Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

27 minut temu, wrobel_krk napisał:

MSI PRO Z690-A DDR4 za 880zł już bym wołał niż te wszystkie b660, ale pewnie za parę miesięcy potanieją te b660

Wspaniale to wygląda, jak najniższe modele Z690 nie mają żadnego problemu z podkręconym i9-12900K, a najtańsze B660 wysiądą zapewne przy i7.

Link to post
Share on other sites

Intel po prostu bardzo chce, żeby ludzie masowo przyzwyczaili się do 1000+ pln za płytę. Raptor Lake-S jeszcze chyba ruszy na Z690, ale przy następcy konieczna będzie wymiana mobasa. Jak ktoś teraz dał 1000 PLN to na takie Z790/890 wyłoży bez problemu 1200 PLN (to "tylko" 20% więcej). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Pewnie i padną przy i5-12600k bez power limitu, gdzie on potrafi 225w i więcej pociągnąć

Tylko to nie są płyty do OC a i5 12600k do takich wartości wskakuje jedynie po odblokowaniu powerlimitu i OC. Nie Mienia to faktu że kupując najtańsza płytę nie wsadzasz procka z literka K. Jednakże zablokowana i7 turbo TDP 180W...

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, stach122 napisał:

Tylko to nie są płyty do OC a i5 12600k do takich wartości wskakuje jedynie po odblokowaniu powerlimitu i OC. Nie Mienia to faktu że kupując najtańsza płytę nie wsadzasz procka z literka K. Jednakże zablokowana i7 turbo TDP 180W...

tylko 12600k ma już te performance core, więc to już całkiem co innego niż tylko odblokowany mnożnik. Masz racje bez co pewnie maks 180w pociągnie sam procek ale i tak na słabszych płytach może być to za dużo:)

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

Wydłużony czas dostawy. Dowiedz się więcej.

Kup, otrzymasz w poniedziałekDowiedz się więcej

 

Na szczęście ktoś w x-kom pomyślał i nie napisał w który poniedziałek dokładnie :D 

Mimo wszystko w zestawie ze wspomnianym 12400f i 16gb szybkich DDR4 ok. 2000zł to najlepsza opcja na tą chwilę do gier. Tylko opcje na upgrade praktycznie żadne. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 4.01.2022 o 15:50, Rebelmind napisał:

Nikt się z nikim na nic nie umawiał ale takie podejście wprowadza własnych klientów w błąd. 

 

"Pan Janek ze sklepu kompletował mi pc. Chciałem i5 i dobrą płytę to dostałem. A, że w tej samej cenie był inny i5 ale droższy to wolałem dopłacić do płyty. Chyba dobrze zrobiłem?" 


Rebel, równie dobrze możesz porównać i5 4590 z r5 5600x i dojść do wniosków w drugą stronę.

A tak naprawdę nie wiem za czym argumentujesz, żeby każde i5 miało tą samą wydajność, nie ważne z którego jest roku?
Wydawało mi się że biłeś do i5 12600 vs r7 5800x, co nijak ma się do i5 vs i5 które podajesz.

Te oznaczania mają logikę tylko w zakresie jednej generacji i oznaczają:
i3/r3 = entry/ultra-budget
i5/r5 = gamer/budget
i7/r7 = professional
i9/r9 = enthusiast
 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Napisałeś dużo ale nie odpowiedziałeś na nic z zacytowanej wypowiedzi.

 

Między i5-12400F a 12600K jest wielka różnica specyfikacji. W obrębie jednej generacji. W zasadzie to większa niż między i3 a pierwszym lub między drugim a i7.

 

Zmiana liczby rdzeni między 12600 a 12600K jest bezprecedensowa i robi po prostu burdel w zestawieniu. Dali du*y.

Link to post
Share on other sites

Nie nie, @mirai99, nawet nie mieszając Amd do tego.

 

Mam kumpla, co jest z tych "Paaaanie, Yntel only". Generalnie gość jest z tych, co to sam zawsze wie najlepiej - a jak nie wie to nie zapyta tylko będzie szukał po necie. Spoko, jego hajs - jego czas, nie mam z tym problemu. Tyle że jak już coś kupi i potem nie działa tak jak powinno lub tak, jak się spodziewał to WTEDY zaczynają się pytania.

 

I jak na razie mu szło całkiem spoko. i5-2500k -> i5-8600k -> miał brać 12600k z B660 DDR5 ("nie będę brać Z690 i dziadował na DDR4", budżet nie mieścił jednocześnie Z690 i DDR5). 

 

Pierwszy klops wyszedł gdy się okazało ile kosztuje (i ile w ogóle modeli jest/będzie) B660 DDR5 :D Jak na razie najtańszy znalazłem Asus B660 Strix-I za $239... 

 

Napalił się już jednak na DDR5; gdzieś dorwał Kingstony 4800 cl40 (nie pytałem za ile, brał "jedyne na jakie było go stać i były dostępne"). :D

 

No to chociaż procka już zamówi. Dzisiaj gadał z miłym Panem z Xcum i miły pan gdy usłyszał, że płyta ma być w przyszłości B660 zapytał "to po co Panu procesor z odblokowanym mnożnikiem? Mamy od dzisiaj w ofercie tańsze i5-12400f - Pan sobie na jutubach zobaczy test u Liptona". No więc zamówił tego 12400f (odbiór rzekomo w poniedziałek). 

 

I teraz final: uderza do mnie, bo nie może płyty B660 D5 znaleźć; chwali się jaki to niedługo upgrade zrobi, procek na lata itp. No tak w sumie spoko, ipc ładnie podskoczyło vs 8600k, HT oraz te P-cores też swoje zrobią. Tylko się go pytam, czy te 6 rdzeni to faktycznie o wiele bardziej przyszłościowe rozwiązanie niż jego 6 jajek z coffe lake... "jakie 6 rdzeni, i5 Alder Lake-S ma przecież 10 rdzeni???" :banan:

2 godziny temu, walker napisał:

Zmiana liczby rdzeni między 12600 a 12600K jest bezprecedensowa i robi po prostu burdel w zestawieniu. Dali du*y.

Amen. 

  • Lubię to 1
  • Haha 3
Link to post
Share on other sites

Robił bodajże Jazus testy E-cores only i wyszło mu, że wydajność tychże jest na poziomie jajek z ~R5 3600. Dalej, to nie są wątki logiczne (jak przy HT) a FIZYCZNE rdzenie, które same potrafią normalnie działać gdy zostaną wyizolowane. W związku z tym spokojnie można nazwać 12600K procesorem 10c/16t. 

Link to post
Share on other sites

I teraz najlepsze: gdyby wziął tak jak radziłem Z690 D4 (MSI A-Pro lub Asus Prime P) z cashbackiem + 12600k to:

 

* miałby cały sprzęt od dawna 

* byłby mniej w plecy z hajsem, bo "B660 + 12400f + DDR5" wyjdzie go prawdopodobnie drożej (wciąż płyty brak) niż "Z690 - cashback + 12600K" (DDR4 ma Ballistix 3200/16 więc myślę, że 3600/17 zrobiły by ez) 

* miałby lepszą wydajność w grach, bo DDR5 4800/40 to demon wydajności nie jest, że o różnicy 12600k vs 12400f nie wspomnę... 

 

Dzban to dzban, do tego pusty - ale co poradzisz. Pozdrawiam, Rafałku (no offense ;)) 

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Artok napisał:

Premierze Alder Lake towarzyszyły rozmaite promocje cashback, co w efekcie skutkowało przyzwoitą Z690 DDR4 za ~650 zł. Nie ma rady, trzeba czekać na obniżki, bo B660 w takich cenach jest kompletnie nieopłacalne. 

A ja jak debil czekałem na te B660 zamiast własnie sobie zabrać z cashback i dziś jestem ciulem co kupił 12600k i MSI Z690A DDR4 bez zwrotu :E

Mówi sie trudno, w piatek ma mwolne i cześci przychodzą

Edytowane przez stach122
  • Smutne 2
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

@Up nikt nie spodziewał się AŻ takich cen B660.

 

Nie wiem jak w pl ale w se 12600k był w dwóch największych sklepach internetowych w promocji na premierę i przez 3 dni kosztował ~260$ (już z podatkiem). Też sobie trochę pluje teraz w brodę, bo przesiadka z 5800x + B550 Tomahawk na 12600k + właśnie Z690 A-Pro wyszła by mnie 1:1... :/

 

Ale ja liczyłem, że taki B660 Mortar będzie w cenie B550 Mortar LUB znajdzie się jaka B660 itx za 750 pln max... 

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, Rebelmind napisał:

@Up nikt nie spodziewał się AŻ takich cen B660.

 

Nie wiem jak w pl ale w se 12600k był w dwóch największych sklepach internetowych w promocji na premierę i przez 3 dni kosztował ~260$ (już z podatkiem). Też sobie trochę pluje teraz w brodę, bo przesiadka z 5800x + B550 Tomahawk na 12600k + właśnie Z690 A-Pro wyszła by mnie 1:1... :/

 

Ale ja liczyłem, że taki B660 Mortar będzie w cenie B550 Mortar LUB znajdzie się jaka B660 itx za 750 pln max... 

wiesz co zabawniejsze, asus co wyciekły informacje ze bedzie najdroższy okazał sie najtańszy XD

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, stach122 napisał:

wiesz co zabawniejsze, asus co wyciekły informacje ze bedzie najdroższy okazał sie najtańszy XD

Bo MSI jeszcze nie suplementuje sklepów, podobnie jak Gigabyte z całym tym swoim katalogiem golasów na kilkanaście stron.

Sytuacja z płytami jest jednakowa od Comet Lake?

Z490, Z590, Z690 - najpierw podstawowe modele Gigabyte'a, które są po prostu uboższymi wersjami wyższych modeli, potem MSI, potem reszta.

B460, B560, B660 - Gigabyte i potem też MSI, potem reszta.

 

Utarty schemat, Asus jest słabą konkurencją bo nie zaoferował nic w niskim i średnim segmencie, a konkuruje ceną z modelami bogatszymi.

TUF jest taką serią, która zyskuje klientelę jak już emocje opadną, bo to po prostu dobre płyty z niedobrą ceną przez okres premierowy.

ASRock jak to ASRock, nie zaistniał, choć B560 Pro4 z jedną nogą w średnim segmencie tego chipsetu, gdzieś tam się objawił jako fajna opcja i kontra dla śmiesznie wyglądających mATX jak PRO-VDH czy DS3H.

 

Na tyle fajna, że wylądowała w PC brata, ATX z ok-ish sekcją i wyposażeniem, a nawet te LED-y na odwrocie super się wkomponowały, szkoda tylko, że co druga świeci z innym odcieniem;)))

Z590 Extreme zeszła u mnie bardzo szybko z powrotem do statusu zapychacza, jak zobaczyłem, że tak nieźle prezentujące się mobo (jak na ASRocka), ma całe 5 portów USB w takich pieniądzach.

Link to post
Share on other sites

Pół dnia zajeło ale złożyłem, chwilowo tylko Forza 5 ograna i w mieście juz nie ma spadków poniżej 60fps co miałem na ryżu 7 2700. W R23 na fortisie 5 max co widziałem 72/73 stopnie (i pobór mocy 125W) a w grach (Wcześniej wspomniana forza) max 64 (i pobór mocy 85W) ale wenty mam tak ustawione ze wskakują na konkretne obroty po przekroczeniu 70 stopni. Nie wiem czy to błąd ale w indle procek nie przekracza 35 stopni (i pobór mocy ponizej 10w LOL), aż uwierzyć nie potrafię :O

 

No dobra, pomeczyłem kompa jeszcze Hitmanem 3, Shadowem i Metrem Exodus, temperatury max 65 stopni. Martwiłem sie o nie bo niestety u mnie fortis 5 dostał nie do konca spasowane mocowanie (ramka do której przykreca sie sam radiator) które nie chciało wskoczyc na wszyskie 4 kołki. Co jak co ale fortis 3 był imo lepszej jakosci, chyba wymienie chłodzenie na Be Quiet Dark rock 4 ale to nie teraz

I jak? Fortis 5 + Pure Base 500 z 1 wentem z tyłu, 1 góra (140mm) i 3x120mm z przodu

image.thumb.png.9f36fee5575f0dc6824df4fa85012105.pngCo 

Na szybko undervolting o -0.06v 

16W mniej, 10 stopni (SIC!) mniej

image.thumb.png.9bd6de48feee3d1a5d434dd33477a6a3.png

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites
25 minut temu, r1023 napisał:

zamiast tego dark rocka lepiej idź w aio 280/360.

Nie mam ochoty pchać sie w AIO tym bardziej ze nie mam zamiaru krecić. 

Spoiler

Poza tym nadal sie boje AIO ze sie zapcha, albo wycieknie itd

 

Link to post
Share on other sites

Z dark rock nie odczujesz dużej różnicy. Jak coś nie pasuje to napisz do silentum to Ci wymienią albo zwróć.

Test tego Fortisa i jest tam dark rock pro 4:

https://www.techpowerup.com/review/silentiumpc-fortis-5-fortis-5-dual-fan-cpu-air-coolers/7.html

 

Jak 10900k po OC to jest różnica duża, ale w normalnym użytkowaniu to 1-2 stopień ugrasz przy tym samym hałasie.

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
13 minut temu, wrobel_krk napisał:

Z dark rock nie odczujesz dużej różnicy. Jak coś nie pasuje to napisz do silentum to Ci wymienią albo zwróć.

No jakbym miał w zastępstwie jakieś chłodzenie, niby nie pasowało dokładnie ale jakby coś było nie tak to raczej nie miałbym tak niskich (jak na tą i5) temperatur.

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...