Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Zasadniczo ja mam i7, syn ma R5 3500X i czy siedzę na tym kompie czy na tamtym to ....
W sumie to nawet czasem mam wrażenie że responsywniej jest na AMD...
A się i tak mały sadzi że chce 5600X bo kolega ma 2 FPS wincyj...

Ogólnie to mamy czasy że i to i to dobre, ale stabilniej i pewniej na Intelu, albo już tylko tak mamy psychikę nastawioną, jak niektórzy na iPhona.

Link to post
Share on other sites

Siedzi już u mnie i5 10400f na B560 Pro4. Procesor bardzo chłodny. Z Shadow Rock 3 połączenie wybitne, 30 kilka stopni w spoczynku, ledwo przekracza 50 stopni pod 100% obciążeniem w Aida64 to wszystko przy w PureBase 500DX z wentylami skręconymi na dozwolone minimum (~470 RPM) a wentylator na chłodzeniu mógłbym palcem kręcić i chłodziłbym podobnie, bo nudzi się na 400 RPM. Trochę w szoku wprawiło mnie energooszczędność tego procka. W syntetyku nie ma więcej jak 40W, gdzie ryzen 3100 na stocku 4 GHz zjadał 65-70W. Kręcony do 4,5 GHz pewnie by łyknął z 90W jednocześnie przekraczając 70 stopni. Jak dla mnie petarda.

 

No i pamięci od buta wskoczyły na fabryczny profil XMP 3733 Mhz CL 17-21-21-41. No prawie od buta, bo na początku stanęły na 3200 MHz i dodatkowo w testach procesor sypał setkami błędów (serio, kilkanaście błędów na sekundę w OCCT, Aida zatrzymała test po 10 sekundach). Trochę mi mina zrzędła ale po zejściu do 2133 Mhz przestało sypać błędami. Szybko okazało się, że pamiątki wsadziłem w złe sloty i się gryzły. Na płycie nie ma napisane w które banki wkładać pamięci najpierw, w instrukcji dołączonej do płyty również. Dopiero na stronie producenta, w angielskiej instrukcji była o tym informacja. Zamieniłem pamięci w slotach i od tego momentu wszystko śmiga. Aż trochę zaskoczony jestem, bo na Ryzenie 3100 nie byłem w stanie puścić tych pamiątek na 3733 w każdej konfiguracji i musiałem stanąć na 3600. A tutaj cud miód i orzeszki. Nie będę się bawił z timingami, to już sztuka dla sztuki, godziny klikania/testowania dla 2-3 FPS więcej. Spuściłem tylko na CL 16 przy 1.36V ale sypało BSODami, to odpuściłem. Może kiedyś się pobawię. Generalnie nie jestem fanboyem intela ani amd, ale teraz intel mi "zaimponił". :D W końcu można kręcić pamiątki na średnio budżetowym mobo, a nie tylko na Zetkach i daje to zauważalną poprawę.

 

W poniedziałek będę miał jeszcze B560 Steel Legend. Też zamontuję i zobacze co i jak i którąś zwrócę.

i5.png

temp.png

Edytowane przez dan-mark
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Kolejny dowód na to, że jak ktoś już ma 10 generację, to nie ma sensu wymieniać na 11. Nawet przy kupnie całego zestawu, trzeba się mocno zastanowić, czy dopłacać do nowszego procesora. Przejście z 9 na 10 generację było powiewem świeżości, przejście z 10 na 11 praktycznie nic nie wnosi.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Ja czekam na testy na polskich kanałach YouTube a chyba przede wszystkim purePC bo oni to robią mega profesjonalnie. Na tą chwilę i tak nie mam karty. Jedni jest pewne to, że nowa Integra może coś więcej niż wyświetlać pulpit a ciągle wierzę w ukryty potencjał 11700:)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1. Zastanawia mnie OC, czy będzie, jakie będzie i jak będzie wyglądał rozkład jakości silikonu. 

2. Kontroler pamięci, jak oc ram

3. Temperatury, czy jakaś zmiana względem 10x00

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy faktycznie poprawią wydajność mikrokodem, czy różnica względem 10. generacji pozostanie na poziomie błędu pomiarowego.

A w ogóle to zaraz przyjdzie janek20 i napisze że

Cytat

Jeśli to jest game play to nie ,a jak słupki z power pointa to pomijaj na youtube ,choćby ten portal maił milion subów

:rotfl:

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, ernorator napisał:

3. Temperatury, czy jakaś zmiana względem 10x00

 

 

Nie bezpośrednio, ale: powierzchnia ihs - ta sama, proces technologiczny - ten sam, upakowanie kondensatorów - praktycznie takie samo. Strzelam, że pod ihs płynnego metalu nie uświadczymy, a podane TDP jest bez zmian. W związku z powyższym i w świetle poniższej tabeli:

 

yDrgstd.jpg

 

~20% większy pobór mocy przy tej samej liczbie rdzeni oznaczać będzie liniowo wyższe temperatury. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

11 gen nie jest opłacalna zarówno dla posiadaczy 8,9 i 10 gen (można spokojnie siedzieć dalej na posiadanym sprzęcie) jak również dla posiadaczy czegoś starszego (poszedłbym w gen 10 składając komputer od podstaw).  Oj ktoś stołek straci w Intelu coś czuję.

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, joker5513 napisał:

11 gen nie jest opłacalna zarówno dla posiadaczy 8,9 i 10 gen (można spokojnie siedzieć dalej na posiadanym sprzęcie) jak również dla posiadaczy czegoś starszego (poszedłbym w gen 10 składając komputer od podstaw).  Oj ktoś stołek straci w Intelu coś czuję.

dokladnie. Wzrost minimalny. chyba ze masz slabego 4 jajowca i chcesz 8-10 jaj no ale to taniej 10gen wyjdzie.

 

Link to post
Share on other sites

Intel Meteor Lake - projekt architektury procesorów zostanie ukończony w tym roku. Premiera w 7 nm litografii w 2023 roku


https://www.purepc.pl/intel-meteor-lake-projekt-architektury-procesorow-zostanie-ukonczony-w-tym-roku-premiera-w-7-nm-litografii-w-2023-roku

 

Cytat

Nie od dziś wiadomo, że Intel napotkał mnóstwo problemów przy wdrażaniu 10 nm litografii, co spowodowało spore opóźnienia - na większą skalę proces technologiczny wprowadzono tylko w laptopach. Dopiero w nadchodzących miesiącach 10 nm proces rozrośnie się o procesory serwerowe Intel Ice Lake oraz konsumenckie jednostki 12 generacji Intel Alder Lake.


Kiedy odbędzie się premiera nowych procesorów Intel w 10 nm? 

Edytowane przez wsde
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za informacje. Jak te najnowsze procki Comet Lake z 10 generacji sobie radzą? Grzeją się bardzo? 8-)

Procesor Intel Core i9-10850K, 3.6GHz


Procesor Intel Core i7-10700K, 3.8GHz
 

Który z tych procesorów jest wydajniejszy, mocniejszy i który bardziej opłaca się kupić?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...