Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

To jak wnioskuje u Ciebie priorytetem jest cisza gdzie na 100% Fortis cichszy niż dark4. Wydajność w sam raz pod 12600k. Pytanie czy w rzeczywistości też tak cichy jak w teście by ten wentylator Fluctus 140 co siedzi na tym chlodzeniu:

fan_noise_100.png

Link to post
Share on other sites

Sam nie jestem w stanie określic czy cichy jest czy nie, wiem natomiast że najgłośniejsze w komputerze co jest to dyski HDD podczas wzmożonej pracy. Ogólnie jak jest u mnie dość cicho to z komputera wychodzi lekki szum. Mi nie przeszkadza a jak gram to juz w ogóle,

 

Dobra tam, nawet jeżeli faktycznie chłodzenie w kącie odchodzi o te pół milimetra to i tak temperatury są w porządku wiec nie ma co panikować. Za jakiś czas dam jeszcze niższy vcore to już w ogóle :P 

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites
W dniu 5.01.2022 o 23:18, Rebelmind napisał:

Napalił się już jednak na DDR5; gdzieś dorwał Kingstony 4800 cl40 (nie pytałem za ile, brał "jedyne na jakie było go stać i były dostępne").

Ty lepiej mu nie mów że jakieś 2 razy tańsze DDR4 dają lepszy fps bo chłop zawału dostanie :D

https://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/intel_core_i5-12400f_ddr4_vs_ddr5_review/11

 

No ale z drugiej strony będzie się mógł cyferkami w benchmarkach pochwalić. Na przykład latency ma dużo więcej to lepiej, prawda? ;)

Intel Core i5-12400F DDR4 vs DDR5 Review

Edytowane przez zbiku90
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

To jak wnioskuje u Ciebie priorytetem jest cisza gdzie na 100% Fortis cichszy niż dark4. Wydajność w sam raz pod 12600k. Pytanie czy w rzeczywistości też tak cichy jak w teście by ten wentylator Fluctus 140 co siedzi na tym chlodzeniu:

fan_noise_100.png

Wenty na 100% to raczej nie ma mowy o ciszy, liczy się na ile da się ustawić obroty tak żeby mieć ciszę.

53 minuty temu, stach122 napisał:

 

Dobra tam, nawet jeżeli faktycznie chłodzenie w kącie odchodzi o te pół milimetra to i tak temperatury są w porządku wiec nie ma co panikować. Za jakiś czas dam jeszcze niższy vcore to już w ogóle :P 

Cinebench lata na mniejszym vcore niż np prime95 small ffts. Zapodaj prime i zobacz wtedy czy jest stabilnie i jakie sa temp.

Link to post
Share on other sites
49 minut temu, r1023 napisał:

Wenty na 100% to raczej nie ma mowy o ciszy, liczy się na ile da się ustawić obroty tak żeby mieć ciszę.

44db przy 100% to prawie cisza, zwłaszcza że to w odległości 15 cm na test benchu. Przy 75% to 41db a w zamkniętej obudowie to pewnie nie słychać już nic. 40db to szept wg tabeli dźwięków.

 

Jak tam ma HDD to niektóre na pewno mają więcej niż 40db podczas pracy.

1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

 

No ale z drugiej strony będzie się mógł cyferkami w benchmarkach pochwalić. Na przykład latency ma dużo więcej to lepiej, prawda?

Wiadomo ale pamiętaj, że latency w DDR5 nie odpowiada latency w DDR4 bo DDR5 ma ten podwójny kanał dostępu. No i najlepsze ddr5 już są lepsze, tylko cena słaba:

https://www.techspot.com/review/2387-ddr4-vs-ddr5/

Edytowane przez wrobel_krk
  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, r1023 napisał:

Cinebench lata na mniejszym vcore niż np prime95 small ffts. Zapodaj prime i zobacz wtedy czy jest stabilnie i jakie sa temp.

I jak?

image.thumb.png.920a888a230caf275ef80c6e797aa470.png

 

Tylko prime 95 to overkill dla procków

 

Jak na fortisa to chyba nieźle? Ale jaki szum byłto głowa mała ale w sumie mam pod temperature procka podpiete tez przednie wentylatory, 80stopni na 90% i tak samo na samym radiatorze :D

 

W sumie znalazłem test gdzie owy 12600k na tym chłodzeniu i prime ma 71 stopni max wiec az 10 stopni mniej niz u mnie ale nie napisano czy w testbenchu czy w obudowie

 

 

 

 

Dobra, napisałem do SPC zeby mi wysłali zestaw montazowy dla fortisa 3, z tego zestawu wezmę ramke bo jest taka sama co do fortisa 5.

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

ten test obraz.png.a9147594e429add84c1a2d475d697609.png na 20-30 minut.

 

1 godzinę temu, wrobel_krk napisał:

44db przy 100% to prawie cisza, zwłaszcza że to w odległości 15 cm na test benchu. Przy 75% to 41db a w zamkniętej obudowie to pewnie nie słychać już nic. 40db to szept wg tabeli dźwięków.

 

 

 

 

went na 100% to pewnie z 1500obr nie wiem ale jak dla mnie to nijak ma się do ciszy.

Link to post
Share on other sites

"Cisza" jest jak widać pojeciem względnym (do tego zazwyczaj błędnie stosowanym) i tak właściwie to o niej powinno się mówić TYLKO przy układzie stricte pasywnym. 

 

Nadal siedzi u mnie RTX 3060 TI XC od Evga (2 wenty) i jak czytam opinie z neta o tym modelu to wymiękam :/

 

"Bardzo przyzwoity Cooler", "w zupełności akceptowalny poziom hałasu", "świetna konstrukcja w tych wymiarach"... 

 

W3 @ 5120x1440, otwarta Buda i jest po chwili pod 2000 RPM. Myślę, trefna sztuka mi się trafiła - ale NIE, wszędzie w testach podobne jak nie identyko wyniki :o Do tego stopnia mnie to wqrwia, że chyba trzeba ją będzie jednak wodować... 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Rebelmind napisał:

"Cisza" jest jak widać pojeciem względnym (do tego zazwyczaj błędnie stosowanym) i tak właściwie to o niej powinno się mówić TYLKO przy układzie stricte pasywnym. 

 

Nadal siedzi u mnie RTX 3060 TI XC od Evga (2 wenty) i jak czytam opinie z neta o tym modelu to wymiękam :/

 

"Bardzo przyzwoity Cooler", "w zupełności akceptowalny poziom hałasu", "świetna konstrukcja w tych wymiarach"... 

 

W3 @ 5120x1440, otwarta Buda i jest po chwili pod 2000 RPM. Myślę, trefna sztuka mi się trafiła - ale NIE, wszędzie w testach podobne jak nie identyko wyniki :o Do tego stopnia mnie to wqrwia, że chyba trzeba ją będzie jednak wodować... 

 

mnie trochę kusi Alphacool Eiswolf 2

Link to post
Share on other sites

Gdyby alphacool / ekwb a najlepiej barrow lub bykski wydali rady ze zintegrowaną pompą to myślę, że mogłoby być sporo chętnych. 

 

Jak na razie to tylko Ci pierwsi wydali takie cuś, ale tylko w formacie 420+ mm, a nie każdy przytuli takiego misia. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
39 minut temu, Rebelmind napisał:

W3 @ 5120x1440, otwarta Buda i jest po chwili pod 2000 RPM

Mam właśnie evgę w wariancie 3 fany i powiem, że fabryczna krzywa wentylatorów jest dość głupia (być może nawet mamy tę samą). W grze faktycznie lubi sobie zrobić 1900 rpm żeby utrzymać ~~65-68 stopni, podczas gdy spokojnie jest w stanie działać na około 1500rpm z 72-75°C.

 

Asus/Msi/Gigabyte montujący swoje monstrualne chłodzenia na kartach serii 60/70 nas rozpieścili. No ale w obecnej sytuacji każda karta jest dobra. 

A co się tyczy ciszy to cóż... dzisiaj dowiedziałem się, że ludzie normalizują 100% pwm i 44dB. Ja tam staram się nie przekraczać 500rpm w idlu i 1000 uważam za nużące gdy nie zagłusza tego głośnik.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, walker napisał:

Ja tam staram się nie przekraczać 500rpm w idlu i 1000 uważam za nużące gdy nie zagłusza tego głośnik.

Uff, czyli nie jestem sam xD A już myślałem, że jeśli 6x140mm 800 RPM jest dla mnie za głośne to jest coś ze mną nie tak. 

 

Pozdrawiam kolegę "0db-fila"! 

  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, r1023 napisał:

ten test obraz.png.a9147594e429add84c1a2d475d697609.png na 20-30 minut.

 

 

went na 100% to pewnie z 1500obr nie wiem ale jak dla mnie to nijak ma się do ciszy.

 

Wiem jaki test, masz tutaj wyniki po 15minutach bo wiecej nie wiem po co mam sobie katować procesor.

 

image.thumb.png.aa7c8406b121f5dcbd10809cefc229b4.png

 

To chyba w miare dobre wyniki (nie?), jutro sobie zejde na -0,08v i podbije zegar o 100mhz bo MSI jak zwykle zaniża o te 12hz

 

 

 

 

Nie wiem czy temat ciszy zaczął sie przeze mnie ale pojęcie ciszy dla każdego to pojecie względne, ja kgram to od czasu do czasu to ja słysze głośniejszy (ale nadal cich) szum ale od karty graficznej bo odpala wentylatory po przekroczeniu 55 stopni. Najgłośniejsze w moim kompie pod grami to jest GPU a po nim dyski twarde . Jak pisałem wcześniej, lekki szum mi nie przeszkadza.

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

Jak masz GPU głośniejsze to nie ma o czym gadać, ja dlatego mam 3080 na wodzie, ale i tak wentylatory na chłodnicy muszę wymienić bo te oryginalne RGB od gigaszajsa słabe, właśnie myślę czy flustusy czy może Arctiki bo i tak mam je na alf 360

Link to post
Share on other sites
27 minut temu, wrobel_krk napisał:

Jak masz GPU głośniejsze to nie ma o czym gadać, ja dlatego mam 3080 na wodzie, ale i tak wentylatory na chłodnicy muszę wymienić bo te oryginalne RGB od gigaszajsa słabe, właśnie myślę czy flustusy czy może Arctiki bo i tak mam je na alf 360

Ja tam nie ogarniam tego maniakalnego pragnienia ciszy XD

Chyba ze w nocy zostawiacie kompy zeby cos robiły i wtedy wiem ze szum moze meczyć na dłuzszą mete nawet jak sie śpi. Wiem bo przerabiałem to akurat

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

Gram na słuchawkach ale jak pracuje to też chce mieć ciszę.

 

1 godzinę temu, stach122 napisał:

 

Wiem jaki test, masz tutaj wyniki po 15minutach bo wiecej nie wiem po co mam sobie katować procesor.

 

image.thumb.png.aa7c8406b121f5dcbd10809cefc229b4.png

 

To chyba w miare dobre wyniki (nie?), jutro sobie zejde na -0,08v i podbije zegar o 100mhz bo MSI jak zwykle zaniża o te 12hz

 

 

 

 

Nie wiem czy temat ciszy zaczął sie przeze mnie ale pojęcie ciszy dla każdego to pojecie względne, ja kgram to od czasu do czasu to ja słysze głośniejszy (ale nadal cich) szum ale od karty graficznej bo odpala wentylatory po przekroczeniu 55 stopni. Najgłośniejsze w moim kompie pod grami to jest GPU a po nim dyski twarde . Jak pisałem wcześniej, lekki szum mi nie przeszkadza.

 

Temp spoko. Ciekawe do jakiego minimum dobijesz z vcore przy stabilnym prime. Ja tak zawsze robie ze szukam minimum dla prime95 z avx.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, stach122 napisał:

Ja tam nie ogarniam tego maniakalnego pragnienia ciszy XD

Jakbyś mieszkał w domku na wsi czy przedmieściu to byś ogarnął. Z mieszkania w mieście zostało mi i tak że do poduchy muszę jakiś film/podcast puścić bo nie usnę, W całkowitej ciszy dzwoni mi w uszach, w mieście mieszkałem w dość ruchliwym miejscu. Ale teraz jak mam wybór to wolę słyszeć to co chcę usłyszeć a nie szum wentyli :D

9 godzin temu, Rebelmind napisał:

On czyta czasem forum więc jak zejdzie na zawał to wyjątkowo nie przeze mnie, @zbiku90;)

Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno :P

6 godzin temu, Rebelmind napisał:

tak właściwie to o niej powinno się mówić TYLKO przy układzie stricte pasywnym. 

Tu się nie zgodzę bo między wentylami na 500 rpm a pasywem różnicy IMO nie ma. No ale ponoć mam chu... w uszach :D 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Rebelmind napisał:

"Cisza" jest jak widać pojeciem względnym (do tego zazwyczaj błędnie stosowanym) i tak właściwie to o niej powinno się mówić TYLKO przy układzie stricte pasywnym. 


Jak się ma budę bequiet, to 1000rpm na wentylatorach i 1500rpm na GPU to jest dalej cisza.

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, r1023 napisał:

Cinebench lata na mniejszym vcore niż np prime95 small ffts. Zapodaj prime i zobacz wtedy czy jest stabilnie i jakie sa temp.

No cóż, trafiłem bardzo szybko na ścianę jeżeli chodzi o VCORE. Zaznaczę tylko że podniosłem taktowanie procesora o 100mhz na każdym rdzeniu, niby niewiele ale temperatury poszybowały w góre (ten jeden rdzeń cos taki ciepły chyba w tym nieszczęsnym rogu, jednakże to chwilowe skoki bo jak patrzyłem to sie większość czasu temperatura utrzymuje na średnio na 84 stopniach).

Wracając do vcore to stabilnie jest przy -0,075, (-0,85) niestabilne bluescreen po 5 minutach, 0,08 nie sprawdzałem.

 

image.thumb.png.23e2f5c780c84d2d61f82d1b49740432.png

 

Cóż przynajmniej sobie troche ogrzałem pokój xD

 

 

EDIT2: Kij wróciłem do bazowych zegarów zostawiając napięcie i w Prime95 temperatury max 78stopni, powiem nawet wiecej, w Shadow of  the tomb Raider miałem spadek klatek z 160 na 151.  Niby niewiele ale jednak

 

 

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...