Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

23 godziny temu, muki23 napisał:

3. Jakie taktowanie pamięci na R5000:  4000mhz jest do osiągnięcia, czy dla poprawnej wydajności musi być IF czyli 3800 ?

4000 jest do osiągnięcia jeżeli procesor da radę, aczkolwiek wydajniej jest np 3800 CL15 niż 4000 CL16. No i mniej się męczy.

 

23 godziny temu, muki23 napisał:

2. Która metoda jest najlepsza dla razyenów 5000 i czym się różnią 3 ostatnie?

- Stałe vcore i taktowanie.

- Offset 

- PBO

- UV

Najlepsza do czego? stałe vcore to bezsens. Moim zdaniem najlepiej PBO na -20 (zależy ile zejdzie) i tak zostawić. Te 100-200Mhz nic nie dają a tylko podbija napięcia w boost bez sensu. 

 

23 godziny temu, muki23 napisał:

1.Rozumiem, że lepsze chłodzenie powietrzem załatwiłoby ten problem ? Ja nie korzystałem nigdy z boosta więc nie wiem jak wygląda jego praca czy takie skoki w idle są normalne, że sobie skacze napięcie i temp? No i to 1.5v które dobiło już przy obciążeniu u każdego do tak wysokiego v dobija boost na stocku?

Jak nie korzystasz z boosta? To że sobie skacze napięcie i temperatury to normalne zachowanie dla współczesnej elektroniki. 1.5V na stocku to chyba coś za dużo jednak, ale zależy od procesora.

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, mlekolak napisał:

Jak nie korzystasz z boosta? To że sobie skacze napięcie i temperatury to normalne zachowanie dla współczesnej elektroniki. 1.5V na stocku to chyba coś za dużo jednak, ale zależy od procesora.


Zależy od RAM'u chyba, np mój ram ma XMP czy jak to się w AMD nazywa, w 1.45v, i tyle mi pokazuje vcore w relatywnym idle (choć zwykle 1.350-1.416)

Link to post
Share on other sites
59 minut temu, mlekolak napisał:

4000 jest do osiągnięcia jeżeli procesor da radę, aczkolwiek wydajniej jest np 3800 CL15 niż 4000 CL16. No i mniej się męczy.

 

Najlepsza do czego? stałe vcore to bezsens. Moim zdaniem najlepiej PBO na -20 (zależy ile zejdzie) i tak zostawić. Te 100-200Mhz nic nie dają a tylko podbija napięcia w boost bez sensu. 

 

Jak nie korzystasz z boosta? To że sobie skacze napięcie i temperatury to normalne zachowanie dla współczesnej elektroniki. 1.5V na stocku to chyba coś za dużo jednak, ale zależy od procesora.

 

Pamięci to F4-4000C19D-32GTZR(bdie), 4x16gb (64gb) 4000 to osiągnie? chyba na kiepskich timingach.

 

Dla niskich temperatur połączonych ze świetną wydajnością. Ja tak jak pisałem rendering, Adobe Premiere, AdobePS wysokie rozdzielczości i duże rozmiary plików, ableton oraz gry. Czemu uważasz, że stałe vcore to bezsens? Czyli offset to jest UV a PBO to jest obniżenie poboru mocy?

 

Na R1700 który używałem przed 5950x boost był wylaczony i miałem OC na 3.9 dlatego nigdy nie używałem boosta, w pulpicie miałem około powyzej 30c. A tutaj sobie skacze czasami do 50c 55c jak jakaś aplikacja w tle pobudzi albo kursor. 1.5v nie na stocku to nie, ale będę obserwował. 

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:
24 minuty temu, muki23 napisał:

Pamięci to F4-4000C19D-32GTZR(bdie), 4x16gb (64gb) 4000 to osiągnie? chyba na kiepskich timingach.

Nieosiągalne przy 4 kościach, jak Ci ruszy 3600 to będzie cUd

Nie prawda, 4x8GB Patrioty latają na 3800 CL16 bez problemu. Co prawda to SR ale też na Bdie, więc myślę że spokojnie odpalą na 3600 z rozsądnymi timingami. Ale to każdy CPU jest inny, stąd taki mit powstał, co najmniej jakby na Intelu było inaczej ;) 

 

30 minut temu, mirai99 napisał:

Zależy od RAM'u chyba, np mój ram ma XMP czy jak to się w AMD nazywa, w 1.45v, i tyle mi pokazuje vcore w relatywnym idle (choć zwykle 1.350-1.416)

Na AM4 nie masz nic poza XMP i to nie ma w ogóle związku z boostem. Boost to podbicie zegarów na rdzeniu/kilku rdzeniach ponad to co default jeżeli inne rdzenie nie są wykorzystywane. 1.45V jest akceptowalnie. Te procki nie opłaca się podkręcać, za to bardzo fajnie działa UV. Możesz spróbować Ryzen Master przetestować ile da radę zejść. Trwa to jakieś 2h ale przynajmniej ręcznie nie trzeba testować. Na 5800X udało mi się zejść na -25 i zegary spadły tylko o 150Mhz, za to procesor nie przekracza 80*C przy katowaniu i pobiera max 100W.

26 minut temu, muki23 napisał:

Czemu uważasz, że stałe vcore to bezsens? Czyli offset to jest UV a PBO to jest obniżenie poboru mocy?

No bo jaki to ma sens? CPU obcina zegary a ty mu zapodajesz to samo napięcie. PBO skaluje się w obie strony, albo negative (obcina napięcie) albo positive (dodaje). Tylko z moich testów wynika że OC tych procesorów to sztuka dla sztuki, wzrosty wydajności pomijalny, o wiele większy pobór prądu i temperatury.

Edytowane przez mlekolak
Link to post
Share on other sites

Jedynie na 5900x udało mi się ustawić stabilnie 4000 CL16 sync mode na moich patriotach (B550 Tomahawk), 5600/5800x/5950x max w sync robiły 3833. Na żadnej z konfiguracji 4x16 nie widziałem nigdy wyżej niż 3400 Sync, zaś w 4x8 nie mam doświadczeń. 

 

Ofc wszystko na biosach ze stycznia 2023 bodajże. 

Link to post
Share on other sites

No to zależy od kontrolera pamięci. Jakbyś miał 4x16GB w DR to raczej to nie ruszy bez konkretnego podbicia napięcia SoC, a z tym lepiej nie przesadzać bo grozi to wysyłką na gwarancję (kolega mówił jakby co :D ). 

Te Patrioty 4000 CL19 bez problemu robią 4000 CL15 ale w 2 kościach, na 4 max to tak jak pisałem, 3800 CL16, więc różnica spora. Na dwóch 5800X testowane i wyniki podobne, więc pokrywa się to z Twoimi testami.

Link to post
Share on other sites

Ja tam też walczę o każdy FPS w CS2. Kiedy w CSGo różnica między pełnym OC (GPU, CPU, mem) dawała 150-170 fps więcej to czy to było 500 czy 660 nie miało znaczenia (0,1% low podnosił się o 10-15 fps wtedy). W CS2 mówimy o innych wielkościach, bo ludzie z 240Hz monitorami mają dropy poniżej 200 fps, a przecież są jeszcze monitory 360Hz (500+ nadchodzi zaś). 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Rebelmind napisał:

Nieosiągalne przy 4 kościach, jak Ci ruszy 3600 to będzie cUd

 

Ruszyć ruszył na 4000, ale wszystko na auto jedynie vcore ustawiłem 1,45v tylko sypie błędami w testmem5, nie wiadomo czy to się da stabilnie ustawić jak ruszyło czy nie ?

 

6 godzin temu, mlekolak napisał:

1. Nie prawda, 4x8GB Patrioty latają na 3800 CL16 bez problemu. Co prawda to SR ale też na Bdie, więc myślę że spokojnie odpalą na 3600 z rozsądnymi timingami. Ale to każdy CPU jest inny, stąd taki mit powstał, co najmniej jakby na Intelu było inaczej ;) 

 

2. No bo jaki to ma sens? CPU obcina zegary a ty mu zapodajesz to samo napięcie. PBO skaluje się w obie strony, albo negative (obcina napięcie) albo positive (dodaje). Tylko z moich testów wynika że OC tych procesorów to sztuka dla sztuki, wzrosty wydajności pomijalny, o wiele większy pobór prądu i temperatury.

 

1. Właśnie dziwne to jest na R1700 na 2 modułach miałem 3466 14 14 14 14 28 na 4 modułach bo pamięci dokupowałem kiedy byłem na R1700 spadek na 3200 14 14 14 14 28 więc ok normalne że spadek bo 4 moduły. Teraz na 5950x procek lepszej generacji a na 3200 14 14 14 14 28 już nie da rady. A 4000 na auto odpalą.  O co tu biega?

 

2. Czyli żebym miał rozsądne temperatury na stałym napięciu to pewnie taktowanie poleci do 4,5 ? Może i jest tak jak mówisz tylko nie rozumiem jak np napięcie na wszystkich rdzeniach przykładowo 1.35v może zaszkodzić a 1.5v które uderza w boost już nie. Co prawda w idle nie mamy tego 1.35v jak nic nie robimy wiec sa mniejsze katusze, ale na boost jak coś się dzieje to napięcie skacze razem z temperaturami i wentylatorem.

 

5 godzin temu, mlekolak napisał:

No to zależy od kontrolera pamięci. Jakbyś miał 4x16GB w DR to raczej to nie ruszy bez konkretnego podbicia napięcia SoC, a z tym lepiej nie przesadzać bo grozi to wysyłką na gwarancję (kolega mówił jakby co :D ). 

 

To jaka jest maksymalna dawka vsoc ? 1.2v? I jaka maksymalna dla vdram 1.50v?

 

 PS: to w końcu 5950x najlepiej ustawiać na UV (offset) czy PBO?

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Rebelmind napisał:

Jedynie na 5900x udało mi się ustawić stabilnie 4000 CL16 sync mode na moich patriotach (B550 Tomahawk), 5600/5800x/5950x max w sync robiły 3833. Na żadnej z konfiguracji 4x16 nie widziałem nigdy wyżej niż 3400 Sync, zaś w 4x8 nie mam doświadczeń. 

 

Ofc wszystko na biosach ze stycznia 2023 bodajże. 


Ja mam 3600 1:1 na moim 4x8.

image.png.b5eafc57296829823b3cbf4ed0a6aea6.png

Tak wyglądają moje temperatury z ostanich 36 godzin, większość czasu na power saverze

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, muki23 napisał:

PS: to w końcu 5950x najlepiej ustawiać na UV (offset) czy PBO?

Do ogólnego użytku PBO, sztywne UV/OC pod maksymalną wydajność wielowątkową

Ja na moim 5800x(który jest gorętszy od 5950x) mam na sztywno uv zrobione mimo, że mam AIO 360. Bo gram w 3440x1440 i nie gonie za każdym fps, wolę mieć maks 70 stopni i mniejszy pobór nawet po 1h blendera:)

Chociaż na zimę pewnie puszcze pbo i z 3080 zejdę z UV bo wtedy już ogrzewam zimny pokój, a nie smażę się w lecie:)

  • Haha 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale nie na wszystkie pytania z mojej poprzedniej odpowiedzi. :)

 

Jakie sztywne i stabilne napięcie oraz taktowanie mieliście żeby temperatury były niskie?

 

I co trzeba ustawić żeby obniżyć temperatury korzystając z boosta czyli nie na sztywnym vcore.

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, muki23 napisał:

Jaki sztywne napięcie I taktowanie mieliście żeby temperatury były niskie?

To zależy od cpu i chłodzenia. Nikt na tacy Ci nie poda dokładnie ile masz ustawić:)

 

Np 4.5 ghz all core 1.2v - jednemu będzie działać na 1.2v innemu na 1.25v

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, wrobel_krk napisał:

To zależy od cpu i chłodzenia. Nikt na tacy Ci nie poda dokładnie ile masz ustawić:)

 

Np 4.5 ghz all core 1.2v - jednemu będzie działać na 1.2v innemu na 1.25v

 

Ja to rozumiem chodziło mi właśnie w przybliżeniu.

Ogólnie chce wiedzieć jakim sposobem mogę obniżyć temperatury nie obniżając bardzo wydajności. Bo widzę, że teraz już mniej osób korzysta ze stałego vcore ( nie mówię extramalnym oc które dla kilku mhz da mi jakiś mały przyrost wydajności a fortis 3 nie będzie wyrabiał i będą wysokie temperatury) zastanawia mnie czemu teraz dużo osób korzysta z offsetów i pbo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...