Skocz do zawartości

Napaść rosyjska na Ukraine 2022


Recommended Posts

Nasi "przyjaciele", tacy prawdziwi ...

 

 

Akurat wstawiłem jego, bo w pigułce podał, ale jak się komuś nie podoba można znaleźć poważniejszych (bardziej lub mniej) komentatorów itd.

 

 

"nic się kiedyś nie stało, zapomnijmy o tym" - NIGDY.

Edytowane przez Succubus
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

dziki potrafi dbać o swoje interesy.. Na innym forum go dokładnie rozszyfrowali, w sprawie akcji na giełdzie które rzekomo kupił i firmy którą zachwalał.
Gość krótko mówiąc kłamał w żywe oczy, ale to taki offtop. Jak ktoś chce mu wierzyć niech to dalej robi :D
link do raportu:
https://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,487914

 

Screen Shot 07-25-22 at 09.37 PM.JPG

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, Succubus napisał:

"nic się kiedyś nie stało, zapomnijmy o tym" - NIGDY.

 

1. Za wstawianie tego pana powinien być ban, jakbyś popierał swoje tezy wypowiedziami kononowicza

2. Nikt nie zapomina ale są obecnie ważniejsze sprawy

3. Dla tego jeżdżą po nas kilkuset lat, nie umiemy w politykę międzynarodową, nie umiemy w pragmatyzm i pewnie szanse związaną z wojną w Ukrainie też przewalimy. Poczekam, popatrzę

4. A przepraszałeś ostatnio jakiegoś Ukraińca są okupacje przez kilkaset lat Rzeczypospolitej Obojga (nie trojga) Narodów albo za wrzucenie Ukrainy pod autobus "Księstwo Moskiewskie"? Najpierw ich najechaliśmy, potem szlachta jeździła po Ukraińcach kilkaset lat a na koniec zabraliśmy wszystko co było można zabrać i oddaliśmy moskalom żeby nas nie najeżdżali (co wiadomo jak wyszło). 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ja myślę że tu po prostu chodzi o.. "ukrainizację" Polski. Ludzie się tego boją i tylko szukają pretekstu by zdyskredytować naszych gości..
Nawet bym na to nie wpadł, zdziwiła mnie ta niechęć do Ukrainy i próby obrony rosji, dlatego sprawdziłem co na to prawica.
To jestem w stanie zrozumieć, ale olbrzymią dramę wywołaną sztandarem nie.. I nie chodzi mi o to że drama jest na Ukrainie, bo szczerze wątpię by był to jakiś wielki temat, ale że to u nas jest drama  że jakiś tam portal coś napisał..
Osobiście ciesze się że Ukraińcy są u nas. Chociaż jestem ateistą, myślę że pomagając i wybaczając, stajemy się lepszymi ludzmi, cywilizowanymi.

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, leto87 napisał:

Chociaż jestem ateistą, myślę że pomagając i wybaczając, stajemy się lepszymi ludzmi, cywilizowanymi.

A co ma do tego fakt, że jesteś ateistą? To religia ma jakiś wykupiony patent na "bycie dobrym człowiekiem"? Na empatię?

Ale dobra bo to nie o tym temat. :->

Link to post
Share on other sites

@marik81

"Ponosimy relatywnie największe koszty poza samą Ukrainą. Skutkiem jest z pewnością podtrzymanie ukraińskich zdolności obronnych – ale czy faktycznie upieranie się przy strategii podtrzymywania wojny za wszelką cenę jest w naszym interesie? Czy nie powinniśmy zacząć godzić się z tym, że Rosja w tej wojnie jednak coś wygra, coś zdobędzie i że korzystne dla nas będzie jak najszybsze doprowadzenie do stabilizacji i zakończenia działań zbrojnych? Także po to, żeby móc się skupić na odbudowie naszych własnych zdolności obronnych."

Większych bzdur dawno nie czytałem :rotfl: Przestańmy wspierać Ukrainę, oddajmy putinowi całe Zadnieprze, wtedy już będzie pokój NA WIEKI i rosja na pewno nikogo więcej nie zaatakuje ;) Przez takie pierdolenie politycy dopuścili do II wś zamiast zdusić problem w zarodku.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, pendzel_3 napisał:

A co ma do tego fakt, że jesteś ateistą? To religia ma jakiś wykupiony patent na "bycie dobrym człowiekiem"? Na empatię?

Lubię podkreślać że jako ateista lepiej rozumiem chrześcijaństwo niż sami chrześcijanie czy nawet katolicy.
Partia na K, miała teraz bardzo dobrą okazję, by pokazać się z dobrej strony, a oni o zyskach i korzyściach i rozpamiętywaniu.. [nacjonalizm]

Edytowane przez leto87
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, leto87 napisał:

Partia na K, miała teraz bardzo dobrą okazję, by pokazać się z dobrej strony, a oni o zyskach i korzyściach i rozpamiętywaniu.. [nacjonalizm]

Nacjonalizm, ale niestety rosyjski zamiast polski, co ostatnio podkreślają na każdym kroku.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@zbiku90
"Jedną z cech wszelkich polskich dyskusji jest dominacja myślenia życzeniowego nad racjonalną analizą, dominuje zatem mało precyzyjne przeświadczenie, że Ukraina, jeśli nawet jeszcze nie wygrywa, to wygra, a przynajmniej wygrać musi.
Problem w tym, że na ogół nie definiuje się, co właściwie miałoby oznaczać zwycięstwo Ukrainy. Powrót do faktycznego stanu posiadania sprzed 24 lutego? Powstrzymanie dalszych postępów Rosjan? Ale na jakiej linii? W całym Donbasie czy tylko w jego części? A może odbicie części zajętych terytoriów, ale nie wszystkich? Czy może wreszcie – jak chcieliby maksymaliści – całkowite wyparcie Rosji z Ukrainy, z Krymem włącznie? Ba, są i tacy, którzy mówiąc o zwycięstwie nad Rosją, mają na myśli „rzucenie Moskwy na kolana” – cokolwiek miałoby to oznaczać, bo precyzyjnej definicji brak. I niczego innego za możliwe rozwiązanie nie uznają."

Jakby nie patrzeć pasuje to jak ulał do Twojej wypowiedzi. Już kiedyś zadałem tu podobne pytanie, co dalej, ale nie dostałem odpowiedzi. Parafrazując Twoje pytanie to, czy serio sądzisz, że jak Ukraina wygra i wypchnie Rosjan ze swojego terytorium, to już będzie pokój na wieki i Rosja już nikogo nigdy nie zaatakuje? Czy może Ukraińcy mają od razu iść na Moskwę?
A co jeśli jednak wyczerpiemy zasoby i już dłużej nie będziemy w stanie pomagać Ukrainie a Rosjanie nadal będą na ich terenie?

Link to post
Share on other sites

Wycofanie armii rosyjskiej z terytorium Ukrainy i podpisanie pokoju. Czy to brzmi tak abstarkcyjnie? wystarczy tylko trochę dobrej woli z jednej ze stron.
Aneksja Krymu przez większą część świata uznana została za nielegalną.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites




Wycofanie armii rosyjskiej z terytorium Ukrainy i podpisanie pokoju. Czy to brzmi tak abstarkcyjnie?

Tak, to brzmi abstrakcyjnie.
I to będzie gwarantowało, że nastanie pokój i Rosja nikogo już nie zaatakuje?
Jeszcze powiedz, że Rosja wypłaci reparacje wojenne a Ukraina się odbuduje dzięki temu i wszyscy będą żyć w zgodzie.
A co z tego, że większość państw uznała aneksję Krymu za nielegalną? Jakoś Rosjanie stamtąd nie zniknęli w magiczny sposób. Nadniestrze też nie jest uznawane i jakoś istnieje i nic sobie z tego nie robi.
Żyjesz jakaś romantyczną, nawet powiedziałbym naiwną, wizją świata.
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, marik81 napisał:

Żyjesz jakaś romantyczną, nawet powiedziałbym naiwną, wizją świata.

Znacznie gorsze jest to że taką samą żyje obecnie rządząca Polską partia, a oni w przeciwieństwie do kolegi mogą już sporo napsuć, i niestety właśnie to robią.  :)

Oddajemy nasz najnowsze haubice nie mając nic w zamian, oddajemy nasze czołgi nie mając nic w zamian, stare T-72 można jeszcze przeboleć, aczkolwiek te wariantu M1R to już był spory wydatek z naszego budżetu żeby je do takiego poziomu doprowadzić.
Teraz zaczynają oddawać PT-91, a to już jest realne osłabienie bo poza nimi mamy tak naprawdę tylko Leopardy, niestety jeżeli wierzyć osobom które siedzą "w branży" to te Leosie w znacznym stopniu nie nadają się aktualnie do użytku, czyli rozbrajamy się w zasadzie do zera.

A co dostaliśmy w zamian? gó**o, ale za to w ładnym papierku, no i perspektywę chłodnej i ciemnej zimy, tak na deser.  ;) 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Mst74 napisał:

Oddajemy nasz najnowsze haubice nie mając nic w zamian, oddajemy nasze czołgi nie mając nic w zamian

1. Kraby są sprzedawane, nie oddawane.

2. Za T-72 dostajemy prawie za darmo Abramsy. Faktycznie mniej, ale strzelam że 10 Abramsów, nawet w tej starszej wersji, spokojnie rozwaliłoby 50 T-72 w polu. Patrz wojna w zatoce.

1 godzinę temu, Mst74 napisał:

Teraz zaczynają oddawać PT-91, a to już jest realne osłabienie bo poza nimi mamy tak naprawdę tylko Leopardy, niestety jeżeli wierzyć osobom które siedzą "w branży" to te Leosie w znacznym stopniu nie nadają się aktualnie do użytku, czyli rozbrajamy się w zasadzie do zera.

Poczytaj jak jest z częściami zamiennymi do Twardych i Leosiów. My nie mamy jak się rozbroić bo już byliśmy rozbrojeni praktycznie. Wojna drastycznie przyspieszyła na szczęście modernizację naszej armii, w ciągu paru lat powinna ruszyć krajowa produkcja K2PL, co rozwiązałoby wiele problemów.

16 godzin temu, marik81 napisał:

Jeszcze powiedz, że Rosja wypłaci reparacje wojenne a Ukraina się odbuduje dzięki temu i wszyscy będą żyć w zgodzie.

W idealnym świecie tak by było, a wszyscy odpowiedzialni byliby odprowadzeni do Hagi. Realistycznie rzecz biorąc powrót do granic sprzed lutego i integracja Ukrainy z EU i NATO, czyli de facto status quo sprzed wojny. Ale do tego potrzeba ciągłego wsparcia i wielu wyrzeczeń, a widzę że wielu ludzi to przerasta. Ustępstwa już raz zakończyły się bardzo źle i podoba mi się to jak USA i kilka innych krajów reaguje tym razem.

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, marik81 napisał:

Tak, to brzmi abstrakcyjnie.

To jest jeden ze senariuszy, w 100% możliwy i realny do spełnienia. Jeżeli ktoś zna rozsądniejszy niech napisze. Oddać część Ukrainy i udawać że nic się nie stało? Możliwe że tak się właśnie skończy. Wolałbym żeby tak się jednak nie stało a Ukraina trafiła do NATO a potem do EU.
Trudno mi zrozumieć działania rosji, bo zamiast brać się do roboty to zachciało im się wojny, ale może i oni pójdą po rozum do głowy. Putin najwyraźniej liczył, że świat nie zareaguje, tak jak to miało miejsce z Krymem. Liczył na to że w tydzień zdobędzie Kijów, powoła tymczasowy rząd marionetkowy, przeprowadzi sfałszowane referendum, czy tam wybory, a  zachód nie zdąży nic z tym poradzić. EU będą ze sobą skłócone, może właśnie kraj na N będzie tutaj zatrutą strzałą. Myślę też że putin liczył że Trump pozostanie u władzy i będzie bardziej po jego stronie. Po Bidenie też nie można było się spodziewać stanowczych decyzji.
Ale wyszło inaczej..

Screen Shot 07-10-22 at 10.30 AM.JPG

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, leto87 napisał:

Trudno mi zrozumieć działania rosji, bo zamiast brać się do roboty to zachciało im się wojny, ale może i oni pójdą po rozum do głowy.

Nie pójdą i nawet nie ma co sobie snuć takich pobożnych życzeń, aby zrozumieć co tak naprawdę tam się dzieje trzeba spojrzeć na to z perspektywy kacapów. Do dziś ich uwiera rozpad ZSRR. Stare imperialistyczne zapędy podsycane wieloletnią propagandą.

 

Udało im się z Krymem, Władimir się starzeje, chciał ukoronować swoją "carską" kadencję jakimś znaczącym sukcesem (w oczach swojego narodu).

3 godziny temu, leto87 napisał:

Liczył na to że w tydzień zdobędzie Kijów, powoła tymczasowy rząd marionetkowy, przeprowadzi sfałszowane referendum, czy tam wybory, a  zachód nie zdąży nic z tym poradzić.

Owszem liczyli że pójdzie im o wiele łatwiej, ale to też nie jest tak jak to przedstawia narracja zachodu, u nich nie liczy się gospodarka - ją można poświęcić. (notabene u nas Jarek mówił to samo w 2018 jakby ktoś zapomniał i mamy tego efekty). I to też nie jest tak, że nikt tam nie brał pod uwagę, ew. sankcji zachodu i tego że wojna się przedłuży.

Tam mentalność jest taka że mogą i docelowo żyć w ubóstwie do którego prowincja i tak jest przyzwyczajona a nikt nie zacznie protestować, wystarczy napomnieć że za samo słowo "wojna" padają wieloletnie wyroki łagrów.

USA to na rękę bo bądź do bądź ta wojna osłabia gospodarczo i militarnie Rosję, najwięcej jednak płaci za to Europa. Tutaj nie ma dobrych wyjść, otwarta wojna z zachodem wywoła WWIII.

 

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zbiku90 napisał:

1. Kraby są sprzedawane, nie oddawane.

2. Za T-72 dostajemy prawie za darmo Abramsy. Faktycznie mniej, ale strzelam że 10 Abramsów, nawet w tej starszej wersji, spokojnie rozwaliłoby 50 T-72 w polu.

No nie do końca, te pierwsze 18 to był "dar przyjaźni", co do tych kolejnych które tam poszły informacje są sprzeczne.  :)
Na razie nie dostaliśmy nic, będziemy powoli otrzymywać kolejne sztuki z tych 116, tyle że my za nie sporo zapłaciliśmy, koszt wyjęcia z magazynu, remontu oraz transportu pokrywa Polska, wychodzi po kilka melonów od sztuki o ile pamiętam. Czyli oddaliśmy darmo T-72, w dodatku opłacając ich wyremontowanie bo wiele było w złym stanie, a w zamian pozwolono nam też zapłacić za Abramsy, deal życia Płaszczaka.  :D 

Wiem o częściach, wiem o braku pocisków, ale mieć słaby czołg a nie mieć ich wcale...można to było lepiej zrobić. Nie mam nic przeciwko oddawaniu tych starych strucli, natomiast sposób w jaki to zrobiono to skrajna amatorszczyzna, PiS w polityce międzynarodowej po prostu nie potrafi się poruszać, oczywiście PO to takie same palanty, żeby nie było.  ;) 

Co do możliwości bojowych to liczy się też wyszkolenie, a Arabowie to w większości beznadziejni żołnierze.  :) 

Link to post
Share on other sites
41 minut temu, Mst74 napisał:

No nie do końca, te pierwsze 18 to był "dar przyjaźni", co do tych kolejnych które tam poszły informacje są sprzeczne.  :)

Rzucisz jakimś linkiem?

https://defence24.pl/przemysl/polska-sprzedala-kraby-ukrainie-rekordowy-kontrakt

41 minut temu, Mst74 napisał:

Na razie nie dostaliśmy nic

Pierwsze Abramsy są już w Polsce więc przestań kłamać/ powielać bzdury. Już nie liczę sojuszniczego sprzętu który jest rozstawiony u nas jak Patrioty, Challengery czy F-22.

42 minuty temu, Mst74 napisał:

koszt wyjęcia z magazynu, remontu oraz transportu pokrywa Polska, wychodzi po kilka melonów od sztuki o ile pamiętam

No za darmo nie jest, ale porównaj sobie z kosztem zakupu takiego sprzętu. Poszukaj sobie w google ile np. Egipt zapłacił.

44 minuty temu, Mst74 napisał:

Czyli oddaliśmy darmo T-72, w dodatku opłacając ich wyremontowanie

Źródło? Po za tym to jawne kłamstwo bo dostajemy Abramsy w zamian na bardzo dobrych warunkach, patrz wyżej.

48 minut temu, Mst74 napisał:

Wiem o częściach, wiem o braku pocisków, ale mieć słaby czołg a nie mieć ich wcale...można to było lepiej zrobić. Nie mam nic przeciwko oddawaniu tych starych strucli, natomiast sposób w jaki to zrobiono to skrajna amatorszczyzna

Nie. Sprzęt który został wyprodukowany w ZSRR, u nas zmodernizowany, walczy z ruskimi na terenie byłego ZSRR bez przelewu polskiej krwi. Czy może być lepiej?

48 minut temu, Mst74 napisał:

PiS w polityce międzynarodowej po prostu nie potrafi się poruszać, oczywiście PO to takie same palanty, żeby nie było.  ;) 

Tu się zgadzam, wiele rzeczy można było rozwiązać lepiej. Mimo wszystko szykujemy się do wojny i sprawy idą w dobrym kierunku.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites



W idealnym świecie tak by było

W idealnym świecie nie byłoby tego tematu i nikogo nie trzeba było by sądzić w Hadze.
Dlatego więc pisanie takich banałów sobie darujmy.
Piszesz o pomocy, ale już nie piszesz skąd tą pomoc brać. Za chwilę skończy nam się poradziecki złom, skończą się zasoby więc co później? Co jak już nie będziemy mieli czego posłać na Ukrainę?
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, zbiku90 napisał:

Nawet w tym tekście który podlinkowałeś jest to napisane  ;) 

Cytat

Zgodnie z jego informacjami pierwszych 18 armatohaubic (czyli jednego trójbateryjnego dywizjonu) o których przekazaniu Ukrainie informowaliśmy w weekend nie wchodzi w skład tego kontraktu i rzeczywiście był to dar od Polski dla walczącego sąsiada. 

 

12 minut temu, zbiku90 napisał:

Pierwsze Abramsy są już w Polsce więc przestań kłamać/ powielać bzdury. Już nie liczę sojuszniczego sprzętu który jest rozstawiony u nas jak Patrioty, Challengery czy F-22.

Tak, do celów szkoleniowych coś tam przywieźli, ale do 116 sztuk nadal daleko  :) 

16 minut temu, zbiku90 napisał:

No za darmo nie jest, ale porównaj sobie z kosztem zakupu takiego sprzętu. Poszukaj sobie w google ile np. Egipt zapłacił.

Nie muszę, za najnowszą wersję płacimy 6 mld dolarów, podziel to na 250 sztuk, wychodzi na to że sztuka kosztuje jakieś 24 bańki, no ale to "special price" dla największego sojusznika, więc możliwe że Egipt dał po 15.  :D 
Tyle że to co dostaniemy dalekie jest od wersji SEPv3, dopiero będą one modernizowane z czasem, także moim zdaniem du*y to nie urywa bo te stare czołgi US Army kupowała chyba wtedy po 2-3 melony za lufę.
Moim zdaniem przekazać nam powinni je całkowicie nieodpłatnie, i myślę że było to do ugrania, w końcu na pomoc wojskową dla UKR mają uchwaloną sporą furmankę siana, no ale nasze paniska nie będą się zniżać do poziomu jakichś targów, stać nas!  :D 

28 minut temu, zbiku90 napisał:

Źródło? Po za tym to jawne kłamstwo bo dostajemy Abramsy w zamian na bardzo dobrych warunkach, patrz wyżej.

Warunki są średnie, a remont T-72 trwał od 2019 roku, źródła w sieci.

Link to post
Share on other sites
W dniu 26.07.2022 o 09:30, ernorator napisał:

2. Nikt nie zapomina ale są obecnie ważniejsze sprawy

 

Od czasów tych wydarzeń są "ważniejsze sprawy". Nie, jest to temat niewygodny, a Polska zamiast pilnować swoich spraw (tych historycznych) boi się tknąć, aby się na nas nikt nie obraził. Inne narody mimo "ważniejszych spraw" bardzo pilnują i takich ...

Edytowane przez Succubus
Link to post
Share on other sites

Tutaj nie będzie dobrze... Pewni ludzie nie potrzebują bezpiecznej, spokojnej, ani nawet wspólnej przyszłości. Zamiast tego z nieopisaną namiętnością grzebią jakimś patykiem w przeszłości i obrzucają siebie i nas tym, co tam znajdą. W imię czego? Politycznych interesów? Śmiesznych, okresowych wojenek prowadzonych przez ludzi, którzy nie mają niczego innego do zaoferowania, zatem... Co pewien czas jesteśmy obrzucani gów..., w którym ukryte są strachy i fantasmagorie tych ludzi. Naszą winą jest to, że nie potrafimy powiedzieć DOŚĆ!

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...