Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Mój 12600kf siedział miesiąc w gnieździe. Rzuciłem tylko okiem czy cokolwiek chociażby minimalnie się wykrzywiło przy demontażu i niezbyt było widać. Z drugiej strony wyraźny spadek temp sugeruje, że jednak ten IHS nie był płaski - inaczej chyba placebo :o

Link to post
Share on other sites

Kierwasz, Intelu - co ty odJaniePawlasz?! 

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/alder_lake_ddr4_gear_1_vs_gear_2-21728.html

 

"Powodem, dla którego wybrane zostały procesory bez litery "K" na końcu nazwy, jest fakt, że Intel postanowił je dodatkowo "wyróżnić" względem droższych wariantów, blokując nie tylko podnoszenie mnożnika rdzeni, ale także napięcia System Agent. Jako, że to ostatnie ma istotny wpływ na podkręcanie pamięci, praktycznym skutkiem tego ograniczenia są wyraźnie gorsze możliwości tańszych CPU w trybie Gear 1 i nierzadko problemem jest osiągnięcie 3600 MHz, a niektóre sztuki do tej wartości się nawet nie zbliżają."

 

Czyli nagle wszystko jest jasne! A ja się bujam od Annasza do Kajfasza z memkami i uJ już mnie strzelał, że coś nie trybi! Tj totalna dezinformacja klienta, bo gdybym wiedział że praktycznie nie podkręcę pamięci na nowym i7 (płyta Z690 specjalnie praktycznie tylko pod mem OC brana) to bym w życiu tego nie kupił.... 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Tyle że wcześniej @pendzel_3między 11600k a 11600 czy 10900k a 10900 poza zegarami i mnożnikiem nie było innych różnic (może power limit jeszcze).

 

Biere błędy wynikające z własnej niewiedzy na klatę, bo Csgo jest nieczuły na wyższy Ram a w PoE jest i tak Gpu bottleneck (ze względu na rozdzielczość) - ale gdybym miał się zagrywać w inne tytuly, CoD przykładowo to bym był serio wku*wiony.

 

Teraz wyobraź sobie taki scenariusz: kupiłeś gdzieś kiedyś dobry Ram DDR4 (powiedzmy takie Vipery jak moje) i jest on z Tobą od Coffee Lake-S. Zrobiłeś potem update z 8700k na 10850k, teraz zaś myślisz o przesiadce na Alder Lake-S. Czytasz testy i widzisz, że nawet @stock te procki działają prima więc zamiast 12600kf bierzesz 12700f (60$ dopłaty, bo 12700kf to już 150$ a i tak kręcić Cpu nie zamierzasz, tylko ram). Czytasz, że są tam jakieś limity przy chipsecie więc zamiast "budżetowej" płyty B660 za 150$ bierzesz Z690 za 230$. Wkładasz swój Ram i cyk: masz problem żeby go puścić nawet z zegarem 3200 MHz na 12700f podczas gdy jeszcze wczoraj na 10850k chodził bez problemu @4400 MHz... Ostatecznie odpalasz XMP i wchodzi 4400 MHz, ale z Gear2. Puszczasz CB R23 nT i masz wynik niższy o 20% niż powinien być (z racji G2) a we wspomnianym CoDzie fps_min leci na pysk, pomimo wybitnie lepszego Cpu...

 

No więc wracasz do tych premierowych testów, a tam 12700k - który miał mieć TYLKO odblokowany mnożnik i minimalnie niższe zegary - wszędzie błyszczy... 

Link to post
Share on other sites

HAHAHA, no i ludzie co pisali jakie to non-K cudowne bo tanie i cudowne, i w ogóle to przecudowne teraz mają :P

A na serio, wszyscy założyli że non-K teraz tak jak zawsze, czy jednak intel opisał wszystko, tylko ludzie nie czytali bo jechali "na pamięć" ?

 

Edytowane przez mirai99
Link to post
Share on other sites

Jedyny test i7 non-k z większego portalu jaki znalazłem: https://www.techspot.com/review/2391-intel-core-i7-12700/

 

"Focusing on B660, when compared to Z690 it is heavily cut down. Naturally, in true Intel form, CPU overclocking is off the table, but you can at least overclock the memory which is more useful these days anyway." 

 

TAAAAAKIEGO! :sciana:

 

W teście użyto DDR4 3200 cl14," bo jest zazwyczaj szybsze od 3800 cl18". Ot taka rzetelność dziennikarska, nie tam że nie dało odpalić nic więcej :/

W teście PurePC 12400f (jedyny zablokowany Alder przetestowany przez Sebę) użyto Ram 3600 MHz (1:1) CL 18-20-20-42 (XMP).... 

Link to post
Share on other sites

Z xmp czy bez absolutny max dla SA tj 0.95V. Przy xmp #1 wczytuje dodatkowo 1.45V dla memek ale jakakolwiek zmiana dzielnika/taktowań/trybu kończy się powrotem do Biosa. Max manualny VRam tj 1.35V

 

I teraz robi się ciekawie (bo siedzę nad tym od powrotu z pracy): przy SA 0.95V moje Vipery w Gear1 nie wysypują się dopiero przy 3400 MHz (dla czegokolwiek wyżej, nawet z cl19 = powrót do Biosa) :o Nie jest to też kwestia napięć, bo te same kości z R5 3600x od @zbiku90robiły 3600 1:1 z 1.3V...

 

Tj jakiś żart, bo nawet mój pierwszy Ryszard ever, R5 2600x, robił 3466 MHz na Asusie X470 w trybie Sync... 

 

Nie chciałby Ci się @r1023zobaczyć ile max Twój 12700k potrafi ogarnąć z SA 0.95V i VRam 1.35V? Bo może to ja jak debil po prostu czegoś nie widzę... 

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Rebelmind napisał:

Z xmp czy bez absolutny max dla SA tj 0.95V. Przy xmp #1 wczytuje dodatkowo 1.45V dla memek ale jakakolwiek zmiana dzielnika/taktowań/trybu kończy się powrotem do Biosa. Max manualny VRam tj 1.35V

 

I teraz robi się ciekawie (bo siedzę nad tym od powrotu z pracy): przy SA 0.95V moje Vipery w Gear1 nie wysypują się dopiero przy 3400 MHz (dla czegokolwiek wyżej, nawet z cl19 = powrót do Biosa) :o Nie jest to też kwestia napięć, bo te same kości z R5 3600x od @zbiku90robiły 3600 1:1 z 1.3V...

 

Tj jakiś żart, bo nawet mój pierwszy Ryszard ever, R5 2600x, robił 3466 MHz na Asusie X470 w trybie Sync... 

 

Nie chciałby Ci się @r1023zobaczyć ile max Twój 12700k potrafi ogarnąć z SA 0.95V i VRam 1.35V? Bo może to ja jak debil po prostu czegoś nie widzę... 

 

Napisałem PW.

 

 

Przyszła mi ta blaszka na procka, kurcze instrukcja profeska :D20220617_191020.thumb.png.4da924624df1a87e64f3ff9d118920ba.png

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Instrukcja niepotrzebna. Najważniejsze, że działa. Testuj! 

ok namówiłeś mnie

 

20220617_201928.thumb.png.76d7cf6212f08f9630729d4e0ca8df10.png

 

 

 

 

 

 

 

Procesor od listopada nie zdążył sie wykrzywić, generalnie temp może ciut lepsze

 

w cinebenchu23 wartość max nie przekracza 70 stopni

obraz.png.a97a77e436124300fcf7f6201dc4a6b5.png

 

 

Edit. Pompa lepiej sie ułożyła i jest praktycznie niesłyszalna :D temp różnice około 7 stopni mniej :D . Wychodzi na to że warto kupić to cudo na ali

 

 

 

Edytowane przez r1023
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, r1023 napisał:

temp różnice około 7 stopni mniej :D . Wychodzi na to że warto kupić to cudo na ali

Dokładnie tyle samo co u mnie i kolegi, który razem ze mną zamawiał. I pomyśleć, że musiał chińczyk takie coś wymyślić, bo intel nie widział problemu. 

 

Gdyby tych 7 stopni nie było to by faktycznie nie było problemu - ale że jest (i to u każdego) to świadczy to o tym, że problem istnieje. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 16.06.2022 o 11:30, Rebelmind napisał:

bo Csgo jest nieczuły na wyższy Ram

No to musi być dość specyficzna sytuacja, gdzie jak sądzę został osiągnięty pewien pułap wydajności i kolejne podbicia MHz nie dają żadnych przyrostów bo już CPU bottlenekuje RAM? CSGO to dziwny twór.

 

W mojej konfiguracji, ciągle z 4790k @ 4.9, RAMy (DDR3) z 1600 na 2000 przy takim samym CL 10-11-11-32 - średnia FPS na teście ulleticala 434 -> 472 - średnia z 9 testów, przy usunięciu po jednym min i max wyniku. Ramy na 1600 przy CL 9-9-9-28 - czyli po XMP i FPSy średnia liczona jw. 441 - czyli jednak zysk jest z tej prędkości, bo i wyniki przebiegów są w pewnym stopniu powtarzalne.

Czyli na tych prędkościach jeszcze jest bonus z RAMu, pytanie "do kiedy", bo to co mam niestety wyżej już iść nie chce, a aż tak ciekaw nie jestem by inwestować w moduły 2400 :)

Blaszka procka?
To już backplate nie wystarcza?

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Fabryczne mocowanie Cpu na płycie ("klatka", ten zatrzask przytrzymujący proca na pinach) odkształca IHS - udowodnione laboratoryjnie przez Igors Lab bodajże. W efekcie płaszczyzna IHS się odkształca i nie przylega równo do powierzchni chłodzenia (efekt taki sam jakbyś położył płaski talerz na piłce - bardzo mała powierzchnia styku, większość talerza nie dotyka piłki). Rozwiązaniem jest customowe mocowanie Cpu z Ali (owa blaszka) i jak widać u wszystkich osób nawet u nas, z forum jest zauważalny spadek temperatur). 

 

Co do Csgo - możliwe, że jest tak jak mówisz (że ja osiągnąłem już sufit). W testach fps_benchmark mam wynik 575 fps avg / 120 fps min (gram w 2K @low).  

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Hah, normalnie delid die guard konieczny jeszcze nawet bez delidu :D

 

Poczytałem o tym i widzę że Intel strzelił niezłą gafę, czytałem też o podkładkach 1mm, że wystarczają - dla zdystansowania całej "zapinki" i zredukowania siły nacisku - nie próbowaliście?

 

Kurcze, 1mm przecież to bardzo dużo i aż wierzyć się nie chcę... przecież to każda płyta główna powinna zostać objęta darmową akcją serwisową... dla mnie totalny SZOK.

Normalnie strach kupować używanego proca jak właściciel nie wiedział o tym problemie...

 

Zajrzałem w sumie na forum by poczytać o procach, ciągle, @Rebelmind jeszcze jak chyba z pół roku temu wymieniliśmy kilka wiadomości w wątkach na forum co wspominałem o chęci zmiany - kiszę się na 4 gen :D wpadł monitor 240hz (nadal 1080p). U mnie wyniki przy rozdziałce 1728x1080 i w zasadzie full, najniższe FPSy w smoke ~150-160, avg jak wyżej, całkiem fajnie się zrobiło jak ram podciągnąłem do 2ghz + kilka tweaków w samym windowsie. Avg fps podskoczyło chyba z 20% sumarycznie i

 

Teraz to bardziej nawet pomyślałem o wymianie pod względem energooszczędności i temperatur - 12100F bardzo pozytywnie mnie zaskoczył w testach jeżeli chodzi o pobór prądu i wydajność, kurcze 20-50% większą niż 4790k na 4,7ghz np tu: https://www.youtube.com/watch?v=phzUEILOokY ramy szybsze a wyniki fpsów, w kilku moich "ulubionych miejscach" nawet do prawie 30% mniej FPS na tych samych ustawieniach, u mnie FPS lekko dobija pod 900 pod koniec sceny a tam "ledwo" ~650... więc nadal jestem nieprzekonany hahaha do wydania 2 tyś na nowe graty.

 

U mnie cała platforma, 2ssd, 1 nvme, 2 hdd, 8 wentyli, 1080ti - na teście ulleticala 330 W a w smoke pod 430 podbija i po ~65 stopni na rdzeniach cpu (1.4V robi swoje), czy tu szło by urwać ze 100W? bo jednak kilka generacji i "nm" jestem do tyłu.

Tu nawet nie mam się z kim porównać, bo wszystkie testy na necie z udziałem 4790k to o kant tyłka potłuc bo totalnie gdzieś wyniki sporo niższe od moich...

 

Sorka trochę za offtop :D

 

 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

@wid3l3c, procki tanieją szybciej niż to się wydaje. Kupiłem 12600kf, by po miesiącu zrobić zwrot, bo trafiłem w niemalże tej samej cenie 12700f. Teraz trafia mi się okazja wymienić tego i7 na 12900k i zastanawiam się czy $120 dopłaty jest tego warte... 

 

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Rebelmind napisał:

@wid3l3c, procki tanieją szybciej niż to się wydaje. Kupiłem 12600kf, by po miesiącu zrobić zwrot, bo trafiłem w niemalże tej samej cenie 12700f. Teraz trafia mi się okazja wymienić tego i7 na 12900k i zastanawiam się czy $120 dopłaty jest tego warte... 

 

w jaki sposób po miesiącu mogłeś zwrócić proca??

Link to post
Share on other sites

@Joint21

W kraju, w którym mieszkam większość sklepów oferuje "otwarty zakup" z 30 dniami na zwrot towaru. W jednym ze sklepów, dla klientów zaresjtrowanych w "klubie klienta" okres ten wynosi nawet 3 miesiące. Jak do jest pory korzystałem z tak długiego zwrotu dwa razy - i to oba właśnie w tym jednym sklepie, bo trafiłem u nich na lepszy produkt w super promocji. 

Link to post
Share on other sites

Świeżutka próbka inżynieryjna 13900k przetestowana:

 

https://wccftech.com/intel-core-i9-13900k-cpu-benchmarks-leak-28-percent-faster-than-12900k-in-multi-threading/

 

8P+16e/32T, 5.5GHz 1core/ 5.3GHz allcore boost. Vs 12900k 8% szybsza w 1T i 28% szybsza w nT w syntetyku. 

 

+200MHz 1c/ +300MHz @llC, czyli pi razy drzwi +5% na zegarach, +3% na IPC. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ten dopakowany cache coś jednak da w grach, bo jak nie to Raphael-X z 3D-cache po prostu odleci w kosmos (a z cenami to już totalnie...) :/

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...