Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

@UP

Ja ten syf EPIC wywaliłem  całkowicie z dysku pomimo, że miałem tam kilka ciekawych gier. Nawet często rozdawane "darmówki" nie przekonały mnie do ponownej instalacji. Zresztą te darmówki są ze wszystkiego obcięte względem tego co jest na steam. Nie raz nawet nie można zmienić API np Hitman bo w wersji na EPIC nie ma launchera przed uruchomieniem gry :E 

Już za czasów R5 3600 widziałem, że w idlle mocno obciąża procesor więc poleciał. 

Link to post
Share on other sites

What? Nie odpalisz Hitman 2 w DX12 mode przez Epica?? To powiem Ci, @DjXbeat, że w porę protipa mi sprzedajesz, bo mam kupon i chciałem kuzynowi kupić drugi sezon - tyle że na Vegance patch z DX12 sporo zmienia... 

Link to post
Share on other sites

Udało mi się kupić 5950x w normalnej cenie, stąd moje pytanie czy Noctua D14S z dwoma wentylami 140mm (noctua) wystarczy do schłodzenia tego czy muszę pomyśleć o wodzie. Zaznaczę że nie mam zamiaru niczego podkręcać, zaktualizuję bios, zamontuję i jedyne co zmienię w biosie to XMP ON.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, remi.88 napisał:

Udało mi się kupić 5950x w normalnej cenie, stąd moje pytanie czy Noctua D14S z dwoma wentylami 140mm (noctua) wystarczy do schłodzenia tego czy muszę pomyśleć o wodzie. Zaznaczę że nie mam zamiaru niczego podkręcać, zaktualizuję bios, zamontuję i jedyne co zmienię w biosie to XMP ON.

 

Te twoje chłodzenie nie jest takie złe. 

Ale w przyszłości pomyśl o AiO. Niestety, ale to cholerstwo obecnie jest najrozsądniejszym wyborem jeśli chodzi o chłodzenie.

Nie wiem, jaką masz Skrzynkę, ale 240 to minimum. Najlepiej bierz jak największą chłodnicę. Nie pożałujesz.

Link to post
Share on other sites

Ryzeny lubią być ciepłe w idle, tym się nie przejmuj za bardzo, o ile load temperatury są w normalnym przedziale. Jak chip ma wytrzymywać 90-100, to nawet 50 idle cały czas nic mu raczej nie zrobi. Moje 5900x robiło nawet 55 jak Epic Game Launcher bug był (na 280 AIO).

Co do twojego pytania, to zależy jak bardzo zamierzasz te 16 rdzeniu używać. AIO ma to do siebie, że od razu nie skacze do maksymalnej temperatury, bo masz te 200ml wody + cała chłodnica vs sam radiator pojemności cieplnej. 

Link to post
Share on other sites

Dobra sprzęt zainstalowany. W totalnym idle bez niczego (w systemie jest już trochę śmieci - 2 lata od instalki) ma 36-44, jak robię jakieś pierdy typu Spotify, Chrome (bez akc sprzętowej) i Netflix to ok 50-57 skacze, Stress Test OCCT po 30 minutach max 74 pokazał, ale wszystkie rdzenie siedziały cały czas na 4.5-4.6. Natomiast martwi mnie pewien spike temperaturowy np. podczas otwierania AdobePremiere do 80, tylko podczas uruchamiania aplikacji. Takie spike'i to normalne? Druga sprawa to że np. Ryzen Master pokazuje niższe temperatury niż CPUID HWMonitor.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Niektóre 5600x i 5800x mają 2 CCD - to 5900x/5950x z wyłączonym jednym CCD:

 

https://www.techpowerup.com/277053/dual-ccd-ryzen-5-5600x-and-ryzen-7-5800x-in-the-wild


Hm, myślą że się uda wyciągnąć kilka rdzeni z tego drugiego CCD? Jeżeli AMD nie usuwa tego sub-par CCD, to pewnie fizycznie go też nie uszkadza, co otwiera możliwości na gratisowe 0-5 rdzeni. Tylko jak sterowniki (Biosy) sobie z tym poradzą...

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jedyne co mi się udało ogarnąć na chwilę obecną (X570 od gigaFAIL z BIOS F32 - AGESA 1.1.0.0 C) dla 4 kości po 16 GB każda (2x F4-3600C16D-32GTZN) to 3733 CL16,16,16,16,32.

 

Ale kaszana...

W sumie patrząc na slajdy z poprzednich Ryśków i starszego brata, to nie spodziewałem się szaleństwa, ale aby te 3800 wbić, a tu schody

Spoiler

amd_ryzen_ddr4_support_1.png

 

Memory-Speeds-Supported.png.webp

 

239a2b4b148cfa68c0d7a68fb3f510338b459b8f

 

Na jednym zestawie 3600 MHz CL16 (16-16-16-36) bez zająknięcia na tym samym BIOSie pójdzie 3800 CL 16, 16, 16,... Sprawdzałem dwa oddzielne. Każdy to robi.

 

Teraz max to 3733, aby płyta nie zaczęła zgłaszać błędu F9. Da się uruchomić PC tylko po co skoro nie działa tak jak powinien, z tym że 3 godziny AIDA64 i TM5 z configiem extreme@anta777.cfg przechodzi. Ale podczas uruchomienia jest pisk ze spikera - system wyłącza się raportując na płycie F9 po czym włącza i tak 3 razy aby za 4 razem normalnie się uruchomić z domyślnymi ustawieniami dla pamięci JEDEC. Gdy raz jeszcze zrestartuje Windows, to załapuje to co ustawiłem tzn. 3800 itd... i wtedy testuj do woli a żadnego WHEA czy innego parafiaństwa nie uraczysz.

 

Na razie jestem skazany na 3733 a poniższe screeny pokazują z czym to się je...

 

4bank-3800-2-m.png  Zen-Timings-4x16-GB-3800-CL16-m.png

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Marucins napisał:

Jedyne co mi się udało ogarnąć na chwilę obecną (X570 od gigaFAIL z BIOS F32 - AGESA 1.1.0.0 C) dla 4 kości po 16 GB każda (2x F4-3600C16D-32GTZN) to 3733 CL16,16,16,16,32.

 

 


amd_ryzen_ddr4_support_1.png

To jest slajd do twojej płyty?
Jeżeli masz 4 moduły ramu, to jesteś w Dual Channel/Dual Rank, czyli 1866 czyli 3733 max. Tyle ile osiągasz. Do tego widzę, że wziąłeś 2x dual kit, czyli prawdopodobnie moduły które nie trzymały timingów używane w quadzie (4 dimmy, nie quad channel). Od początku miałeś pod górkę.

  • Że co, proszę? 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

1. Twoja płyta ma pamięci w daisy chain co z założenia lepiej obsługuje 2 kości ram a gorzej 4

2. 2 kości ram lepiej się kręcą niż 4

3. Twoje ramy to dual rank, dual ranki kręcą się gorzej niż single

 

Przy obecnych biosach 3800 wydaje się być najwyższą wartością, gdzieś tam ludzie mają 3866. Sam na pierwszych biosach pod zen3 miałem ramy 4000 ale miałem też kilka problemów z kompem. Nowsze biosy usunęły te problemy ale usunęły też oc ramu i obecnie najlepiej się spisuje na 3800. Tylko, że te 3800 jest na dwóch kościach single rank. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, zbiku90 napisał:

Idąc tym tokiem rozumowania powinien na 2 modułach wykręcić 6400mhz. Nie wiem co bierzesz ale mocne to jest


Nie wiem, czytasz może co piszesz? Wg grafiki 2 moduły single rank 2667, a dwa moduły dual rank 2400. Jak ty tam znalazłeś 3200 żeby ci wyszło 6400 to nie wiem...
Czyli w teorii ta płyta obsługuje RAM do 5334 (2667x2), co nie jest jakoś dziwne skoro mój x570 tomahawk wg specyfikacji obsługuje do 4800.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...