Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

18 godzin temu, mirai99 napisał:

nawet 60-70% na bardzo niskich.

 

16 godzin temu, Adames napisał:

57,4% sprawności przy 5% obciążenia -> 50W

Znaleźć sztuczny problem i go ciągnąć...

Zasilacze po 1000W ne wkłada się do słabych komputerów ze zintegrowaną grafiką, żeby w idle ciągnęły 60W na pulpicie. Ale jak ktoś chce, może do zasilacza 1000W podłączyć tylko wentylator 2W i wyrywać sobie włosy z głowy, że "wentyl 2W, a miernik pokazuje ze 40 poboru". Z wykresu podanego przez @mirai99widać wyraźnie, że przy obciążenie ok 80W sprawność jest ponad 80%, u @Adamesto samo. Przy niższych obciążaniach (nierealnych w pełni wyposażonym komputerze - topowy procesor, grafika, zestaw wentylatorów, dysków itp.) normalne jest, że zasilacz wyposażony w komponenty potrafiące oddać sporo amperów, przy samym odpaleniu pobierze trochę prądu.

 

to "tylko" 1.18 zł różnicy na rachunku - dlatego skróć dzienne przebywanie przed komputerem o kilkanaście minut, to jeszcze wyjdziesz na plus.

 

To, że coś dla Ciebie nie ma znaczenia, to nie oznacza, że jest zupełnie nieistotne - tak, to jest nieistotne. Istotne jest to, żeby zrezygnować z grania, bo to marnotrawstwo energii i obciążenie dla planety - idź tą modną narracją.

 

jeżeli taki zasilacz wpakuje się do peceta w firmie, a tam jest 100 komputerków - to jesteś bardzo naiwny tak rozumując. W firmie komputery zarabiają,  prędzej pracownikowi zabronią ładowania telefony, niż ktoś miałby się przejmować jakąś sprawnością zasilaczy.

 

1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Niestety, przy zakupach do firmy mało kto zwraca na takie coś jak sprawność zamontowanych zasilaczy

Mało kto? Raczej nikt nie zwraca uwagę. W przetargu na 100 komputerów:

"Jeśli wybierzecie państwo naszą ofertę, (drogą, ale ekologiczną) zużycie prądu spadnie o 1%, co przekłada się na niższą emisję CO2 w atmosferę naszej planety."

"Halina, bierzem tą ofertę. Porządnie zapłacimy, ale ptaszki będą oddychały czystszym powietrzem. Acha, i wycofaj czajniki elektryczne z biur, zostaw tylko w moim gabinecie"

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind Jest z tym jednak coraz lepiej. Żeby było ciekawiej, to wymogi dotyczące sprawności pojawiają się częściej w instytucjach państwowych, tam gdzie tych komputerów pracują właśnie setki, czasem nawet tysiące. Np taki malutki fragmencik z SWZ (specyfikacja warunków zamówienia) jednego z komputerów "do zadań specjalnych":

image.png.877fff847b2b2dfe10285221952f41d7.png

 

Jedna z firm z którą współpracuję, dopłaca do serwerów, które mogą pracować w temperaturze o 5 stopni Celsiusza większej. Po co? Dzięki temu kilkanaście tyś zł. oszczędzają rocznie na pracy klimatyzatorów w serwerowni. To się dzieje, trend postępuje, tylko ma sporą inercją. Zwyczajnie potrzeba czasu, by pewne rzeczy stały się opłacalne. Coraz więcej też się mówi o odzysku ciepła z data-center, zanim to jednak dojdzie do skutku, to sporo czasu minie. Takie inwestycje są potwornie drogie i musi nastąpić odpowiednia skala przedsięwzięcia by to się opłaciło. 

https://www.danfoss.com/pl-pl/about-danfoss/news/cf/danfoss-decarbonizes-by-building-green-data-centers/

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Osiągnęliśmy neutralność energetyczną w naszej firmie, 100% energii pochodzi z naszych paneli i magazynów energii. Dzięki temu możemy produkować nasze laptopy szczelnie zalane żywicą, aby po awarii czasami nikt ich nie naprawił. Części zamienne nie sprzedajemy, a jeśli ktoś się uprze, to dajemy takie ceny, żeby się odechciało naprawiać. Tylko ponowny zakup naszego nowego modelu wchodzi w grę, bo jesteśmy eko, na co mamy odpowiednie certyfikaty.

 

Ot ekologia w całej postaci. Pamiętajcie, żeby wyłączyć ledy w komputerach dla dobra planety.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Adames napisał:

Jedna z firm z którą współpracuję, dopłaca do serwerów, które mogą pracować w temperaturze o 5 stopni Celsiusza większej.

to inna firma? z jakiej na jaką temperature jest różnica?

 

 

39 minut temu, wodego napisał:

Ot ekologia w całej postaci. Pamiętajcie, żeby wyłączyć ledy w komputerach dla dobra planety.

jak patrzyłem to u mnie RGB bierze chyba 20-30W z gniazdka? Generalnie jak ktoś liczy kasę (nie chodzi mi o ekologię) to różnica jest.

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, grzech1991 napisał:

to inna firma? z jakiej na jaką temperature jest różnica?

Zmiana serwerów przy aktualizacji serwerowni, wymieniono z Della na Fujitsu. Reklamują to jako Fujitsu Cool-Safe Advanced Thermal Design. Tam nie zrezygnowano z klimatyzowania, a tylko podniesiono temperaturę z 25 na 30 st. C. . Cały patent w zamiarze Fujitsu polega na tym, aby robić serwerownie, do których nie potrzebne są w ogóle klimatyzatory.

 

Fragment z ulotki:

image.thumb.png.413757573e80bfcb3474b9ab93b16d62.png

Edytowane przez Adames
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
27 minut temu, grzech1991 napisał:

jak patrzyłem to u mnie RGB bierze chyba 20-30W z gniazdka?

Oczywiście, że tak. W zależności od ilości ledów, pobór 1m taśmy RGB to 4,8W-14.2W. Masz 2m gęsto upakowanych ledów, to już prawie 30W. Wszystko oczywiście zależy od ilości led.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kupiłem niedawno 6800XT z sygnaturki, i gdy podkręcam na nim pamięć to co jakiś czas mam artefakty, losowe mrugnięcie obrazu w jakimś miejscu. Na stocku nic takiego nie występuje, po OC rdzenia również, tylko jak dotknę się pamięci, czy to normalne?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Zamiast podkręcać możesz spróbować zacieśnić timingi VRAM. Opcja "szybka synchronizacja" w dostrajaniu, nie ma wpływu na pobór a jeśli działa to porównywalnie do +10% mhz.

Ciekawe czy dało by sie podkręcić pamięci w tym moim 6950xt 

I czy coś by to dało w grach RT.

Bo nie ukrywam że bez RT mocy sporo.

Link to post
Share on other sites

Kupiłem tego swojego Asrocka na allegro, i teraz wali artefaktami nawet bez OC. Wszystko totalnie stock i mam artefakty, chyba karta uwalona?

Zmiana taktowania pamięci powoduje natychmiastowy restart PC.

Natomiast teraz kolejne próby już się komputer nie restartuje, ale pojawiają się artefakty. 

Bardzo niestabilnie się zachowuje, rak bardziej kapryśnie raz mniej. 

Spam robię, ale trochę mnie to zdenerwowało. Na ten moment wszystko działa perfekcyjnie, przeinstalowałem sterownik, nawet podkręciłem pamięć i po artefaktach ani śladu. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...