Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

23 minuty temu, Rebelmind napisał:

Brak OC ramu w Raptorach non-k ma zostać utrzymany. 

Oni zawsze muszą coś sknocić w temacie RAM:

1. Comet Lake - procesory doskonałe, bdb. kontroler pamięci RAM, ale brak OC na B460 i PCIE 3.0. 

2. Rocket Lake - jest PCIE 4.0, jest OC na B560, ale kontroler pamięci nie powala. 

3. Alder Lake - zablokowane podkręcanie RAM na procesorach bez K. 

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Leminairre napisał:

Apetyt rośnie - jak nigdy, bliźniaczy cep z serii dostaje większe takty aż o 400MHz w Turbo.

Pytania nasuwają się dwa, o ile droższy będzie 13500 od 13400 i co dalej z non-K OC, którym chwaliło się MSI w B660M Mortar MAX.

 

Musieliby odblokować OC pamięci procesorów non K.

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Leminairre napisał:

w B660M Mortar MAX

Mam ustawione powiadomienie na dostępność tej płyty w odpowiedniku Ceneo - do tej pory ZERO powiadomień. 

 

4 godziny temu, r1023 napisał:

Musieliby odblokować OC pamięci procesorów non K.

A tak się nigdy nie stanie, bo przekreśliło by to sens doplaty do k oraz płyt Z690. 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, r1023 napisał:

 

Musieliby odblokować OC pamięci procesorów non K.

W sensie?

Przyrost wydajności z podniesionego zegara CPU, jest i tak nieporównywalnie większy, niż z pamięci.

Do tej pory pojawiła się już jedna płyta DDR4 umożliwiająca BCLK powyżej 103MHz - ASRock B660M PG Riptide.

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, Leminairre napisał:

W sensie?

Przyrost wydajności z podniesionego zegara CPU, jest i tak nieporównywalnie większy, niż z pamięci.

Do tej pory pojawiła się już jedna płyta DDR4 umożliwiająca BCLK powyżej 103MHz - ASRock B660M PG Riptide.

 

bo ja wiem, puszczenie ramu na 4000Mhz dual rank w  G1 docisniętymi timingami 1,2,3 rzędu dało mi więcej niż podkręcony procek i do tego całkowicie bez wzrostu temperatur sprzętu i zużycia energii. A najlepiej to mieć opcję kręcić i jedno i drugie.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
16 minut temu, r1023 napisał:

 

bo ja wiem, puszczenie ramu na 4000Mhz dual rank w  G1 docisniętymi timingami 1,2,3 rzędu dało mi więcej niż podkręcony procek i do tego całkowicie bez wzrostu temperatur sprzętu i zużycia energii. A najlepiej to mieć opcję kręcić i jedno i drugie.

No tak, tylko inaczej wygląda overclocking 12700K który dobija do 5GHz w Turbo, a inaczej i5-12400 czy i3-12100 które dobijają do odpowiednio 4.4GHz i 4.3GHz a mają potencjał na znacznie więcej - tu jest ta różnica.

Screenshot_5.thumb.png.f2f6367241b0f1425e0a8ff5c39890ca.png

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Noo właśnie tytuaj to gdybanie może polec, bo czytałem że małe rdzenie są fabrycznie mocno już żyłowane i często tracą stabilność powyżej 4200 MHz (103x41), tyle że nikt z kim mam kontakt tego nie potwierdził... 

Link to post
Share on other sites

A ja bym 200 wydał na inne pierdoły, bo w razie "w" mam sprawną, zapasową GPU. 

 

Teraz zaś nie brałbym nic innego, bo myślę że 13500 non-k będzie praktycznie na poziomie 12600k a powinien kosztować poniżej 1000 pln. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A jednak, na start tylko 13900k; i7 i i5 poźniej, a zablokowane modele Anno Domini 2023 :/

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/wyciekl_szczegolowy_harmonogram_dla_cpu_intel_raptor_lake_wiemy_kiedy_procesory_trafia_do_sklepow-23030.html

 

Czyli nie kupie 13500 na BF 2022 :(

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...