Skocz do zawartości

Recommended Posts

Godzinę temu, zbiku90 napisał:

W kategoriach wydajność/cena i wydajność/wat to już RDNA2 wygrało w rasteryzacji i trzeba mocno zaklinać rzeczywistość żeby tego nie widzieć. Jedyne co trzyma zielonych na topie to RT i DLSS. Pobór mocy i cena RTXa 4090 poleci w kosmos żeby zachować status najmocniejszej karty graficznej na rynku.

 

Należy zrozumieć, że jest całkiem pokaźna grupa ludzi którzy nie kierują się współczynnikiem cena/wydajność czy cena/wat jako którymś z kluczowych elementów w doborze sprzętu. Dla tejże grupy liczą się aspekty wydajności, usprawnień, dodatkowo często inwestują w rozbudowane systemu chłodzenia cieczą i mają podejście do tematu pasjonatyczne, a nie w oparciu o "co jak się opłaca" - bo też opłacalność jest pojęciem całkowicie względnym i uzależnionym od indywidualnych potrzeb. Sam jestem przykładem takiej osoby więc napisze jak to wygląda z mojej perspektywy.  RX 6900 XT był, jest i będzie totalnie nieopłacalny względem moich wymagań. Jego wydajność na polu RT oraz brak alternatywy dla DLSS to główne czynniki które taki sprzęt przekreślają, dopłaciłem owszem do RTX 3090 topowego modelu który zwodowałem, wykorzystałem jego potencjał i mam nadal już u schyłku królowania tej generacji (RTX 4090 za kilka miechów) świetną wydajność na każdym polu. Wydajniejsza od topki Ampere która pracuje na takowych parametrach (po za polem RT nadal prawdopodobnie) konstrukcja ze stajni AMD to będzie dopiero NAVI31. Nawet kręcony i sowicie chłodzony 6900XT z zegarem 3 GHz, w standardowej rasteryzacji nie jest w stanie dogonić tak ustawionego RTX 3090, a RTX 3090 Ti podobną wydajność zaoferuje już na starcie i coś tam się jeszcze dalej wyciśnie. No i to też właśnie taki ruch zapobiegawczy ze stajni NV, żeby RX 6950XT za wiele nie zwojował.

 

 

Chcesz mieć najwydajniejsze GPU oferujące najwyższe możliwości na każdym polu po za tym ile w skarbonce zostanie to wybierasz topkę NV, chcesz mieć bardzo wydajne GPU w kontekście standardowej rasteryzacji (i tak jak pisałem w powyższych postach def vs def potrafi z NV wygrać, ale już zdjęte tu i tu kagańce wygląda temat zgoła inaczej) i średniaka w kwestiach RT bez możliwości używania dobrze działającej realizowanej hardwarowo rekonstrukcji AI tylko mydlące obraz bardziej niż DLSS 1.0 FSR, bierzesz topkę AMD. Dopłacasz więcej ale i otrzymujesz więcej w ramach tej dopłaty, bierzesz topkę NV. Nawet ciepełka więcej dostaniesz bonusowo :) Na tym polu AMD ma przewagę, to temat jasny.

 

Osobiście również gdybym miał do wyboru RTX 3080 albo RX 6900XT, wziąłbym bez wahania RTX 3080 pod warunkiem, że byłaby to karta z wysokim PT i dowalonym VRM. Można robić sobie shunt mody  na konstrukcjach anemicznych, ale braków w kwestii VRM oraz zasilania nie przeskoczysz. Taka konstrukcja RTX 3080 z PT rzędu 450W konkretnie walczy, a w większości wypadków pokonuje RX 6900 XT (również kręconego) w standardowej rasteryzacji. Naturalnie żre więcej papu, temat RT i DLSS jasny. Z kolei RTX 3080 Ti z PT450 czy RTX 3090 z PT 450 do 480W jest po za zasięgiem 6900XT (i również prawdopodobnie będzie po za zasięgiem 6950XT) na każdym polu po za również elementem skarbonki i poboru. Dla tych którzy liczą na najwyższą wydajność, wybór od lat jest prosty - produkty NVIDII. I daleko mi od jakiegokolwiek fanbojstwa które osobiście mnie śmieszy, skupiam się na tym co pokazuje praktyka oraz konkrety odnośnie regulacji, ustawień itd. Priorytet to wydajność.

 

Liczy się dla mnie również to, że wszystko o czym piszę popieram doświadczeniem praktycznym, wieloma przeprowadzanymi testami i konkretnym zagłębianiem się w tematy sprzętowe odnośnie danych zagadnień. Także nie teoretyzuje, nie gdybam. Piszę jak jest opisując jasno dane warunki charakterystyki pracy sprzętu. A, zawsze u mnie na kanale można się zapoznać z testami, konkretami, wszystko jest czarno na białym. Podparte merytoryką, testami, konkretami. Materiał zaległy z  6900XT bardzo zresztą szczegółowy, w zestawieniu z RTX 3090 między innymi, będzie u mnie na kanale. Zdaniem na temat sprzętu oraz wnioskami dzielę się dodatkowo na forum skoro jest o tym mowa w tym temacie. Retesty na i9-12900K porobiłem gdyż wcześniej miałem testy na i9-11900K, a 12900K pozwala jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła RX 6900XT czy wariantom GA102.

Każdy ma swoje podejście do sprzętu i oczekiwania względem niego.

 

Pozdrawiam :)

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

ASUS slashing GPU prices by up to 25% starting April, but only for the United States (for now)

https://videocardz.com/newz/asus-announces-price-cuts-of-up-to-25-in-april-for-geforce-rtx-30-gpus

 

 

Jeżeli ktoś ma ciśnienie na GPU w okolicach maja-czerwca to może będzie się już dało dorwać TUFa/Strixa w DE/FR/SWE/DK/NL [...] w ludzkiej cenie. Wcześniej raczej no-way. Powinno to końcowo wpłynąć trochę na hurtowe ceny ich GPU w EU ale może o 5-10%, zawsze coś. 

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, Revenant napisał:

ASUS slashing GPU prices by up to 25% starting April, but only for the United States (for now)

https://videocardz.com/newz/asus-announces-price-cuts-of-up-to-25-in-april-for-geforce-rtx-30-gpus

 

 

Jeżeli ktoś ma ciśnienie na GPU w okolicach maja-czerwca to może będzie się już dało dorwać TUFa/Strixa w DE/FR/SWE/DK/NL [...] w ludzkiej cenie. Wcześniej raczej no-way. Powinno to końcowo wpłynąć trochę na hurtowe ceny ich GPU w EU ale może o 5-10%, zawsze coś. 


Jak brak cła Chiny -> USA ma wpłynąć na ceny w EU?
A jak wprowadzono to cło, to w tym samym czasie podwyższono MSRP z powodu kosztów produkcji o czym ludzie zapominają. Wszyscy porównują ceny z pierwszym MSRP, a nie z tym najnowszym.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, danieloslaw1 napisał:

Odpisali ze zciagniecie chłodzenia=utrata gwarancji.....

 

większość support-ów tak odpisuję

/ zgaduję że dali zwykłe termo-pady co rozgrzewają pamięci do 100'C ...

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, danieloslaw1 napisał:

mam 3080 msi sea hawk. Napisałem do supportu czy moge zmeinic paste i ile mm maja termopady. Odpisali ze zciagniecie chłodzenia=utrata gwarancji.....


A ich serwis oferuje usługę zmiany pasty/termopadów? Jak nie to im napisz co o nich myślisz.
EU powinna wziąść kilka ustaw od 'murriki, tam "warranty void if seal removed" jest warte tyle ile naklejka na której jest napisane, czyli zero.

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, danieloslaw1 napisał:

mam 3080 msi sea hawk. Napisałem do supportu czy moge zmeinic paste i ile mm maja termopady. Odpisali ze zciagniecie chłodzenia=utrata gwarancji.....

Zdziwiony? Tosz to MSI... Jak przed końcem gw będzie za ciepła to obniży zegary ale działać będzie. Jak wymienisz pastę / termopady to koniec gw. Chcesz MSI + niskie temp? Kup nowa - ot taka polityka. 

 

ASUS / Evga only, przy czym tego pierwszego omijam z racji nie wycofania się z Rosji. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, mirai99 napisał:


Jak brak cła Chiny -> USA ma wpłynąć na ceny w EU?
A jak wprowadzono to cło, to w tym samym czasie podwyższono MSRP z powodu kosztów produkcji o czym ludzie zapominają. Wszyscy porównują ceny z pierwszym MSRP, a nie z tym najnowszym.

 

Powszechną praktyką w hurcie jest kwartalna korekcja cen by nie odbiegały ono zbytnio od rynków (wpływ globalizacji przez platformy takie jak Amazon, hurtownicy oraz detaliści się wściekają i tego pilnują - sam jestem jednym z nich i wiem jak to wygląda). Nie będą one tak duże jak w USA, ale na pewno dokonana zostanie pewna korekta (5-10%). Do tego dochodzą takie czynniki jak np. podaż prześcigająca powoli popyt w niektórych krajach, który umarł przez patologiczne ceny i niepewności przy krypto. 

Do tego doliczmy palety z Rosji (w przypadku konkurencji, bo ASS siedzi w SOVIET UNION dalej), które zostaną gdzieś przekierowane. Może nie będzie to wolumenowo wiele, ale wystarczająco by pokryć zapotrzebowanie jakiegoś małego lub średnio rozwiniętego kraju europejskiego. Czyli ASSus będzie musiał też obniżyć ceny by zrównać się z konkurencją która lekko obniży ceny by wypchnąć sztuki. To jest wiele czynników, które są ze sobą skorelowane mniej lub bardziej. Oprócz rynków trzeba uwzględnić konkurencję i podaż & popyt. Dodatkowo coraz więcej mówi się o Ada Lovelace i RX 7000 co dodatkowo negatywnie wpłynie na popyt (powiedzmy że o jakieś 5-15% bo to dotyczy tylko wąskiego grona konsumentów).

Ale imho MSRP i tak nie zobaczymy na modelach 3070, 3070 Ti, 3080 (o xx90 nawet nie mówię, bo to nie są GPU dla zwykłych śmiertelników). To nie są paździerze jak 6500 od czerwonych. %-)


Ale mam też ciche nadzieje że nawet obniżki cen GPU nie ożywią popytu u konsumentów bo wtedy będą musieli obniżać dalej do poziomu MSRP. Ale to są tylko gdybania. Z resztą... MSRP po 2 latach od premiery niech sobie w budy wsadzą bo mówimy tu już o starociach z perspektywy rynku pc-hardware (w mniejszym stopniu dotyczy to laptopy, szczególnie DTR bo te mają zawsze około 2-4 kwartały opóźnienia w cyklu). 

 

Swoją drogą, w związku z równoległą produkcją AL i Ampere prawdopodobnie cykl opóźnienia dla laptopów (RTX 4000 Mobile) będą srogo opóźnione (rok? półtora? zamiast 2-3 kwartałów). Why? Żeby zutylizować rdzenie Ampere, które trzeba wyprodukować a AL przeznaczyć na rynek PC (wyższe marże i duża większa manipulowania cenami, o pato-górnikach nie wspominam).
Ofc. należy rozróżnić "zapowiedź" laptopów z GPU next-gen od ich "dostępności", zazwyczaj kwartał a w niektórych krajach nawet 2-3 kwartały. Np. swojego GF66 kupiłem dosłownie 1 czerwca w DE a w PL był dostępny dopiero od grudnia... 

Edytowane przez Revenant
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, mirai99 napisał:


A ich serwis oferuje usługę zmiany pasty/termopadów? Jak nie to im napisz co o nich myślisz.
EU powinna wziąść kilka ustaw od 'murriki, tam "warranty void if seal removed" jest warte tyle ile naklejka na której jest napisane, czyli zero.

 

 

Ich serwis ci wszystko zrobi tylko wolałbyś nie słyszeć ceny,jak znajomego do MSI Trident za baterię skasowali 120zł + koszt wysyłki - toż to złodzieje.Pójdę na rynek i kupię za 4zł taką baterię.

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, r1023 napisał:

Fajnie jakby wyszła wersja 4090 z 48GB vram.

 

Osobiście bym takiej wersji RTX 4090 nie chciał. taka ilość VRAM zbyt mocno ograniczy potencjał OC pamięci i dopieszczanie wydajności.

24 GB VRAM na długo styknie jeszcze nawet do zastosowań pro (nie wszystkich naturalnie), a w kwestii gier to w ogóle spokój na długi czas. Na luzie topki kolejnych dwóch genów RTX 49xx oraz RTX 59xx spokojnie mogą 24 GB VRAM mieć, nie więcej. Najważniejsza przepustowość, potencjał OC, to jak się z temperaturami będą skalować zachowania memek. Do tego im więcej pamięci tym PT wzwyż też, a lepiej dostępną moc zasilania danej konstrukcji spożytkować na maksymalizację zegarów rdzenia i pamięci.

 

Tobie by się przydała dla zajawki czy masz jakieś zastosowanie dla 48 GB VRAM w konsumenckim GPU?

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, EH_Gosu napisał:

 

Osobiście bym takiej wersji RTX 4090 nie chciał. taka ilość VRAM zbyt mocno ograniczy potencjał OC pamięci i dopieszczanie wydajności.

24 GB VRAM na długo styknie jeszcze nawet do zastosowań pro (nie wszystkich naturalnie), a w kwestii gier to w ogóle spokój na długi czas. Na luzie topki kolejnych dwóch genów RTX 49xx oraz RTX 59xx spokojnie mogą 24 GB VRAM mieć, nie więcej. Najważniejsza przepustowość, potencjał OC, to jak się z temperaturami będą skalować zachowania memek. Do tego im więcej pamięci tym PT wzwyż też, a lepiej dostępną moc zasilania danej konstrukcji spożytkować na maksymalizację zegarów rdzenia i pamięci.

 

Tobie by się przydała dla zajawki czy masz jakieś zastosowanie dla 48 GB VRAM w konsumenckim GPU?

 

Bywa za mało albo na styk np do renderów powyżej 4k w UE5, niekoniecznie 4090 mogłoby być nowe quadro 8000.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja mam 3080 z AIO, to wentylatory na chłodnicy fabryczne do tyłka, wiec wymieniłem na inne bez RGB, ale za to cichsze i wydajniejsze.

 

Bo w testach na techpowerup to ta 3090ti jest głośniejsza niż 3090:), ale z testami to rożnie bywa:

 

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-3090-ti-strix-lc/36.html

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-3090-strix-oc/31.html

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Dopiero zobaczyłem stopkę, że wymieniasz 3090 na 3090ti, czyli chyba musisz mieć to topów zawsze:)

 

Jest jeszcze taki element jak hobby :) Sam rozważałem zmianę 3090 STRIXa który na ustawieniach na jakich lata u mnie, od początku oferuje wydajność na poziomie tego co 3090 Ti pokazuje od razu po wyjęciu z pudła, nie ma tu racjonalizacji wydajnościowej bo realny progres rzędu do 3% zobaczę w benchmarkach, w renderze czy w kwestii gier temat pomijalny już przy tej wydajności. Za to zajawka związana z nową zabawką i testami jej możliwości na wodzie to czynnik mający akurat dla mnie argument jaki interesowanie budzi. Niestety na ten moment wychodzi na to, że problem będzie z blokami wodnymi no i chaos w aspekcie kabli PCI-E, robienie oplotów specjalnie nowych, zawracanie gitary na realnie okres kilku miesięcy. Także pewnie finalnie już dopiero w prywatnym PC kartę na RTX 4090 wymienię wraz z upgrejdem całej platformy, 3090 Ti skipnę.

 

@kampers

 

Jaki model RTX 3090 ze stajni ROG masz? Bo jeśli TUF to kopa dostaniesz konkretnego z racji PT i podbitych zegarów. Jeśli STRIX to porób sobie najpierw testy z ustawieniem PT na 480W oraz rdzeń na zakres +80 i mem od +800 do +1000/+1200 (kwestia jakie Ci się memki trafiły) potem zestaw z RTX 3090 Ti na def i też naturalnie ją podkręć. RTX 3090 Ti bardzo fajna karta jakby nie patrzeć, doskonale pokazuje potencjał kręconego i odblokowanego RTX 3090 i to jak pięknie odskakuje od RTX 3080. Przy czym wydajność RTX 3080 Ti oraz RTX 3090 i RTX 3090 Ti na tych samych PT i zegarach jest niemalże bliźniacza 3080 Ti do 3090 Ti traci +/- 5%, a różnica pomiędzy 3090 vs 3090 Ti okolice 2/3%. Niemniej jako produkt dla osób które PT nie zmieniają, nie ustawiają kart manualnie to łakomy kąsek. Koks konkretny który tym którzy na RTX 4090 nie przeskoczą, spokój zapewni jeszcze na długi czas :)

 

Jak czasowo dobrze pójdzie to powrzucam dziś albo jutro nieco zajawek z porównaniem RTX 3090 z odblokowanym potencjałem PT do 480W i podwyższonymi zegarami vs 3090 Ti na defie (też 480W) i po OC.

Link to post
Share on other sites

Szczerze to nic tam nie podkręcałem, mam strixa oc bez lhr :) włączyłem tylko tryb oc :) i w wymagających grach po 70* jest, kupiłem zamroziłem pieniądze bo i tak dostane jak coś to po 20,04 jeśli pojawią się testy na necie i będzie to różnie z temp. to oddam :)

Link to post
Share on other sites
Teraz, kampers napisał:

Szczerze to nic tam nie podkręcałem, mam strixa oc bez lhr :) włączyłem tylko tryb oc :) i w wymagających grach po 70* jest, kupiłem zamroziłem pieniądze bo i tak dostane jak coś to po 20,04 jeśli pojawią się testy na necie i będzie to różnie z temp. to oddam :)

 

No to w takim wypadku kiedy STRIXa masz na defie czyli stosunkowo zachowawcze zegary oraz PT def 380W, dostaniesz kopa wydajnościowego +/- 10% po przesiadce na RTX 3090 Ti. Dlatego zanim karciochę nową wsadzisz, warto sobie wykorzystać potencjał Twojego modelu dla pełnego porównania.

 

Ciekawostka, zauważyłem na przykładzie kilku ostatnich różnych modeli RTX 3080 Ti i RTX 3090 drastycznie gorzej kręcące się GDDR6X niż jeszcze w egzemplarzach jakie miałem wcześniej, mowa o topowych konstrukcjach autorskich z wysokimi PT. Tak od dwóch do trzech miechów ciągle trafiam na karty gdzie potencjał OC memek kończy się na max +800 do + 900, powyżej albo korekcja błędów albo restarty. Gdzie wcześniejsze modele na luzie robiły i robią od + 1000 do + 1200, lepsze sztuki + 1500 bez problemu. Jak nic sowitsze biny GDDR6X poszły do RTX 3090 Ti i zbierane są pod next gena już od jakiegoś czasu.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...