Skocz do zawartości

Recommended Posts

6 godzin temu, Krzysztof Miś napisał:

https://www.x-kom.pl/ wrócił do gry.

Odpisali mi, że mieli awarię systemu.

Tak się jednak przejęli moim mailem, że od razu wszystkie RTX 3080 poszły 2000 zł w dół :-)

 

Wczoraj mieli rtx 3070ti za 3999 a dziś to samo za 4999. Pewnie ludzie kupili trochę w zaniżonych cenach i usunęli wszystko bo błędów cenowych mogło być więcej. Według mnie to żadna awaria systemu tylko celowe działanie.

Sam kupiłem jakiś czas temu 1660 super za 1300zł (wtedy normalnie były po 2k+) a po 3-4 godzinach anulowali mi zamówienie bez komentarza. 

Ja u nich karty nie kupię dopóki nie poczują się, że powinni coś zrobić z przyjętymi zamówieniami ponad pół roku temu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, TitoBandito01 napisał:

A teraz porównaj przeciętne wynagrodzenie w Polsce i na obczyźnie i się zastanów co rzeczywiście jest tańsze.

A od kiedy to ceny elektroniki (gdzieś tam w świecie produkowane) dostosowywane są do zarobków w danym kraju? Czyli biedny kraj - elektronika tania, żeby ludzie mogli kupić. Bogaty kraj - niech płacą więcej, bo ich stać.

 

W związku tym Twój pracodawca robi zebranie:

- Przez trzy miesiące będziemy produkować na rynek Ukraiński. Mają tam niskie zarobki, więc logiczne, że musimy dać im taniej nasze produkty. W związku tym przez 3 miesiące obniżamy wypłaty dla załogi o 40%, żeby przeciętnego człowieka w tym kraju było stać.

- Ja proponuje obniżkę wypłaty o 50% - wyskakujesz przed szereg - żeby także najbiedniejsi mogli kupić nasze produkty, a nie tylko przeciętni.

- Brawo! Takie inicjatywy należy pochwalać - odpowiada dyrektor - Zatwierdzone!

  • Haha 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

My tu gadu-gadu o zarobkach i sile nabywczej pieniądza w Polsce, a tymczasem RTX 3080 Ti chyba najmocniej obecnie pikują cenowo i już zaczynają być dostępne poniżej 7000 zł co w sumie powoduje pewne anomalie opłacalności (mówię o dużych sklepach).
Jak tak dalej pójdzie to RTX'y 3080 przestaną być opłacalne (nie mówiąc o RTX'ach 3090, ale tutaj się zgadzam, że działają trochę inne mechanizmy w ramach tego, że to jest obecnie najmocniejsza karta na rynku z obsługą RT).

Link to post
Share on other sites

Rtx 3080 przestaną być produkowane, a nie opłacalne. Śledzę temat dostaw w kilku dużych sklepach (tam, gdzie sklep jawnie podaje liczby) i 3080 przyjeżdża w licznie 1-2 sztuk miesięcznie. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@UP

 

Gdyby Nvidia nie poszła po najmniejszej linii oporu i gdyby zastosowała w RTXach 3090 pamięci o większej gęstości to nawet na powietrzu można by spokojnie ogarnąć chłodzenie 3090-tek, ponieważ pamięci byłyby tylko po jednej stronie laminatu.:mlotek:

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

I na powietrzu spokojnie również są pamięci ogarniane (nie licząc kopania) ;-) . Tylko, że na wodzie wraz z aktywnym backplate nie masz po 76-82C na memkach, ale przykładowo po 45-50 co za tym idzie zwiększa się potencjał OC oraz wydajność, a również obniża temperatura pcb karty, VRM i samego rdzenia. Także taki RTX 3090 STRIX na biosie 480W z OC + 120 / + 1200 nie przekracza 46C na rdzeniu, 58 na VRM i 50 na memkach. Oczywiście wszystko to kwestia wydajności danego układu itd.

 

@marko22

Te niebieskie folie ściągnąłeś mam nadzieję ;-) Nie miałeś problemu z dokręcaniem terminala? Mnie czeka zakładanie bloków i aktywnych backplaet na 1x RTX 3080 Ti STRIX i 4x RTX 3090 STRIX, masa roboty.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Ściągnąłem, ściągnąłem.....Problem był. Mam nadzieję, że to nie pęknie po czasie, bo naprężenie jest dość duże. Musiałem przyłapać terminal i dobrze dół ściskać, żeby małe fi 8 przyłapać. A na razie to się wk.......wiam, bo mi się cała pętla posypała......nic mi nie pasuje......

Link to post
Share on other sites

Powoli można zaczynać się rozglądać za jakimiś promocjami.

MSI GeForce RTX 3080 GAMING Z TRIO LHR 10GB GDDR6X jest już do kupienia za 5839 zł w x-kom, a to już coś znaczy.

Damn.

https://www.x-kom.pl/p/655240-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-3080-ti-suprim-x-12gb-gddr6x.html - obniżka o 4940 zł.

Widział kto wcześniej takie cuda.

Jakbym żonie powiedział ile taniej kupiłem kartę graficzną do komputera to by mnie pochwaliła bardzo, bardzo.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Te całe LHR to wcale nie jest duże zabezpieczenie bo ogranicza się tylko do jednej krypto-waluty ETH

i chyba to taki banik -50% wydobycia na algorytm Ethash (ale nie jestem pewny)

aktualnie opłacalność wygląda tak:
 

 Krypto-Waluta (skrót)  opłacalność  algorytm
 Ethereum (ETH)  100-100%  Ethash
 Ravencoin (RVN)  71-74%  KawPow
 EthereumClassic (ETC)  69-75%  Etchash
 Ergo (ERG)  62-68%  Autolykos
 MWC-CT31 (MWC)  48-58%  Cuckatoo31
 Vertcoin (VTC)  54-59%  Verthash
 Beam (BEAM)  57-61%  BeamHashIII
 QuarkChain (QKC)  48-56%  Ethash
 Zano (ZANO)  49-52%  ProgPowZ

 

w razie czego jest jeszcze sporo krypto-walut do wyboru, skończy się ETH to się kopacze wezmą za co innego :P

 

 

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, mutissj napisał:

skończy się ETH to się kopacze wezmą za co innego :P

No ciekawe, 4 sierpnia ma wejść w życie najnowszy hard fork wprowadzający mi.in. "przepadanie" części opłat za transakcję. Z jednej strony wycena ETH powinna rosnąć (deflacja), z drugiej strony górnicy dostaną niższe nagrody. Tak czy siak w grudniu ETH powinno przejść na proof of stake i kopanie na GPU powinno się zakończyć w skali jaką mamy teraz.

28 minut temu, mutissj napisał:

jest jeszcze sporo krypto-walut do wyboru, skończy się ETH to się kopacze wezmą za co innego

Niby tak ale nic się nawet nie zbliża opłacalnością do ETH w tej chwili, co ładnie ująłeś w tabelce powyżej. Tylko ta "opłacalność" bardzo enigmatyczna, lepszy byłby np. miesięczny zysk netto (po odliczeniu ceny prądu) na 1 szt. rtx 3090.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, zbiku90 napisał:

No ciekawe, 4 sierpnia ma wejść w życie najnowszy hard fork wprowadzający mi.in. "przepadanie" części opłat za transakcję. Z jednej strony wycena ETH powinna rosnąć (deflacja), z drugiej strony górnicy dostaną niższe nagrody. Tak czy siak w grudniu ETH powinno przejść na proof of stake i kopanie na GPU powinno się zakończyć w skali jaką mamy teraz.

Niby tak ale nic się nawet nie zbliża opłacalnością do ETH w tej chwili, co ładnie ująłeś w tabelce powyżej. Tylko ta "opłacalność" bardzo enigmatyczna, lepszy byłby np. miesięczny zysk netto (po odliczeniu ceny prądu) na 1 szt. rtx 3090.


Tabelka wygląda jak opłacalność relatywnie do ETH (które ma tam 100%).
Patrząc, że LHS to ma być 50% obniżone kopanie ETH, to wszystko w tej tabelce powyżej 50% jest bardziej opłacalne do kopania niż ETH na kartach LHS.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dobra, zrobiłem własne wyliczenia. Założenia: 1 karta 3080 ti (z LHS), cena 6899 (najniższa na chwilę obecną w PL, chyba że o czymś nie wiem), koszt prądu 0,75pln/kWh, źródło: minerstat.com, zysk jako mediana z 3 ostatnich dni.

kryptowaluta dzienny zysk netto PLN okres zwrotu w miesiącach
Ravencoin RVN 14,26 16
Ergo ERG 11,86 19
Ethereum ETH 8,97 25,5
Cortex CTXC 7,52 30,5
Beam BEAM 6,75 34

 

Przypomnę tylko że na początku roku praktycznie każda karta na rynku miała okres zwrotu ok. 6-9 miesięcy, niekiedy nawet mniej. Także widać jak na dłoni że kopanie nie jest już tak bardzo opłacalne, co musiało przynieść wzrost dostępności kart oraz obniżkę cen.

 

Dla porównania dajmy 3070 ti w cenie 4199, reszta założeń identyczna.

kryptowaluta dzienny zysk netto PLN okres zwrotu w miesiącach
Ergo ERG 7,27 19
Ravencoin RVN 6,84 20,5
Conflux CFX 5,63 25
Ethereum ETH 4,68 30
Aeternity AE 3,60 39

 

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

ZQx9vT4.png

 

A ja myślałem że tylko małe sklepy to praktykują xD

pamiętam co się działo w latach 2017/2018, gdy koledze zaczął chrobotać wentylator w XFX Radeonie RX580 8GB

 

zaznaczam:

  • grafika została kupiona przed sezonem wydobywczym po cenie 100% MSRP
  • w czasie reklamacji był sezon wydobywczy gdzie ta grafika stała co najmniej w cenie 200% MSRP

 

oczywiście po wysyłce do "serwisowego sklepu" trzymali ją 3-4 miesiące i po czym odpisali że karta jest nie do naprawy i możemy zwrócić gotówkę :)

*teraz wyobraźcie sobie co mogli robić z tą grafiką przez 3-4 miesiące i dlaczego gotówkę zwrócili xD

 

 

 

  

W dniu 14.07.2021 o 03:29, mirai99 napisał:

Tabelka wygląda jak opłacalność relatywnie do ETH (które ma tam 100%).

 

tak dokładnie, można kopać co innego,

nie wiem skąd ta panika wśród kopaczy i wyprzedaż grafik,

 

np. Ravencoiny od dłuższego czasu dobrze stoją i mają potencjał na przejęcie pałeczki po Ethereum po za tym jest jeszcze  EthereumClassic

 

 

 

 

W dniu 13.07.2021 o 15:28, zbiku90 napisał:

z drugiej strony górnicy dostaną niższe nagrody

 

aktualnie nagroda dla górników wzrosła (od 18 czerwca) - odkąd w chinach zakazali kopania :P

 

zqq98VA.png

 

i ciekawe czy ten proof of stake w grudniu 2021 wejdzie już od dawna go zapowiadali :P

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

https://www.wykop.pl/artykul/6144983/kupiles-karte-graficzna-przed-wzrostem-cen-me-ja-w-ramach-gwarancji-zutylizuje/

 

Tu druga podoba historia. Mnie ciekawi jedno ile jeszcze osób te sklepy oszukały ? Zastanawiający jest również, żenujący poziom kompetencji ludzi pracujących w tych firmach. Brak znajomości prawa i standardów obsługi klienta.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Po krótkim teście stwierdzam.....że kanapka zdała egzamin celująco :) Temp. mniejsze o ok. 30 stopni na pamięciach. Wcześniej na bench. Metro Exodus miałem w przedziale 68-72 stopnie. Teraz 42 stopnie. Rdzeń 40 stopni. Ustawienia na max. Rozdzielczość 4k. DLSS On. Wszystko na odkrytej budzie. Jak poskładam wsio, pewnie wzrośnie z 5-10 stopni. Nie wiem.

No i termopady z Grizzly wymienione na Gelid Ultimate.

  • Lubię to 4
  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@GreQonE.....specjalnie dla Ciebie :) 

Powtórzyłem testy. Mam trochę kombinacji z tym Leakshield i zmianą płynu.....Temp w pomieszczeniu 24 stopnie. Oczywiście to nie są warunki laboratoryjne ;) 

 

1 na PT 100%

 

GPU-PT-100.jpg

 

Drugi na PT 123%, czyli max chyba,  na co pozwala Asus.


GPU-PT-123.jpg

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...