Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Wiem. Jak już wspomniałem pro testerem nie jestem. Piszę o wrażeniach z gry obserwując kątem oka wskazania riva tuner :) W grach ze zwaloną optymalizacją, pod DX 11 jest zauważalnie lepiej. W "normalnych" tytułach już wielkiej różnicy nie ma.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, joker5513 napisał:

Piszę o wrażeniach z gry obserwując kątem oka wskazania riva tuner :)

I git, to twoje subiektywne odczucia po przesiadce i myślę, że każdy to "paniał". To też jest cenna informacja dla ludzi który siedzą na poprzednich generacjach intela.

Jeśli ktoś ma budżetowe powietrzu (b.często) to taka przesiadka może okazać się większym wydatkiem niż się spodziewa, kupiłeś CPU które całkiem niedawno kosztowało 2,5k i było "wzorem" wydajności w grach. Imo dobry deal, z czasem różnice w tych dwóch procesorach będą bardziej widoczne choćby przez samo HT.

Dzięki za opinię.

 

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
46 minut temu, joker5513 napisał:

- Hunt Showdown - w mapach nocnych limitem jest GPU i fps taki sam jak na I7 (115-125 fps). W dzień jest około 10klatek więcej niż na poprzednim procku (prawie że lock na natywne 144Hz matrycy z niewielkimi spadkami do 130-135 fps).

 

Coraz bardziej kusi podmianka :D dzięki za test !

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
13 minut temu, pendzel_3 napisał:

I git, to twoje subiektywne odczucia po przesiadce i myślę, że każdy to "paniał". To też jest cenna informacja dla ludzi który siedzą na poprzednich generacjach intela.

Jeśli ktoś ma budżetowe powietrzu (b.często) to taka przesiadka może okazać się większym wydatkiem niż się spodziewa, kupiłeś CPU które całkiem niedawno kosztowało 2,5k i było "wzorem" wydajności w grach. Imo dobry deal, z czasem różnice w tych dwóch procesorach będą bardziej widoczne choćby przez samo HT.

Dzięki za opinię.

 

 

Dzięki za dobre słowa :) Kolega który ode mnie kupił 9700K, dotychczas jechał na 9400F i ma SPC Ferę 3. On równiez doznał "szkou termicznego" podobnie jak ja :)

 

7 minut temu, r1023 napisał:

 

Coraz bardziej kusi podmianka :D dzięki za test !

 

Dzięki :) Niestety czeka Cie też zapewne wymiana coolera ... chyba że I9 będzie bez OC. 

Link to post
Share on other sites

@r1023Zakładając, że przesiadka na 9900k to byłby i dla Ciebie koszt rzędu 200 PLN (9700k schodzi za 1k, wyrywasz 9900k za 1200) czy nie miałoby więcej sensu kupno 11700f + B560? Ram i tak puścisz 3600 MHz gear1, wyniki nawet bez OC Rakiety są na tle Kawy bardzo przyzwoite, gw dłużej będzie, a i Ampera puścisz po pełnym pcie 4.0...

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W sumie ma to trochę sensu :) Nie mogłeś tego napisać kurna 3 dni temu? :):menda:Muszę obczaić jak wypada w testach 11700 vs podkręcony 9900k.

 

Tylko tu już trzeba by było wybebeszyć całego kompa i robić format a ja jestem leniwy :) A tak tylko cyk ... procek out, procek in :)

 

 

Link to post
Share on other sites

Wiesz @Dżokiero, każdemu wedle potrzeb. :D Mnie takie dłubanie w komputerze relaksuje, stąd też często i zmieniam sprzęt. Ale ogarniam też, że z drugiej strony ktoś inny wolałby ten czas przeznaczyć na coś innego jeżeli główną różnicą byłoby 3% więcej w Cinebench :D

 

11700f vs 11900k ma 400MHz niższy SC boost (4.9 vs 5.3) ale all core już tylko 100 MHz niższy. Po wynikach @ stock widzę jakie 2-3% różnicy średnio.

 

Ponieważ nie znalazłem żadnego testu, w którym byłby zarówno 9900k OC oraz 11700f, posiłkując się wynikami z TPU, Anadtech i PurePC wychodzi mi, że 11700f z ramem gear1 powinien być minimalnie szybszy w grach (~5%) niż kręcony na 5.0 9900k.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Mnie takie dłubanie w komputerze relaksuje, stąd też często i zmieniam sprzęt

U mnie podobnie ale jest jedno ale. Jednostka stoi w narożniku pokoju (pomiędzy biurkiem a łóżkiem) a sama obudowa waży 8,5 kg netto (CM HAF 912). Ostatnio jak ważyłem to w sumie podchodziła już pod 20 kg (razem z m.in. 3xhdd i rx 5700xt i) więc nie chce mi się z byle pierdółką dźwigać jej stamtąd a potem odstawiać na miejsce. 3800xt czeka na weekend, chociaż przyszedł wczoraj, jestem ciekawy jaka sztuka się trafiła ale czekam cierpliwie. Jeszcze jak pomyślę o ponownym montowaniu Gelid Phantoma to tak średnio mi się spieszy, mam nadzieję że procka nie ruszę 2-3 lata ale jak widzę wyniki zen3 single core to chyba raczej prędzej niż później :D

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dwa szybkie pytania odnośnie i7-9700KF:

1. Czy warto dopłacać do ramu 3600mhz względem 3200/3000? A może w ogóle to olać i brać B360 i 2666? Nie mogę znaleźć na szybko żadnych porównań, tylko filmiki na youtube :( 

2. Czy Fera 5 poradzi sobie na stocku, ewentualnie z lekkim OC? 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, zbiku90 napisał:

Dwa szybkie pytania odnośnie i7-9700KF:

1. Czy warto dopłacać do ramu 3600mhz względem 3200/3000? A może w ogóle to olać i brać B360 i 2666? Nie mogę znaleźć na szybko żadnych porównań, tylko filmiki na youtube :( 

Dlaczego i7-9700KF? Chyba lepiej rozważyć 10700F+B560+3200. Cenowo pewnie nie będzie mocno odbiegać od tego, co proponujesz.

32 minuty temu, zbiku90 napisał:

2. Czy Fera 5 poradzi sobie na stocku, ewentualnie z lekkim OC? 

Powinna sobie poradzić. Ja wymieniłem Ferę Pro na Fortisa i temperatury spadły nieznacznie, ale jest znacznie ciszej.

 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Pawel7 napisał:

Cenowo pewnie nie będzie mocno odbiegać od tego, co proponujesz.

9700KF jest za 939zł w morelach, 10700f jest prawie 300zł drożej a różnicy w grach (główne zastosowanie) praktycznie żadnej. 

Tylko nie wiem czy dopłata do Z390 i szybszego ramu względem B360 i 2666mhz się opłaca bo to też minimum z 300zł wyjdzie. Więc nie wiem jaka realnie może być różnica między 2666 a 3200 a 3600? Sam procesor raczej nie będzie podkręcany a jeśli już to symbolicznie.

Link to post
Share on other sites

Jak podkręcanie symboliczne, to już lepiej 10700F z Poline (1200 zł) + MSI B460M-A PRO (320 zł) [lub Gigabyte B560M DS3H za 430 zł] + Patriot Viper Steel DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz (389 zł).

Kombinacja z Z390 IMHO nie ma sensu, starsza i wolniejsza platforma, a cenowo nie będzie przepaści w cenie, tym bardziej, że sprzęt bierze się na dłużej, a 9700 trzeba trochę podkręcić, żeby dotrzymywał kroku 10700F. Według różnych testów 9700 musi mieć ok. 5,1-5,2GHz, żeby dogonić 10700F, a nie każda sztuka robi to bez mocnego podbicia napięcia (niektóre mają problemy, żeby przebić 5,0GHz).

Przy 9 generacji różnica między 3200, a 3600 nie jest wielka, dużo lepiej się to skaluje w 10 generacji, tu faktycznie szybkie pamięci dużo dają (jednak różnica w cenie pamięci 2666 i 3200 jest obecnie dość mała). W przypadku 10700F nawet na B460 pamięci będą chodzić na 2933MHz, a to już daje widoczną różnicę względem 2666MHz (poniżej link, porównaj 2666 z 3000, 2933 nie ma, ale różnica względem 3000 powinna być minimalna).

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i9-10900k-test-ddr4-2133-4000-mhz

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Pawel7 napisał:

sprzęt bierze się na dłużej

 

11 minut temu, Pawel7 napisał:

MSI B460M-A PRO (320 zł) [lub Gigabyte B560M DS3H za 430 zł]

Sprzęt właśnie ma być na parę lat a ty proponujesz mikro kastraty z biednymi, gołymi sekcjami, średnio mi się to widzi przy procku z poborem ok. 200W. Przyzwoita płyta B560 kosztuje mniej więcej tyle co Z390. Za 10 i 11 generacją przemawia tylko HT, ale to przyszłościowo bo narazie różnicy w FPS nie widać.

Mimo wszystko pomysł z 10700f + B560 (tylko jakaś lepsza, droższa) rozważę, muszę przemyśleć plusy i minusy obydwu rozwiązań.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...