Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rzadko kiedy ustawieniami można z poziomu 40-60 wspiąć sie na 144, chyba że tnąc rozdziałkę do nienatywnej ale wtedy gry tak wyglądają że się grac odechciewa.

 

W 3440x1440 10GB vram wystarcza, chociaż niekiedy nie ma wielkiego zapasu. A za rok dwa pewnie będzie krucho.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Gry potrafią użyć maks dostępnej pamięci, to nie znaczy że przy 10GB już będzie znaczny spadek fps, czekam na testy/ nie znalazłem takich gdzie np na 3090 ograniczy się vram do 10/8 6 itp ramu i jaki to ma wpływ

Link to post
Share on other sites

To że gra sobie alokuje ileś GB Vram nie znaczy że tyle potrzebuje do sprawnego działania, temat stary i rzeka, wiele gier bierze tyle ile jest dostępne.

 

Ps. Kto dzisiaj mi zakosił rtx 3060 ventus z morele za 2599 zł? ;)

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, EH_Gosu napisał:

(...)

 

Generalnie nie ma tutaj co bawić się w "moja racja jest mojsza niż twojsza" bo każdy ma po prostu swoje podejście, spojrzenie na temat i wymagania. Zarówno moje podejście jak i Twoje są ok, są po prostu indywidualne. Zawsze warto wymienić się poglądami :) No, rozpisałem się długo, wracam teraz do odpoczynku po ciężkim dniu roboty przy humorzastym konfigu. Pozdrawiam no i niech Moc komponentów będzie z Tobą :)

 

Cytat

 

 

 

 

 

 

Szanowny Forumowiczu,
trochę już po tym świecie chodzę i tematem sprzętowym trochę lat amatorsko się już interesuję (jestem rocznik '75).
Muszę jednak przyznać, że takiej wiedzy branżowej nie spotkałem jeszcze na łamach polskojęzycznego internetu.
Wcześniejsze moje dywagacje na temat multigpu i Twoje odpowiedzi na ten temat uderzały znajomością tematu, a tutaj to jest po prostu sam cymes.
Gratuluję wiedzy oraz, co może równie istotne, umiejętności sposobu przekazywania tej niełatwej materii.
Czyta się Twoje wypowiedzi z przyjemnością, a Twoja kultura osobista i umiejętność władania naszym ojczystym językiem każe mi napisać te słowa uznania. 

Edytowane przez Krzysztof Miś
  • Lubię to 4
  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Krzysztof Miś

 

Dziękuje :)

 

4 godziny temu, mirai99 napisał:

A 3080Ti ma lepsze osiągi w niektórych grach od 3090 właśnie dlatego że ma mniej pamięci do ogarniania cały czas.

 

Nie ma takiej możliwości, 3080 Ti ma 80 aktywnych SM gdzie 3090 ma ich 82. Do tego defaultowo boost na 3090 jest większy jak i taktowania samych pamięci. Także jeżeli gdzieś widzisz lepsze wyniki na 3080 Ti względem 3090 przy czym nie są ze sobą zestawione karty w ramach totalnie odrębnych (co byłoby porównaniem niemiarodajnym modeli przykładowo RTX 3090 FE vs RTX 3080 Ti STRIX / SUPRIME X / Xtreme etc. Czyli sytuacja gdzie 3080 Ti jest po przysłowiowym fabrycznym OC i na wyższych boostach) to jest to anomalia wynikająca z błędnie wykonanego pomiaru bądź za sprawą bottlenecka platformy, albo chaotycznych jej ustawień i wysokich latency.

 

RTX 3090 :

 

10496 CUDA / 328 TMU / 112 ROP / 328 Tensor / 82 RT / 384 Bit 24 GB GDDR6X 19,5 GBps

 

RTX 3080 TI :

 

10240 CUDA / 320 TMU / 112 ROP / 320 Tensor / 80 RT / 384 Bit 12 GB GDDR6X 19 GBps

 

Jestem świeżo po testach (platforma na i9-11900K 2x 5.2 GHz + 6x 5.1 GHz / 46 uncore / mem 3733 MHz CL15.15.15.30 T2 tRFC 259 + 2nd/3rd z Gear 1) RTX 3080 TI STRIX (+120 / +1050) vs RTX 3090 STRIX (+100/ +800) i w ani jednym wypadku 3080 Ti nie jest szybsza od 3090. Marginalnie gorzej wypada w testach od 1080p do 4k, jakieś 2-5% max. Generalnie nie ma możliwości żeby sprzęt posiadający mniej jednostek wykonawczych i mniejsze taktowania był wydajniejszy od tego bardziej napakowanego w ramach jednego segmentu sprzętowego ( Geforce vs Quadro to inna historia z uwagi na taktowania). Memki na 3080 TI specjalnie wyżej ustawiłem żeby zrównać przepustowości pamięci kart co i tak i tak jest z korzyścią dla 3080 Ti gdyż fabrycznie GA102-225 ma niżej taktowane pamięci od GA102-300, OC rdzenia również wyższe na 3080 Ti żeby maksymalnie zrównać karty zegar w zegar co owocuje najlepszym możliwym porównaniem w kontekście wydajności danych modeli.

Ponad to Ilość pamięci na karcie nie wpływa negatywnie na jej wydajność o ile tej pamięci nie ma za mało względem zapotrzebowania danego silnika gry, rozdzielczości etc.

 

Analogicznie jak GTX 980 Ti był wolniejszy od GTX TITAN X Maxwell, GTX 1080 Ti od GTX TITAN Xp (oraz od GTX TITAN X Pascal zegar w zegar) jak i RTX 2080 Ti wolniejszy od TITAN RTX. Różnice pomiędzy ilością CUDA itd. W aktywnych jednostkach SM marginalne ale przekłada się to na wyższą wydajność końcową mniej przyciętego chipu. Także tak to wygląda w praktyce :)

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, EH_Gosu napisał:

@Krzysztof Miś

 

Dziękuje :)

 

 

Nie ma takiej możliwości, 3080 Ti ma 80 aktywnych SM gdzie 3090 ma ich 82. Do tego defaultowo boost na 3090 jest większy jak i taktowania samych pamięci. Także jeżeli gdzieś widzisz lepsze wyniki na 3080 Ti względem 3090 przy czym nie są ze sobą zestawione karty w ramach totalnie odrębnych (co byłoby porównaniem niemiarodajnym modeli przykładowo RTX 3090 FE vs RTX 3080 Ti STRIX / SUPRIME X / Xtreme etc. Czyli sytuacja gdzie 3080 Ti jest po przysłowiowym fabrycznym OC i na wyższych boostach) to jest to anomalia wynikająca z błędnie wykonanego pomiaru bądź za sprawą bottlenecka platformy, albo chaotycznych jej ustawień i wysokich latency.

 

RTX 3090 :

 

10496 CUDA / 328 TMU / 112 ROP / 328 Tensor / 82 RT / 384 Bit 24 GB GDDR6X 19,5 GBps

 

RTX 3080 TI :

 

10240 CUDA / 320 TMU / 112 ROP / 320 Tensor / 80 RT / 384 Bit 12 GB GDDR6X 19 GBps

 

Jestem świeżo po testach (platforma na i9-11900K 2x 5.2 GHz + 6x 5.1 GHz / 46 uncore / mem 3733 MHz CL15.15.15.30 T2 tRFC 259 + 2nd/3rd z Gear 1) RTX 3080 TI STRIX (+120 / +1050) vs RTX 3090 STRIX (+100/ +800) i w ani jednym wypadku 3080 Ti nie jest szybsza od 3090. Marginalnie gorzej wypada w testach od 1080p do 4k, jakieś 2-5% max. Generalnie nie ma możliwości żeby sprzęt posiadający mniej jednostek wykonawczych i mniejsze taktowania był wydajniejszy od tego bardziej napakowanego w ramach jednego segmentu sprzętowego ( Geforce vs Quadro to inna historia z uwagi na taktowania). Memki na 3080 TI specjalnie wyżej ustawiłem żeby zrównać przepustowości pamięci kart co i tak i tak jest z korzyścią dla 3080 Ti gdyż fabrycznie GA102-225 ma niżej taktowane pamięci od GA102-300, OC rdzenia również wyższe na 3080 Ti żeby maksymalnie zrównać karty zegar w zegar co owocuje najlepszym możliwym porównaniem w kontekście wydajności danych modeli.

Ponad to Ilość pamięci na karcie nie wpływa negatywnie na jej wydajność o ile tej pamięci nie ma za mało względem zapotrzebowania danego silnika gry, rozdzielczości etc.

 

Analogicznie jak GTX 980 Ti był wolniejszy od GTX TITAN X Maxwell, GTX 1080 Ti od GTX TITAN Xp (oraz od GTX TITAN X Pascal zegar w zegar) jak i RTX 2080 Ti wolniejszy od TITAN RTX. Różnice pomiędzy ilością CUDA itd. W aktywnych jednostkach SM marginalne ale przekłada się to na wyższą wydajność końcową mniej przyciętego chipu. Także tak to wygląda w praktyce :)

 


 


 

Link to post
Share on other sites

Napisałem konkretnie i merytorycznie co i jak zgodnie z faktycznym stanem rzeczy. Jakieś mające miejscami miejsce anomalie na LTT niczego tutaj nie zmieniają :)

Masz zresztą masę testów na portalach głównego nurtu czy wielu kanałach IT, również typowych komercyjnych gdzie różnica wydajnościowa pomiędzy RTX 3080 Ti, a RTX 3090 również mieści się w przedziale 2-4% na korzyść 3090. Zresztą napisałem specyfikację zarówno 3080 Ti jak i 3090 gdzie masz czarno na białym liczby, a do tego więcej konkretów odnośnie zachowania sprzętu. Więc czego byś nie wrzucił co by pasowało pod Twoją tezę, nie będzie miało pokrycia z realiami. No z karty mającej mniej jednostek CUDA, rdzeni RT, TMU, Tensorów, mającej nominalnie niższy boost oraz takty pamięci - nie uzyskasz większej wydajności w warunkach testowych dalekich od anomalii sprzętowych. Wszystko w ramach tego samego chipu także liczby nie kłamią i to zamyka temat :) Pozdrawiam

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, EH_Gosu napisał:

Napisałem konkretnie i merytorycznie co i jak zgodnie z faktycznym stanem rzeczy. Jakieś mające miejscami miejsce anomalie na LTT niczego tutaj nie zmieniają :)

Masz zresztą masę testów na portalach głównego nurtu czy wielu kanałach IT, również typowych komercyjnych gdzie różnica wydajnościowa pomiędzy RTX 3080 Ti, a RTX 3090 również mieści się w przedziale 2-4% na korzyść 3090. Zresztą napisałem specyfikację zarówno 3080 Ti jak i 3090 gdzie masz czarno na białym liczby, a do tego więcej konkretów odnośnie zachowania sprzętu. Więc czego byś nie wrzucił co by pasowało pod Twoją tezę, nie będzie miało pokrycia z realiami. No z karty mającej mniej jednostek CUDA, rdzeni RT, TMU, Tensorów, mającej nominalnie niższy boost oraz takty pamięci - nie uzyskasz większej wydajności w warunkach testowych dalekich od anomalii sprzętowych. Wszystko w ramach tego samego chipu także liczby nie kłamią i to zamyka temat :) Pozdrawiam

 


Ej, ja tego nie testowałem, papuguje tylko to co zobaczyłem.

Tylko podajesz liczby i się na nich opierasz, nie odnosząc się do teorii, że mniej RAM = mniej RAM do obsłużenia, a jeżeli ten ram nie jest konieczny i karta po prostu robi sobie niepotrzebne alokacje "bo może, kto bogatemu (w pamięć) zabroni", to może ma to wpływ na wydajność. 3090 nie ma więcej ramu na tych samych kościach, tylko 2x więcej kości, prawda? Ile kość ramu bierze watów? Jaki jest narzut na kontroler pamięci że musi używać 2x więcej kości? No i te kości z tyłu wiemy że potrafią lecieć na 90-100 stopni C, bo są słabo chłodzone bez dwustronnego bloku. Może wysoka temperatura wpływa na wydajność tego dodatkowego ramu. Może wpływa na możliwość boostowania samej karty.

Nie mówię, że to rzeczywiście robi różnicę, ale że teoretycznie może, więc argument że 3090 ma więcej cuda niż 3080TI i dlatego jest 0.0000% szansy by była wolniejsza w jakimś przypadku nie jest argumentem deterministycznym, bo teoretycznie ilość kości ram może mieć wpływ jakiś na wydajność.

No ale mówisz, że robiłeś testy. Ja nie robiłem, więc nie mam argumentów do wytoczenia, oprócz tego co napisałem w poprzednim akapicie.

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

@mirai99

 

Spoko, dlatego wyjaśniłem, że to anomalia. Generalnie też zauważyłem, że silniki gier mają dość często problem z wykorzystaniem potencjału Ampere i ich przebudowanych jednostek FP32. Idealnym przykładem jest "Assassin's Creed Valhalla" gdzie po power draw (parametr pokazujący pobór mocy GPU, warto na niego zwracać uwagę i analizować w kontekście do GPU usage) widać, że Ampery pomimo użycia GPU 99% mają +/- około 80W pobór mniejszy niż w wypadku gier które lepszy użytek z karty robią.

 

Również temperatury GPU są wtedy sporo niższe bo nawet +/- 10-12C względem silnika lepiej reagującego na przebudowane CUDA, chociaż Turing pomimo innej zasady pracy jednostek CUDA również notował sporo niższe power draw. Testy 3070 STRIX / 3080 STRIX / 3080 Ti STRIX / 3090 STRIX robiłem na sterach 466.77 (kolejne były zabugowane i latancy zwiększały) no i kilka razy 1% low na RTX 3080 TI miałem zbyt niskie względem RTX 3090 więc takie pomiary odrzucałem i powtarzałem test tak by problem wyeliminować, to było coś dziwnego w wypadku akurat "Cyberpunk 2077". Anomalia akurat w tym wypadku działająca na niekorzyść RTX 3080 Ti po eliminacji babola, różnice wydajnościowe pomiędzy 3080 Ti, a 3090 mieściły się w tych które te karty notują w wypadkach pozbawionych anomalnych odchyleń, przy 1% low przykładowo 62 na 3080 Ti i 64 na 3090 dale danej rozdzielczości i ustawień, przed poprawą 55 vs 64.

 

Ważne w kwestii porównań GPU jest to, że  do materiałów z testami czy to na portalach czy różnych kanałach YT, wkradają się anomalie które finalnie trafiają na tablicę z wynikami i raz korzystniej przedstawiają sprzęt wolniejszy, kiedy indziej przesadnie faworyzują sprzęt szybszy. To są głównie anomalie z 1% low oraz min fps, które są niezwykle responsywne na wszelkie chrupnięcia silnika dlatego zawsze każdy przebieg testowy powtarzam kilka razy, przy tym bacznie obserwując frametime (mega przydatne w wyłapywaniu chrupnięć silników gier) żeby wyniki wolne były od przekłamań związanych z softem. No i tutaj też bardzo istotną rolę odgrywa najwydajniejsza w danym momencie w kontekście gier i do tego skalibrowana pieczołowicie platforma. Im konkretniejsze kalibracje tym wyższa wydajność CPU, pamięci i podsystemu pamięci co za tym idzie efektywniej wykorzystuje się potencjał bardzo wydajnych GPU.

 

Testuje sprzęty zawsze przy temperaturze otoczenia 20C, mam tak samo dla danego modelu (stąd też testy Ampere na kartach STRIX, żeby nie mieszać) ustawione krzywe wentylatorów, uwolnione limity mocy etc. Czyli po prostu testy nastawione na pokazanie potencjału platform oraz kart graficznych jak i eliminację warunków nienaturalnych czyli przegrzewanie się komponentów i ich throttling. Ponieważ każdy sprzęt który się przegrzewa prezentuje wydajność niższą niż fabryczna, za sprawą zabezpieczeń termalnych. Odpowiednie podejście do tych zagadnień owocuje tym, że ludzie mają szerszy pogląd na to jak działa sprzęt przed wyborem wobec którego stoją :)

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Krzysztof Miś napisał:

No dobra - to gdzie te tanie, jak w biednych Niemczech, RTX 3080? :)

Mieszkasz w Polszy - kraju ogólnego dobrobytu - nie dla nas tanie karty, tylko dla biednego Hansa, który zazdrości Polakom zarobków (12 zeta na godzinę - mein Gott).:mlotek::wariat::D

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Swego czasu forumowicz marko22 udostępnił link do forum "RTX 3080 GPU Verfügbarkeitshinweise" i tam są listowane pojawiające się w rożnych obserwowanych tam sklepach karty RTX 3080.

Wchodzę tam dość często i obserwuję pojawiające się produkty, i tak z grubsza analizując, jest tam dość dużo kart firmy EVGA, ale, co wzbudziło moją ciekawość, karty te są po stosunkowo niskich cenach zakupu.
Nie chcę teraz tutaj przytaczać danych statystycznych, ale np.: dziś o 16:38 w jednym ze sklepów była dostępna karta "EVGA GeForce RTX 3080 XC3 Ultra Gaming" w cenie 1099 euro i patrząc wstecz, nie jest to pierwsza ani druga karta EVGA, której cena, na przestrzeni ostatnich miesięcy, oscylowała w okolicy 1000 euro.
Miałem w przeszłości płyty główne tego producenta i zawsze były to raczej cenowo droższe produkty, a na pewno droższe niż Palit, Zotac, Gainward, Gigabyte, a tymczasem na rynku DE karty graficzne nalezą do najtańszych (mam tu na myśli tylko te wyłowione "okazje cenowe", bo jak jest generalnie na rynku z EVGA to nie wiem).

Ktoś ma jakieś zdanie z czego to może wynikać?

Link to post
Share on other sites

Evga nie ma w De żadnych pośredników / importerów, sprzedaje bezpośrednio przez swój własny sklep towar więc może wyciąć z ceny końcowej marże każdego, kto w normalnym łańcuchu dostaw ma swój %. Niemcy są też największym rynkiem w Europie więc mieli, mają i będą mieć największą podaż (szczególnie towarów luksusowych) co oznacza walkę o klienta ceną. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Krzysztof Miś napisał:

No dobra - to gdzie te tanie, jak w biednych Niemczech, RTX 3080?

Jak ktoś nie ma zakazu sądowego na kupowanie w zagranicznych sklepach, to może przecież kupować w DE. Co prawda nie mieszkam w PL, ale do innych krajów Niemcy wysyłają bez problemu i mają niskie ceny wysyłki.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, marko22 napisał:

Na uczciwą marżę w naszym kraju bym nie liczył..... 

A w innych krajach to marże minimalne dają, albo wcale nie pobierają. Sklepy są prowadzone przez wolontariuszy, dlatego ceny są tak niskie.

 

Przykład sklepu stacjonarnego znanej sieci:

https://www.currys.ie/ieen/computing-accessories/data-storage/solid-state-drives/samsung-970-evo-plus-m-2-internal-ssd-500-gb-10191903-pdt.html

SSD z praktycznie zerową marżą - jedyne 590zł

 

https://www.komputronik.pl/product/600896/samsung-970-evo-plus-m-2-500gb.html

sklep w PL - oczywiście kosmiczna marża jak to w PL - 420zł

 

Dlaczego w PL stosują takie zawyżone marże, a za granicą zawsze jest taniej?:o

 

 

Link to post
Share on other sites

https://www.x-kom.pl/ od kilku godzin nie działa poprawnie baza sklepu - nie da się wyszukiwać i przeglądać większości kart graficznych.

Nawet linki zewnętrzne (ceneo, skąpiec) prowadzą tylko do wyprzedanych pozycji.

Wygląda to tak jakby baza danych miała oznaczone w większości karty graficzne jako niedostępne bądź wycofane.

Edytowane przez Krzysztof Miś
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wodego napisał:

Dlaczego w PL stosują takie zawyżone marże, a za granicą zawsze jest taniej?

@wodego.... Znalazłeś jednostkowy przykład i krzyczysz wniebogłosy.... 

Poszukaj głębiej. 

Przykład niejako z "mojego" podwórka.... 

 

https://www.alternate.be/Samsung/970-EVO-Plus-500-GB-SSD/html/product/1509918?sug=Samsung 970 w zaokrągleniu niech będzie 90 euro. 

 

Kolejny:

https://www.alternate.be/Oculus/Quest-2-vr-bril/html/product/1652221?sug=Oculus quest 2 350 euro 

 

I nasze wspólne podwórko:

https://www.x-kom.pl/p/594933-gogle-vr-oculus-quest-2-64-gb.html

 

Przeliczysz sobie? Przeczytaj nawet mój komentarz na stronie x-kom pod Oculusem. Zadałem im proste pytanie, skąd taka różnica cenowa? Odpowiedzi konkretnej nie uzyskałem. 

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, marko22 napisał:

Znalazłeś jednostkowy przykład i krzyczysz wniebogłosy

To nie jest jednostkowy przykład, bo tak wyglądają globalnie ceny w IE. Nie wierzysz, to znajdź w tym sklepie coś tańszego niż w PL. Z góry mówię - szkoda Twego czasu. Dziwne, bo przecie na tym forum często jest płacz, że w PL najdrożej, są najwyższe marże.

 

A Twoje okulary:

https://www.currys.ie/ieen/gaming/virtual-reality/vr/oculus-quest-2-vr-gaming-headset-256-gb-10214112-pdt.html

2180zł

 

Może to dlatego, że VAT w IE jest wyższy? Na pewno tak. W IE wynosi aż 23%, gdzie w PL jest tylko 23%...

 

Czyli co? Marże w PL nie są najwyższe?

Link to post
Share on other sites

@wodego..... Przedstawiłeś wersję 256GB Oculusa.... Chcesz coś tańszego w IE niż w PL? Proszę bardzo....

 

https://www.currys.ie/ieen/gaming/virtual-reality/vr/oculus-quest-2-vr-gaming-headset-64-gb-10214109-pdt.html

 

Droższe o 10 euro niż w Belgii.... I tańsze o 200 zł, niż w X-kom PL.... 

To są właśnie moje okulary. 

Przepraszam. W IE tańsze o ok. 270zł.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...