Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Najtańsze to pewnie G.Skille Aegis albo jakieś Adaty. 

 

Ale silnie rekomenduję dopłatę do Cruciali 3200 CL16. 

 

https://www.x-kom.pl/p/621559-plyta-glowna-socket-1200-asrock-b560m-hdv.html

 

https://www.x-kom.pl/p/626614-plyta-glowna-socket-1200-gigabyte-b560m-d3h.html

Najtańsze i najbardziej budżetowe jednostki

Edytowane przez Artok
XD
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Szybkość obsługiwanej pamięci zależy od kontrolera (umiejscowiony w Cpu) oraz od chipsetu (do tej pory seria Z pozwalała jedynie na puszczenie szybszych ramów, aczkolwiek przy Rocket Lake-S już na H510 ma być odblokowana ustawienia dla OC pamięci. 

 

Bo zakładam, @plebsże pytasz o Socket 1200...?

Link to post
Share on other sites
39 minut temu, Rebelmind napisał:

Szybkość obsługiwanej pamięci zależy od kontrolera (umiejscowiony w Cpu) oraz od chipsetu (do tej pory seria Z pozwalała jedynie na puszczenie szybszych ramów, aczkolwiek przy Rocket Lake-S już na H510 ma być odblokowana ustawienia dla OC pamięci. 

 

Bo zakładam, @plebsże pytasz o Socket 1200...?

Nie znam się szczerze na płytach głównych na tyle by to potwierdzić, ale z tego co wiem to właśnie te płyty serii Z puszczają RAMy szybciej i pytam właśnie o tego typu płyty. Pomijając OC czy jakieś profile XMS.

Link to post
Share on other sites

Tutaj jakiś azjata puścił bez problemu pamięci na 4266 MHz przy 10400 na B560 Pro4. Sam kupiłem te płytę za 613 zł na Amazonie (w Polsce niby 560 zł, ale wszędzie niedostępne) i dam znać jak to będzie u mnie.

 

 

Edytowane przez dan-mark
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, plebs napisał:

Nie znam się szczerze na płytach głównych na tyle by to potwierdzić, ale z tego co wiem to właśnie te płyty serii Z puszczają RAMy szybciej

Na nowych chipsetach H570 i B560 intel łaskawie odblokował taką możliwość. Więc jeśli nie masz zamiaru podkręcać CPU to kupowanie "Z"-tki na jedną generacje jest mało opłacalne, jeszcze napisz w ogóle pod jaki to CPU ma być.

Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, pendzel_3 napisał:

Na nowych chipsetach H570 i B560 intel łaskawie odblokował taką możliwość. Więc jeśli nie masz zamiaru podkręcać CPU to kupowanie "Z"-tki na jedną generacje jest mało opłacalne, jeszcze napisz w ogóle pod jaki to CPU ma być.

Raczej na pewno będzie pod rocket lake i5 jeszcze nie wiem czy 11400 czy 11600, ale na pewno nic nie będzie podkręcane. Nie przeszkadza mi nawet zablokowany mnożnik

Edytowane przez plebs
Link to post
Share on other sites
W dniu 18.03.2021 o 09:10, plebs napisał:

Raczej na pewno będzie pod rocket lake i5 jeszcze nie wiem czy 11400 czy 11600, ale na pewno nic nie będzie podkręcane. Nie przeszkadza mi nawet zablokowany mnożnik

 

Przepłacisz, bierz 10gen i7.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Udało mi się łyknąć używanego 10700f, teraz szukam jakiejś płyty do niego, która pozwoli przyspieszyć ramy. Szukam czegoś na poziomie, pokazanego wyżej AsRocka B560 Pro4? Jest coś ciekawszego na rynku w zbliżonych cenach? Lepiej pójść w B560 czy Z490?

Edytowane przez supratex
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Artok napisał:

Zdecydowanie B560, do Z490 dopłacisz $$$ bez sensu. Weź cokolwiek co ma chłodzony VRAM i będzie OK.

Oglądam te płyty B560, jakoś bardzo taniej od Z490 to nie jest, przynajmniej na tą chwilę, koło 600zł trzeba wydać.

Edytowane przez supratex
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, dan-mark napisał:

No nowego chipsetu za 400 zł to się chyba nie spodziewałeś

https://www.krsystem.pl/gigabyte_b550m_ds3h_na_magazynie-item-63830.html?64336

No racja, to nie AMD gdzie za 350zł można mieć na najnowszym chipsecie podkręcanie ramu i procesora (to drugie mocno teoretycznie) + choćby częściowo chłodzoną sekcję ;) Ale za to procesory droższe.

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, zbiku90 napisał:

https://www.krsystem.pl/gigabyte_b550m_ds3h_na_magazynie-item-63830.html?64336

No racja, to nie AMD gdzie za 350zł można mieć na najnowszym chipsecie podkręcanie ramu i procesora (to drugie mocno teoretycznie) + choćby częściowo chłodzoną sekcję ;) Ale za to procesory droższe.

No ale ja miałem na myśli chipsety intela.

Te płyty nie startowały zresztą z pułapu 350 zł. Poza tym b550 dla posiadacza takiego ryzena 3600 czy nawet 5600x nie wnosi prawie nic nowego w porównaniu do b450 to ceny spadły. B560 pozwalają na OC pamięci, co już samo w sobie jest dużą zmianą w porównaniu do b460. 

 

Zresztą, b560 są słabo dostępne w Polsce. W sensie bardzo mały wybór i ceny jeszcze zdążą choć trochę spaść. Z kolei b550 już trochę na rynku jest.

Link to post
Share on other sites

Chyba poczekam na jakąś większą dostępność, z aktualnie dostępnych znalazłem coś takiego, która najbardziej sensowna do 10700f?

ASRock B560 PRO4                                                      567

Gigabyte Z490M                                                           589

 ASRock B560M STEEL LEGEND                                  600

ASRock Z490M Pro4                                                     619

ASRock Z490 PHANTOM GAMING 4                            619

Gigabyte Z490 UD                                                        639

Asus PRIME Z490-V OEM                                              659

Edytowane przez supratex
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, dan-mark napisał:

Poza tym b550 dla posiadacza takiego ryzena 3600 czy nawet 5600x nie wnosi prawie nic nowego w porównaniu do b450 to ceny spadły

Nie miałeś ostatnio do czynienia z AMD co? Tak się składa że płyty b550 mają zazwyczaj lepsze sekcje zasilania od b450 w zbliżonej cenie. Ale dobra już nie psuję narracji, intel tańszy :D

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, zbiku90 napisał:

Nie miałeś ostatnio do czynienia z AMD co? Tak się składa że płyty b550 mają zazwyczaj lepsze sekcje zasilania od b450 w zbliżonej cenie. Ale dobra już nie psuję narracji, intel tańszy :D

Przecież siedzę na Ryzenie 3100 i b450.

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, supratex napisał:

ASRock B560 PRO4                                                      567

Gigabyte Z490M                                                           589

 ASRock B560M STEEL LEGEND                                  600

ASRock Z490M Pro4                                                     619

ASRock Z490 PHANTOM GAMING 4                            619

Słabe sekcje zasilania, wybierz z pozostałych.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...