Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

@r1023kolejny przeciek, potwierdza się podniesiony Core-count!

 

https://wccftech.com/intel-core-i5-13600k-14-core-raptor-lake-cpu-tested-faster-than-core-i5-12600k-beats-the-ryzen-9-5950x-in-cinebench/

 

13600k w układzie 6P + 8e :/

 

Dla mnie to słabe info, rdzenie Gracemont praktycznie nic nie dają w grach... 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Rebelmind napisał:

@r1023kolejny przeciek, potwierdza się podniesiony Core-count!

 

https://wccftech.com/intel-core-i5-13600k-14-core-raptor-lake-cpu-tested-faster-than-core-i5-12600k-beats-the-ryzen-9-5950x-in-cinebench/

 

13600k w układzie 6P + 8e :/

 

Dla mnie to słabe info, rdzenie Gracemont praktycznie nic nie dają w grach... 


A nie było w ogóle tak, że małe rdzenie wyłączone dawały lepsze osiągi niż włączone?

 

Link to post
Share on other sites

Nawet nie tyle "nie było" co jest! 12700f/12900k, z wyłączonymi eCores dawał w Csgo leoszy fps_avg - jednakże obecny 12600k w kanterze traci klatki gdy zabierzesz eCores i zostanie 6 P_cores only (co jednocześnie potwierdza, że nawet zabytkowy Csgo @Source 1.0 aka DX9c ma doklejoną jakąś obsługę do 8 rdzeni). 

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Rebelmind napisał:

Nawet nie tyle "nie było" co jest! 12700f/12900k, z wyłączonymi eCores dawał w Csgo leoszy fps_avg - jednakże obecny 12600k w kanterze traci klatki gdy zabierzesz eCores i zostanie 6 P_cores only (co jednocześnie potwierdza, że nawet zabytkowy Csgo @Source 1.0 aka DX9c ma doklejoną jakąś obsługę do 8 rdzeni). 

 

zmień na 12700k :)

Link to post
Share on other sites

Im bliżej premiery, tym więcej ploteczek na WCCF Tech. Według dzisiejszych rewelacji 13. generacja ma wyróżniać się głównie zwiększoną liczbą rdzeni. Przyrost MHz w poszczególnych modelach będzie marginalny.

Link to post
Share on other sites

No czytam właśnie. Kesz to jedno, ale wzrost zegarów SC/MC też jakiś symbiliczny. I, jak już pisałem wcześniej, eCores do gier to kupa. 

 

Ciekawi mnie jak będzie wyglądać 13600 oraz 13400 (non-k) - w sensie czy dodacza Gracemont czy nie. 

 

Bo jak na razie ani 13700k, ani 13600k nie mają żadnego ficzera, który mógłby zmotywować do przesiadki ludzi z Alder Lake-S (no może tych z DDR5). 

 

Swoją drogą orientuje się ktoś, czy przy DDR5 zestawionym z Cpu non-k mamy ponownie do czynienia z ograniczonym polem manewru w SA? 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Rebelmind napisał:

No czytam właśnie. Kesz to jedno, ale wzrost zegarów SC/MC też jakiś symbiliczny. I, jak już pisałem wcześniej, eCores do gier to kupa. 

 

Ciekawi mnie jak będzie wyglądać 13600 oraz 13400 (non-k) - w sensie czy dodacza Gracemont czy nie. 

 

Bo jak na razie ani 13700k, ani 13600k nie mają żadnego ficzera, który mógłby zmotywować do przesiadki ludzi z Alder Lake-S (no może tych z DDR5). 

 

Swoją drogą orientuje się ktoś, czy przy DDR5 zestawionym z Cpu non-k mamy ponownie do czynienia z ograniczonym polem manewru w SA? 


Non-k będą pewnie bez overclocka ramu, jak w Alderach :P

 

Link to post
Share on other sites

Muszę się z Wami, koleżanki i koledzy forumowicze, podzielić swoimi spostrzeżeniami. Niecały miesiąc temu wjechał do mnie 12600k, a dzisiaj mija mi bodajże 5(?) dłuższa sesja gierczenia (niech żyje urlop :peace:). 

 

Pacjent jest po OC 5.0 GHz Pcores / 4.0 GHZ eCores, VCore 1.25V + memki 4000 cl16 G1. Po ponad 6h grania (z przerwami) max co widziałem na Cpu to 59°C, wenty na radzie na 400 RPM (3x Arctic P14). Stabilny jak skała, żadnych przycięć czy też nawet zająknięcia. 

 

Mega się Intelowi te Aldery udały - i to tak, że aż żałuję iż w grudniu wymieniłem Cpu only 5800x -> 5900x zamiast oddać cała platformę i wziąć 12700k (był na promocji za 359$).

 

Czekam na Q3 2022 oraz pojedynek Zen4 vs Raptor Lake-S, ale przesiadki na gen 13 raczej nie planuje (ewentualnie jeśli upoluje się strzał na 12700k to moooże, aczkolwiek już była szansa kupna używki z dopłatą vs 12600k + 80$ ale nie skorzystałem). 

 

Jakby ktoś miał wątpliwości Intel vs Amd do gierek głównie to na ten moment Intel :menda:; 5800X3D stanowczo za drogi (i nierówny), 5600X3D daleeeko na horyzoncie a reszta Zen3 najzwyczajniej w świecie się nie opłaca (szczególnie, gdy 12400/f trafia się już na uzywkach po 700 pln, to ja nie mam pytań). 

 

Ave. 

Edytowane przez Rebelmind
Literówka
Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Rebelmind napisał:

Muszę się z Wami, koleżanki i koledzy forumowicze, podzielić swoimi spostrzeżeniami. Niecały miesiąc temu wjechał do mnie 12600k, a dzisiaj mija mi bodajże 5(?) dłuższa sesja gierczenia (niech żyje urlop :peace:). 

 

Pacjent jest po OC 5.0 GHz Pcores / 4.0 GHZ eCores, VCore 1.25V + memki 4000 cl16 G1. Po ponad 6h grania (z przerwami) max co widziałem na Cpu to 59°C, wenty na radzie na 400 RPM (3x Arctic P14). Stabilny jak skała, żadnych przycięć czy też nawet zająknięcia. 

 

Mega się Intelowi te Aldery udały - i to tak, że aż żałuję iż w grudniu wymieniłem Cpu only 5800x -> 5900x zamiast oddać cała platformę i wziąć 12700k (był na promocji za 359$).

 

Czekam na Q3 2022 oraz pojedynek Zen4 vs Raptor Lake-S, ale przesiadki na gen 13 raczej nie planuje (ewentualnie jeśli upoluje się strzał na 12700k to moooże, aczkolwiek już była szansa kupna używki z dopłatą vs 12600k + 80$ ale nie skorzystałem). 

 

Jakby ktoś miał wątpliwości Intel vs Amd do gierek głównie to na ten moment Intel :menda:; 5800X3D stanowczo za drogi (i nierówny), 5600X3D daleeeko na horyzoncie a reszta Zen3 najzwyczajniej w świecie się nie opłaca (szczególnie, gdy 12400/f trafia się już na uzywkach po 700 pln, to ja nie mam pytań). 

 

Ave. 

 

A jak wygląda z poborem mocy na tych intelach??? gdzieś czytałem że potrafią nawet do 300 W skoczyć ?? jak to jest z tym to aby nie przesada żeby proce aż tyle mocy ciągneły?

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Ale już Raptory mają zassać trochu papu :o

Co tam Raptory, jak przedwczoraj na swoim 11600K ustawiłem 1.35V & 5.0 Ghz i zobaczyłem pobór 160W w Cinebenczu to też zrobiłem taką minę. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, joker5513 napisał:

Żeby u Rebela był niebieski procesor i zielona grafika, i jeszcze to zachwalał... Świat się kończy :) 

 

Rekonesans za linią wroga wraz z akcjami aktywnego sabotażu. :->

TDP tych Inteli jest dramatyczne. :D Brutal performance ok, ale do eco lower-power buildu czy silent buildu to się one nie nadają... :x

 

 

Link to post
Share on other sites

Dwie ciekawe informacje z poprzednich dni. 

 

1. Nowe procesory 13. generacji zostały przetestowane w CPU-Z. 

Cytat


W CPU-Z model Core i7 odnotował względem poprzednika 10% wzrost w teście jednordzeniowym i 32-34% lepszy wynik w benchmarku wielowątkowym. Z drugiej strony Core i5-13600K pochwalić może się odpowiednio 5% i 39-41% wzrostem wydajności.

 

Niestety wyższa wydajność wiąże się ze znacznie większym zużyciem energii. Jak zmierzono w teście AIDA64 FPU, Core i7-13700K z łatwością dobija do 244 W, kiedy dla porównania Core i7-12700K ogranicza się do 188 W. To samo dotyczy Core i5-13600K, który osiągał do 178 W, czyli o 30 W więcej niż Core i5-12600K w tym samym teście.

Źródło: https://ithardware.pl/aktualnosci/intel_core_i7_13700k_i_core_i5_13600k_przetestowane_duzy_wzrost_wydajnosci_ma_swoja_cene-22490.html

 

2. Intel oficjalnie potwierdził wzrost cen. 

Cytat

Będziemy podnosić ceny - 

mówi David Zinser, dyrektor finansowy Intela - nastąpi to generalnie w czwartym kwartale tego roku. Jak państwo wiedzą możemy przyjąć na siebie dużą część inflacyjnej drożyzny w porównaniu do innych podmiotów. Jednakże w aktualnej sytuacji, gdy inflacja nie okazała się być tylko przejściowa, musimy podjąć konsekwentne działania. Część kosztów zostanie przeniesiona na klientów.

Źródło: https://www.pcworld.com/article/823871/intel-confirms-it-will-raise-prices-and-has-killed-optane.html

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

To TDP Intela jest jak idiotyczne że ciężko to nawet podsumować... ani trochę nie żałuję zamówienia R5 5600X... jeszcze się walnie PBO Curve offset undervolt per core i Intel wgle może ssać perf per watt.

 

Co to za głupia moda? CPU (nawet nowe Ryzeny pewnie podbiją TDP ostatecznie) podnoszą wydajność poprzez zwiększenie w dużym stopniu powerlimitów... GPU? Jeszcze gorzej (analogiczna sytuacja). Już wolałbym 10-15% wzrost wydajności per gen z małymi ficzerami i 5% mniejsze TDP niż +30% i +15-20% TDP...

A prund nie tylko w UE drożeje na potęgę... to samo w Azji (Chiny, Indie itp)... 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Rebelmind napisał:

Ale to screen chcesz z HW info czy jak? 

No klasycznie: mnożnik dla P_cores na 50, mnożnik dla eCores na 40, VCore na 1.265V i tyle - w CB R23 nT stabilnie, godzinę się wypalało. 


A teraz jeszcze pokaż watomierz :D:->

Link to post
Share on other sites
39 minut temu, Rebelmind napisał:

12600k ma długotrwały limit 120W, którego max udało mi się przekroczyć o 16W :D

 

Powinieneś móc zwiększyć PL2 bez problemu, nawet w laptopie mogę to zrobić. Still it's aloot i to pewnie po optymalizacji napięcia 

Link to post
Share on other sites

Jak ustawiam mu w biosie P2 = P1 = 150W to i tak skutkuje tym, że max pobór jaki widziałem to wspomniane 136W. Prawdopodobnie gdybym podniósł VCore ponad 1.35V to i szamal by więcej - tyle że dla mnie te 100 MHz więcej nie jest tego warte, bo 5.0 w zupełności mi styka. 

Link to post
Share on other sites

A czyli to nie PL2 jest problemem, tylko po prostu tyle żre przy takim napięciu. 

Jeszcze nie najgorzej, ale ciągle sporo. :D

Nie mogę się doczekać aż jutro dostanę w swoje łapy własnego 5600X i ile wyciśnie W na stocku z rozsądnym uV. 

Po 12700K mam PTSD. Nawet po UV to jest cholerny Admiral Kuznetsov w erze reaktorów atomowych. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...