Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Godzinę temu, zbiku90 napisał:

No i mamy rozwiązanie zagadki.

Obudowa robi aż taką różnicę ? Wcześniej miał i7 4790 k i takich problemów nie bylo. Spróbuje dzisiaj podjechać do niego i sprawdzić montaż chłodzenia. Przy okazji jakieś lepszej pasty się użyje.

Podczas cinebench R23 całkowite zużycie energi przez procek to 129W według HwInfo.

Edytowane przez Verus
Link to post
Share on other sites

Czy obudowa robi różnicę to można sprawdzić temperatury przy zdjętym panelu bocznym.

 

130w jak bierze to może dobijać do tych 90 zależy który Fortis. Ale dziwne że przy 4.5 1.2v bierze 130w.

Lepiej zamiast recznego OC ustawi niech krzywa pbo +200 i offset voltage od minus 0.3v do minus 0.1, co będzie stabilne.

 

Na sztywnym OC traci wydajność jednowatkowa ważna w grach a zyskuje multi

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Lepiej zamiast recznego OC ustawi niech krzywa pbo +200 i offset voltage od minus 0.3v do minus 0.1, co będzie stabilne.

 

 

To już wykracza poza moją wiedzę, niestety u kumpla jest jeszcze gorzej. Musze poczytac co i jak z tym PBO i spróbuję.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Czy obudowa robi różnicę to można sprawdzić temperatury przy zdjętym panelu bocznym.

 

130w jak bierze to może dobijać do tych 90 zależy który Fortis. Ale dziwne że przy 4.5 1.2v bierze 130w.

Lepiej zamiast recznego OC ustawi niech krzywa pbo +200 i offset voltage od minus 0.3v do minus 0.1, co będzie stabilne.

 

Na sztywnym OC traci wydajność jednowatkowa ważna w grach a zyskuje multi


Ja bym w tej zdjął panel przedni... przecież to ma 3 wiatraki RGB zakmnięte prawie szczelnie szłem...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Verus napisał:

Wcześniej miał i7 4790 k i takich problemów nie bylo.

To było 88W w czasach gdy TDP znaczyło coś więcej niż puste cyferki, nie ma co porównywać. W 5700x 2x więcej rdzienuf na podobnej powierzchni upakowane.

14 godzin temu, mirai99 napisał:

przecież to ma 3 wiatraki RGB zakmnięte prawie szczelnie szłem...

Otóż to. Gustowny i dość drogi piekarnik.

Link to post
Share on other sites

Kurde... patrzę na moją Dark Base Pro 900, jaki to piekarnik robi dla "cicha", i patrzę na 901 co wyszło w tym roku co ma opcję nadal być cicha, ale mieć mesh z przodu, mesh z góry i naprawione wszystkie mantamenty i mnie kusi wydać te 1500zł...

Mój 5900x i na AIO i na NH-D15S dobija do 85C na którymś CCD. Na AIO to było CCD1, na D15S to CCD2... zastanawiam się czy remountu nie zrobić, bo trochę się bawiłem z równym przykręceniem tej Noctu'y i może mam nierówno pastę...

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, AudiAWX napisał:

Tez mi się podoba 901.
Mozna już za 1100 wyrwać.

https://allegro.pl/oferta/outlet-be-quiet-dark-base-pro-901-14291475201


Porysowany, ślady montażu, ze zwrotu.
Taka duża buda raczej mała szansa że coś się nie zmieściło, czyli pewnie jest wadliwa i chcą wcisnąć bez możliwości zwrotu, bo przecenione z outletu...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Wrzuciłem pod 1080 ti na B550 zamiast 5600 -> 5800x3D.

Kilka spostrzeżeń, może ktoś jakieś wnioski wyciągnie.

1080 Ti chodzi na zegarach 2060/6000 CPU/MEM.

 

CS2 - +30% FPS

Nie będę się rozwodził za bardzo.

Średnie FPSy w trybie premier na mapkach Overpass, Anubis, Mirage co pograłem chwilę - ~400 FPS, ~440 FPS, ~500 FPS

Średni FPS liczony z OSD Msi Afterburnera, po resecie zbierany od nowa.

Ciężko ocenić wzrost min FPS z uwagi na to że jak się otworzy tabelę to mocno FPSy lecą w dół - podczas gry to totalnie nie występuje.

Bardzo mocno wyczuwalny boost FPS w dolnej granicy.

Gra jest mega płynna, żadnych wyczuwalnych przycięć.

 

Wcześniej średnia to było jakieś 320/350 FPS - zależnie od mapy.

Potrafił czasami dać o sobie znać niski framerate.

 

Zrobiłem też specjalnie test cząsteczek wody na Anubisie, biegając w tył i w przód kilka razy tak by chlapało :D

Minmalne FPSy +50% - 200->290, średnie FPSy 260->345

 

Deathmatch ~4 minuty pod koniec na DD2, gdzie najwięcej ludzi, najwięcej krwi itd itp:

336 AVG -> 430 AVG

 

W tym przypadku (może to już GPU limituje) dolna granica FPS bardzo zyskała, natomiast góra wyraźnie mniej.

 

GTA - gra wydaje się być niewrażliwa na Cache oraz więcej rdzeni, obciążenie GPU ~40%, RAMu 10GB a FPSy bez zmian.

 

Generalnie zgodnie z przewidywaniami, w grach takich jak RDR2, SoTR, Wiedźmin 3 na których testowałem - 0 różnicy w FPSach - tutaj mocno karta limituje.

Benchmark SoTR w kartoflanej jakości, render CPU jakieś niebotyczne wartości a średni FPS nieznacznie tylko wyższy - w zasadzie +60/70%

 

Podbnie RDR2, 10-15% FPS więcej, ostatni ekran  5800x3d - 77/220/137 - 5600: 68/189/140 (low/high/avg)

 

Odpaliłem też z ciekawości WoTa, w ustawieniach grafika "Średnia" tryb scenariusza "Topografia" na mapie ENSK jakiś treningowy:

Pojeździłem czołgiem, rozwaliłem wg wytycznych kilka sztuk a potem porozjeżdżałem budynki by CPU miało co robić:

Procek - MID/AVG/MAX

5600 - 323/625/902

5800x3d - 479/667/893

 

Jeszcze dorzucę 3dmarki:

firestrike:

https://www.3dmark.com/compare/fs/30833770/fs/30739752

timespy

https://www.3dmark.com/compare/spy/42490042/spy/42215925

Cinebench - R20 - 5525 cb - Ryzen 7 5800X3D @ 4460.1MHz

Cinebench - R23 - 14249 cb - Ryzen 7 5800X3D @ 4350.5MHz

 

Temperatury podczas grania w CS2 71-73przy wattage ~80W na Aquacomputer cuplex kryos NEXT montowany z offsetem.

5600@4700@1.25V to było jakieś 64o max.

 

Ogólnie moim zdaniem procek niewart obecnych 1500 zł :D

Jest w pytę, jest na prawdę fajnie, ale ja osobiście więcej jak te powiedzmy 1000 zł bym nie dał :D

Ja wiem że 1080ti, czyli taka 3060 swoje lata już ma i to nie jest taka wydajność na dzień 2023, no ale mimo wszystko, trochę za drogo myślę.

  • Dzięki 3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@joker5513 @ernoratortzn jest to poniekąd wynikiem wcześniejszego upgrade'u z 4790k gdzie rozważałem zakup AM5 oraz premiery CS2.

 

Kwestia z CSem jest o tyle skomplikowana, że w pewnych warunkach jak widzicie 5800x3d zalicza przyrosty +30% +50%, które nawet względem 5600 będą znaczne i odczuwalne przy monitorach np. 240 Hz. 

 

Natomiast tego samego CSa można zarżnąć bardzo łatwo podbijając detale nieco wyżej. 

Do tego zmiana rozdzielczości na jeszcze niższą, a to także jest częstą praktyką, da sporego oddechu karcie graficznej. 

 

I to, że rozdziałkę zmienia się nie dla zysku FPSów. 

 

Chciałem zrobić doświadczenie, by podzielcie się pewnymi wnioskami, biorąc pod uwagę, że ludzie kupują teraz nowe kompy pod csa, robią upgrade'y częściowe/po kosztach. 

 

Jestem w stanie postawić teorię, że i pod jeszcze starsze grafy warto iść w coś więcej niż 5600 jak ktoś ma kasę stricte pod csa, dużo Hz w monitorze a zarazem nie gra w niskich rozdziałkach(1080p max). 

 

No chyba że 144 Hz, to niewarto :)

 

4 godziny temu, joker5513 napisał:

Zmienisz GPU to zobaczysz roznice i u twierdzisz się w przekonaniu że było warto.

Dla innych gier jak CS wciąż niewarto zmieniać k.graficznej :)

Nie byłby to żaden game changer. 

No ale pisze to CSowiec. 

Na pewno takie 150 fps byłoby przyjemniejsze dla oka niż 100, pytanie czy to niezbędne (i za ile :D) - w CS2 to jest niezbędne, w sensie "frame consistency", gdzie właśnie to równy wysoki LOW jest bardzo istotny. 

 

Znowu się rozpisałem :facepalm:

Edytowane przez wid3l3c
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 22.10.2023 o 08:59, wid3l3c napisał:

Znowu się rozpisałem :facepalm:

I o to chodzi na forum! Poprawny dział, wartościowy bardzo wpis, bo masa ludzi gra tylko / głównie w CS2 i tak jak w CSGo można było na byle kartoflu maxować monitory 144/240Hz tak w CS2 wymagania urosły. 

 

Na podstawie Twoich rezultatów śmiało bym polecał Rysia 5600 jako OPTIMUM / najtańszy sensowny CPU dla monitora 240Hz max JEŚLI nie grasz na @High settings. 

 

Analogicznie, do wyższego Refresh-rate'a 5800xd3 i 7800X3D nie są nawet wskazane - są must have, szczególnie że Dell już pokazał mające wejść w przyszłym roku monitory 2K 360Hz Oled (AW2725DF). 

 

Ofc, te droższe CPU tylko przy założeniu, że GPU nie zaciągnie ręcznego. W co drugiej dyskusji na necie czytam, że ludzie chcą tylko CPU wymienić "bo przecież w CSGo @max mieli na Gtx 1070 400 fps". 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...