich wyliczeniach? Jak doszedłeś do powyższych wniosków?

Podałem linka, matematykę pozostawiam tobie. Tak wiem że sezon grzewczy się jeszcze nie zaczął, ale uważam że do końca zimy gazu nam wystarczy. Straszenie że zużywamy rezerwy i gazu zaraz zabraknie może co najwyżej wywindować ceny detaliczne. W hurcie cena spadła w ciągu miesiąca o ponad 20%, więc widać że na wyższych szczeblach panika już przemija. Magazyny w EU są już prawie zapełnione.

Link to post
Share on other sites



Według moich wyliczeń przy tym tempie rezerw wystarczy na ponad 4 lata

No chyba nie do końca.
Pojemność magazynów gazu w Polsce to 3,2 mld m3.
Roczne zużycie gazu w Polsce w 2021 roku wynosiło 20 mld m3.
W tym roku szacują, że spadnie do 18 mld m3.
Także łatwo policzyć na ile starczy to 3,2 mld m3.


Link to post
Share on other sites
35 minut temu, zbiku90 napisał:

Podałem linka, matematykę pozostawiam tobie.

 

Powiedzmy, że jestem bardzo słaby z matematyki i dlatego proszę o dodatkowe objaśnienie tego zagadnienia. Jak to obliczyłeś?

 

Link to post
Share on other sites

W magazynach było wczoraj 35719GWh, dzisiaj 35696. W tym tempie aby je opróżnić potrzeba 35696/23 czyli 1552 dni. Trzeba wziąć pod uwagę że zużycie pewnie znacznie wzrośnie jak temperatury spadną. Prościej już nie potrafię.

BTW popatrzcie jak przy okazji rząd nas dyma bez mydła. Winę i tak się zrzuci na wojnę, EU czy co tam jeszcze, a ty Polaczku siedź cicho i płać coraz więcej :(

https://strefainwestorow.pl/w-zielonej-strefie/energetyka/energetyka-marze-kryzys

Link to post
Share on other sites



W magazynach było wczoraj 35719GWh, dzisiaj 35696.

No niestety nie masz racji.
Metodologię masz złą. To że wczoraj tyle zużyto nie znaczy, że codziennie tyle będzie.
Jak chcesz iść w przelicznik na watogodziny to w magazynach jest 35,7 TWh.
Zużycie za zeszły rok to 230 TWh.
Więc gdzie Ty masz te rezerwy na 4 lata?
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zbiku90 napisał:

Według moich wyliczeń przy tym tempie

 

3 godziny temu, zbiku90 napisał:

wiem że sezon grzewczy się jeszcze nie zaczął

 

35 minut temu, zbiku90 napisał:

W tym tempie

 

35 minut temu, zbiku90 napisał:

Trzeba wziąć pod uwagę że zużycie pewnie znacznie wzrośnie jak temperatury spadną

Ostatni raz odpisuję bo szkoda klawiatury, równie dobrze mogę sobie z dowolnym chatbotem popisać. Widać że nie tylko matematyka, ale czytanie ze zrozumieniem też kuleje.

Link to post
Share on other sites

No dobrze. Dostępne informacje mówią, że nasz kraj potrzebuje około 20 miliardów metrów sześciennych rocznie. Magazyny oferują sumaryczną pojemność na poziomie około 36 000 GWh, co przekłada się na 3,2 miliarda metrów sześciennych. Policzmy to w najbardziej łopatologiczny i prymitywny sposób. Zatem 20 miliardów rocznego zużycia daje nam mniej więcej 54,8 miliona metrów sześciennych dziennie. To oznacza, że zapasy w wysokości 3,2 miliarda metrów sześciennych wystarczą na 58 dni. To jednak wartości uśrednione. Należy pamiętać, że zimowe miesiące oznaczają większe zapotrzebowanie na surowce.

I pamiętaj, że jestem kiepski z matematyki. Gdzieś mogłem popełnić błąd...

Dodam jeszcze... Sierpień 2022 roku. Zużycie samej tylko energii elektrycznej na poziomie ok. 14000 GWh.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Według moich wyliczeń przy tym tempie rezerw wystarczy na ponad 4 lata

 

Według moich obliczeń to od miesiąca firma w której pracuje nie działa przez brak gazu. Dodam, że jesteśmy (jeszcze) polskim podmiotem strategicznym. W samym tarnowskim oddziale pracuje ponad 2000 ludzi. 

Link to post
Share on other sites



Widać że nie tylko matematyka, ale czytanie ze zrozumieniem też kuleje.

Więc po co piszesz, że gazu wystarczy na 4 lata jak sam przyznajesz, że zimą będzie większe zużycie i Twoje wyliczenie będzie nieaktualne?
Co z tego, że dobrze wyliczyłeś jak założenie miałeś złe? Jutro zużycie będzie mniejsze niż wczoraj i na podstawie tego wyliczysz, że gazu będzie na 10 lat.

Link to post
Share on other sites

Czyli Polska magazyny powinna zapełniać raz na 4 lata.

 

Od 4 dni nie byłem w żadnym sklepie. Biorąc pod uwagę ten okres czasu obliczyłem, że miesięcznie nie wydaję w ogóle kasy. A czytam w internecie, że wszystko drożeje. Jak drożeje, skoro w portfelu od 4 dni mam tyle samo kasy?

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, FeX napisał:

Ogólnie jest taki syf informacyjny, że ni uja nie wiadomo co jest prawdą.

 

Tak mijają kolejne dni, które zamieniają się w tygodnie i miesiące. Ludzie spędzają czas na dyskusjach o tym, co powiedział ten lub inny PiSowiec. O tym co napisano lub opowiedziano w mediach... A tymczasem w górach napadało śniegu, zima coraz bliżej, natomiast nasza sytuacja nie zmieniła się ani trochę. No... W każdym razie nie na lepsze.

 

Link to post
Share on other sites

"Wzywamy wszystkie zainteresowane strony do zapobiegania eskalacji kryzysu i ochrony uzasadnionych praw i interesów krajów rozwijających się" – powiedział chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

"Priorytetem jest ułatwienie negocjacji pokojowych" - podkreślił, wzywając do "sprawiedliwej i pragmatycznej" dyskusji na temat "pokojowego rozwiązania kryzysu"."


Słabe stanowisko. Najlepiej żeby putin i Zełenski podali sobie rękę i było tak  jak wcześniej.
Gwiazdy konkursów piękności mogłyby tak powiedzieć. Ale przekaz poszedł w świat że Chiny przedstawiają racjonalne mądre i pokojowe stanowisko. W rosji powiedzą że Chiny chcą by Ukraina oddała ziemie, bo roszczenia są uzasadnione, na Ukrainie powiedzą że Chiny chcą by uszanować ich prawa i interesy..
Chyba Chińczykom zależy by konflikt trwał długo, a oni mogli kupować od rosji tanio.

Link to post
Share on other sites





Chyba Chińczykom zależy by konflikt trwał długo, a oni mogli kupować od rosji tanio.


U nich też robi się ciekawie. Odwołane loty nad Chinami, w sieci przebąkują o puczu w Chinach i o przejęciu władzy przez wojsko. Podobno Puchatek jest w areszcie domowym. Ile w tym prawdy, nie mam pojęcia,może zwykłe fejki.
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, marik81 napisał:


 Podobno Puchatek jest w areszcie domowym. Ile w tym prawdy, nie mam pojęcia,może zwykłe fejki.

 

Prędzej uwierzę ze Putina odstrzelą na kremlu ...W Chinach jest  taki zamordyzm ze za słowo o władzy  w najlepszym wypadku dostaje się kolonię karną  w najgorszym kula w łeb .

Mało to  przypadków  było ze ludzi otwarcie krytykujący władzę  znikali bez śladu .  Tak jak np ta  wirusolog która jako pierwsza podważyła  naturalne pochodzenie Covid19 , jakimiś tam papierami machała na potwierdzenie  ... jakoś przepadła bez śladu ,ani widu ani słychu .

 

A co do wojny to obawiam się  ze zakończenie może być tylko jedno , eliminacja putina   inaczej to się nie skończy  no chyba ze  atomówkami.

Można liczyć na jakiś przewrót w  kraju bo ludzie dość  ostro się buntują szczególnie na prowincjach (co dziwne) . Putin ,Ławrow  tylko czekają  az UA wejdzie na donbas ... a wejdą i będzie pretekst do obrony " swoich  ziem" pociskami z atomem ,a że jakiś spadnie np na Kijów ..to trochę za daleko poleciał .

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wiem, że to wbrew ogólnym przekonaniom ale w naszej (polskiej) perspektywie, wowa powinien żyć jak najdłużej i jak najdłużej rządzić rosją. Nikt jej tak nie spacyfikuje jak on u steru a im bardziej będzie spacyfikowana tym dłużej nam nie będzie zagrażać. Gdyby go zdjęli i zastąpili takim Nawalnym to wojna się skończy a niemcy i francuzi wrócą do standardowych interesów z rosją jak przed wojną, ponad naszymi głowami. Nawalny to taki sam ruski szowinista jak wowa tylko ładny i mówi po angielsku, zdecydowanie groźniejszy przeciwnik. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...