Skocz do zawartości

Lemmingi, czyli zbiorczy temat o kopaniu kryptowalut

Recommended Posts

Chodzi o to że kopal bym w czasie kiedy jestem w pracy, raczej kopanie i granie jednocześnie mija się z celem. Druga sprawa slyszalem ze na linuxie wydajniej kopac niz na windows, to prawda?

Ile by kosztowalo zlozenie platformy typowo pod kopanie? Czyli jakis maly monitorek, plyta, zasilacz, procek, ram i stelaz na powiedzmy 5 kart? Orientacyjna cena bez kart graficznych

@pawelox01 kopanie nie wyklucza jednoczesnego grania, o ile posiadany sprzęt to udźwignie. 

Odpowiadając na drugą część pytania to sky is the limit. Zestaw na 5 kart: płyta 320zł, procek 320zł, RAM 100zł, raisery 100zł, stelaż 150 zł, zasilacz 450zł . Pi razy drzwi  1500zł.

5 godzin temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

zasilacz 450zł

Chyba mało jak na psu które pociągnie 5 kart. Tak czy inaczej,  złożenie koparki to teraz wybitnie droga zabawa.  Ale jak ktoś ma kartę którą można zaprzęgnąć do kopania,  to czemu nie. Sam chętnie kupiłbym drugą grafę żeby pokopać, ale ceny z kosmosu,  może rx 6700xt uda mi się upolować, choć starsze gpu też bym przytulił za rozsądną cenę. 

Widziałem na allegro wiele konfiguracji z Silentium 750W (450zł).

Zgadzam się, że złożenie koparki to droga zabawa. Chciałem być sprytny i nabyłem płytę główną z x19 PCI-E. Według specyfikacji obsłuży jedynie 8 kart Nvidia (o czym nie wiedziałem) :cenzura: :cenzura:

Wchodzenie teraz w kopanie bez dojścia do sprzętu w normalnych cenach nie ma żadnego sensu.
A co wszelakich kalkulatorów to one nie uwzględniają wielu dodatkowych kosztów, oraz podają wyniki dla kopania 24/7 przy maksymalnej wydajności co dla większości "górników po godzinach" jest nieakceptowalne.

• Że co, proszę? 1
23 minuty temu, Mst74 napisał:

A co wszelakich kalkulatorów [...] podają wyniki dla kopania 24/7

Jak się ma jakieś wyższe studia matematyczne, to da radę obliczyć:

- 12h kopania = koszt prądu/2, zysk/2,

- 8h kopania = koszt prądu/3, zysk/3

Ale przecież nie każdy ma studia matematyczne...

• Haha 1
  • Dzięki 1
Godzinę temu, wodego napisał:

Jak się ma jakieś wyższe studia matematyczne, to da radę obliczyć:

No niestety nie, dużo lepsze wyniki uzyskujesz jak kopiesz nie przerywając, niż wtedy jak uruchamiasz kopanie w momencie kiedy nie korzystasz z kompa.

• Lubię to 1
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Mst74 napisał:

Wchodzenie teraz w kopanie bez dojścia do sprzętu w normalnych cenach nie ma żadnego sensu.
A co wszelakich kalkulatorów to one nie uwzględniają wielu dodatkowych kosztów, oraz podają wyniki dla kopania 24/7 przy maksymalnej wydajności co dla większości "górników po godzinach" jest nieakceptowalne.

W takim razie kupno przeze mnie koparek nie miało najmniejszego sensu. Moje życie też pozbawione jest sensu. Rozmyślam terapię w nurcie behawioralno-poznawczym. 

Budowa koparki złożonej z 6x 3060ti. 

Koparka 2000zł (brutto) + karty 6x5000zł = 32000zł.

Moc produkcyjna 300Mh/s = 33$ brutto dziennie.

100Mh/s =11$ (dzisiejszy kurs po korekcie)

6x130W+75W = 850W

Koszt: prund. 1kW - 70gr dzień (o ile nie masz fotowoltaiki), 1kW - 35gr noc. 

Koszt przewalutowań 2%. 

Najważniejsza składowa RYZYKO.  Jakieś 10-15% zainwestowanego kapitału.

@Mst74 a teraz musisz jakoś policzyć stopę zwrotu z kapitału. Ja nie mogę, bo po pierwsze od liczenia mam stany depresyjne, po drugie właśnie jadę odwiedzić córkę.

Kupię jej pizzę płacąc BTC (szatańskie stawki przewalutowania ma pewien serwis :o ) 

Edytowane przez DarkSideOfTheMoon
54 minuty temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

a teraz musisz jakoś policzyć stopę zwrotu z kapitału. Ja nie mogę, bo po pierwsze od liczenia mam stany depresyjne, po drugie właśnie jadę odwiedzić córkę.

No to kupiłeś karty za 200% ich wartości i zarabiasz teoretyczną stówę dziennie, i jak będziesz miał szczęście to w ciągu roku koparka się zwróci, gdybyś wszedł wcześniej i kupił karty po 2500 to już byś był znacznie bliżej zwrotu inwestycji, czyli po prostu wszedłeś w to o wiele za późno.  :P 

Kopie się póki się więcej zarabia niż prąd kosztuje, może się okazać że na plus się będzie przez rok, dwa. Kupując karty 3000 zł drożej niż przy odsprzedaży, to przy 6 kartach + koparka trzeba odkopać 20000 by wyjść na zero, czyli 5 miesięcy jak nie spadnie cena eth. Jeśli się zaczęło w styczniu to już zostaje 3 miechy.

2 godziny temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

Rozmyślam terapię w nurcie behawioralno-poznawczym. 

Terapia poznawczo-behawioralna jest przeznaczona do leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz osób uzależnionych. 

Czy kupowanie wielu sztuk kart graficznych można zaliczyć do kompulsji? 

Napisano (edytowane)

@jakub1t oczywiście masz rację, mój błąd.

@Mst74 Idąc tą drogą dedukcji, żałuj że nie zakupiłeś działki budowlanej w epoce kamienia łupanego. Ci którzy wynajmują domy, mieszkania to dopiero mają pr*******e. Zwrot z kapitału po 25 latach. A jak wojna wybuchnie i mieszkanie pójdzie z dymem, płacz i zgrzytanie zębami.

@Artokkolega stwierdził, że kopanie jest bez sensu. Popadłem przez Niego w ciężką depresję, którą niewątpliwie można leczyć terapią poznawczo-behawioralną.

• Lubię to 1

Ten temat można wrzucić do kosza.

Chcesz nas wszystkich przekonać, że kopanie nie jest ryzykowane, a prawda jest taka, że "to zależy".

Zależy od:

- cen GPU

- cen sprzętu w ogóle

- cen prądu

- wartości BTC, która jest mocno zmienna

Ktoś kto już posiada jakieś GPU ma proste wyliczenie, bo niczego nie inwestował. Jeśli musi kupić GPU to tutaj już to nie jest takie różowe, ale Ty chcesz zaklinać tutaj realia mam wrażenie. Wszystko i tak rozchodzi się o ceny BTC.

To wszystko jest zwyczajną grą spekulacyjną i można ją wygrać, ale nie masz pewności, że tak się stanie.

32 minuty temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

@Artokkolega stwierdził, że kopanie jest bez sensu. Popadłem przez Niego w ciężką depresję, którą niewątpliwie można leczyć terapią poznawczo-behawioralną.

Ty zwyczajnie nie potrafisz zrozumieć, że dla niektórych ludzi podejmowanie pewnego ryzyka jest bezsensowne.

5 godzin temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

Najważniejsza składowa RYZYKO.  Jakieś 10-15% zainwestowanego kapitału.

Proszę o dokładne wyliczenia tego ryzyka.

Napisano (edytowane)

1. Do niczego nie chcę nikogo przekonywać, ba logika mi podpowiada, że powinienem odradzać.

2. Temat założyłem, ponieważ wątki związane z kopaniem pojawiają się w temacie o kartach Ampere, a także w różnych wątkach w tym dziale.

3.  Zdecydowanie BTC jest walutą spekulacyjną, nigdy nie twierdziłem inaczej. To, że bańka pęknie jest absolutnie pewne. 

4. Ja nawet nie staram się zrozumieć ludzi, którzy boją się podejmować ryzyka bo najzwyczajniej w Świecie mam na to wywalone. 

Jeżeli udało Ci się dostrzec, to mój pierwszy post jest odpowiedzią na pytanie. W swojej krótkowzroczności nie odnotowałem, abym kogokolwiek zachęcał do budowania koparki, bądź inwestowania w kryptowalutę. 

9 godzin temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

@Mst74 Idąc tą drogą dedukcji, żałuj że nie zakupiłeś działki budowlanej w epoce kamienia łupanego. Ci którzy wynajmują domy, mieszkania to dopiero mają pr*******e. Zwrot z kapitału po 25 latach. A jak wojna wybuchnie i mieszkanie pójdzie z dymem, płacz i zgrzytanie zębami.

Ależ ja niczego nie żałuję, ba, powiem więcej, bardzo mnie ta sytuacja ucieszyła, tyle że ja wolę zarabiać nie czekając roku na zwrot inwestycji. :P 
Udało mi się przytulić 3080 za 3100 zł z outletu, oraz 3070 za 2600 zł z tego samego outletu, karty sprzedały się w zasadzie zanim je dostałem, zysk sobie oblicz sam.  :D 

Zawsze twierdziłem że najbardziej opłacalne w każdej gorączce złota było handlowanie łopatami, a nie machanie nimi.  :P 

10 godzin temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

4. Ja nawet nie staram się zrozumieć ludzi, którzy boją się podejmować ryzyka bo najzwyczajniej w Świecie mam na to wywalone. 

Jeśli masz wywalone to po co, tak zapalczywie, bronisz sensu kupowania koparki?

Mam wrażenie, że dla Ciebie kwota jaką musisz dać za koparkę nie jest na tyle wygórowana, żeby się nią w ogóle przejmować. Choćby ten fakt, zmienia sporo w tej kwestii, bo nawet jeśli stracisz to tego nie odczujesz, a jak zyskasz to wygrałeś.

Poza tym na forum masz tematy o kopaniu, możesz w nich pisać, ale wolałeś stworzyć swój, który nie różni się niczym od innych.

• Popieram 1
17 godzin temu, FeX napisał:

Ktoś kto już posiada jakieś GPU ma proste wyliczenie, bo niczego nie inwestował

Jeśli kartę i inne podzespoły dostał za darmo, to tak.

To wszystko jest zwyczajną grą spekulacyjną i można ją wygrać, ale nie masz pewności, że tak się stanie - takie coś można powiedzieć o każdym interesie, własnej działalności gospodarczej.

7 godzin temu, Mst74 napisał:

tyle że ja wolę zarabiać nie czekając roku na zwrot inwestycji

O właśnie. I to jest częste rozumowanie. Jeśli ktoś postanawia coś robić, to zysk musi być na drugi dzień, inaczej jest to nieopłacalne. Dlatego wiele osób nic nie zaczyna i siedzi na zasiłkach, bo żeby zacząć produkcję wiader, trzeba kupić maszyny, a to już się nie opłaca:)

4 minuty temu, Mst74 napisał:

No ale ja kupiłem karty i zarobiłem na nich pi razy drzwi 8 tysięcy w ciągu 4 dni, to zrobiłem coś czy nie?  :D 

I zerowe ryzyko, że kurs waluty upadnie i wtopisz kasę :D Piękna sprawa