Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

a do mnie leci gruba świnia Devil power color.Bedzie sie działo:D

Brak opisu.

Brak opisu.

 

swinia power color

vs lepiej zapojektowany szczupaczek MSI

 

Brak opisu.

 

Pytanko.Oba tj redevil 690xxt i MSI trio X są na xtx?

po niewielkich testach nie widze różnicy znaczącej. Powerlimit odrobine wyżej chłodzenie na równi

Ludzie podniecaja sie bo devil grubas

oba to  raczej XTX wersja MSI Z to raczej XTXH

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

uaaa radeon ma pokręcone stery i to grubo

metoo LL używając SSAA 20 fps i niepełne gpu load miejscami i zegar 500 mhz.Przy nagrywaniu zegar 1500-2000 niepełne gpu load ale fps 45.

Paten grac na nagrywaniu:rotfl:

 

Uaaa ale metro exodus pięknie wygląda na wymaksowanym na radeonie.Jednak AMD mniej przycina na jakości obrazu.Jedynie fps nie swiecie

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, janek20 napisał:

uaaa radeon ma pokręcone stery i to grubo

metoo LL używając SSAA 20 fps i niepełne gpu load miejscami i zegar 500 mhz.Przy nagrywaniu zegar 1500-2000 niepełne gpu load ale fps 45.

Paten grac na nagrywaniu:rotfl:

 

Uaaa ale metro exodus pięknie wygląda na wymaksowanym na radeonie.Jednak AMD mniej przycina na jakości obrazu.Jedynie fps nie swiecie


Myślałem że udaru dostałem jak to czytałem i próbowałem zrozumieć co tam jest napisane...

  • Lubię to 2
  • Haha 4
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, janek20 napisał:


Ja na pewno źle zrozumiałem, chyba że ideą było zrozumieć nic, bo właśnie nic nie zrozumiałem...

I co ma jakaś wrzutka z 2010 roku do czegokolwiek?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.10.2021 o 13:01, 40rozbojnik napisał:

Właśnie zależało mi na nowej karcie z gwarancją, do tego niestety od AMD (lepsze sterowniki pod linuksa).

 

AMD lepsze sterowniki pod linuksem? 

Serio?

 

Co jest złego w sterownikach Nvidii pod linuksem, że są gorsze? Na codzień używam RTX pod linuksem (Arch) i nigdy żadnych problemów nie było. No może jedynie raz na jakiś czas jak wejdzie nowy driver i cuda, a cudnn i tensorRT nie uaktualnią, wtedy szybki downgrade lub dzień poczekać aż dodadzą do repo. 

 

Chciałem nawet użyć AMD pod linuksa, ale na tym nic innego jak gry nie zrobisz. Czekam na moment, kiedy AMD poświęci troszkę czasu dla tych co nie tylko grają.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Adames napisał:

 

AMD lepsze sterowniki pod linuksem? 

Serio?

 

Co jest złego w sterownikach Nvidii pod linuksem, że są gorsze? Na codzień używam RTX pod linuksem (Arch) i nigdy żadnych problemów nie było. No może jedynie raz na jakiś czas jak wejdzie nowy driver i cuda, a cudnn i tensorRT nie uaktualnią, wtedy szybki downgrade lub dzień poczekać aż dodadzą do repo. 

 

Chciałem nawet użyć AMD pod linuksa, ale na tym nic innego jak gry nie zrobisz. Czekam na moment, kiedy AMD poświęci troszkę czasu dla tych co nie tylko grają.

 

Lepsze otwartoźródłowe sterowniki - nie te od AMD. I tak, dla grających, bo sam jestem taką osobą. Nie kupowałem sprzętu z myślą o zaawansowanych pracach graficznych, tylko z myślą o graniu. A dlaczego otwarte od nvidii są gorsze? Nie wiem, ale wszędzie (na forach) gdzie poruszany był wątek sterów dla nvidii polecana była instalacja sterowników zamkniętych. A jak nie ma dobrych otwartych sterowników, to jest się skazanym na łaskę producenta - który to z wydaniem poprawek uporczywych problemów może zwlekać miesiącami a nawet latami jeśli chodzi o linuksa.

 

Ja mam mocno negatywne doświadczenia z Nvidią pod linuchem (dawne dzieje), a obecnie mocno pozytywne z AMD, toteż kupowałem taki sprzęt z jakiego miałem największą szansę być zadowolony.

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Ja akurat na linuksie nie gram, na linuksie pracuję. Na windowsie głównie gram. 

 

Godzinę temu, 40rozbojnik napisał:

A jak nie ma dobrych otwartych sterowników, to jest się skazanym na łaskę producenta - który to z wydaniem poprawek uporczywych problemów może zwlekać miesiącami a nawet latami jeśli chodzi o linuksa.

 

Powiem ci wprost, jeżeli nie jesteś developerem to zapomnij o tym, że ktoś ze Ci zrobi poprawki do sterownika otwarto-źródłowego szybko i bezinteresownie. Na bugfix'y do QT ludzie latami czekają, to samo tyczy się OpenCV. Jeżeli chcesz mieć jakiś specyficzny i rzadki problem naprawiony, to najczęściej musisz naprawić go sobie sam. Taką wolność daje opensource i nie raz z niej korzystałem, robiąc własnego fixa.  Otwarto-źródłowy sterownik nvidii ssie, bo nie ma wsparcia zielonych. Czerwoni wspierają zamknięty i otwarty sterownik, stąd oba są rozwijane równolegle.  Także to łaska AMD sprawia, że otwarto-źródłowy sterownik działa.

 

Teraz tylko, jakie problemy są z zamkniętym sterownikiem nvidii? Może to, że po prostu działa xD Może to, że cuda na karcie liczy 6-7 razy szybciej niż podobnej klasy radeon? Może fakt, że tensorRT deklasuje AMD już nie kilku krotnie a kilkadziesiąt razy? A może fakt, że jednak jak napiszesz coś pod cuda, to działa także na jetsonie?

Edytowane przez Adames
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Adames napisał:

Ja akurat na linuksie nie gram, na linuksie pracuję. Na windowsie głównie gram. 

 

 

Powiem ci wprost, jeżeli nie jesteś developerem to zapomnij o tym, że ktoś ze Ci zrobi poprawki do sterownika otwarto-źródłowego szybko i bezinteresownie. Na bugfix'y do QT ludzie latami czekają, to samo tyczy się OpenCV. Jeżeli chcesz mieć jakiś specyficzny i rzadki problem naprawiony, to najczęściej musisz naprawić go sobie sam. Taką wolność daje opensource i nie raz z niej korzystałem, robiąc własnego fixa.  Otwarto-źródłowy sterownik nvidii ssie, bo nie ma wsparcia zielonych. Czerwoni wspierają zamknięty i otwarty sterownik, stąd oba są rozwijane równolegle.  Także to łaska AMD sprawia, że otwarto-źródłowy sterownik działa.

 

Teraz tylko, jakie problemy są z zamkniętym sterownikiem nvidii? Może to, że po prostu działa xD Może to, że cuda na karcie liczy 6-7 razy szybciej niż podobnej klasy radeon? Może fakt, że tensorRT deklasuje AMD już nie kilku krotnie a kilkadziesiąt razy? A może fakt, że jednak jak napiszesz coś pod cuda, to działa także na jetsonie?


NVIDIA Optimus Hints At Better Support To Linux After Linus' Middle Finger  - It's FOSS
-Linus Torvalds

Taki jest problem, że nvidii nie obchodzi Linux, i ich sterowniki "zamknięte" są do du*y.
Jak kolega gra, to pewnie jego problem nie będzie "specyficzny" i "rzadki" tylko taki sam jak wszystkich co grają w to samo.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, mirai99 napisał:

Taki jest problem, że nvidii nie obchodzi Linux, i ich sterowniki "zamknięte" są do du*y.

Tak zgadza się. Nvidię nie obchodzi ideologia Linuxa. Nvidię obchodzą pieniądze, dlatego masz ogromne wsparcie nvidii na Linuksie, tylko są to elementy zamknięte.

 

AMD i Intela też nie obchodzi Linux, tylko mają inny model biznesowy.

 

Jak widać Nvidia ma chronić, skoro jeszcze nikomu nie udało się poprzez reverse engineering zrobić drivera tej samej jakości.

Link to post
Share on other sites

Ale kolego, po co się produkujesz i wojujesz niepotrzebnie? Co chcesz osiągnąć? Ktoś tu imputuje, że do profesjonalnej pracy najlepsze jest AMD na linuksie, a NVIDIA ssie? Poruszona kwestia sterowników dotyczyła grania i do tego się odnoszę.

Fakty są takie, że wybierając AMD mamy do dyspozycji wydajny, działający, bez przerwy aktualizowany sterownik otwarty z którego zdecydowana większość zainteresowanych będzie zadowolona, bo po prostu działa out-of-the-box i jest zainstalowany domyślnie. Mało? To można zainstalować własnościowe od AMD, albo badać jak działają najnowsze, codzienne buildy otwartego (po dodaniu odpowiedniego repo). A to, że otwarty działa dobrze dzięki wsparciu AMD to raczej zaleta niż wada, przynajmniej jest większa szansa na rozwój i aktualizacje.

A co z NVIDIĄ? Do użytku nadaje się w zasadzie wyłącznie sterownik własnościowy. I tyle. Działa dobrze u Ciebie? Super. A jak nie działa to czekaj sobie nie wiadomo ile na rozwiązanie, bo nie masz żadnej alternatywy.






Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Wydaje mi się że to dlatego że tam kopanie nie jest tak popularne (światowa czołówka PKB/osobę) i sklepy faktycznie pilnują zasady 1 karta na kupującego. Próbowałem kiedyś zamówić kartę ze szwedzkiego sklepu to trzeba było podać numer ubezpieczenia czy coś takiego. U nas w morelkach np. ponad połowa kart była wykupowana przez dosłownie kilka osób jak sprawdzałem w maju - w wiadomym celu.

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, zbiku90 napisał:

U nas w morelkach np. ponad połowa kart była wykupowana przez dosłownie kilka osób jak sprawdzałem w maju

A tak z ciekawości zajrzałem na jakiś popularny model - 3060 gaming. Jedna osoba kupiła 36 sztuk w ciągu ostatnich 3 miesięcy, inna kupiła 10 sztuk jednego dnia, no i tak to się kręci. Gdyby było ograniczenie 1 osoba = 1 karta to popyt by spadł, z tym się wiąże niestety spadek cen, a sklepy nigdy do tego nie dopuszczą.

Edytowane przez zbiku90
gaming a nie eagle
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Wydaje mi się że to dlatego że tam kopanie nie jest tak popularne (światowa czołówka PKB/osobę)

Kopanie jest strasznie popularne. Mogę z marszu wymienić kilku użytkowników forum Se, którzy z automatu nadal skupują modele nonLHR jeśli tylko pojawiają się w dobrych cenach. 

 

2 godziny temu, zbiku90 napisał:

sklepy faktycznie pilnują zasady 1 karta na kupującego.

Tu trafiłeś w punkt. Żeby w największym sklepie online kupić drugą kartę z serii RTX 3000 (w styczniu brałem dla siebie 3070 Asusa) musiałem prosić kolegę z pracy żeby zrobił zamówienie. 

 

2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Właśnie dużo Polaków w Szwecji, dziwne, że kart nie ściągają, pewnie jw nie łatwo więcej sztuk kupić:)

Dużo Polaków to jest na Islandii :D W Se tym, czego ludziom brakuje staje się CZAS a nie pieniądze. A żeby kupić coś, wysłać do Pl i jeszcze bujać się z Januszami na olx/allegro to trzeba mieć czas... 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...