Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Zobacz sobie kilka testów i porównań. Intele już tylko w grach przodują. To też tłumaczy ceny R5 3600 w okolicach 1k gdzie 10400 chodzi prawie połowę taniej.

Nie rozumiem w jakim kierunki zmierzasz.

W ofercie Intela, wyłącznie 10900K z bliźniaczym 10850K są wydajniejsze w grach od procesorów AMD, a są takie tytuły w których 5800X generuje więcej klatek.

Rozbieżność w cenie pomiędzy procesorami - 3600 a i5-10400F, nie jest spowodowana wydajnością wielowątkową, ta jest relatywnie zbliżona, w końcu to procesory z taką samą ilością rdzeni i wątków, a co najważniejsze, nikt nie wybiera 6/12 jeżeli myśli poważnie o pracy na desktopie.

Rynek konsumencki składa się w zdecydowanej większości z graczy, z takiej inicjatywy powstał zarówno i5-10400F jak i Ryzen 5 3600, a "wielozadaniowość" AMD obrosła już w pryncypium, choć wraz z premierą Comet Lake, AMD oferuje mniej rdzeni w wyższych cenach nie uwzględniając flagowych 5900X oraz 5950X.

 

2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Jak porównasz ceny płyt to już nie tak bardzo xD

Droższe płyty główne, nie są w stanie zrekompensować tak wysokiej dysproporcji w kwotach procesorów.

i5-10400F oraz Z490M to w przybliżeniu 1200zł, pod względem wydajności jest to korzystniejsza platforma od odpowiednika AMD.

Ryzen 5 3600 oraz B450 to w przybliżeniu 1300zł.

 

i5-10600KF oraz Z490-A Pro to w przybliżeniu 1650zł.

Ryzen 5 5600X wisi z ceną... 1650zł, różnica? 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-5-5600x-vs-intel-core-i5-10600k-na-kartach-nvidia-geforce-rtx-3070-i-amd-radeon-rx-6800

B550 nie są szczególnie tańsze, za Aorus Elite przyjdzie nam zapłacić 650zł, Tomahawk to 700zł, A-Pro 600zł.

To o czym naprawdę można ponarzekać, to wyposażenie płyt głównych z "socketem" LGA1200 które w podstawowych modelach jest ubogie.

Reasumując, kiedy 5600X 6/12 kosztuje więcej od i9-10900F 10/20, to zarówno w grach jak i programach Intel jest przystępniejszym wyborem, jeżeli nie poszukujemy CPU do profesjonalnych zastosowań opartych na bezkompromisowej wielowątkowości.

  • Lubię to 5
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

czy ktoś mi rozwinie odpowiedź czym się różni 10700K od 10700KF?

Bo w poleconych zestawach polecaja wersje KF, ale dlaczego nie polecaja wersji K?

Jestem obecnie na etapie zmiany bazy, dlatego am mętlik w głowie, czy pakować się w 10700 jeden z w/w czy ryzykować zmianę na AMD

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
42 minuty temu, zbiku90 napisał:

Dokładnie, szału nie ma.

To jest kompromitacja i wyraźny schyłek 14nm.

11700K wygląda po prostu na epigon, w przypadku poprzednich generacji otrzymaliśmy wyższą wydajność wraz z wyższym poborem energii, Rocket Lake oferuje bardzo podobną, by nie powiedzieć identyczną wydajność ale pobór energii nie pozostał ten sam, to nie rozwój tylko pokłosie prokrastynacji.

11 generacja to seria wyprodukowana naprędce, z większym zaciekawieniem przyglądam się odblokowanym podkręcaniem pamięci na płytach z chipsetem "B" i temu gdzie skończą procesory Intela pod względem ceny, niż faktycznej ich wydajności.

 

Z590 oraz B560 prezentują się bardzo dobrze, budżetowe modele oferują rozbudowane sekcje zasilania i wyposażenie któremu niewiele mogę zarzucić.

Niskobudżetowe zestawy będą miały się dobrze, te średniej klasy zapewne również.

 

Latency-cycles_575px.png

 

Trudno zatem mówić o dopracowanej architekturze, pozostaje czekać na Alder Lake by w końcu otrzymać coś nowego.

  • Lubię to 3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak zobaczyłem cenę serii 5000 od AMD to sprzedałem R5 3600+B450 i za tą kasę kupiłem nową i5 10400f i z490 z myślą o "przyszłościowym" Intelu...:mlotek: a jak widzę te przecieki, że będzie drożej i w dodatku regres wydajności w grach... Nie to niemożliwe.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...