Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

W dniu 9.04.2022 o 09:54, Rebelmind napisał:

@Up czyli następca 6600 XT ma mieć wydajność 6900 XT? Gdyby ogarnęli sterowniki pod starsze API do biere dwa :/

Rzekomo taki ma być 7700XT. Dodatkowo kulturalnie ścięta szyna do PCIE 5 x8, aby zmusić ludzi do wymiany procesorów na Alder Lake. 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:

Kurde, Navi 21 tj RX 6900, 6800 XT i nonXT; Navi 22 tj RX 6700 i Navi 23 tj 6600 XT i nonXT - a tu w przeciekach Navi 33 to 7700 XT... 

Bo zmieniają trochę koncepcję, chip Navi 33 będzie większy od 23 dosyć, bo "midrange" gpu mają być przesunięte "w górę", a rolę tych najsłabszych w generacji mają zająć integry, które zyskują na wydajności ostatnio.
Do tego AMD myśli, że ma tak dobrą generację, że ich product stack będzie miał dwie karty powyżej tego z czym chcą konkurować z 4090. A są pewni że Nvidia nie ma jak im podskoczyć efficiency, czyli to co mówiłem, za ostatnie procenty mocy płacą o wiele mniejszym wzrostem TDP niż Lovelace, której wykres TDP/moc zaczyna lecieć w kosmos w pewnym momencie, a przynajmniej tak wyglądają przecieki. 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

co pisali?nvidia zawsze architekture miała lżejsza na prąd od amd.

Przegrali procesem 8nm.No w RT ledwo dogoniła.

Na karte trzeba spojrzeć całościowo a nie jak laicy ze jest spadek wdajności na wat względem pascala.Pascal nie miał ani dlss ani rt wiec takie porównanie jest dziurawe.

HU albo opłacony linus sobie moga z tego filmik zrobić xD

Ja jeszcze wieszcze problemy skoro ma byc 2 rdzeniowy radeon

Link to post
Share on other sites

Twoje posty też się nic nie zmieniły. Są wyjątkowo toksyczne ,nawet jak na forumit. A moich postów wyjątkowo nie otwieraj :rotfl: a twoje posty to totalne bzdury.fakt że nie mam ciebie poblokowanego bo by mi się nie chciało ciebie szukac ale nie czytam laików xd Merytorycznie co najwyżej możesz pisać na forum zegarkowym bo z it nie masz wiedzy xd. 400 mm to wszystko z monolitu AMD . Do tego 6nm i być może X8. Mocno średnio to wygląda przy 650 mm nvidii

 

Po prostu Radeon dostanie wciery bo AMD teraz nie ma przewagi procesu jak było w 6900xt

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Ej no, nie wieszajcie aż tak psów na Ej Em Di - oni w jedną generacje dogonili dwie iteracie RT u NV. 

 

Wydajność RDNA2 w kwestii RT to nie jest nawet poziom Turinga czyli rdzeni RT gen 1, do rdzeni RT gen 2 w Ampere się nawet nie zbliża bo to przepaść rzędu 60% i więcej, naturalnie bez odpalonego DLSS na NV. RTX 2080 Ti przy PT 320W i boostem w okolicach 2025/2050 (nie problem dla RTX 2080 Ti FE, autorskie jeszcze wyżej) jest w RT (również bez DLSS)  po za zasięgiem RX 6900XT jaki lata na 2.8/2.9 GHz. Nawet karty pokroju RTX 2080 / RTX 3060 Ti łoją RX 6900XT z DXR, również bez odpalonego DLSS.

 

Więc RDNA2 dogoniło jako tako Turingi w RT przy założeniu, że Turingi latają na totalnym def z bardzo zachowawczymi zegarami. Ogólnie rzecz biorąc temat wygląda tak :

 

RT Gen2 NV (Ampere) > RT Gen1 NV (Turing) > RT Gen1 AMD (RDNA2)

 

Co przyniesie next gen AMD zobaczymy, osobiście chciałbym bardzo żeby te karty można było w pełni polecać do konfigów topowych gdzie istotna jest najwyższa wydajność na każdym polu. Na ten moment cały czas pozostaje do wyboru jedynie NV dla osób które celują w topową wydajność i możliwości.

RDNA2 to świetne karty do standardowej rasteryzacji jednak nadal nie jest to poziom wydajności NV nawet i na tym polu, bo kart na niskich PT i zegarach rzędu 1700-1800 MHz na rdzeniu nie liczę. Już RTX 3080 z PT 450W i boostem do okolic 2 GHz, jest często szybszy od RX 6900XT nawet w standardowej rasteryzacji gdzie odpalenie RT całkowicie 6900XT deklasuje.

 

MCM to też ogromne ryzyko spadków 1% low, stutterów, nierównej wydajności. Czy to u AMD czy u NV, więc trzeba będzie bardzo szczegółowo te tematy zbadać po premierze kart. Nie bez powodu NV idzie w monolit w wypadku AD102. AMD ma niestety cały czas problemy z tematem dopracowania sterów do ich kart które nie bazują na MCM, także jeśli ten temat nie zostanie drastycznie usprawniony to może być to niestety ogromna kula u nogi ciekawych z hardwarowego punktu widzenia konstrukcji.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja w dopracowane stery dla Radeona przestałem wierzyć po trzecim podejściu do RDNA2, ileż można :/ Intel też zapowiada się, że nie ogarnie własnych driverów zbytnio na start, chociaż tu mam nadzieję że jeszcze nas zaskoczą. 

 

Pamiętaj też Gosu, iż NVidia - w zależności od tego jak faktycznie udany miałby wyjść RDNA3 - rzekomo mogłaby szykować własne MCM dla mainstreamu (były takie plotki). 

 

A jak tam Gosu 3090 Ti, był jakiś updejt w temacie bloków? Bo nie powiem, ale czekam na material na kanale z rezultatami jak potraktujesz topowego Ampera po swojemu. 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:

Ja w dopracowane stery dla Radeona przestałem wierzyć po trzecim podejściu do RDNA2, ileż można :/ Intel też zapowiada się, że nie ogarnie własnych driverów zbytnio na start, chociaż tu mam nadzieję że jeszcze nas zaskoczą. 

 

Pamiętaj też Gosu, iż NVidia - w zależności od tego jak faktycznie udany miałby wyjść RDNA3 - rzekomo mogłaby szykować własne MCM dla mainstreamu (były takie plotki). 

 

A jak tam Gosu 3090 Ti, był jakiś updejt w temacie bloków? Bo nie powiem, ale czekam na material na kanale z rezultatami jak potraktujesz topowego Ampera po swojemu. 

 

No niestety stery to bolączka AMD od lat w kwestii GPU i wiele na tym tracą, a szkoda. Jestem świadom planów NV w kwestii MCM i jestem równie sceptycznie do tego rozwiązania nastawiony no ale czas pokaże jak to wyjdzie.

 

Co do RTX 3090 Ti, fajna karta z perspektywy poszukiwania najwyżej możliwej wydajności. Bloków niestety póki co na te karty brak, obecne nie pasują do danych modeli. Dodatkowo pierdzielenie się z oplotami za sprawą nowych złączy 16 PIN. Jakby tak 2-3 miechy temu wyszła ta karta to jeszcze można byłoby rozważać nawet zmianę RTX 3090 na nią dla czystej zajawki i pobawienia się zanim RTX 4090 wleci. No ale na ten moment o ile do nowych konfigów można brać, to zmiana z 3090 z wysokim PT, niepragmatyczna. Zresztą u mnie ten "maluszek" z sygu zapewnia wydajność około 2% do 3% wyższą niż RTX 3090 Ti na starcie także taką wydajnością cieszę się od Listopada 2020 ;-) Jak sprawdzałem na 3090 STRIX z PT 480W i OC + 140/+1500 vs RTX 3080 Ti SUPRIM X z PT 480 i OC + 120/+1400 to 3090 STRIX traci do niej wtedy od 4% do 5%. Do benchy sporo bo tam nawet 1% to już dużo no ale tak to nie ma radochy. Premiera RTX 4090 już tuż tuż w gruncie rzeczy.

 

Teraz kończę montować odświeżone testy Ampere, RTX 3070 STRIX vs RTX 3080 STRIX vs RTX 3080 Ti STRIX vs RTX 3090 STRIX i potem po materiale z testami i9-12900K zabieram się za montaż RTX 3080 12 GB FTW3 vs RTX 3080 Ti STRIX vs RX 6900XT Red Devil, a następnie porównanie 3090 vs 3090 Ti przy PT 480W vs 516W ale może i też 480W vs 480W żeby pokazać realne wzrosty płynące z 2 dodatkowych SM w GA102-350 vs GA102-300.

 

Roboty od groma i na benchtable i w montażu i w warsztacie przy kompach to i blisko 2 miechy nic nowego na kanał nie wrzucałem, no ale jest co składać ;-)

 

277910487_1027810907816667_7362243675815

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 11.04.2022 o 20:31, EH_Gosu napisał:

MCM to też ogromne ryzyko spadków 1% low, stutterów, nierównej wydajności.

Podobnie mówiło się przed premierą Ryzenów. O ile pierwsze generacje miały faktycznie problemy z latency i co za tym idzie np. stutteringiem w grach, to już Zen2 i Zen3 działają bardzo fajne pomimo swojej nieco skomplikowanej budowy. Z GPU może być podobnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...