Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

719658434_Zrzutekranu2021-04-18162426.png.788c46bdb61b4b9b77d830a0b18b522a.png1269956317_Zrzutekranu2021-04-18155634.png.6bfc5db349231c65fb3b8f2189c4f112.png

3800XT zamontowany, na razie testuje na stocku. Wg CTR spory potencjał w tej sztuce drzemie :D Mam 3600X na sprzedaż, ale ostrzegam że kiepska sztuka, 4,2ghz@1,325V u mnie chodził.

740914353_Zrzutekranu2021-04-18165308.png.918350c1b0b28b851fc5fed44c117a5d.png

Całkiem nieźle :) Podbije lekko woltaż dla pewności i 4,5ghz na wszystkich rdzeniach.

  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites

Clock Tuner for Ryzen, niestety obsługuje tylko Zen2 i Zen3. Do tego DRAM Calculator od tego samego autora i stabilne (przeważnie) OC gotowe w godzinę zamiast w tydzień :D Ostatecznie zostawiłem 4,5ghz @ 1,3V tylko podbiłem LLC na Extreme, było na Auto. Jak narazie w pełni stabilnie ale nie robiłem dłuższych stress testów. W CB20 5400 pkt, temperatura nie przekracza 70st z Gelid Phantom.

  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites

Pod koniec miesiąca pewnie będzie premiera wersji 2.1. 

Czyli cała esencja tego programu - 3 profile automatycznie przełączane w zależności od aktualnego obciążenia, a każdy z nich dostosowany do określonych zadań z odpowiednim manualnym OC.

:D 

 

 

EuiXkDrWYAIy1WX?format=jpg&name=large

Edytowane przez Marucins
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, Marucins napisał:

3 profile automatycznie przełączane w zależności od aktualnego obciążenia

Ciekawe jak to będzie działać. W ogóle to się dziwie że AMD jeszcze 1usmusa nie zwerbowało. Może to i lepiej, niech sobie tworzy po swojemu :D 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

ClockTuner v2.1 RC5 for Ryzen (CTR) -> https://www.guru3d.com/files-details/clocktuner-for-ryzen-download.html

 

Guide -> https://www.guru3d.com/articles-pages/clocktuner-2-1-for-ryzen-(ctr)-guide,1.html

 

Miłej zabawy :D

 

Cytat

I have no control over the quality of the sample or the poor cooling system. But. I review everything that you write, don't worry. In a few days I will publish a small patch that reduces the temperature during diagnostics and also contains a more loyal PX frequency. ;)

 

As a reminder, there is a video tutorial dedicated to CTR 2.1 RC5. If you try to use the product without watching the video tutorial you will get problems. Users who do not want to learn anything, I advise you not to use CTR. It's simple.

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
10 minut temu, ciomasta napisał:

Witam .
Czy warto zmienić procka 3800x na AMD 5800x ?
Mam płytę MSI 450 tomahawk max i czy nie spali mi coś lub nie ograniczy go .
Dziękuję za odpowiedź.

 

Do RTX 3080 warto zmienić nie tylko R7 3800X na R7 5800X ale również mobasa na takiego który pozwoli wycisnąć zarówno z procka, podsystemu pamięci i samych pamięci - optymalne kalibracje jakie pozwolą wykorzystać efektywniej potencjał Twojego Ampere. Obecna platforma to porządny hamulec nawet w 4K, 1% low, oraz minamalne fps (co za tym idzie avg i max również) na obecnej będą istotnie hamowane . Niedawno przerabiałem podobne zmiany w kiedy znajomemu przebudowałem jego podobny do Twojego obecnego konfig (z tym, że mobo to X570 ROG Strix-E, oraz RTX 3070 STRIX) i nawet RTX 3070 dostał skrzydeł. Masz bardzo wydajną kartę graficzną, zadbaj o resztę platformy i będzie cacy :)

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
 
Do RTX 3080 warto zmienić nie tylko R7 3800X na R7 5800X ale również mobasa na takiego który pozwoli wycisnąć zarówno z procka, podsystemu pamięci i samych pamięci - optymalne kalibracje jakie pozwolą wykorzystać efektywniej potencjał Twojego Ampere. Obecna platforma to porządny hamulec nawet w 4K, 1% low, oraz minamalne fps (co za tym idzie avg i max również) na obecnej będą istotnie hamowane . Niedawno przerabiałem podobne zmiany w kiedy znajomemu przebudowałem jego podobny do Twojego obecnego konfig (z tym, że mobo to X570 ROG Strix-E, oraz RTX 3070 STRIX) i nawet RTX 3070 dostał skrzydeł. Masz bardzo wydajną kartę graficzną, zadbaj o resztę platformy i będzie cacy
1500 zł za płytę ? Dostałem zawału :)
A tak na poważnie , czyli lepiej zmienić płytę z możliwością OC procka hmm , jaki byś polecił ?
Tak do 700 zł lub mniej ? :) Czy ciężko będzie ? Bo widzę że ceny płyt są wysokie .
Link to post
Share on other sites

To pewnie i ja bym musiał 3700x na 5800x wymienić, ale w większości przypadków to 3060ti jest wąskim gardłem w 3440x1440. W sumie myślę o 5900x ale wtedy by pasowało właśnie mobo i chłodzenie wymienić.

Kwestia tego że jak się ma kartę wartą 5k to już procka można wymienić. Pamięci jakie masz, bo lepiej niż mobo to pamięci można wymienić moim zdaniem. Na tym 450 tomahawk max spokojnie podkrecisz 5800x, ten procek nie bierze dużo więcej papu niż 3700x, może ram zamiast na 3800 cl 16 pójdzie tylko na 3733 cl 16 ;)

Gosu jest trochę z innej bajki nie każdy na płytę wydaje 1500 na ram 2000 i na obudowę 2000 itp, kwestia tego ile chcesz wydać i czego oczekujesz.

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, ciomasta napisał:

1500 zł za płytę ? Dostałem zawału :)
A tak na poważnie , czyli lepiej zmienić płytę z możliwością OC procka hmm , jaki byś polecił ?
Tak do 700 zł lub mniej ? :) Czy ciężko będzie ? Bo widzę że ceny płyt są wysokie .

 

Wyższe modele płyt głównych oferują więcej w kontekście kalibracji wydajnościowo napięciowych, czy się to wykorzysta to już zależy od zaawansowania użytkownika.

X570 Strix-E Gaming i tak topką na X570 nie jest, to po prostu solidna płyta. Analogicznie na X570 Dark Hero wycisnąłbyś więcej w kwestii memek, miał sporą szansę na stabilniejsze napięcia, mniejsze pływanie (na każdym LLC) i efektywnie wyższą wydajność  wyższą wydajność całej platformy. Mobas to niezwykle ważny element konfigu, fundamentalny w zasadzie bo albo Cię ogranicza albo masz pole do zabawy i poprawy wydajności fabrycznej, temperatur, efektywności energetycznej itd.

 

Masz topową grafę, która swoje przecież kosztuje, jednak na obecnym konfigu nie wykorzystasz jej w pełni, po prostu. Czy chcesz poprawić osiągi czy nie, to już zależy od Ciebie. Dobry mobasek i niedrogi na już X570 to chociażby X570 ROG TUF, szło je wyrwać po 700 zł no ale obecnie 800+

 

https://www.ceneo.pl/83363976

 

OD 6:28 w tym materiale mówię co nieco na temat płyt na X570, materiał powstał jeszcze za czasów Zen2 jednak z mobasami wszystko akualne + doszło trochę modeli.

 

 

@wrobel_krk

 

To fakt, że zajmuje się topowymi konfiguracjami z nieco innej bajki. Jednak również wiem jak co lata w kategorii wagi średniej, testuje wszelkie konfiguracje, sprawdzam, porównuje. Ludzie trafiający na mój kanał czy grupę fb, zgłaszają się z prośbą przebudowy konfigu, czy podkręcenia go itd. Także cały czas na bieżąco badam jak co lata, to i chętnie kiedy ktoś pyta czy coś wymienić czy nie, daje znać czego może się spodziewać i na co zwrócić uwagę warto.

 

Bardzo często topowe karty po prostu się marnują w konfiguracjach użytkowników którzy mogliby cieszyć się zauważalnie wyższą wydajnością usprawniając inne elementy platformy. Zawsze warto wszystko optymalizować, też inwestycja w topową grafę wtedy bardziej satysfakcjonująca będzie, a o radochę chodzi :)

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Tylko pytanie ile chcemy wydać na tą radoche, wymiana płyty 500zl + procek 800zl, jak wymienisz sam procek to nie oszukujmy dużej różnicy nie będzie, na b450 tomahawk a x570, pakujac już 5900x/5950x to wtedy już słabsza b450 może nie domagać ale b450 tomahawk max ma całkiem dobre vrm. @EH_Gosu Prawda to że b550 są często lepsze od x570 w oc pamięci bo mają nowsza topologię?

Filmik obejrzę jak znajdę chwilę czasu:)

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
13 minut temu, ciomasta napisał:

A MSI x570 tomahawk ? Czy gorsza od Asusa ?
Bo jeszcze zastanawiam się czy nie wstrzymać do premiery nowy prockow z pcie 5.0 i pamięci RAM ddr5 .

 

Lepiej procka i memki pociśniesz nawet na X570 TUF Gaming. MSI niezłe płyty robi, ale w nic poniżej X570 Unify u MSI bym nie szedł. AORUSów unikaj bo biosy mają tragiczne i problematyczne. ASUS biosy ma najlepsze generalnie. W materiale który Ci podesłałem mówię co nieco na ten temat.

8 minut temu, wrobel_krk napisał:

Tylko pytanie ile chcemy wydać na tą radoche, wymiana płyty 500zl + procek 800zl, jak wymienisz sam procek to nie oszukujmy dużej różnicy nie będzie, na b450 tomahawk a x570, pakujac już 5900x/5950x to wtedy już słabsza b450 może nie domagać ale b450 tomahawk max ma całkiem dobre vrm. @EH_Gosu Prawda to że b550 są często lepsze od x570 w oc pamięci bo mają nowsza topologię?

Filmik obejrzę jak znajdę chwilę czasu:)

 

 

Wiesz zawsze można patrzeć na coś w kategorii "trzeba dopłacić" jednak istotne jest to, czego ktoś oczekuje. Zakładam, że idąc w topowe GPU jakim jest RTX 3080, forumowicz ciomata, oczekiwał konkretnej wydajności. Jednak nie jest na obecnej platformie w stanie tej wydajności efektywnie wykorzystać. Chociażby  1% low często osiągi będą na RTX 3080 nie wiele lepsze niż na RTX 3070 Ti, gdzie w momencie gdyby platforma pod kartę była optymalniej dobrana - taka sytuacja nie miała by miejsca. Więc coś za coś, jeśli chce efektywniej wykorzystać kartę graficzną to potrzeba zmian w kilku elementach platformy. Jeśli zaś zadowolony jest z obecnych osiągów, to też jego wybór.

 

Ja nie mówię co musi zrobić, mówię co zyska przy takiej zmianie. Decyzja należy do człowieka który zadał pytanie. Kto pyta, nie błądzi i tyle :)

W kwestii lepszego OC memek na B550 względem X570, osobiście nie spotkałem tego zjawiska, nie potwierdzili mi tego również moi znajomi zajawkowicze sprzętowi. Chyba, że AORUSY X570 to tam wszystko jest możliwe - denerwują mnie te ich poronione, problematyczne biosy :D

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
 
Wiesz zawsze można patrzeć na coś w kategorii "trzeba dopłacić" jednak istotne jest to, czego ktoś oczekuje. Zakładam, że idąc w topowe GPU jakim jest RTX 3080, forumowicz ciomata, oczekiwał konkretnej wydajności. Jednak nie jest na obecnej platformie w stanie tej wydajności efektywnie wykorzystać. Chociażby  1% low często osiągi będą na RTX 3080 nie wiele lepsze niż na RTX 3070 Ti, gdzie w momencie gdyby platforma pod kartę była optymalniej dobrana - taka sytuacja nie miała by miejsca. Więc coś za coś, jeśli chce efektywniej wykorzystać kartę graficzną to potrzeba zmian w kilku elementach platformy. Jeśli zaś zadowolony jest z obecnych osiągów, to też jego wybór.
 
Ja nie mówię co musi zrobić, mówię co zyska przy takiej zmianie. Decyzja należy do człowieka który zadał pytanie. Kto pyta, nie błądzi i tyle
W kwestii lepszego OC memek na B550 względem X570, osobiście nie spotkałem tego zjawiska, nie potwierdzili mi tego również moi znajomi zajawkowicze sprzętowi. Chyba, że AORUSY X570 to tam wszystko jest możliwe - denerwują mnie te ich poronione, problematyczne biosy
Wielkie dzięki , będę celował w tego Asusa , może wyłapie promocje na niego . Pierw poszukam kupca na mój zestaw , może znajdzie się ktoś co by kupił za 1100 zł procek i płyta .
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ma problemu, działaj. Warto żebyś już zaczął szukać konkretnego info na temat kalibracji na X570. Twoja platforma Ci podziękuje, a przede wszystkim Ty będziesz zadowolony.

 

W tym materiale nieco pokazuje co i jak na przykładzie X570 Formula oraz R9 5950X, przy okazjo omówienia konfigu EH "PASSENGER 2020".

Za sowity i poświęcony X570 poradnik zaawansowanego OC planuje się zabrać od dawna, może mi się w tym roku uda :D

 

Ciekawe materiały znajdziesz na tym kanale :

 

https://www.youtube.com/channel/UCrwObTfqv8u1KO7Fgk-FXHQ

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, EH_Gosu napisał:

 

Lepiej procka i memki pociśniesz nawet na X570 TUF Gaming. MSI niezłe płyty robi, ale w nic poniżej X570 Unify u MSI bym nie szedł. AORUSów unikaj bo biosy mają tragiczne i problematyczne. ASUS biosy ma najlepsze generalnie. W materiale który Ci podesłałem mówię co nieco na ten temat.

 

Wiesz zawsze można patrzeć na coś w kategorii "trzeba dopłacić" jednak istotne jest to, czego ktoś oczekuje. Zakładam, że idąc w topowe GPU jakim jest RTX 3080, forumowicz ciomata, oczekiwał konkretnej wydajności. Jednak nie jest na obecnej platformie w stanie tej wydajności efektywnie wykorzystać. Chociażby  1% low często osiągi będą na RTX 3080 nie wiele lepsze niż na RTX 3070 Ti, gdzie w momencie gdyby platforma pod kartę była optymalniej dobrana - taka sytuacja nie miała by miejsca. Więc coś za coś, jeśli chce efektywniej wykorzystać kartę graficzną to potrzeba zmian w kilku elementach platformy. Jeśli zaś zadowolony jest z obecnych osiągów, to też jego wybór.

 

Ja nie mówię co musi zrobić, mówię co zyska przy takiej zmianie. Decyzja należy do człowieka który zadał pytanie. Kto pyta, nie błądzi i tyle :)

W kwestii lepszego OC memek na B550 względem X570, osobiście nie spotkałem tego zjawiska, nie potwierdzili mi tego również moi znajomi zajawkowicze sprzętowi. Chyba, że AORUSY X570 to tam wszystko jest możliwe - denerwują mnie te ich poronione, problematyczne biosy :D


X570 Tomahawk ma lepsze VRM'y niż Unify wg tierlisty, jedne z najlepszym w tierze 250A.
Bez problemu pociągnął mi też Royale 3600mhz cl14 z timingami z kalkulatora najostrzejszymi.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, mirai99 napisał:


X570 Tomahawk ma lepsze VRM'y niż Unify wg tierlisty, jedne z najlepszym w tierze 250A.
Bez problemu pociągnął mi też Royale 3600mhz cl14 z timingami z kalkulatora najostrzejszymi.

Nie ma lepszego a ramy nawet B450 ds3h takie zrobi, sprawdzałem 

 

11 godzin temu, zbiku90 napisał:

@EH_Gosu Masz może jakąś wiedzę nt. B550 Aorus Elite V2 albo TUF Gaming Plus? Obecnie są do wyrwania za ok. 500zł, będą zamulać np. 5800X?

 

B550 Pro od Gigabyte V2 super dobra płyta, B550 Tomahawk od msi też, TUF też jest ale wolał bym dwie wcześniejsze. Żadna z tych płyt nie zamulać żadnego z CPU AMD 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, ernorator napisał:

B550 Pro od Gigabyte V2 super dobra płyta

Chodziło mi o Elite V2, z tego co znalazłem to ma ciut słabszą sekcję niż w pierwszej wersji. Obecnie do kupienia za 469zł

https://www.x-kom.pl/p/605744-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b550-aorus-elite-v2.html

Aorus Elite i Pro mają tą samą sekcję w sumie, lepsza jest w Master ale i pieniądze większe

Link to post
Share on other sites

Podobno nowsze rozwiązanie w Elite V2 droższe i lepsze:

https://www.kitguru.net/components/motherboard/joao-silva/shortage-of-pwm-doubler-forces-gigabyte-to-redesign-motherboards/

 

Więc jak poprzednia wersja uciągnie 5950x po CO to i ta da radę

 

https://linustechtips.com/topic/1137619-motherboard-vrm-tier-list-v2-currently-amd-only/

 

Ps Wygląda że b450 a-pro max uciągnie 5900x więc mnie kusi:)

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...