Skocz do zawartości

Recommended Posts

3070 tuf oc v1 nic nie piszczały cewki (jeśli to nie zaobserwowałem), tuf oc 3080 v2 - cewki popiskują ale żeby usłyszeć trzeba przyłożyć ucho do obudowy (wszystko zależy bo bywają gry, że piszczy bardziej i bywa tak, że nie piszczy wcale). Świadomość, że popisuje wkurza mnie i pewnie będę próbował wymienić zasilacz jak coś dorwę z dużym upustem do testów) albo kartę.

 

PS. testowałem też msi 3080 ventusa i gigabyte gaming oc 3080 obie piszczały bardziej od 3080 tufa na dwóch różnych zasilaczach.

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites

Nie zauważyłem związku piszczących cewek z zasilaczem, bardziej zależy od konkretnej sztuki karty czy gry . Każda karta będzie wyła mniej lub bardziej gdy odpali się mniej wymagającą / starszą grę bez synchronizacji / limitu klatek i wypluje kilkaset fps. Dobrze wyciszona buda bez okna (obecnie chyba biały kruk) niweluje problem.

Link to post
Share on other sites

W tym temacie nadal jest sporo konfuzji więc warto to imho napisać jeszce raz: przy piszczących cewkach dźwięk wydobywa się z karty, ale jego źródłem jest zasilacz! A konkretnie chodzi o parametry prądowe pracy cewek na karcie podczas obciążenia względem prądu na wejściu Gpu (podawanego z PSU, rzecz jasna). Jeśli prąd na wyjściu z zasilacza jest słabo filtrowany to istnieje spora szansa, że gdy dołożymy karcie do pieca to zacznie ona "śpiewać". 

 

Kilka obserwacji/faktów:

* u kart zasilanych z gniazda PCIe only zjawisko nie występuje praktycznie 

* często włączenie vsync rozwiązuje skutki problemu (bo wrzucamy kaganiec, przez co karta nie pracuje na max swoich możliwości) 

* zazwyczaj nawet symboliczny downclock wartości boost na rdzeniu (5-15 MHz) potrafi drastycznie zmniejszyć coilwhine 

* piszczące cewki - w przypadku WIĘKSZOŚCI AiB - nie stanowią podstawy do roszczeń gwarancyjnch (bo karta nadal pracuje poprawnie z punktu widzenia swoich deklarowanych parametrów) 

 

Testowałem u siebie i u kuzyna Asus Rtx 3080 TUF (non-OC) oraz Strix OC. TUF ani u mnie na Evga 750W G2 (80%+ Gold, 62.4A na linii 12V) ani u kuzyna przy Seasonic Focus+ Gold 650W (80%+ Gold, 54A na linii 12V) nie wydawał najmniejszych dźwięków; Strix zaś u mnie piszczał lekko, u kuzyna mocno - obciążenie zadane to Wiesław 3 @2K, ultra preset graficzny; pomiar "na ucho" przy otwartej budzie. Downclock Strixa z 1935 na 1890 MHz (boost clk) uciszył cewki totalnie. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

"Usually, your computer’s processor offloads some visual and graphics-intensive data to the GPU to render so that games, multimedia, and other apps run smoothly. The CPU gathers the frame data, assigns commands, and prioritizes them one by one so that the GPU can render the frame.

With the Hardware-Accelerated GPU Scheduling feature, the GPU’s scheduling processor and memory (VRAM) takes over the same work and runs it in batches to render the frames. In that way, your GPU relieves the processor from some work and reduces latency to potentially make your PC run better."

 

Jeśli masz na myśli tą opcję w windzie to w teorii do zmienienia opóźnień poprzez przejęcie przez GPU części czynności związanych z renderowaniem które do tej pory były taskiem CPU, w praktyce nawet w W11 nie jest to fabrycznie włączone.

 

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, pendzel_3 napisał:

"Usually, your computer’s processor offloads some visual and graphics-intensive data to the GPU to render so that games, multimedia, and other apps run smoothly. The CPU gathers the frame data, assigns commands, and prioritizes them one by one so that the GPU can render the frame.

With the Hardware-Accelerated GPU Scheduling feature, the GPU’s scheduling processor and memory (VRAM) takes over the same work and runs it in batches to render the frames. In that way, your GPU relieves the processor from some work and reduces latency to potentially make your PC run better."

 

Jeśli masz na myśli tą opcję w windzie to w teorii do zmienienia opóźnień poprzez przejęcie przez GPU części czynności związanych z renderowaniem które do tej pory były taskiem CPU, w praktyce nawet w W11 nie jest to fabrycznie włączone.

 

 

 

 

 


Ogólnie jak CPU w grze ci jedzie na 100% a GPU nie, to ta opcja może znacznie pomóc.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

jak już coś wspomnieliście o zasilaczu i piszczeniu, to ja u siebie miałem taką przypadłość z płytą główną pod 10-gena: 

 

 

MSI Z490 ACE + Seasonic Titanium

  1. płyta = piszczy
  2. zasilacz = cisza
  3. [filmik]

 

MSI Z490 ACE + Antec Bronze 

  1. płyta = piszczy
  2. zasilacz = piszczy
  3. [filmik]

 

podsumowując^:

  • wyszło na to że płyta główna "klonuję" swoje piszczenie na zasilacz, i ten lepszy zasilacz sobie z tym poradził, ale ten budżetowy już nie 
  • a problem z piszczącą płytą rozwiązałem poprzez wyłączenie jej power limitów w biosie :->

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Finalnie zdecydowałem się na 3080 Tufa OC oby nie piszczał ;p ale zainteresowała mnie inna rzecz. Temat undervoltingu przyznam szczerze nigdy tego nie robiłem i tu moje pytanie czy ktoś to robił na tufie i może mi tak z grubsza podpowiedzieć jak to zrobić żeby było ok :) dzięki

Link to post
Share on other sites

New reports from Moore's Law is Dead have allegedly "confirmed" that Nvidia's flagship RTX 4090 graphics cards will have a total board power (TBP) of 600 watts, the maximum wattage that the PCIe 5.0 16-pin power cable can offer. That's equivalent to four PCIe 6+2-pin cables from a regular power supply.

 

Widzę, że u góry już było... stary i ślepy

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, krzyhox napisał:

Teraz pytanie czy zasilacz 750w da radę z 4070 ;/.. Dopiero co wymieniłem zasilacz eh.


To jakaś nierozważna wymiana, jak "dopiero co" i tylko na 750W.
No i jeżeli będzie nowy kabel, to pewnie na nowym zasilaczu, chyba że przejściówki będą.

Slot PCI-e 5.0 nadal tylko 75W może dostarczyć?

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, mirai99 napisał:

To jakaś nierozważna wymiana, jak "dopiero co" i tylko na 750W.

 

Poprzedni zasilacz "prawdopodobnie" uległ awarii. Co mnie nie nie dziwiło bo to silentium  i 6 lat. A obecny po prostu był w promocji w x-kom.

Edytowane przez krzyhox
Link to post
Share on other sites
50 minut temu, mirai99 napisał:

To jakaś nierozważna wymiana, jak "dopiero co" i tylko na 750W.

IMO rozsądna. Ja niedawno (1-2 lata temu) wymieniałem 500W na 550W, w lato w trakcie upałów i tak ciężko wysiedzieć przy skrzynce. Nie każdy w PL ma klimatyzowane mieszkanie ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...