Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

Godzinę temu, Rebelmind napisał:

W praktyce? Niczym, poza ceną i poborem mocy. 

 

https://www.techpowerup.com/review/msi-radeon-rx-6750-xt-gaming-x-trio/31.html

 

Nie no, są małe zmiany. W większości modeli są nowe kości (są w końcu szybsze). W przypadku niewielu modeli 6700X stosowano te same kości tylko że z ustawioną niższą prędkością. Niektóre karty mają troche pozmieniane bebechy na PCB. W teorii są też lepiej "zbinnowane". 
Od wczoraj mocno śledzę wszystkie* tematy o 6750XT oraz undervolcie i odnoszę wrażenie że pomimo początkowo większego TDP niż 6700X znoszą one UV zdecydowanie lepiej, często podtrzymując dużo lepsze napięcie (1.08-1.12v) przy zegarach, które wymuszałyby 1.2v na 6700X w większości przypadków.

Chyba jutro zamówię 6750 XT w wersji XFX (Quick 319 bez RGB), bo szkoda mi dopłacać 50€ do Red Devila przy cenach 470€ vs 520€) a oba coolery są bardzo dobre (wiadomo, red devil lepszy, ale nie warto dopłacać 10% za 1% wydajności - devil wygląda też lepiej, ale kogo to obchodzi w budzie bez szkła).

 

Wiele kart osiąga też 2900-2950MHz solid-stable (w grach) po OC. Ale według mnie zysk perf względem TDP jest idiotyczny. Lepiej mieć 160-180W i 98% tej wydajności niż 100% i 280W... hałas, temperatury, stabilność, żywotność i dla tych co nadal żyją w Polsce oczywiście ceny prądu (a ponoć mają być tam srogie podwyżki, takie soczyste że mniam Sasinowi już się pejsy trzęsą). 

 

W DE można już dorwać (zwykły śmiertelnik access mode) 6750 za 550€-570€. Jak macie dojścia lub kupony rabatowe (ostatnio chyba equipr czy jak im tam coś rzucali za mega pinionżki) to nawet poniżej 500€ bez większego problemu. 
Ceny 6800XT nadal zaporowe - 750-850€ za dobrą wersję. A od 900€ nagle zaczynają się 6900XT (np. jakoś 910€ za Nitro+ w MF). 

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Revenant napisał:

A od 900€ nagle zaczynają się 6900XT (np. jakoś 910€ za Nitro+ w MF).

Czyli jak w Polsce. My mieliśmy Red Devila Ultimate za 3850 zł. Potem pojawiały się jeszcze oferty po 3900 zł. Teraz ceny polskie zrównały się z germańskimi i za 6900 XT trzeba zapłacić te ~4200 zł. 

13 godzin temu, Revenant napisał:

Od wczoraj mocno śledzę wszystkie* tematy o 6750XT oraz undervolcie i odnoszę wrażenie że pomimo początkowo większego TDP niż 6700X znoszą one UV zdecydowanie lepiej, często podtrzymując dużo lepsze napięcie (1.08-1.12v) przy zegarach, które wymuszałyby 1.2v na 6700X w większości przypadków.

Warto jednak dodać, że AMD znowu dodało sztuczne blokady na podkrecanie pamięci w modelu 6750 XT. Biorąc pod uwagę, że nawet po maksymalnym OC nie ma szansy na nawiązanie walki z niepodkręconym 6800 (bez XT) to nie znajduję logicznego wytłumaczenia takiego działania. 

Link to post
Share on other sites

6750 XT nie ma szans nawiązać walki z 6800 (bez XT) nawet po mocnym OC. No nie przeskoczysz takiej różnicy w specce.

 

6750 XT :

 

2560 Shaderów / 160 TMU / 64 ROP / szyna 192 Bit

 

6800 :

 

3840 Shaderów / 240 TMU / 96 ROP / szyna 256 Bit

 

To jest przepaść.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, EH_Gosu napisał:

 


Oczywiście że nie ma, 6800 XT jest realnie o jakieś 40% mocniejsza. Ale przy dużo niższych cenach 6750XT (np. jak ja mam możliwość dorwać za 480€) a 6800 XT za 800€+ gdyby jeszcze odblokować OC na 6750XT powyżej 2950Mhz (a wiele sztuk poszłoby po 3050-3100 prawdopodobnie przy farcie i dobrym modelu bez powerlimitu) część osób mogłaby po prostu olać droższy model. Prosta matematyka, po co dopłacać jakieś 70% ceny za dodatkowe (spekulacja po odblokowanym OC) 25% wydajności? Tragiczny przelicznik perf per €. 

Sytuacja trochę wygląda inaczej jednak przy 2160p, gdzie 6800XT ma jeszcze większą przewagę. 

3 godziny temu, Artok napisał:

Czyli jak w Polsce. My mieliśmy Red Devila Ultimate za 3850 zł. Potem pojawiały się jeszcze oferty po 3900 zł. Teraz ceny polskie zrównały się z germańskimi i za 6900 XT trzeba zapłacić te ~4200 zł. 

Warto jednak dodać, że AMD znowu dodało sztuczne blokady na podkrecanie pamięci w modelu 6750 XT. Biorąc pod uwagę, że nawet po maksymalnym OC nie ma szansy na nawiązanie walki z niepodkręconym 6800 (bez XT) to nie znajduję logicznego wytłumaczenia takiego działania. 

 

Trzeba byłoby przejrzeć bazę TPU, może jacyś AIB "dziadują" na pamięciach i wsadzają podkręcone 16Gbps. Ogółem i tak jak chcesz mieć szybki timing ustawiony to spada ci maksymalne OC VRAM. Osobiście wolałbym timing + mniejsze OC. 

 

ADD: Właśnie gadałem z kolegą i przygotował dla mnie ofertę. 559€ za RX 6800 (non-XT) XFX Quick 319 (wer. bez RGB z bardziej odsłoniętym radiatorem co jest na plus x2).

 

Chyba jednak oleję 6750XT. Z tego co się orientuję to 6800 non-XT ma najlepszą wydajność per-watt z całej generacji, szczególnie w 2160p (moja rozdziałka). 
A sklejam silent-build w Define 7 Compact (bez szkła). Po UV może udałoby mi się zejść do 190-180W na 6800non-XT.

 

1433878_0__71800.jpg

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Revenant napisał:

559€ za RX 6800

Niech kolega przygotuje więcej takich ofert, skorzystamy.

2 godziny temu, Revenant napisał:

Ogółem i tak jak chcesz mieć szybki timing ustawiony to spada ci maksymalne OC VRAM

W tym przypadku jak przesadzisz z podkręceniem pamięci, to rdzeń zablokuje się na 500 Mhz. Żadnych artefaktów graficznych nie będzie, pamięci pracują bez zarzutu, ale kochane AMD znalazło sposób na zbyt duża wydajność.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Artok napisał:

Niech kolega przygotuje więcej takich ofert, skorzystamy.


Problem w tym że tam jest mały haczyk, gwarancja a dokładniej zabawa z reklamacją jeżeli coś pójdzie "na południe". 

W X-cumie widzę że jest 6800XT Red De"b"il za 3700PLN i powiem że mnie kusi... bezstresowe 3 lata gwarancji i topowy model godny rywalizacji Nitro+. 
Ale mówimy o x-cumie więc pytanie czy w ogóle mają te karty... albo planują je mieć. :[

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Revenant napisał:

Ale mówimy o x-cumie więc pytanie czy w ogóle mają te karty... albo planują je mieć. :[

Wedle systemu mają jedną sztukę. Aczkolwiek 3700 zł to już bardzo blisko modelu 6900 XT. 

 

1 godzinę temu, Revenant napisał:

Problem w tym że tam jest mały haczyk, gwarancja a dokładniej zabawa z reklamacją jeżeli coś pójdzie "na południe". 

Z dojczlandzkich sklepów najbardziej pod tym względem lubię Alternate. W razie konieczności skorzystania z reklamacji dostajesz etykietę Poczty Polskiej i za darmo ślesz kartę na zachód. 

Link to post
Share on other sites

Na alternate nic nie kupowałem tbh od 2016 roku (brałem tam wówczas RAM 2x16GB 2400MHz do Clevo P870DM bo w PL nie było nigdzie). Patrzę że za bardzo kart graficznych to tam nie mają, a jak mają to ciągle za prawie 2k € o.O 

 

Dziś albo jutro postaram się zamknąć temat co wybiorę i złożę zamówienie. Sam ciągle nie wiem co wybiorę... :D Na stole jest 6800, 6800XT oraz chodzą mi szatańszkie myśli o 6900XT i wtedy bym na niej siedział 2-3 lata. Ta ostatnia na pewno zaspokoi moje wymagania przy 4K@60Hz i moich grach. W końcu mógłbym grać (na każdej z nich) komfortowo w Hell Let Loose... no i Stalker za rogiem. 

 

EDIT: Mam już ofertę. 6800 (non-XT) pulse za 2900zł lub 6900XT Nitro+ za 3700zł (w przeliczeniu z EUR). :mlotek: kij wie co robić. 6800 zejdzie do 200W albo niżej po uV. 6900XT będzie zawsze nawalać z 280W+... oraz gimmicki z Nitro+ nic mi nie dadzą (nie ma sensu podkręcąć + RGB przy braku okna byłoby bez sensu). 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Kurde, tak blisko premiery RDNA3 że ja bym poczekał. Mogę Ci praktycznie w ciemno zapowiedzieć, że 7700 XT nie będzie słabszy od 6800, a na bank mniej papu siorbnie. Swoją drogą praktycznie wszystkie 6800 (nonXT) to białe kruki, pojedyncze sklepy na stanie miewają. 

 

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie używki po 400€ latają. 

 

@ADR15

Średnia różnica w wydajności pomiędzy 6700 XT a 6750 XT to zawrotne 7% w 1080p.

 

W takim Cyberpunku, który jest dla mnie wyrocznią i Benchmarkiem odniesienia jest to aż 5%... Zważywszy na to, że x50 NIE JEST tylko 5% droższa (zazwyczaj) to jest to śmiech na sali - i to przy całej mojej sympatii dla Radeonów. 

 

https://www.techpowerup.com/review/msi-radeon-rx-6750-xt-gaming-x-trio/10.html

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Zważywszy na to, że x50 NIE JEST tylko 5% droższa (zazwyczaj) to jest to śmiech na sali - i to przy całej mojej sympatii dla Radeonów. 

Dokładnie, przyrost wydajności jest homeopatyczny a cena premium, tak samo jak było w przypadku Ryzenów 3000 xt. Ot po prostu wersje extreme OC.

 

3 godziny temu, Revenant napisał:

EDIT: Mam już ofertę. 6800 (non-XT) pulse za 2900zł lub 6900XT Nitro+ za 3700zł (w przeliczeniu z EUR)

Tu bym się już zastanowił, bo za 800zł więcej masz prawie że top po czerwonej stronie mocy. Pytanie czy masz już jakiś zasilacz i procesor, bo może zaważyć na wyborze.

Link to post
Share on other sites

Przy czym 6900XT ciągnie więcej prądu = więcej ciepła (w gabinecie nie mam podpiętej klimy do pomieszczenia - strych). Może to też oznaczać większy hałas (chłodzenie). A obudowa to Define 7 Compact (z zamkniętym topem i bez szkła). 
RGB mi nic nie da, zwiększony powerlimit z Nitro+ też mi nic nie da. Nie będę "wąchał" 100W większego TDP przy OC dla 0,5fps w 4K. 


Muszę w ciągu paru godzin podjąć decyzję i idzie zgłupieć. Komputer docelowo będzie służył mi przez rekordowe 3 lata (do tej pory od ponad dekady był duet R5 2600 + 2070S FTW3, który jakoś 2 lata mi służył). 

A nowa generacja też nie zapowiada się tak kolorowo jak się okazuje. Europa znów spada z priorytetów w łańcuchach dostaw, AMD nie ma w dalszym ciągu zbyt dużych możliwości produkcyjnych w TSMC oraz jest ich dużo mniej niż kart NVIDII podczas premiery (nvidie idzie kupić, radeony... nope). Dodatkowo scalping znów się zacznie i inne cyrki. Czyli realnie trzebabyłoby czekać znów z rok aż perf per € zrówna sie z serią RX 6000. :/ Nie mam ochoty czekać na lapku kolejnego roku. 

Link to post
Share on other sites
46 minut temu, Revenant napisał:

dużo mniej niż kart NVIDII podczas premiery (nvidie idzie kupić, radeony... nope)

To tylko i wyłącznie zasługa wersji niereferencyjnych. Gdybyśmy mieli tylko Founders Edition na premierę, to sytuacja nie byłaby tak kolorowa. W tym przypadku na wersje autorskie Radeonów przyjdzie nam czekać do roku pańskiego 2023. Na RTXy 4000 dla portfeli śmiertelników w sumie też. 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Artok napisał:

To tylko i wyłącznie zasługa wersji niereferencyjnych. Gdybyśmy mieli tylko Founders Edition na premierę, to sytuacja nie byłaby tak kolorowa. W tym przypadku na wersje autorskie Radeonów przyjdzie nam czekać do roku pańskiego 2023. Na RTXy 4000 dla portfeli śmiertelników w sumie też. 

Te referenty nvidii są fajne, ale za bardzo antykonsumenckie bym sam się na nie zdecydował. Ich "serwis" to... kryminał. 

 

Chyba podjąłem decyzję... skoro robię LOW-TDP Silent-Build (w dodatku bez szkła) z UV to raczej 6800 Pulse (która ma najlepszy perf per watt z całej serii 6000). Wsadzanie tam potwora z TDP 350-400W byłoby jak wsadzenie V8 do Priusa. 
Idą ciężkie czasy, pora zacisnąć pasa i chciwość. Jeszcze PV mi się zepsuje i to 100W więcej przy 6900X mnie zacznie dusić. :D Pomijając brak klimy w gabinecie... w lato... na poddaszu. Co może pójść nie tak? W sumie grając w Hell Let Loose miałbym prawdziwy symulator czołgu... w majtkach, hałasie i pocie. 

Edit/all: No i poszło zamówienie. Chciwość przegrała z rozsądkiem. Sasin niedługo pewnie swój antydobrobyt przeleje na Rzeszę i Czechy (jakiś sposób znajdzie, np. wykorzystując taktycznie Orlen) więc wole być przygotowany. :->

 

image.png.acc0d7bac8d3a5821815630a6a1acdd6.png

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:


Ta, kiedyś u nich kupowałem all graty do PC (np. Crosshaira, Zen1+, BDIE ram). Od lat unikam tego sklepu - sprzedają często rzeczy bez gwarancji, bardzo problematyczna obsługa i nie przestrzegają praw konsumenta. Zwrócisz produkt (przysługuje w ramach prawa), nawet taki za 2€ nierozpakowany... dostaniesz maila z info że "sklep rezygnuje ze współpracy z tobą" i banują ci konto. :D
Mi się trafiło all z gwarancją itp (weryfikowałem). Ale sporo osób od tamtej pory od 2020 roku nacięło się tam srogo... w tym na GPU. Ja swoje graty brałem do 2018-2019 jak jeszcze było tip-top. Coś się zmieniło ze sklepem albo padają. 

 

Te ceny tam są jak cyrograf albo lotto. Za swojego 6800 Pulse, którego właśnie wsadziłem do budy dałem 679€ (składam kompa mając 2 ręce w bandażach... bardzo głeboko pociąłem się wczoraj... w sposób mega kretyński) i idzie mi to jak krew z nosa. Zaraz 1st boot.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Wstępnie pograłem chwilę w HLL (2160p, Ultra, blurr-off).

80fps bez dropów (spodziewałem się... 40-50?).
Resizable bar enabled.

 

GPU Temp Max: 75,0*c

Hotspot: 90*c

Max fan speed odnotowany: 1623rpm

Pobór mocy (max): 220,37W

VRAM used (max): 11,157MB

 

Wstępnie bez żadnych tweaków. Wentylatory w budzie na sztywno na 800rpm (Define 7 Compact, restrykcyjna buda), x3 front + x1 bottom intake (P12 Arctica)

 

https://www.3dmark.com/fs/28158080

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Update 03.08

Witcher 3 (4K Ultra, wymaksowany ale bez blurra, v-sync & fps cap off) ok. 70fps (w testowanym miejscu):


Core cap: 2200Mhz (efektywne 2140-2180 na oko)

VRAM 2150MHz + Fast timings

Powerlimit +10% (max)

Voltage: 915mV

Pobór prądu: 160W-178W

 

Core cap: 2300MHz (efektywne 2250-2280)

VRAM 2150Mhz + Fast timings

Powerlimit +10% (max)

Voltage: 925mV (915mV unstable)

Pobór prądu: 180-200W

 

Core cap: 2450MHz (efektywne lekko ponad 2400)

VRAM 2150Mhz + Fast timings

Powerlimit +10% (max)

Voltage: 925mV 

Pobór prądu 220-240W

 

Wiecie jakie były różnice w fps? 2 oraz 1 względem najwyższego OC... przy ponad 70. A róznica w TDP? Nawet 70-80W momentami! 

 

160W przy 4K i 16GB prądożernego GDDR6? Wybitny wynik, z 10W-20W powyżej topowych GPU Nvidii w laptopach (pamiętam jak moje 980M na vbiosie Premy zjadały 180W...).
Przy 2160p zegary zawsze są dużo niższe niż w przypadku 1440p* (nawet 100Mhz) - należy to wziąć pod uwagę. OC w niższych rozdziałkach "w teorii" dałoby więcej Mhz - ale niekoniecznie z realnym przyrostem fps. Na 2070S FTW3 po OC miałem od 90 do 130Mhz różnicy między 1440p a 2160p przy tych samych ustawieniach i powerlimicie.

 

PS: nie sprawdzałem jeszcze max OC przy pełnym napięciu 1.025v.

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Czyli dobra sztuka Ci się trafiła. Dobre OC, świetny Uv i rewelacyjny pobór przy takiej wydajności! 

 

Muszę jutro tylko spr. czy nie mam przypadkiem biosu ustawionego na quiet. Mam strasznie niskie rpm wentylatorów przez co GPU się nagrzewa do 78*c. (hotspot 88-89). max 950-980rpm... i powerlimit 10% a wydaje mi się że powinno być 15%? 

 

Co ciekawe temperatura nie ma wpływu na turbo... chyba że to temperatura hotspota gdyby przekroczyła 95*c miałaby wpływ (dimishing returns)?

 

Imo te dodatkowe MHz powyżej 2150-2250 nie są warte TDP. Przyrost nagle staje się marginalny i okupiony TDP (hałas, temperatura...).

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...