Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

3 godziny temu, zbiku90 napisał:

Podobnie mówiło się przed premierą Ryzenów. O ile pierwsze generacje miały faktycznie problemy z latency i co za tym idzie np. stutteringiem w grach, to już Zen2 i Zen3 działają bardzo fajne pomimo swojej nieco skomplikowanej budowy. Z GPU może być podobnie.


Niom, a to będzie pierwsza generacja GPU na MCM, przynajmniej w tej skali. Wcześniej były multi-chip, albo wogóle milti-chip na multi-pcb.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Najnowszy przeciek nt topowego RDNA2, RX 6950 XT:

 

https://www.purepc.pl/amd-radeon-rx-6950-xt-jest-szybszy-od-ukladu-geforce-rtx-3090-ti-w-3dmark-timespy-mamy-tez-wyniki-innych-nowych-radeonow

 

Dla przypomnienia graphics score w TimeSpy:

* 3090Ti 20505 pkt

* 3090 17841 pkt 

* 6900 XT 16800 pkt 

 

Co przekłada się na średnią wydajność wg testów purepc @2K, 100% = 2080S:

* 3090 Ti 180%

* 3090 166%

* 6900 XT 158%

 

Te 22209 pkt zostało wykręcone z 5800X3D więc wychodzi na to, że średnia wydajność w grach @2K powinna być w przedziale 190-206%

 

Premiera 10 maja. 

 

Link to post
Share on other sites

Ceny powoli zbliżają się do MSRP. W tej chwili w Se da się kupić od ręki dobry model 6900 XT za 1200$, ale im niższy segment tym spadek cen skromniejszy, bo 800$ za 6700 XT tj nieporozumienie gdy za 750$ trafiają się 3070 Ti... 

 

Wychodzi na to, że 6x50 XT zastąpią modele bez końcówki "-50" w związku z czym nie liczyłbym na jakakolwiek poprawę cen przy usprawnionych modelach :/

 

6750 XT za 500$ byłoby świetną ofertą ale to się nie wydarzy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja się przymierzam do zakupu peceta, jednak nie chce mi się czekać roku na RTX 4060/4070 lub 7700XT/7800XT. Plus 1 generacja Zen4 będzie pewnie kisznikiem jak zwykle a ceny DDR5 są zaporowe bez realnych benefitów.

 

Od 3 dni pyram sklepy w Rzeszy i... ogółem RTX'y 3060 leżą nawet na podłodze, żyrandolach itp. Stock full - po paździerze po Strixy i Gaming X Trio dostępne od ręki. Ceny od 450€ do 560€. 

A Radeony? Wszędzie out of stock albo ciągle zaporowe ceny... Znalazłem może w dwóch miejscach RX 6700 XT od Szafira (Pulse, Nitro+) oraz PC (Devila) za około 640-680€. 

 

Jak patrzyłem specke 6750XT to jedynym upgradem realnie jest szybszy rodzaj kości pamięci 18Gbps. I tyle. W 2160p może by mi to coś zmieniło (ze dwa fpsy? realnie...)... ale co z tego skoro pewnie przyjdzie zapłacić bonus 150€ względem 6700XT. Wątpię by różnica w cenie uzasadniała różnicę w wydajności.

 

A kiedy premiera RDNA? Obstawiam late Q4 2022 lub Q1 2023. Więc jak ktoś nie chce czekać roku to z cenami nie jest już tak źle (przynajmniej u nVidii). 

Mnie martwi jedno - dostępność RDNA3 oraz RTX 4000. Wszyscy znów będą klepać u TSMC (zieloni porzucają Samsunga... czyli stosunkowo duże moce przerobowe) a tam największą rezerwację na produkcje mają jabłka... plus jeszcze Intel. Czy tylko ja się boje że będzie jeszcze gorzej za rok (powrót chorych skalpowych cen, zerowa dostępność)?


EDIT: https://videocardz.com/press-release/amd-announces-computex-2022-amd-advancing-the-high-performance-computing-experience-keynote-will-kick-off-may-23

 

Poza tym, gdyby RDNA3 było za rogiem nie byłoby refreshów prawdopodobnie (nowe koszty certyfikowania, opakowań bla bla). 

 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem Revan RTX 4000 będą sprzedawane OBOK RTX 3000, z lekko wyższymi cenami za tę samą wydajność (typu RTX 4070 o wydajność 3080 +5% z ceną 3080 + 15%).

 

RDNA3 ma już potwierdzone opóźnienie, podobnież mają najpierw pokazać w Q4 Navi 32/33 (następców 6700/6600) a topowe Navi 31 dopiero preniara w Q1 2023. 

 

Nie czekaj, poluj na okazję i bierz co będzie na stanie. Ja swojego 3070 będę trzymał się tak długo jak NV nie pokaże kart dla ĘTuzjastów mojego pokroju (max TBP ~250W).

Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Rebelmind napisał:

Moim zdaniem Revan RTX 4000 będą sprzedawane OBOK RTX 3000, z lekko wyższymi cenami za tę samą wydajność (typu RTX 4070 o wydajność 3080 +5% z ceną 3080 + 15%).

 

RDNA3 ma już potwierdzone opóźnienie, podobnież mają najpierw pokazać w Q4 Navi 32/33 (następców 6700/6600) a topowe Navi 31 dopiero preniara w Q1 2023. 

 

Nie czekaj, poluj na okazję i bierz co będzie na stanie. Ja swojego 3070 będę trzymał się tak długo jak NV nie pokaże kart dla ĘTuzjastów mojego pokroju (max TBP ~250W).


Bardzo możliwe. Ogółem widzę tylko 3 opcje.
1) RTX 3060 za ok. 500-550€

2) RX 6700 XT za ok. 650€

3) czekać na RX 6750 XT, który może kosztować 650€ albo z pupy 750-800€ o ile będzie dostępny... 

 

Teraz gram sporo w gry bez obsługi DLSS więc olanie RTX'a mnie nie zaboli. Monitor Freesync z trybem extended (przy g-sync compatible extended nie działa). 

I nienawidzę sterowników nvidii. Znów mam ostatnio cyrki z HDCP... te same co na 2070S...

 

6700XT bodajże klasuje się na poziomie 3060 Ti, słabiej od 3070. 6750 XT moooże* zbliży się trochę bardziej do 3070 ale na bank nie będzie mocniejszy. 

Link to post
Share on other sites

Link nie działa, wszedłem manualnie i pokazuje mi 999€ za 6900 XT, reszta out of stock. Imho za duży wydatek - jeszcze jak oszczędzam gotówkę na EV teraz a nie chcę się pakować w leasing bo to niepewne czasy. 
Poza tym referenty, widziałem filmiki - ładne ale paździerze bez kompetentnego chłodzenia np. vramu (on mocno dostaje po łbie przy 2160p). Wolałbym Szafira lub Devila. Tym bardziej że silent build w Define 7 Compact bez szkła i z zamkniętym topem (by było cicho). 

 

Za rok i tak planuje upgrade (bankowo, nie potrafię wytrzymać więcej jak rok na jednym GPU). Więc jak już to prędzej dorzuciłbym do 6800XT/6800 ale i tak wolałbym się trzymać przedziału 500-650€. 

Link to post
Share on other sites
36 minut temu, Revenant napisał:

Za rok i tak planuje upgrade (bankowo, nie potrafię wytrzymać więcej jak rok na jednym GPU).

No ja mam podobnie, tyle że tym razem brak interesujących modeli może mnie przytrzymać przy 3070...

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Revenant napisał:

Próbuję znaleźć jakieś wiarygodne dane, ma ktoś link do testu porównującego performance per watt 3060 i 6700XT?


Szukasz testu który cię interesuje, dzielisz na wynik przed TDP/TBP i masz wynik. Wszystko zależy od tego jaki review wybierzesz i jaki test z niego, czy to będzie gra w 720p, w 1080p, 1440p, 4K? I jaka gra. W zależności od tego będziesz miał różne wynik.


Tu masz test RTX A2000 z 3 maja 2022, który ma tabelkę performance per watt na podstawie Cyberpunka: https://www.techpowerup.com/review/nvidia-rtx-a2000/36.html

Edytowane przez mirai99
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, mirai99 napisał:


Szukasz testu który cię interesuje, dzielisz na wynik przed TDP/TBP i masz wynik. Wszystko zależy od tego jaki review wybierzesz i jaki test z niego, czy to będzie gra w 720p, w 1080p, 1440p, 4K? I jaka gra. W zależności od tego będziesz miał różne wynik.


Tu masz test RTX A2000 z 3 maja 2022, który ma tabelkę performance per watt na podstawie Cyberpunka: https://www.techpowerup.com/review/nvidia-rtx-a2000/36.html

 

Myślałem żeby się w to pobawić (manualne liczenie) ale to ciągle tylko spr. na konkretnym tytule zamiast uśrednione z X tytułów + jakąś konkretną metodologią. 

Ogółem wszędzie jak patrzę to o dziwo 6700 XT jakimś cudem wypada parę procent lepiej od 3060.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Revenant napisał:

 

Myślałem żeby się w to pobawić (manualne liczenie) ale to ciągle tylko spr. na konkretnym tytule zamiast uśrednione z X tytułów + jakąś konkretną metodologią. 

Ogółem wszędzie jak patrzę to o dziwo 6700 XT jakimś cudem wypada parę procent lepiej od 3060.


3080 wypada lepiej w perf per watt niż 3060, wiec to nie wyznacznik.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Revenant napisał:

Bardzo możliwe. Ogółem widzę tylko 3 opcje.
1) RTX 3060 za ok. 500-550€

2) RX 6700 XT za ok. 650€

Porównujesz całkiem inne segmenty więc i cena się znacznie różni.

8 godzin temu, Revenant napisał:

Teraz gram sporo w gry bez obsługi DLSS więc olanie RTX'a mnie nie zaboli.

6600 xt w rasteryzacji 1080p/1440p średnio zauważalnie szybszy od 3060, a jednocześnie tańszy zazwyczaj. PCIe 4.0 x8 słabą stroną bo trzeba resztę sprzętu pod to dobrać i pytanie o rozdzielczość, bo w ultra wide 1440p czy 4k już dość mocno kuleje.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, zbiku90 napisał:

Porównujesz całkiem inne segmenty więc i cena się znacznie różni.

 

Yup, jakbym tego nie wiedział. :p 

6600XT (konkurent 3060) mnie nie interesuje, jest niedostępna całkowicie tam gdzie mam dostęp do GPU w dobrych cenach. :/ Pytałem się o nią (płyta B550 więc gen4 byłby anyway).

3060Ti (konkurent 6700XT) jest dostępny w 2 "średnich" wersjach (nie ma żadnej z przyzwoitym chłodzeniem i dobrym powerlimitem) w cenie 6700XT, ma mniej VRAM (4K plus nie tylko gram w gry, vram akurat lubię) plus mam monitor FreeSync (przy 4K@60Hz zakres 48-60Hz G-Sync compatible/Free-sync a 40-60Hz Free-SyncExtended to duża różnica)

 

W skrócie: Rozważam 3060 bo jest tania i dostępna w dobrych wersjach (vel nie tylko paździerze są dostępne) ale mój wzrok skierowany jest na 6700XT (vel poziom 3060Ti)

 

Z 6700XT jak gadałem przed chwilą przez telefon ziomek mógłby mi załatwić Devila lub Nitro+. Ale w hurtowniach już zanikają serie 6x00 bo pewnie po cichu spływają już refreshe. 
Gdyby 6750XT  był np. o 100€ droższy (650€ vs 750€) od 6700XT to już chyba wolałbym 3060Ti w wersji Inno3D iChill X3 (plan backupowy) za 620€. 

 

  • RTX 3060 = 490-550€ 
    • duża dostępność różnych modeli
  • RTX 3060 Ti = 620-650€
    • kilka modeli na krzyż, wszystkie "lepsze' mają ceny +200€... zgłupieli całkiem albo ceny ze starych dostaw
  • RX 6700 XT = 640-680€
    • to są ceny za głównie Nitro+ oraz Devila
  • RX 6750 XT = poziom 700€ (spekulacja, i to dość mało ponura...) 
    • mój palantir niestety się zepsuł, mogłem go nie pożyczać Sarumanowi

 

To dotyczy RTX ale znalazłem coś takiego, imho fajny materiał: 

 

 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, Revenant napisał:

4K@60Hz

No i wszystko jasne. IMO na 3060 nawet nie ma co patrzeć, w grach AAA będziesz musiał mocno ciąć detale żeby te 60 fps osiągnąć. 3060 ti vs 6700 xt w tej samej cenie? Stricte do grania w 4k brałbym:

a) Jeśli planujesz wymianę w ciągu max ~2 lat to 3060 ti, w rasteryzacji ta sama wydajność ale ma DLSS i RT działające jednak co może się przydać.

b) Jeśli nie planujesz wymiany w niedługim czasie to 6700xt bo 12GB VRAM i AMD FineWine zapewniają znacznie lepsze future-proof. No i Nitro czy Devil to topowe wersje.

c) Wstrzymał się i dołożyłbym do czegoś lepszego?

Godzinę temu, Revenant napisał:

nie tylko gram w gry, vram akurat lubię

Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat bo to może przeważyć szalę na którąś ze stron.

20 godzin temu, Revenant napisał:

Znów mam ostatnio cyrki z HDCP... te same co na 2070S...

W jakiej usłudze? Bo zauważyłem wczoraj  że w Prime Video nie mogę jakości HD ustawić :/

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, zbiku90 napisał:

No i wszystko jasne. IMO na 3060 nawet nie ma co patrzeć, w grach AAA będziesz musiał mocno ciąć detale żeby te 60 fps osiągnąć. 3060 ti vs 6700 xt w tej samej cenie? Stricte do grania w 4k brałbym:

 

Bez przesady, przy 4K operuje od 2016 roku. Skoro starczał mi jeden 980M (jeszcze przed zrobieniem SLI) a nawet obecnie 3060M 85W ("max-Q" amperowy) jako tako daje radę to 3060 desktopowy też da radę jako-tako. 

 

Jeżeli chodzi o vram to davinci resolve. Przy RTX 3060(M) 6GB to lekko mówiąc bieda rosyjska (vram zaczyna kraść toalety i kabiny prysznicowe). Przy 2070S, 1070M i 980M/980M SLI 8GB mi starczało, chociaż przy 4K czasami chętnie bym przytulił te dodatkowe 2GB VRAM'u (10GB np.). Nie jest to duże kryterium bo to głównie dotyczy hobby (biorę udział w paru fanowskich projektach non profit i czasami też coś składam video dla znajomych, np. ostatnio ślub). W przypadku pracy (biurowej) oraz grania 8GB vs 12GB nawet w 4K nic nie zmieni raczej, nie przy takiej wydajności GPU tak czy siak. 

 

GPU chciałbym wymienić pewnie za rok.. W ciągu last 6-7 lat jedynie RTX 2070S wytrzymał u mnie dłużej niż równe 12mc. :D pomimo coil whine'a to była świetna karta.


A że mówimy o 4K to przyda się wyższy powerlimit (GPU i VRAM mocno dostaje po pupie). No i że silent build (Define 7 Compact bez szkła) to i musi być cicha. Stąd głównie patrzę na topowe wersje. Z tańszych wariantów to jedynie w przypadku 3060Ti bym mógł wziąć Gigabyte'a OC PRO (tri-fan). Tbh mam dobre wspomnienia z windforce'ów HD 6000 i HD 7000. Wygląd GPU mnie delikatnie mówiąc "wali" bo brak szkła.

 

Jeżeli mam wymienić lapka to tylko teraz w II połowie maja lub I połowie czerwca. A potem już raczej zostałbym z lapkiem i czekał do Q1/Q2 2023, ale nie chce mi się czekać roku. :< nie przy 4K a sporo gram ostatnio w TW:WH3 (od premiery) oraz Hell Let Loose plus dodatkowo chcę w końcu ograć Elden Ringa (tutaj z 3060(M) nawet się nie porywam). 

 

A za rok bym wymienił na np. 7800XT/4080, potencjalna wymówka (uzasadnienie specjalnej operacji pecetowej) to byłaby premiera Stalkera. 

 

  

8 godzin temu, zbiku90 napisał:

W jakiej usłudze? Bo zauważyłem wczoraj  że w Prime Video nie mogę jakości HD ustawić :/

 

Netflix i Amazon. Częste black screeny, zwiechy (HDCP protection trigger) itp. Zarówno dotyka to mojego monitora LG UL (4K) jak i TV... miałem to samo na 2070S. Na Radeonach zero problemu. Jest to mega irytujące i drażniące. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
57 minut temu, Revenant napisał:

Bez przesady, przy 4K operuje od 2016 roku. Skoro starczał mi jeden 980M (jeszcze przed zrobieniem SLI) a nawet obecnie 3060M 85W ("max-Q" amperowy) jako tako daje radę to 3060 desktopowy też da radę jako-tako. 

Zazdraszczam podejścia i niewygórowanych potrzeb :P

Link to post
Share on other sites

AMD to korpo dla każdego korpo zysk to priorytet:

https://ithardware.pl/aktualnosci/amd_odnotowalo_o_71_wyzsze_przychody_niz_przed_rokiem_firma_publikuje_raport_finansowy-21069.html

 

Kasa płynie mimo braku tanich CPU, jak serwerowe i zen3 szły jak ciepłe bułeczki. Dział GPU dla graczy to mało ważne na razie dla nich. Przez krypto i tak wszystko się sprzedawało co bylo

Link to post
Share on other sites

Do momentu gdy rywalizują perf per € z zielonymi logiczne jest że będą podnosić ceny. Dodatkowo inflacja, ba... inflacja producencka która zależnie od sektora sięga nawet 40%... (np. motoryzacyjny w EU). 

 

15 godzin temu, zbiku90 napisał:

Zazdraszczam podejścia i niewygórowanych potrzeb :P

 

Gdy wymieniasz sprzęt tak często, potrzebujesz uniwersalnej maszyny oraz nie jarasz już się grami AAA (imho 75% tych gier teraz to gnioty) to łatwiej jest podejmować racjonalne decyzje. No i człowiek uczy się jednej cechy z czasem... jeżeli później się zastanawiasz czy dobrze zrobiłeś kupując coś to prawdopodobnie tego nie potrzebowałeś (miałem to np. z Clevo P870DM 4K G-Sync, 6700K, 64GB RAM 2400 i 980M SLI w końcowej fazie posiadania po upgrade'ach... ostatni drogi zakup w życiu). 

SAPPHIRE-Radeon-RX-6750-XT-12GB-NITRO.jpg

 

<spank me mommy, but I want this so badly> 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...