Skocz do zawartości

Recommended Posts

W dniu 5.01.2022 o 07:12, Rebelmind napisał:

Say what? :o

 

W 2008 roku, na 2. roku studiów kolega wkręcił mnie w pracę po nocach (inwentaryzacje). Za pierwszą wypłatę kupiłem pierwszą w życiu Gpu fabrycznie nową - GTX 260 Core 216 od Evga, FTW model. 1200 pln. 

 

Zabawne, że praktycznie od tego momentu do czasów RTX 2060/6 karty z segmentu x60/xx60 kosztowały w okolicach tych ~1200 pln właśnie :D

 

* chrześniakowi kupiłem 1660 Ti za 1250 pln; (Windforce OC) 

* kuzynowi poleciłem MSI Armor 1060/6, 1199 pln dał;

* sam miałem Evga Gtx 960/4GB SC, 1270 pln

* pamiętam, że zazdrościłem koledze z pracy Evga Gtx 760 2GB, też ponad 1050 pln dawał 

 

A po ile teraz Panie RTX 3060? Za 3000 znika w ulamku sekundy... 

 

Ja pamiętam jak kupiłem nową Gainward GF 9600GT 512 MB DDR3 za ~430 zł - to były czasy. Ta kręcona karta, na której grałem w COD4 MW Multi działa do dzisiaj :)

Edytowane przez Peterr
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 6.01.2022 o 01:24, 1234567890 napisał:

MSI

 

W dniu 6.01.2022 o 01:24, 1234567890 napisał:

u Radeona

 

W dniu 6.01.2022 o 01:24, 1234567890 napisał:

dobrze

Podobnie jak w przypadku GeForców tylko najwyższe modele bo te Armory, Ventusy, Mechy itp. to chyba najgorszy szmelc z możliwych. XFX miał zmienną formę w ostatnich latach ale RDNA2 ma bardzo udane. Szkoda że już tylko Radki robią.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Szkoda że już tylko Radki robią.

Za to robią te Radki w końcu dobre. Tylko co z tego, skoro w temacie Gpu jest po Czerwonej Stronie Mocy jeszcze gorzej na rynku niż z NV. 

 

Swoją drogą zauważyłem ostatnio, że zastosowana w największym sklepie z ze złomem w Se (odpowiednik morelek) praktyka "1 karta z serii Amper na domostwo (household)" faktycznie działa. Był w czwartek po południu update stanów magazynowych i wjechało ok. 40 sztuk RTX 3080 (X Trio za ~$1350 i TUF ~ $1290 odpowiednio) i gdy patrzyłem w piątek po pracy to jeszcze pojedyncze modele sztuki były" na zielono". Da się? Da. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

pojedyncze modele sztuki były" na zielono". Da się? Da. 

Tam nie kopią w tej Szwecji, tu Polaki w Niemcach polują na foundersy tak że pięć kont 10 kart płatniczych, 50 adresów itp. X-kom też ma jedną kartę na osobę ale co za problem na kogoś kupić brata/wujka/żonę itp

 

W Szwecji też by wszystko powykupowali jakby taki boom był na kolanie

Link to post
Share on other sites

Tylko że 3080 bezlhr kopie 70-75% LHR u nas za 5400zl 3080 by zniknęły w 5 minut, chodźby nie wiem jak pilnowali. Raczej nie musisz się dowodem osobistym legitymować. Taka jest różnica że u nas większy popyt na kopanie. Zresztą połowa by na allegro wróciła za 6000zl

Szwecja bogata to skalperow też mało

Link to post
Share on other sites

Jednak pojawi się ulepszona wersja karty RTX 3080 z 12GB VRAM :roll: heh dobry model dla kopaczy w noworocznej cenie...   

raczej się nie skusze :P dalej ciesze się z posiadanego RTX 3080 ROG STRIX z 10GB VRAM - to samo tyczy się ryzena 7 5800X jak amd nie wypuści modelu 5900X3D to raczej nie sięgne po 5800X3D tylko 5950x  

 

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/geforce-rtx-3080-12gb-ujawniono-nowa-date-premiery-poprawionej.html

Edytowane przez Player120
Link to post
Share on other sites

Patrząc na to co się ciągle odwala chyba przyjdzie mi pod koniec roku zmienić plany... miał być 4070/4080 i PC a się okaże że będzie kolejny poślizg + taniej wyjdzie mnie kupić Clevo/Alienware z 4080 niż samą 4080 desktop. %-)

Samo to jak dziwnie "rozdmuchano" wiadomości o tym ile zieloni zapłacili za rezerwację linii u TSMC... takie opłaty to standard w branży ale nigdy się o tym nie mówi. Ewidentnie wygląda to jakby plan PR'u by "uzasadnić" wyższe MSRP, potem mnożnik januszowy & skalpowy i będzie kosmos.

 

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, Revenant napisał:

Patrząc na to co się ciągle odwala chyba przyjdzie mi pod koniec roku zmienić plany... miał być 4070/4080 i PC a się okaże że będzie kolejny poślizg + taniej wyjdzie mnie kupić Clevo/Alienware z 4080 niż samą 4080 desktop. %-)

Samo to jak dziwnie "rozdmuchano" wiadomości o tym ile zieloni zapłacili za rezerwację linii u TSMC... takie opłaty to standard w branży ale nigdy się o tym nie mówi. Ewidentnie wygląda to jakby plan PR'u by "uzasadnić" wyższe MSRP, potem mnożnik januszowy & skalpowy i będzie kosmos.

 


HAHA, jak chcesz wydajność 4080 w lapku alienware to sobie kup 3060 desktopowe dzisiaj, będziesz miał lepszę nawet :P

  • Haha 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, mirai99 napisał:


HAHA, jak chcesz wydajność 4080 w lapku alienware to sobie kup 3060 desktopowe dzisiaj, będziesz miał lepszę nawet :P

Trochę chyba żeś odpłynął. Nawet zretardziałe wersje max-q nie są aż tyle słabsze :) Topowo skonfigurowany (tj. bez kagańcow) '80tką zmierzy się z desktopową 70. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Przecież  laptopy z 3080 tka maja chip 104 a nie 102.Juz samo to jest 30 procent.

8 minut temu, Revenant napisał:

'80tką zmierzy się z desktopową 70. 

no i waśnie to co porównujesz.I wątpliwe by przy np 140 watach było jakoś powyżej 1500 mhz

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, janek20 napisał:

Przecież  laptopy z 3080 tka maja chip 104 a nie 102.Juz samo to jest 30 procent.

no i waśnie to co porównujesz.I wątpliwe by przy np 140 watach było jakoś powyżej 1500 mhz

To że laptopy będą dostępne w sklepach... i pewnie znów będą tańsze niż samo* GPU. Nadal nie umiecie czytać ze zrozumieniem. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
31 minut temu, Revenant napisał:

To że laptopy będą dostępne w sklepach... i pewnie znów będą tańsze niż samo* GPU. Nadal nie umiecie czytać ze zrozumieniem. ;)

 Będą same tańsze niż samo GPU, bo GPU w nich to nawet na horyzoncie prawdziwego GPU o tym numerze nie widziało.
Nie wiem czy wiesz, ile kosztuje laptop i jak wielki i głośny jest, żeby ochłodził te twoje wysokie TDP wersje max-q.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Revenant napisał:

Nadal nie umiecie czytać ze zrozumieniem.

O ile undervolting jest w komputerach stacjonarnych opcjonalny, tak w laptopach konieczny. Na przykładzie swojego Legiona mogę powiedzieć, że laptopowy 3060 po UV ciągnie ok. 80W w grach, trzyma stabilny zegar powyżej 1900 Mhz. Pod względem hałasu to jest niebo, a ziemia - skończyły się pytania domowników CO TU TAK SZUMI? 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Artok napisał:

O ile undervolting jest w komputerach stacjonarnych opcjonalny, tak w laptopach konieczny. Na przykładzie swojego Legiona mogę powiedzieć, że laptopowy 3060 po UV ciągnie ok. 80W w grach, trzyma stabilny zegar powyżej 1900 Mhz. Pod względem hałasu to jest niebo, a ziemia - skończyły się pytania domowników CO TU TAK SZUMI? 

 

Dokładnie, to już się zaczęło od Haswelli, a apogeum tego pojawiło się przy Skylake i Kaby lake. Intel po dziś dzień nie może tego ogarnąć albo ma aż taki rozrzut jakościowy...

Największym problemem jest imo fabryczna pasta. W GF66, czyli piekarniku-naleśniku a.k.a. throttler-z-zawodu wystarczyło ogarnąć pastę, docisk heatsinka. Ale podobnie było P650. Ba, nawet w P870 za prawie 15 kafli musiałem nieco namodować (dzisiaj uwzględniając inflację + zawyżone marże byłoby to z 20k+).

 

Patrzyłem wczoraj ceny, za 1700 euro można dorwać Clevo z Ryzenem 5800H lub 11800H i 3070 Full-TDP. Bez rabatów czy nego. 

3070(M) "Max-P" ma 125+15W (140W) oraz zazwyczaj pamięci szajsunga, które zawsze kręcą się jak szalone.

 

3070(M) 85W/90W = 2070S (referent nv), wszystko poniżej 85W-90W będzie słabsze od 2070S  // dla rdzenia zostaje jakieś 30W-40W zależnie od obciążenia VRAM

3070(M) przy 140W ma jakieś 90-100W dla samego GPU-Core. Dużo więcej "Soczku". 

 

Większość testów laptopowych amperasów na necie dotyczy wersji 70-80W... a nie 140W. I wiele osób tego nie rozumie, a potem pojawiają się debilne komentarze od osób które nie wiedzą nawet o czym piszą. 

 

Przykładowo za rozsądną 3060 (desktop) trzeba obecnie zapłacić średnio 4k. I to już po ponad ile, półtora roku?? a co było przez ostatnie 12 miesiące? Out of stock. Ba, niektórzy kupowali jeszcze niedawno 3060 desktop (w najgorszych wersjach) w cenie laptopa (lub drożej)  z 3060(M) +-120W (czyli bez kosztów cpu, mobo, ramu, monitora, dysków).

Link to post
Share on other sites

Fujipoly dalej wymiatają. Do 780Ti, P870DM & 980M'ek ściągałem je z Japonii... wychodziły tam najtaniej i były na stocku...

 

Te pady Gelida wyglądają ciekawie, może bym się nimi pobawił w GF'ie. Byłoby to fajne uzupełnienie do pasty SYY. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Teraz, Revenant napisał:

 

 

Te pady Gelida wyglądają ciekawie, może bym się nimi pobawił w GF'ie. Byłoby to fajne uzupełnienie do pasty SYY. 

 

Tylko jest jedno ale - każdy pad Gelida jest o 0.1mm "chudszy", przez co zamiast np. 1 milimetra dostajesz 0.9mm i mogą być problemy.:cenzura:

Już lepiej wtedy kupić pad o mniejszej przewodności (np. TG 8w/mk) a efekt i tak będzie lepszy niż na tym Gelidzie.:wariat:

Przy tak drogich kartach jak seria RTX 3xxx nikt przy zdrowych zmysłach nie zaryzykuje '"usmażenia" pamięci.:o

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, mirai99 napisał:


Może pasta zamiast padów :P

 

No tak, co może pójść nie tak z pastą zamiast thermalpadów w laptopie... poza spalonymi mosfetami i potencjalnymi cyrkami z VRM. :evil:

Już było kilku takich artystów, co kombinowało tak w MSI GT60/GT70. Potem był piękny wysyp na ebayu i allegro uszkodzonych 680M/780M. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 9.01.2022 o 16:46, Revenant napisał:

No tak, co może pójść nie tak z pastą zamiast thermalpadów w laptopie...

Ostatnio rozbierałem jakiegoś Strixa 17" i fabrycznie miał K5 Pro albo coś podobnego na vram i vrm. Musisz koniecznie napisać maila do Asusa że to debile i żeby dawali w przyszłości termopady jak zwykli ludzie ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...