Skocz do zawartości

Recommended Posts

no to w Stalkera pogram sobie dopiero w 2023... i znów obsuwa. Chyba dłużej posiedzę na tym lapku niż planowałem... 

albo poleci upgrade na coś z 4060(M)...

 

Jedno jest dobre w lapkach, mają zadowalającą wydajność przy bardzo niskim TDP (ceny prundu). O ile w DE mnie to nie ruszy (PV + tani prąd) to w PL jeszcze czuje, szczególnie w robocie. TDP w desktopach goni jakiś patologiczny poziom... żeby zwiększyć wydajność o 1% potrafią zwiększyć TDP o kilkanaście-kilkadziesiąt %... debilny wyścig na pustą wydajność bez wzięcia pod uwagę akustyki (temperatur) i poboru prądu. ;x 

 

Według mnie byłoby fajnie gdyby trzymano się poziomów TDP maksymalizując wydajność w ich przedziałach... np.:

4090 - 350W

4080 - 300W

4070 - 225W

4060 - 150W

Link to post
Share on other sites
29 minut temu, Revenant napisał:

TDP w desktopach goni jakiś patologiczny poziom... żeby zwiększyć wydajność o 1% potrafią zwiększyć TDP

Dlatego każdy bardziej ogarnięty robi UV. Co do ceny prądu, to cała platforma jak 500w z gniazdka pod obciążeniem( jakiś 12900k + rtx3080 np w wymagającej grze + streaming) pociągnie to 24h/365 dni jakby chodziło to zapłacisz:

 

24* 0.5 kwh = 12kwh dziennie == 12zł jakby nawet ten prąd skoczył do 1zł

4380 zł rocznie zakładając, że komp chodzi pod obciążeniem 24h/365 dni nie jest tak drogo:)

Link to post
Share on other sites

Zapomniałeś pomnożyć kWh przez kilkanaście opłat, bo cena za kWh to tylko jakaś 1/3 rachunku za prąd.

Ja pracuje na kompie też, więc wychodzi to 12h/dziennie nawet czasami plus wykorzystuję go jako odtwarzacz do netflixa/prime video. 

Jak zrezygnowałem z PC w maju to mój rachunek miesięczny w samym domu zmalał o 40 cebulek miesięcznie - żadnych innych zmian nie robiłem. Poza jedną, kupiłem nawilżacz powietrza (15-20W przez 12h dziennie). 

 

Ale samo granie jak się popatrzy na cyferki: mój PC zjadał ponad 500W w Metro Exodus, na lapku chociażby piekło miało zamarznąć watomierz lata w okolicach 110-130W. Jasne, wydajność zdecydowanie gorsza niż przy 2070S FTW3 (samo GPU 300W łykało...) w 4K o jakieś 40%. Ale za to samo GPU zamyka się w 85W (total board power). 

 

Zaważcie jedną rzecz, tyle się biadoli o ekologii, atomówek w Europie centralnej tak nie było tak nie ma (unholy-trójca węglowa czyli DE & PL & CZ)... chcą robić samochody elektryczne (imo bez PV w domu jednorodzinnym nie ma co nawet podchodzić do tematu) itp a sprzęt domowy taki jak komputery regularnie wciąga coraz więcej prądu. Do tego dodajmy patologie w postaci koparek kryptowalutowych (mam nadzieję że Szwecja wymusi ban w EU, w USA już o tym przebąkują). A ceny rosną (w tym koszty emisji dwutlenku węgla...). 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Revenant napisał:

Zapomniałeś pomnożyć kWh przez kilkanaście opłat, bo cena za kWh to tylko jakaś 1/3 rachunku za prąd.

Policzyłem ile zapłaciłem na rachunku przez tyle ile zużywam, wychodzi mi około 68 groszy za kwh z opłatami itd. W tamtym wyliczeniu i tak dałem z górką 1zł za kwh.

 

5 minut temu, Revenant napisał:

40 cebulek miesięcznie

Czyli za dużo nie przyoszczędziłeś:) Tyle się zarabia w godzinę:)

  • Lubię to 1
  • Że co, proszę? 2
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, wrobel_krk napisał:

Policzyłem ile zapłaciłem na rachunku przez tyle ile zużywam, wychodzi mi około 68 groszy za kwh z opłatami itd. W tamtym wyliczeniu i tak dałem z górką 1zł za kwh.

 

Czyli za dużo nie przyoszczędziłeś:) Tyle się zarabia w godzinę:)

 

No niby tak, ale ogółem ciągle jest to prawie 5 stówek rocznie. Załóżmy że co roku teraz prąd będzie drożec o 20-30%, dość szybko zrobi się z tego dużo więcej. A hajsik można wydać na coś innego.

Jak skończę wykańczać domek to będę miał wyrąbane na TDP (PV + VAWT) ale gdybym miał mieszkać ciągle w bloku/szeregowcu/itp to bym zaczął powoli liczyć pieniążki. 

A to wszystko pikuś, wyobraźmy sobie ładowanie auta elektrycznego... przykładowo 2 razy w tygodniu ładować 120-150kWh. U mnie cena wychodzi jakoś 0,9zł/kWh do tego opłaty stałe/mocowe/mnożniki.  

Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, Revenant napisał:

a sprzęt domowy taki jak komputery regularnie wciąga coraz więcej prądu.

Tutaj właśnie obecnie ukazuje się przewaga AMD nad nvidią i Intelem, jeżeli ktoś tylko gra na komputerze. 

 

Taki RX 6600 przy wydajności RTX 3060 zadowoli się zdecydowanie mniejszą ilością energii. Gdyby nie fakt, że ta karta poza graniem jest bezużyteczna, to chętnie bym ją kupił / wcielił do kilku projektów.

Tak samo z prockami, tam gdzie liczy się ograniczenie zużycia energii / ilości odprowadzanego ciepła, to taki R5 5600g jest całkiem fajnym prockiem, gdyby nie fakt, że iGPU poza graniem jest bezużyteczne. iGPU Intela, które jest słabsze w grach, to poza nimi miażdży AMD.

 

Dlatego zaciska się zęby i uwzględnia zużycie prądu i wydzielane ciepło, bo często nie ma innej sensownej opcji niż intel + nvidia. 

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, zbiku90 napisał:

Możesz trochę przybliżyć temat w wolnej chwili? 

Pionowa turbina (600W 48V, miała być 1kW ale stwierdziłem że to bez sensu) jako "dodatek" do PV 48V. W planach także dodanie akumulatorów w przyszłości (pewnie BYD litowo-żelazowo-fosforowe bo można je fajnie stackować, są bezpieczniejsze od li-on LG czy Tesli i nie ulegają tak szybiemu zużyciu od cykli ładowania) jako on-grid backup na wypadek blackoutu. Fajne jest to że można je montować nawet na budynkach zgodnie z przepisami bo nie są tak problematyczne jak konwencjonalne "wiatraki". I nie musisz się bać że zmasakruje okoliczne ptaki & nietoperki (i jest bezgłośna). :) Taki dodatkowy charge w nocy i przy złej pogodzie. Myślę że to bardzo fajne uzupełnienie do pompy ciepła i przy ogrzewaniu elektrycznym (z rekuperacją). 

 

Do tego rozsądne PV (jak planuje ktoś auto elektryczne to najlepiej 10-16kWp bo od tego należy odjąć np. 10% degradacji po pierwszych dwóch latach, spadek mocy związany z brudem/syfem/śniegiem/złą pogodą). 

 

Kto wie? Może do RTXa 4090 będą dodawać zestaw DIY VAWT 600W + inwerter... przy skalpowych cenach i tak by jeszcze sporo zarobili... 

 

Nie wyobrażam sobie by topowe A. Lovelace (RTX 4000) mogły żreć 500-600W... ale spodziewam się tego. Np. Pascale miały bardzo zadowalający wzrost per per W... Taki GTX 1070 np. był bardzo fajnie zbalansowaną kartą i nie wymagał reaktora RMBK pod kołdrą. :cry:

 

 

Teraz, Adames napisał:

Tutaj właśnie obecnie ukazuje się przewaga AMD nad nvidią i Intelem, jeżeli ktoś tylko gra na komputerze. 

 

O ile lubie produkty AMD to o serii 6000 nie mogę się wypowiedzieć, ostatni raz w ręce miałem kilka sztuk 5700 i 5700 XT (głównie same szafiry Pulse i Nitro). 

Ale szczerze mówiąc bardzo chętnie bym przytulił takiego RX 7800XT albo RX 7800 za rok. Do tego Ryzen (Intel to jakiś koszmarek, podobna historia - 200W+ na 12700K out of box a w laptopie u mnie z 11800H podobnie... skalowanie wydajności poprzez nieproporcjonalny wzrost TDP). 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
50 minut temu, Revenant napisał:

No niby tak, ale ogółem ciągle jest to prawie 5 stówek rocznie. Załóżmy że co roku teraz prąd będzie drożec o 20-30%, dość szybko zrobi się z tego dużo więcej. A hajsik można wydać na coś innego.

Ale wydajność PC, względem laptopa chyba warta tych 500-1000 rocznie. BTW

 

Sam mam dom i zakładam panele, bo prawda wszystko ciągnie coraz więcej prądu, a klimę na lato trzeba założyć.

25 minut temu, Revenant napisał:

RX 7800XT

7900xt tez ma brać 420-450w. Taki mamy kierunek rozwoju. Idzie wzrost poboru i efektywność energetyczna:

 

Perf_Watt.png

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zbiku90 napisał:

@Revenant A trzeba jakieś zezwolenia, projekty czy inną papierologię do tego VAWT? Rzeczywiście fajne uzupełnienie PV by było :) 

nie wiem jak w PL, w DE zleciłem wszystko firmie która stawia mi wszystko oni się tym zajmują (mój niemiecki nie jest aż taki pro by przeżyć urzędniczo-prawnicze piekło) ale jest z tego co się orientuje jak w PL -> czyli przy mikroinstalacji dla osoby prywatnej minimalne formalności. Chyba coś tam trzeba zgłosić do dostawcy prądu i coś u niego podpisać + jakiś gnioteł w urzędzie. Ale dopiero to będę podpisywał jakoś w lutym jak mi przygotują papiery i wszystko załatwią. 

 

Ciekawostka: jedna z lepszych firm robiących VAWT (takie dla zwykłego śmiertelnika) ponoć znajduje się na podkarpaciu. 

 

Osobiście wolę wydać troszkę siana i mieć okres zwrotu 10 lat ale mieć święty spokój... szczególnie że raczej mroczne czasy nadchodzą jeżeli chodzi o prundy w PL/DE/CZ (nie wierzę że w PL zobaczymy atomówki przed 2035-2040 a w DE to jeszcze gorzej szczerze mówiąc, milenialsom mózgi wyprało). 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Mirki jak ktoś ma laptopa z RTXem to myślę że warto przetestować pastę SYY, szczególnie jak ktoś ma model który ma wyjątkowo "taki se" docisk coldplate'a do rdzenia.

 

Jak to u mnie wygląda (wczoraj robiłem repaste):

Cytat

No i pasta SYY zdetronizowała (srogo) Kryonauta i Gelida GCE w laptopie (czyli scenariusz gdzie cooler ma raczej słaby lub średni docisk). Wpadł też nowy rekordzik (przy czynnikach takich jak room temp nie zmienionych). +500pts na CPU i jakieś grosze na CPU score. 

https://www.3dmark.com/3dm/70173022?

Podczas grania GPU osiąga 3*c mniej niż na Gelidzie, 1*c mniej od Kryonauta (hotspot bez zmian, +5*c względem core). Temperatura CPU nawet lepiej - 4-5*c average mniej na każdym jaju. 

Pasta nakłada się bajecznie łatwo jak MX4 (metoda na rozsmarowanie ręczne) i nie jest irytująca tak jak Grizzly i szczególnie Gelid... I jest gęsta więc nie będzie po dwóch miesiącach wymagać wymiany jak kryonaut (pump-out). A cena? 8g za 45zł... do tego szpatułka mała, tekturka do rozsmarowywania na dużych CPU, ściereczki nasączone IPA oraz jakieś formatki dla desktopowych procków (the heck?). 
Gelida nakładałem 2 razy w GF66 a Kryonauta 3 razy, zawsze tą samą metodą więc jestem pewny tych wyników. Od 5 godzin testuje i paczajkom nie wierze. 

 

A teraz jeszcze testuje i w trybie Silent mam takie same temperatury jak wcześniej na auto... O ile w PC kryonauta nie pokona (tam gdzie jest idealny docisk Kryonaut zawsze będzie dominował) to w laptopach mamy chyba króla i następcę ICD7. 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Revenant napisał:

Mirki jak ktoś ma laptopa z RTXem to myślę że warto przetestować pastę SYY, szczególnie jak ktoś ma model który ma wyjątkowo "taki se" docisk coldplate'a do rdzenia.

 

Jak to u mnie wygląda (wczoraj robiłem repaste):

 

A teraz jeszcze testuje i w trybie Silent mam takie same temperatury jak wcześniej na auto... O ile w PC kryonauta nie pokona (tam gdzie jest idealny docisk Kryonaut zawsze będzie dominował) to w laptopach mamy chyba króla i następcę ICD7. 


Do lapków obczaj to:


I pamiętaj że tutaj masz patrzeć na ten ostatni test, bo to w nim jest K5 zamiast thermal padów.

Link to post
Share on other sites

W wakacje 2014 jako świeżo upieczony licealista kupiłem za odłożone pieniądze GTXa 750 Ti. Kosztował dokładnie 503 złote. Jakbym miał wówczas wyjąć z kieszeni niemal trzy razy więcej $$$, to bym pożegnał się z pomysłem złożenia budżetowego komputera. I nie byłoby grania w Dragon Age: Inkwizycja.

obraz.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Artok napisał:

W wakacje 2014 jako świeżo upieczony licealista kupiłem za odłożone pieniądze GTXa 750 Ti. Kosztował dokładnie 503 złote. Jakbym miał wówczas wyjąć z kieszeni niemal trzy razy więcej $$$, to bym pożegnał się z pomysłem złożenia budżetowego komputera. I nie byłoby grania w Dragon Age: Inkwizycja.

obraz.png

3 razy tyle? Żartowniś z ciebie. RTX 3060 kosztuje 3800zł w x-cum a jakie ma MSRP? Tutaj pewnie cena też przekroczy 3kzł a ludzie się będą zabijali o karty.:cenzura:

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Artok napisał:

W wakacje 2014 jako świeżo upieczony licealista

Say what? :o

 

W 2008 roku, na 2. roku studiów kolega wkręcił mnie w pracę po nocach (inwentaryzacje). Za pierwszą wypłatę kupiłem pierwszą w życiu Gpu fabrycznie nową - GTX 260 Core 216 od Evga, FTW model. 1200 pln. 

 

Zabawne, że praktycznie od tego momentu do czasów RTX 2060/6 karty z segmentu x60/xx60 kosztowały w okolicach tych ~1200 pln właśnie :D

 

* chrześniakowi kupiłem 1660 Ti za 1250 pln; (Windforce OC) 

* kuzynowi poleciłem MSI Armor 1060/6, 1199 pln dał;

* sam miałem Evga Gtx 960/4GB SC, 1270 pln

* pamiętam, że zazdrościłem koledze z pracy Evga Gtx 760 2GB, też ponad 1050 pln dawał 

 

A po ile teraz Panie RTX 3060? Za 3000 znika w ulamku sekundy... 

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 25.12.2021 o 00:05, AudiAWX napisał:

3070 dobre chłodzenia...

 

Mam MSI RTX 3060TI Gaming Z Trio - potwierdzam, to chłodzenie daje radę. Przy ciasnej obudowie, o ograniczonym przepływie powietrza i TGP 240W - karta w gierkach ma poniżej 60 st. (przy wentylatorze na 55%). 

 

Karta jest potwornie długa, szeroka i na dodatek, razem z załączonym trzymakiem - zajmuje 5 slotów pcie. Karty o konstrukcji referenta przy tym wyglądają jaj żart. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Say what? :o

Toć ja mam od dawna ustawiony w profilu rok urodzenia :D Będzie z 10 lat różnicy między nami? 

 

1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

* chrześniakowi kupiłem 1660 Ti za 1250 pln; (Windforce OC) 

* kuzynowi poleciłem MSI Armor 1060/6, 1199 pln dał;

Proszę, wychodzi że z rodziną to tylko do zdjęcia :D Sobie bóg wie jakie EVGI, a rodzinie najgorsze Gigabity i MSI. 

 

1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

 

A po ile teraz Panie RTX 3060? Za 3000 znika w ulamku sekundy... 

Za 3000 to z pocałowaniem ręki biorą nawet używaną. Miałem na Allegro parę ofert dodanych do obserwowanych. Kończyły się w zakresie 3100-3250.

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, Artok napisał:

Proszę, wychodzi że z rodziną to tylko do zdjęcia :D Sobie bóg wie jakie EVGI, a rodzinie najgorsze Gigabity i MSI. 

Polecałem kuzynowi Gejming X ale żal mu było 170 pln dopłaty. Chrześniak zaś chciał jednolicie czarny pc, bez ledow - i to był jedyny dostępny model, który spełniał te kryteria. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind Wybroniłeś się bo już miał być OPR za te modele :D 

8 godzin temu, Rebelmind napisał:

Za pierwszą wypłatę kupiłem pierwszą w życiu Gpu fabrycznie nową - GTX 260 Core 216 od Evga, FTW model. 1200 pln. 

No i takie priorytety to ja rozumiem 8-)

17 godzin temu, TitoBandito01 napisał:

3 razy tyle? Żartowniś z ciebie. RTX 3060 kosztuje 3800zł w x-cum a jakie ma MSRP? Tutaj pewnie cena też przekroczy 3kzł a ludzie się będą zabijali o karty.:cenzura:

Nie no bez przesady, ta karta wg przecieków będzie słabsza od 2060 (bez S) 

Link to post
Share on other sites

Nauczony doświadczeniem uznaje dwie marki jeśli chodzi o Gpu Zielonych: Asus i Evga oraz dwie firmy po Czerwonej Stronie Mocy: Sapphire i PowerColor, przy czym przy Radeonach trzeba kombinować z plombami gwarancyjnymi (odchodzą łatwo i tych dwóch producentów). 

 

Tak się jednak składa niestety, że są to najdroższe firmy jednocześnie więc komuś z ograniczonym budżetem czasami mogę zaproponować coś tańszego. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Rebelmind napisał:

Nauczony doświadczeniem uznaje dwie marki jeśli chodzi o Gpu Zielonych: Asus i Evga oraz dwie firmy po Czerwonej Stronie Mocy: Sapphire i PowerColor, przy czym przy Radeonach trzeba kombinować z plombami gwarancyjnymi (odchodzą łatwo i tych dwóch producentów). 

 

Tak się jednak składa niestety, że są to najdroższe firmy jednocześnie więc komuś z ograniczonym budżetem czasami mogę zaproponować coś tańszego. 

MSI i XFX u Radeona i też jest dobrze

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...