Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

16 godzin temu, zbiku90 napisał:

Jaki rpm wentylatorów w takiej sytuacji?

 

Mniej więcej 2300 - maksymalne zarejestrowane 2356 (71%).

Cóż, przy zabawie w CP2077 okazało się, że przy maksimum ustawionym na 2800 MHz podczas grania GPU potrafi wskoczyć na ponad 2700 MHz i rozkręcić wentylatory. Przy 2750 to samo. Przy 2700 jest OK. Zobaczymy, co dalej.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Zaklej taśmą albo odepnij kabelek. W drugiej opcji może być konieczne częściowe rozebranie karty. Możesz też spróbować softowo przez Aura Sync ale nie jestem pewny czy to wykryje. Link w ostatnim zdaniu, pod przyciskiem jest Armoury Crate, którego serdecznie NIE polecam.

https://www.asus.com/campaign/aura/us/download.php

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, ju-rek napisał:

Przeważnie daje radę

Mam odmienne doświadczenia. Ponoć w przyszłej wersji win11 ma być sterowanie oświetleniem, załatwiłoby to problem miliona niekompatybilnych ze sobą aplikacji producenckich. A taką mam przynajmniej nadzieję.

Link to post
Share on other sites
W dniu 23.06.2023 o 06:35, Adames napisał:

Dając zbyt wielki zasilacz do słabego zestawu, to w najgorszej sytuacji to trafisz po prostu w bardzo niską sprawność całego układu

Jaka "bardzo niska sprawność"? To są mity powtarzane bez przemyśleń.

Czesiu kupił komputer do gier. 30% czasu gra, a 70% siedzi na forum benchark czyli praktycznie pulpit wyświetla. Wziął mocny zasilacz, ale co z tego, jak 70% czasu ten komputer ma "bardzo niską sprawność"? A więc źle wybrał, powinien zasilacz oddać bezdomnemu i wybrać inny... Jedynie komputery do kopania krypto były dobrze zoptymalizowane, bo pulpitu nie wyświetlały:rotfl:

 

i będzie trochę więcej prądu pobierał pracując w idle - nie można do tego dopuścić! W idle należy mieć non stop zapauzowaną grę, żeby zasilacz pracował w optymalnych warunkach!:jupi: Tak właśnie robisz?

 

W dniu 23.06.2023 o 06:06, zbiku90 napisał:

i przykładanie zbyt dużej uwagi do szybkości RAMu to ostatnio najczęstsze błędy przy składaniu/ulepszaniu zestawów

Takie czasy, że szybszy ram da więcej, niż podkręcanie procesora.

 

W dniu 23.06.2023 o 06:40, wrobel_krk napisał:

Wg mnie do zasilacza warto dołożyć zwłaszcza że się kupuje to na 7-10 lat więc niejedne GPU przeżyje

Ależ sporo osób na forum zaleca natychmiastową wymianę zasilaczy po kilku latach - "3 lata zasilacz? na pewno ma już niestabilne napięcia, już swoje przeżył". Ja swój musiałbym już kilka razy zmienić (12 lat, drugi 10), ale nie idę z forumowym "duchem czasu" i nie stosuję tych zaleceń. No i moje płyty główne już dawno nie powinny pracować. Panie, co za czasy...

  • Lubię to 2
  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 22.07.2023 o 21:46, wodego napisał:

Jaka "bardzo niska sprawność"? To są mity powtarzane bez przemyśleń.

Jakie mity bez przemyśleń, to są dane z tabelki z sprawnością zasilacza, która to zależy od klasy sprzętu i jego obciążenia. To czy ma to dla Ciebie znaczenie to już inna sprawa. 

 

W dniu 22.07.2023 o 21:46, wodego napisał:

i będzie trochę więcej prądu pobierał pracując w idle - nie można do tego dopuścić! W idle należy mieć non stop zapauzowaną grę, żeby zasilacz pracował w optymalnych warunkach!:jupi: Tak właśnie robisz?

Ja nie, ale taki jest eko tręd - oszczędność energii

 

Przykład:

ban komputerów gamingowych dell alienwere

https://www.ign.com/articles/dell-alienware-gaming-pcs-six-states-power-consumption-ban

który to wynikał z:

https://www.power.com/community/green-room/regulations-agency/california-energy-commission-appliance-efficiency-regulations

 

Coś co jednak nas bardziej dotyczy, czyli przepisy europejskie dot. serwerów:

image.thumb.png.71611300a8e24ca5ea24b32557588fa8.png

 

Więcej na:

https://commission.europa.eu/energy-climate-change-environment/standards-tools-and-labels/products-labelling-rules-and-requirements/energy-label-and-ecodesign/energy-efficient-products/external-power-supplies_en

 

Obecnie dla składających własnego peceta to wszystko nie ma jeszcze większego znaczenia. Do czasu aż ktoś jednak wpadnie na genialny pomysł by zrobić jakiś dziwny manewr w przepisach i nagle będzie miało znaczenie. Kto wie, może za kilka lat przez zmiany w przepisach np. zasilacz zostanie zintegrowany z płytą główną, która nie pozwoli Ci działać z zbyt niską sprawnością i będzie kosztowała 3x więcej. 

 

W dniu 22.07.2023 o 21:46, wodego napisał:

Jedynie komputery do kopania krypto były dobrze zoptymalizowane, bo pulpitu nie wyświetlały:rotfl:

Wyłączenie 2 ledów w Raspberry Pi Zero jest częstą praktyką, która ogranicza zużycie prądu :)

image.png.d35794bc3151c3f87a1ec527e428e3e8.png

https://raspberrypi-guide.github.io/electronics/power-consumption-tricks

 

Wszystko po to by dłużej wytrzymał na baterii. 

 

To ile zasilacz będzie bezpiecznie działał zależy od jakości komponentów i ich łączenia. Czasem wykonując produkty z niskiego segmentu rynku, celowo dopłaca się w fabryce do lutowania w niższej klasie jakości np: IPC A610  - klasa 1, kiedy to wymagane jest jedynie 25% wypełnienie pól lutowniczych, po to by sprzęt krócej trzymał. Produkcja sprzętu w takiej klasie jest bardziej skomplikowana od wytworzenia sprzętu w klasie 3, gdzie pole musi być wypełnione w 100%.  Tak to jest, by wykonać słabą elektronikę, to czasem potrzeba zapłacić więcej niż za porządną. Jeżeli kupiłeś solidny zasilacz, to faktycznie nie ma sensu go często wymieniać i spokojnie może podziałać sobie przez kolejne 10 lat. Jeżeli jednak ktoś ma zasilacz klasy Bandit Power lub inne Akygi, to taki zasilacz należy jak najszybciej przekazać do ekoportu. 

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, Adames napisał:

Jakie mity bez przemyśleń

Każde urządzenie pracujące ze zmiennym obciążenie ma jakiś zakres, w którym ma najlepszą sprawność. Samochód przy jakiejś tam prędkości ma najniższe spalanie. W związku z tym nie używasz innych prędkości, tylko cały czas jedziesz przykładowo 90km/h? Sprawność zasilacza z tabelki swoja drogą, a życie swoją. Większość komputerów wyświetla pulpit, a tylko część swojej pracy jest pod obciążeniem, bo komputery są maszynami do różnych zadań. Przy dobrze obranym zasilaczu bierze się pod uwagę teoretyczne maksymalne obciążenie +20% naddatku i tyle. Może być więcej - nie przeszkadza.

 

Pisanie o "bardzo niskiej sprawności" nie wiem skąd wziąłeś. Obciążaj komputer jakąś grą w tle jak odpisujesz na benchmarku i będziesz zadowolony.

 

Wyłączenie 2 ledów w Raspberry Pi Zero jest częstą praktyką, która ogranicza zużycie prądu - blady strach padnie na zwolenników ledów w kompie. Zaraz ukażą się pytania jak je powyłączać.

 

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, wodego napisał:

Każde urządzenie pracujące ze zmiennym obciążenie ma jakiś zakres, w którym ma najlepszą sprawność. Samochód przy jakiejś tam prędkości ma najniższe spalanie. W związku z tym nie używasz innych prędkości, tylko cały czas jedziesz przykładowo 90km/h? Sprawność zasilacza z tabelki swoja drogą, a życie swoją. Większość komputerów wyświetla pulpit, a tylko część swojej pracy jest pod obciążeniem, bo komputery są maszynami do różnych zadań. Przy dobrze obranym zasilaczu bierze się pod uwagę teoretyczne maksymalne obciążenie +20% naddatku i tyle. Może być więcej - nie przeszkadza.

 

Pisanie o "bardzo niskiej sprawności" nie wiem skąd wziąłeś. Obciążaj komputer jakąś grą w tle jak odpisujesz na benchmarku i będziesz zadowolony.

 

Wyłączenie 2 ledów w Raspberry Pi Zero jest częstą praktyką, która ogranicza zużycie prądu - blady strach padnie na zwolenników ledów w kompie. Zaraz ukażą się pytania jak je powyłączać.

 

 


Tak, ale zwykle zasilacz 1200w będzie miał niższą spawność na 50w niż zasilacz z tej samej serii 800w.
Nie wiem o co robisz imbę, post który cytowałeś z czerwca dobrze twierdził, że jedynym minusem będzie niższa sprawność na tym idle, ale to będzie pobieranie 60w zamiast 50w w idle, czyli w praktyce żadna różnica.

To nie jest mit, to są twarde dane z testów. To ty robisz chochoła, żeby puszczać grę w tle, żeby sprawność była lepsza, z logiki pannę lekkich obyczajów robiąc...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, mirai99 napisał:

Nie wiem o co robisz imbę

Nie znam słowa, ale mniejsza z tym. A chodzi mi o "bardzo niską sprawność". Jak bardzo niska jest ta sprawność?

 

ale to będzie pobieranie 60w zamiast 50w w idle - bo tu sporo przesadzasz. Dalej już "w praktyce żadna różnica". To jak to jest - "bardzo niska sprawność", czy "praktycznie bez różnicy"?

 

To nie jest mit, to są twarde dane z testów - no właśnie to są mity, o "bardzo niskiej sprawności". Coś gdzieś usłyszałeś, dodałeś od siebie, żeby wrażenie robiło i tak powstają mity straszące nie znające się osoby.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, wodego napisał:

Nie znam słowa, ale mniejsza z tym. A chodzi mi o "bardzo niską sprawność". Jak bardzo niska jest ta sprawność?

 

ale to będzie pobieranie 60w zamiast 50w w idle - bo tu sporo przesadzasz. Dalej już "w praktyce żadna różnica". To jak to jest - "bardzo niska sprawność", czy "praktycznie bez różnicy"?

 

To nie jest mit, to są twarde dane z testów - no właśnie to są mity, o "bardzo niskiej sprawności". Coś gdzieś usłyszałeś, dodałeś od siebie, żeby wrażenie robiło i tak powstają mity straszące nie znające się osoby.

Bardzo niska sprawność = pobieranie o wiele więcej procentowo prądu ze ściany, aby wygenerować te 50W na idle.
Jak masz 60% sprawności na 5% obciążenia PSU 1000W, to aby wygenerować te 50W na railach, będzie ciągnął 83.3W ze ściany. To jest tragicznie niska sprawność, którą znalazłem dzisiaj w jakiś testach jakiegoś PSU, nie wiem jakiego, bo nie zapisałem.
Jednocześnie, nawet, że to jest tragedia sprawność, to dalej tylko dodatkowe 33W ze ściany... mniej niż moje panele LED do oświetlenia pokoju. Więc praktycznie bez różnicy. Jakby taka niska sprawność była przy poborze 1000W, to byśmy mówili 666W zmarnowanych, ale że mówimy o niskiej sprawności w zakresach niskiego zużycia, to jest PRAKTYCZNIE BEZ RÓŻNICY.

Tak więc jak się zna minimum zależności matematycznych, to nie jest problemem zrozumienie, że tragicznie niska sprawność na niskich obciążeniach może istnieć, ale w ogólnym rozrachunku nie robić praktycznie żadnej różnicy.

Co najlepsze, wszystko to miałeś w oryginalnym, zacytowanym przez ciebie poście, ale najwyraźniej nie ogarnąłeś i rozpętałeś zadymę :P


 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, mirai99 napisał:

Jak masz 60% sprawności na 5% obciążenia PSU 1000W

No i ciągle dalej tworzysz mity. Liczby sobie sam wymyślasz, żeby dramatycznie wyglądało. Dla lepszej dramaturgi mogłeś napisać, że aby dostarczyć odbiornikowi 50W, zasilacz pobiera z sieci 200W:rotfl:. Poza tym jak już, nikt nie robi pomiarów dla 5% obciążenia - zapoznaj się ze specyfikacją certyfikatów 80 Plus. A teraz tabelka z tymi olbrzymami rozrzutami sprawności. No cóż, trochę jakby nie zgadza się z "bardzo niską sprawnością", ale cichooo... mało komu zechce się szukać takich danych, więc można propagować mity o siadającym zasilaniu w domu po podłączeniu komputera i oglądania tapety na pulpicie.

sprawnosc.jpg

Link to post
Share on other sites

@wodego

Mierzą I w 2% nawet. Między innymi dlatego że UE daje zalecenia a niedługo się okaże że to będą wymogi


Słyszałeś o Cybenetics:

https://www.cybenetics.com/index.php?option=methodology

 

Testy standardowe certyfikaty gold silver itp sa niewystarczające i  mogą być bardzo mylące.

 

Żeby nie było tu też testują:

https://www.tomshardware.com/reviews/how-we-test-psu,4042-4.html

 

05-efficiency_ultra_low_load1_115V-4.png

 

Z drugiej strony to jest sprawność na poziomie 70% np  czyli nie są to straszne liczby 20w to z gniazdka bierze 28w. Więc nie ma czym straszyć

Link to post
Share on other sites
51 minut temu, wrobel_krk napisał:

Więc nie ma czym straszyć

No właśnie cały czas o to mi chodzi. Jeśli zasilacz ma sprawność 70%, to nie będzie tak, że przy małym obciążeniu nagle jego sprawność spadnie do 30%. Te różnice między małym i dużym obciążeniem są kilkuprocentowe, a nie jakieś ogromne jak wyżej było sugerowane.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
57 minut temu, wodego napisał:

No właśnie cały czas o to mi chodzi. Jeśli zasilacz ma sprawność 70%, to nie będzie tak, że przy małym obciążeniu nagle jego sprawność spadnie do 30%. Te różnice między małym i dużym obciążeniem są kilkuprocentowe, a nie jakieś ogromne jak wyżej było sugerowane.


Jak gó**o wiesz, to nie komentuj.

Are there any benefits to using a 1600W power supply when the system only  needs a 750W? - Quora

Tak wyglądają wykresy sprawności, 94% na 20% obciążenia, nawet 60-70% na bardzo niskich. 
Ten akurat jest dość dobry i serio pikuje dopiero na bardzo niskich obciążeniach, ale są takie, co nawet dopiero na 10% osiągają normalne sprawności.

A jeżeli matematyki nie uczyli, to sprawność 90% oznacza 11% więcej prądu z gniazdka, 80% oznacza 25% więcej prądu z gniazdka, 70% oznacza 43% więcej prądu z gniazdka, a 60% to już 66% więcej prądu z gniazdka, to nie jest liniowa zależność.

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, wodego napisał:

No i ciągle dalej tworzysz mity. Liczby sobie sam wymyślasz, żeby dramatycznie wyglądało.

 

Zasilacz: Chieftec Proton 1000W 80 Plus Bronze

https://www.x-kom.pl/p/400705-zasilacz-do-komputera-chieftec-proton-1000w-80-plus-bronze.html

 

Na stronie produktu:

https://www.chieftec.eu/products-detail/pl/160/SERIA_PROTON/223/BDF-1000C

 

Jest link do ruskiego testu dokładnie tego modelu:

https://ru.gecid.com/power/chieftec_proton_bdf-1000c/?s=all

 

Gdzie znajdziesz testy sprawności:

image.png.1da6ab3dc3cbfe4288003be989394ee3.png

57,4% sprawności przy 5% obciążenia -> 50W

To znaczy, że ten zasilacz przy poborze komputera wynoszącym 50W pobiera z gniazdka 87,1 W.

 

Jakby zamiast tego kupić zasilacz taki 500W np: Thermaltake Smart RGB 500W

https://www.x-kom.pl/p/402360-zasilacz-do-komputera-thermaltake-smart-rgb-500w-80-plus.html?gclid=Cj0KCQjwiIOmBhDjARIsAP6YhSUodTZhKERicr8m5cjbj2aOpsyaNd8YRBStkxoVMUIQ4IjFiNS21yUaAsXzEALw_wcB

 

Test:

https://www.techpowerup.com/review/thermaltake-smart-rgb-500-w-230v/5.html

image.png.fb96691a505d377b438e30c94af90143.png

To przy obciążeniu 50W -> 10% mocy znamionowej jest sprawność na poziomie 78.2%

 

Więc przy 50W zasilacz pociągnie z gniazdka 63,9 W. Różnica? 23,2W Przy jednym komputerze, który służy do "rozrywki" i pracuje średnio 4h dziennie przez 15 dni w miesiącu, przy cenie prądu na poziomie 0.85 zł / kWh, to "tylko" 1.18 zł różnicy na rachunku. Dla Ciebie to może nie mieć znaczenia, jako dla użytkownika indywidualnego, ale jeżeli taki zasilacz wpakuje się do peceta w firmie, a tam jest 100 komputerków, to ta "drobna różnica" daje:

0,0232 kW (różnica w zużyciu prądu w kW)  x 8h (dzień pracy) x 250 (dni pracujących w roku) x 100 stanowisk x 0.94 zł (stawka za kWh dla firm)-> to daje 4361,6 zł oszczędności rocznie. 

 

To nie są mity ani bzdury. To, że coś dla Ciebie nie ma znaczenia, to nie oznacza, że jest zupełnie nieistotne. Tak celowo użyłem tu takich "niespecjalnych" zasilaczy, które jednak ludzie kupują i montują w swoich PC ( i nie są one z czarnej listy).

 

2 godziny temu, wodego napisał:

No właśnie cały czas o to mi chodzi. Jeśli zasilacz ma sprawność 70%, to nie będzie tak, że przy małym obciążeniu nagle jego sprawność spadnie do 30%. Te różnice między małym i dużym obciążeniem są kilkuprocentowe, a nie jakieś ogromne jak wyżej było sugerowane.

70% ogólnej sprawności (ta pomiędzy 20% a 80% mocy znamionowej) oznacza zasilacz tragicznie zły i powinien być unikany. Małe i duże to pojęcia względne. Nikt nie sugerował sprawności "30 %". Podobnie jak już @mirai99 wspomniał, sprawność może być jednocześnie tragicznie niska i nie mieć praktycznego znaczenia (dla użytkownika indywidualnego).  Cała dyskusja się sprowadza do tego, że wcześniej wspomniałem "bardzo niska sprawność". 

Edytowane przez Adames
  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Świetnie @Adames, że to tak dokładnie opisałeś. Niestety, przy zakupach do firmy mało kto zwraca na takie coś jak sprawność zamontowanych zasilaczy uwagę - opieram się tu jedynie na własnych doświadczeniach z dwóch firm, gdzie byłem obecny przy procesie wymiany sprzętu dla całego wydziału - i nie pomogły nawet podobne tłumaczenia, że dopłata rzędu 50 PLN do zasilacza z dużo wyższym certyfikatem się zwróci kilkukrotnie jeśli sprzęt był liczony na 5 lat pracy ciągłej. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...