Skocz do zawartości

Recommended Posts

1 minutę temu, Artok napisał:

posiadacze RTX 3070? 

8GB? Na 6600xt jak odpalę Forzę Horizon 5 w 1440p ultra to krzyczy że mało pamięci, przez co musiałem zejść na high :/ Widać że karta dałaby radę bo średni fps powyżej 100, ale co chwilę spadki. Poza tym musiałem zwiększyć pamięć wirtualną bo 16gb fizycznego ramu i 8gb wirtualnego się zapychało, dałem 16gb i jest ok. Z tego co kojarzę to RTXy potrzebują trochę mniej vram, ale 8 czy 10gb i tak nie jest zbyt przyszłościowe. Ciekawe czy w serii 4000 znowu wypuszczą najpierw modele z okrojoną pamięcią a dopiero później jakieś Super czy Ti.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Teraz czekamy na reboot rtx 2070 z 16GB vram, przecież to idealne karty do 4k gaming :rotfl: A nie czekaj, dwa DAGi się spokojnie zmieszczą w 12gb więc można kopać 2 krypto jednocześnie żeby "obejść" LHR więc hajs się zgadza. Na miejscu właścicieli rtx 3080 czułbym się lekko "wykolegowany" z żałosnym 10gb vram. 

 

Dlaczego niby posiadacze RTX 3080 z 10 GB VRAM mieliby się czuć "wykolegowani"? :) Przepustowość pamięci w RTX 3080 jest tak wysoka, że nie ma problemów i te "żałosne" 10 GB VRAM w zupełności wystarcza do maksowania 4K. Abominacji typu "Far Cry 6" nie liczę ;-)

 

Plus tego RTX 2060 12 GB jest taki, że nieźle się nada do montażu materiałów i pozwoli na zabawę z teksturami i ustawieniami gdzie na RTX 2060 6 GB pamięci brakło i tyle.

 

Takie ilości VRAM na karcie o wydajności RTX 2060 to w zasadzie chwyty marketingowe jak w supermarketach gdzie sprzedawca bajek mówi "Panie weź pan tego GT 730 4 GB zamiast GT 730 2 GB, karta dwa razy wydajniejsza! Na GTX 680 2 GB pan nie patrz bo to lipa!". Także łapanie na haczyk ludzi którzy nie wiedzą o co chodzi.

 

Na temat narzekań ludzi na "zbyt mało VRAM" w wypadku akurat RTX 3080 TI zrobiłem materiał, sporadycznie nawet w 6880x2880 z DXR były problemy względem RTX 3090.

 

8 GB VRAM na kartach pokroju RTX 2060 SUPER / RTX 2070 / 2070 SUPER / 2080 / 2080 SUPER czy 3070 / 3070 Ti, albo 10 GB VRAM na RTX 3080 spokojnie styka względem wydajności tych kart. Więc jakaś dziwna moda jest na narzekanie w kwestii ilości pamięci na kartach.

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, EH_Gosu napisał:

Abominacji typu "Far Cry 6" nie liczę ;-)

Takich "abominacji" z czasem będzie pewnie więcej. Pożyjemy zobaczymy. Taki gtx 1060 3gb dość szybko się zestarzał choć to akurat skrajny przykład dymania klientów na kasę;) 

REV.png

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, EH_Gosu napisał:

spokojnie styka względem wydajności tych kart.

To problem właśnie, że jest na styk, a gry to coraz większe babole optymalizacyjne, Za rok-dwa może się okazać, że trzeba będzie schodzić z ustawieniami na tych kartach

W sumie mam teraz 3080 i mogę sam zrobić testy ile będzie fpsów przy 4/6/8/10gb vram dostępnego. Może w jakiś weekend znajdę czas:)

Link to post
Share on other sites

GTX 1060 3 GB to stan umysłu, z tym się zgadzam. Co do tego, że na obecnych kartach pamięci jest na styk to nie jest to prawdą. Alokacja, a realne wykorzystanie to jest zupełnie inny temat. Miałem u siebie Turingi RTX 2060 / 2060 SUPER / 2070 / 2070 SUPER / 2080 / 2080 SUPER / 2080 Ti / TITAN RTX i jedynie na RTX 2060 brakło VRAM w 1440p, reszta kart względem ich wydajności radziła i radzi sobie do dziś w porządku czy to w 1440p czy 4k. Podobnie z Ampere testowałem RTX 3070 / 3070 Ti / 3080 / 3080 Ti / 3090 - niegdzie VRAM nie brakuje, nawet w 4K i w wypadku RTX 3090 6880x2880 maksowane z DXR to pikuś w kwestii pamięci.

 

Przepustowość pamięci oraz algorytmy kompresji tekstur robią swoje. Patrzę po sygu, że masz bardzo fajne GPU. Gdzieś Ci zabrakło VRAM? Bo jeśli patrzysz na alokację i widzisz nieraz blisko 10 GB VRAM zajęte to jest to po prostu alokacja, analogicznie na 3080 Ti widziałbyś blisko 12 GB VRAM zajęte, a na RTX 3070 blisko 8 GB VRAM zajęte. Przy czym na żadnej z tych kart nie uświadczyłbyś dropów o ile nie byłyby to ustawienia mordujące wydajność samego chipu albo skalowania rozdziałki jakieś chore. Także serio spokojnie, nie ma co panikować z tym tematem :) Na rynku jest dziwaczna sytuacja z kartami to potworki typu RTX 2060 12 GB czy RTX 3060 12 Gb powstają.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Problem z ilością vram mógłby rozwiązać directx storage i pokrewne. Czeka nas to zapewne w RTX 4060 3GB -.-"

 

Inną kwestią jest marginalna różnica w jakości obrazu pomiędzy High a Ultra, gdzie zapotrzebowanie na zasoby straszliwie rośnie. 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, EH_Gosu napisał:

jedynie na RTX 2060 brakło VRAM w 1440p, reszta kart względem ich wydajności radziła i radzi sobie do dziś w porządku czy to w 1440p czy 4k. Podobnie z Ampere testowałem RTX 3070 / 3070 Ti / 3080 / 3080 Ti / 3090 - niegdzie VRAM nie brakuje, nawet w 4K.

Hmm czyli 6GB w 2060 to za mało do 1440p, ale już 8GB w 3070 do 4k spokojnie wystarcza, coś mi się to kupy nie trzyma. Może to kwestia optymalizacji dzisiejszych gier, np. wspomniana FH5 stara się niezależnie od rozdzielczości i pomimo dużego, otwartego świata kurczowo trzymać tych 8GB

https://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2021/11/forza-horizon-5-vram-768x768.png

10 minut temu, EH_Gosu napisał:

Na rynku jest dziwaczna sytuacja z kartami to potworki typu RTX 2060 12 GB czy RTX 3060 12 Gb powstają.

No właśnie pytanie jest PO CO? Przecież vram też swoje kosztuje a rozdają go do tych kart tak lekko jak dzieciom cukierki. Dziwi tym bardziej że według przecieków rtx 3050 (o ile powstanie) ma mieć tylko 4gb...

19 minut temu, wrobel_krk napisał:

mogę sam zrobić testy ile będzie fpsów przy 4/6/8/10gb vram dostępnego

W jaki sposób chcesz to wykonać? Byłoby bardzo ciekawie jeśli udałoby się uzyskać miarodajne wyniki.

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, zbiku90 napisał:

W jaki sposób chcesz to wykonać? Byłoby bardzo ciekawie jeśli udałoby się uzyskać miarodajne wyniki.

Zająć po prostu vram na karcie np tworząc tam wirtualny dysk o pojemności 2/4/6gb wtedy dla gier zostanie odpowiednio mniej

5 minut temu, zbiku90 napisał:

No właśnie pytanie jest PO CO?

Te dziwne konstrukcje z 12gb to dlatego, że układy mają akurat takie kontrolery  pamięci, że wpakujesz tam albo 6gb, albo 12gb, wiecej roboty widocznie z projektowaniem/produkcją układu takiego co obsłuży 8gb/16 np

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, wrobel_krk napisał:

Zająć po prostu vram na karcie np tworząc tam wirtualny dysk o pojemności 2/4/6gb wtedy dla gier zostanie odpowiednio mniej

Te dziwne konstrukcje z 12gb to dlatego, że układy mają akurat takie kontrolery  pamięci, że wpakujesz tam albo 6gb, albo 12gb, wiecej roboty widocznie z projektowaniem/produkcją układu takiego co obsłuży 8gb/16 np

 

Eksperymentować zawsze można, czemu nie. Przy czym weź pod uwagę, że takie wirtualniaki na VRAM to jest sztuczne ograniczanie pojemności pamięci na karcie, może się dodatkowo wiązać ze zwiększonymi opóźnieniami etc. Pobaw się, przy czym nie będzie to miarodajne gdyż to ingerencja w zachowanie podsystemu pamięci i samej karty. Niemniej pomysł z punktu widzenia pasjonatycznego ciekawy, także dopinguje w inicjatywie. Nietuzinkowy pomysł, działaj :)

 

Co do ilości VRAM jakie pakują na karty z niskiej półki to tak jak napisałeś, jest to powiązane z kontrolerami pamięci przy czym daje z marketingowego punktu widzenia pole do popisu żeby ceny windować. Bo przecież pamięć swoje kosztuje. Wiadomo, korpo to korpo i dla nich się liczą zyski więc wykorzystują sytuację na rynku w pełni. To się tyczy każdej korporacji. Do RTX 40xx już bliżej niż dalej, to jeszcze ewentualnym refreshem RTX 30xx NV nałapie jakichś klientów, a tak to warto się szykować na płynne i bezbolesne finansowo przejście na next gen. Warto mieć jakieś backupowe GPU w zapasie. Sam tak robię od wielu lat i zmieniam topki na topki zawsze albo nic nie tracąc przy tym, albo będąc jakieś grosze w plecy albo jeszcze nie raz do przodu. Jeden z elementów pasji czyli zmiana sprzętu na nowy bez odczuwania tego finansowo, też ważny element. Od dziecka nawyki takie sobie wyrabiam w kwestii ekonomicznej, polecam bo się człowiekowi łatwiej żyje. Tylko wiadomo, trzeba rynki śledzić, używać intuicji, dbać o wszelkie elementy i aspekty które są w tym pomocne. No ale warto :) Mam nadzieję, że przed premierą next gena nie będzie tylu szaleńców sprzedających Ampere za grosze jak to było z Turingami. RTXy 2080 Ti po 2000 zł pchali po to żeby potem kupić RTX 3060 Ti za 4500 zł :D Oby ta historia ludzi którzy nie słuchali nauczyła czegoś, bo jeśli nie to cóż...Shit happens. Z innej strony jak będą tacy szaleńcy to nic tylko brać od nich karty i cieszyć się fajnym sprzętem albo potem pchać z zyskiem, tego życzę każdemu komu doskwiera niedobór GPU na rynku i sytuacja obecna. Oby się odmieniło na lepsze :)

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

W takim przypadku dużo więcej sensu i logiki miałyby 3060 6gb, 3070 8gb, 3080 10gb. Przynajmniej byłby klarowny podział na segmenty.

22 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Zająć po prostu vram na karcie np tworząc tam wirtualny dysk o pojemności 2/4/6gb wtedy dla gier zostanie odpowiednio mniej

To da się robić wirtualki w pamięci karty? Hmm nie wiedziałem.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Dziś Mikołaj - tudzież Gwiazdor - był wyjątkowo skąpy. Zamiast dać prezenty, to pozbawił mnie Zotaka 3070, 120 polskich złotych i zostawił w ramach rekompensaty to:

 



IMG20211206201009-1.jpg

Uważajcie kogo wpuszczacie do domu. 

  • Lubię to 4
  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Artok napisał:

Dziś Mikołaj - tudzież Gwiazdor - był wyjątkowo skąpy. Zamiast dać prezenty, to pozbawił mnie Zotaka 3070, 120 polskich złotych i zostawił w ramach rekompensaty to

 

Uważajcie kogo wpuszczacie do domu. 

120 za taki upgrade to jest nic. Śmiało możesz tego Pana częściej do domu wpuszczać :)

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Hej, mam pytanie

gdzieś komuś jakiś nowy sposób/patent/ inne coś apropos zakupu rtx 3070 w dobrej wersji się nie obił o uszy?

Czaję się już ze 3 tygodnie . Udało mi się złapać ale nie kupiłem w końcu za 4200 gigabyte eagle ... no i ten model bywa regularnie (ostatnio nawet za 4000zł)

aczkolwiek szukam czegoś z topowej półki - Aorus/strix/FTW3 ale jestem też otwarty... może jakieś gamerock czy coś.

Ważne,żeby temperatury były dobre + OC (potencjalnie) na dobrym poziomie + 3 lata gwarancji albo wiecej.

 

Jak na złość RTX3080 ciągle jakieś fajne się pojawiają ale w tą kartę nie idę bo procek musiałbym zmieniać(jak i procek to całą platformę + zasilacz)
Za rok, półtora o 3080 będę myślał - teraz szukam rtx 3070 do 5000zł.

ale... też jakoś bez przesady, był aorus za 4800zł i nie wziąłem świadomie. Dziwna sprawa skoro taki giguś eagle kosztuje 4000zł (i trzyma fabryczne zegary po UV) a aż 800zł trzeba dopłacić do aourusa ,żeby mieć OC czyli z 10% wydajnośći więcej za 800zł.... chyba przegięcie. Tak z 4500zł za dobry model bym zapłącił max.

 

Macie jakieś pomysły?

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, under555 napisał:

żeby mieć OC czyli z 10% wydajnośći więcej za 800zł.

Z tymi 10% wydajności w obrębie jednej serii to przesadziłeś, to nie 2010. Lepszy wariant kupuje się głównie ze względu na kulturę pracy, ewentualnie ostatnio patrzy się na wygląd też.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Z tymi 10% wydajności w obrębie jednej serii to przesadziłeś, to nie 2010. Lepszy wariant kupuje się głównie ze względu na kulturę pracy, ewentualnie ostatnio patrzy się na wygląd też.

Dokładnie.

 

Out of the box najtańsza karta od najdroższej w tym samym modelu różni się o kilka procent max. Najtańsze RTX 3060ti karty mają np TGP na poziomie 200W (tak jak referent) a te droższe np: 240W, nie zyska się jednak tym sposobem 20% wydajności, realna różnica jest na poziomie 2-3%, max 5%.  

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Z tymi 10% wydajności w obrębie jednej serii to przesadziłeś, to nie 2010. Lepszy wariant kupuje się głównie ze względu na kulturę pracy, ewentualnie ostatnio patrzy się na wygląd też.

3070 można po OC podciągnąć do poziomu 3070 Ti, czy pięć procent szybciej będzie. Na więcej bym nie liczył i kupował od razu 3080.

Link to post
Share on other sites

  

5 godzin temu, mati napisał:

też szukam i to jakaś masakra.. daj znać jak znajdziesz jakiś złoty środek :D

jak tak troche się wgryzłem w temat jeszcze to mam kilka wniosków

1. różnica miedzy 3070 a 3070ti (chyba mozna przyjąć,że 3070 po OC) to w 1440p (czyli to co mnie interesuje) od 5 do 15 klatek różnicy przy czym w moim wypadku to chyba będzie bardziej 5 klatek bo to idzie procentowo = jak ktoś gra w gry mniej wymagające i powyżej 120 fps to ten 5 % to zupełnie inna liczba klatek niż w moim przypadku gdzie katuję takiego Hitmana 3 , RDR2 czy Forzę 5 na ultra w plus minus 80 klatkach.

2. Jeśli chodzi o opłacalnosć to nie wiem czy nie opłacalniej za ok 6000zł kupić najtańszego możliwego eagle 3080 ... ogólnie chyba w przeliczeniu wydajność/cena to te tanie modele od GB wypadają lepiej
3. Ja raczej będę celował w coś za ok 4tys z kawałkiem - jakiś tani gigabyte albo coś lepszego ale w sensownej kwocie bo troche nie podoba mi się różnica w cenie np. 4050zł z morele eagle vs 4800zł za aourusa (bo z niemiec, dochodzi koszt wysyłki i nie wiem czy przewalutowanie będzie korzystne) i te 5 klatek by mnie kosztowało 750zł :D

4. Co do tematu OC/UV/ciszy. 99.99% czasu korzystam z komputera w słuchawkach + mam przewiewną obudowę. Może taki eagele bez UV dałby radę (ba, niektórzy na necie pokazują jak go można podkręcać nawet :D także nie wiem do końca co i jak) trzymać sensowne temperatury w moim setupie.
W ogólnie z tymi kartami to dziwna sytuacja i chyba muszę się nauczyć wszystkich modeli na pamięć.

Dajmy na to rtx 3070 od gigabyte (nie aourus)

jest eagle

eagle oc (każdy z nich w odmianie v1 i v2)

vision 

vision OC

a jeszcze coś z dopiskiem gaming jest

a jeszcze chyba waterforce były (tych to w ogólnie rozumiem - chłodnica jest w zestawie czy jak?)

i chyba warto znać różnice bo najmocniejszy z tych tanich gigabyte'ów ma zegary jak suprim od MSI czyli dobre... a najtańszy (na xkommm widziałem) ma 1500Mhz czyli poniżej FE wersji czyli padaka.
Jakbym na szybko miał wniosek wysnuć co do tych kart od gigabyte to Aorus najlepszy, dużo gorszy vision OC/gaming OC a wszystko z napisem eagle jest najgorsze.

 

Mało tego! Wyobraźcie sobie scenariusz gdzie pojawi się coś jeszcze innego - jakiś KFA czy inne PNY - i dalej nie wiadomo czy to brać czy tego nie brać.

 

jak się trafi dobry model to wiem ,że brac - taki strix,aourus,ftw3, suprim można w ciemno za ok 4400 można brać

ale szukanie czegoś tanio do 4200zł to taki miszmasz ,że mi ręcę opadają

 

z jednej strony poziom rtx 3070 sam w sobie to wystarczająca karta i wydaje mi się(poprawcie mnie jak się mylę proszę) że jakiejkolwiek karty byśmy nie kupili (tylko uważać,żeby gwarancja na 3 lata była) to i tak ten poziom utrzymamy - może będzie głośniej + będzie potrzebne UV a może zezwoli nam model/sztuka na OC ale ogólnie powinno być git.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...