Skocz do zawartości

Lemmingi, czyli zbiorczy temat o kopaniu kryptowalut


Recommended Posts

36 minut temu, FeX napisał:

A jakie to ma znaczenie czy to energia wytworzona konwencjonalnymi elektrowniami węglowymi, czy przez źródła odnawialne?

Kluczowe, ponieważ w przypadku OZE nie ma takiej samej możliwości regulacji mocy wytwórczych, jak w przypadku elektrowni opalanej np. węglem, a magazynowanie wytworzonej i niewykorzystywanej energii jest, o ile wiem, problematyczne, więc jeśli jest nadwyżka energii elektrycznej produkowanej przez np. elektrownię wodną, to nie bardzo jest co zrobić z niewykorzystaną mocą. No i nie chcesz chyba powiedzieć, że ślad węglowy związany z eksploatacją elektrowni opalanej węglem jest taki sam, jak elektrowni wodnej/słonecznej?

A jeśli jesteśmy przy temacie porównania ekologicznego aspektu krypto vs fiat, to kopanie BTC zużywa mniej prądu niż wszystkie bankomaty na świecie, ale jakoś nikomu nie przychodzi do głowy ich likwidacja.

A co do tweetów Elona: ich oddziaływanie będzie stopniowo maleć wraz z szerszą adopcją BTC i wzrostem kapitalizacji rynku. Co nie zmienia faktu, że w tej chwili jeden gość może chwilowo zachwiać rynkiem.

Link to post
Share on other sites

Porównujesz kopanie do energii pobieranej przez bankomaty? :D Wiesz ile osób obecnie kopie, a ile korzysta z bankomatów? Poproszę jakieś konkretne dane, bo takimi zajwakami to można zrobić krzywdę ludziom mniej ogarniętym. Wiele niepotrwierdzonego info lata po sieci, nie mam zamiaru być pośrednikiem w czymś takim.

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie to temat bardziej złożony, bankomaty to tylko końcówka systemu bankowego, jakie są koszty produkcji banknotów, koszty utrzymania banków, serwerów itd. Z drugiej strony kopanie w małym stopniu jest wykorzystywane w transakcjach.

Ciekawe czy są jakieś wiarygodne źródła ile by taniej/ drożej ekologiczniej itp, system walutowy na krypto oparty niż tradycyjnie.

Link to post
Share on other sites

Bitcoin jest na tyle dynamiczny, że dane z 2014-2018 roku na dzień dzisiejszy mają znikome przełożenie. Popularność Bitcoina wynika z jego dostępności dla każdego, każdy może zacząć kopać. Nie wiem po co go porównywać do złota? Złoto będzie znacznie, ale to znacznie bardziej stabilne w czasie niż jakakolwiek krypto, dlatego ludzie potrafią zainwestować w przemysł wydobywczy spory hajs, ale jest wysoki próg wejścia, więc nie ma tego tak wiele.

 

Same grafiki w tym artykule są bardzo obrazowe, widać co autor tematu miał na myśli i widać subiektywne podejście do tematu. Dla mnie tekst jest ciekawostką, w żadnym wypadku nie jest to naukowe przedstawienie argumentów za i przeciw.

 

1*AEtAhNqnvvwWPl94ncB4tQ.jpeg

Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, FeX napisał:

Nie wiem po co go porównywać do złota?

Ponieważ podobnie jak w przypadku systemu bankowego nikt nie kwestionuje "etyczności" wydobycia złota czy jego obrotu.

 

53 minuty temu, FeX napisał:

Złoto będzie znacznie, ale to znacznie bardziej stabilne w czasie

Nie mówimy przecież o stabilności cen.

53 minuty temu, FeX napisał:

widać subiektywne podejście do tematu.

Nie ma obiektywnego podejścia do tego i większości tematów w ogóle. Każdy ma swoje uprzedzenia i swój punkt widzenia.

Reasumując, żeby nie ciągnąć tego jak gumki od majtek: tak, wydobycie krypto pożera dużo prądu. Podobnie jak system bankowy, przemysł, internet, liczne udogodnienia, z których codziennie korzystamy i ogólnie nasza obecność na tej planecie... 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, FeX napisał:

tylko po co zwolennicy wszędzie wpychają info, że BTC pobiera mniej prundu i w ogóle krypto to bardziej "eko" forma piniendzy

Gdybym miał zgadywać,  to powiedziałbym,  że w odpowiedzi na FUD Muska i zarzuty o bycie nieekologicznym. Natomiast to jest w dużej mierze gównoburza,  bo to nie jest najistotniejsze. To taki PR wokół krypto, właśnie czytam,  że właściciele Gemini kupują certyfikaty CO2 na 350 000 ton metrycznych, żeby zredukować ślad węglowy związany z krypto. Jeszcze parę takich akcji i nagle okaże się,  że btc jest zielone, Ekofriendly i cacy.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

A masz Tethera z wymiany z ETH? Zresztą nie ważne, w tej chwili możesz wymienić z Tethera na ETH czy BTC po kursie jak na początku roku, przy założeniu, że hossa jeszcze wróci w tym cyklu możesz fajnie zarobić, ale oczywiście nigdy nie będziesz mieć pewności, czy to jest dobry moment... Niemniej obecny kurs wydaje się być dobrą okazja do kupna.

Link to post
Share on other sites

No w tethera uciekłem jakiś czas po pierwszym załamaniu cen ze sporą stratą bo zaspałem. W sumie niby spoko bo i w przeliczeniu na btc/eth, a nawet na pln pomału rośnie ;) Tylko zastanawiam się jak nowe zmiany w eth wpłyną na kurs, póki co od połowy maja równia pochyła w dół z delikatnymi tylko odbiciami.

26 minut temu, Player1 napisał:

Niemniej obecny kurs wydaje się być dobrą okazja do kupna.

Powiedział każdy trader zawsze :D Dokupywać nic nie zamierzam, obracam sobie tym co wcześniej uciułałem.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, zbiku90 napisał:

Dokupywać nic nie zamierzam, obracam sobie tym co wcześniej uciułałem

Miałem na myśli wymianę z powrotem z Tethera na ETH/BTC. 

7 minut temu, zbiku90 napisał:

Powiedział każdy trader zawsze

No nie do końca, jak jest hype, ogólne FOMO i wysoki greed index, to nie jest dobry czas na kupowanie/wchodzenie w rynek. Natomiast kiedy cały rynek krypto leci na łeb na szyję a wskaźnik sentymentu wskazuje na strach, to jest dobry moment na kupowanie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

No i ETH w 9 dni zanotował ponad 30% wzrostu, BTC nawet ciut więcej. Ja oczywiście znowu zaspałem i wszedłem w ETH 3 dni temu na górce :D Jak tak dalej pójdzie to za krypto kupię sobie paczkę draży i wodę mineralną a nie nowe Lambo xD Liczę na jakiś dalszy wzrost jeszcze w sierpniu, może chociaż na jakąś grafikę się w końcu zarobi, bo w dalsze spadki cen już przestaję wierzyć :P

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

 

W dniu 20.07.2021 o 10:06, Player1 napisał:

Niemniej obecny kurs wydaje się być dobrą okazja do kupna.

Trzeba tyło wtedy wymieniać USDT na ETH :P. Wiem, wiem, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Myślę/mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zobaczymy nowe ATH na BTC i ETH, także spoko, kupisz sobie kilka paczek draży i skrzynkę mineralnej.

Link to post
Share on other sites

Jak sądzicie, jakie szanse, że za kilka/naście lat teraz popularne krypto będą dobrze stały? Kupiłem młodemu na 18 urodziny 0.1 ETH i 0.01 BTC. Ma na razie 7 tygodni, także na prezent trochę poczeka ;) 

Edytowane przez Cepheus119
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Patrząc na dane historyczne w ujęciu długofalowym, np. kolejnych 10 lat, to powinna być bardzo dobra inwestycja. Kiedyś były książeczki oszczędnościowe, które zakładało się w PKO (jedynym wówczas banku w Polsce) i na nich się oszczędzało na przyszłość dziecka. Teraz regularne kupowanie BTC lub ETH za określoną kwotę, żeby uśredniać cenę zakupu, lub jednorazowy większy zakup w dołku i trzymanie przez kolejne kilka/kilkanaście lat to znacznie lepsza forma oszczędzania a raczej inwestowania. Trzymaj młodemu i dokupuj w miarę możliwości przy dużych spadkach, kiedy wszyscy wieszczą koniec krypto i zjazd cen do zera, dobrze na tym wyjdziesz. Oczywiście zaraz ktoś powie, że skąd wiadomo, co będzie za 10 lat. Jasne, nie wiadomo, ale jest duże prawdopodobieństwo.

Link to post
Share on other sites

Wyszedłem z założenia, że nawet jak straci 90 czy 99% wartości to przynajmniej będzie można ciekawą historyjkę dziecku opowiedzieć, skąd to i po co to (najwyżej trzeba będzie do tego dokupić lepszą czekoladę :)). No chyba, ze za kilkanaście lat będzie to nadal "modny" temat i dzieciak sam będzie oblatany w tym jak się tego używa i skąd to pochodzi. Już mamy dla niego dobrą historyjkę jak to starzy w 2017r. zdecydowali zamiast na zagraniczne wakacje to kupić bitcoina ;) prezent dość nietypowy ale fajnie jak za 18 lat będzie to coś warte

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...