Skocz do zawartości

OFFTOPIC - rozmowy na każdy temat


Recommended Posts

Apple, jak widać potrafi podejmować całkiem ciekawe i chyba skuteczne kroki marketingowe, tego tym dziadom nie można odmówić :D

Nowe telefony wyszły im całkiem nieźle abstrahując od ich ceny. Z kolei brak ładowarki itd. jak widać dla sympatyków marki nie będzie żadną przeszkodą, bo mają wytłumaczenie w postaci ekologii, a przeciwnicy i tak by nie kupili  :menda:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Błagam, nawet nie twórzmy iluzji, że firma która co roku wydaje kilka modeli praktycznie identycznych jak zeszłoroczne różniących się pierdołami, wpychająca w podświadomość klientów, że  mając stare są gorsi niż mając nowe, konstruująca urządzenia tak, byś nie był w stanie sam wymienić baterii i korzystać z telefonu wiele lat, sztucznie ograniczająca możliwości starych modeli by nowe wypadały na ich tle lepiej nagle została mesjaszem i nie dodając ładowarki uratuje świat.

 

Nikt tu nie pisze o ratowaniu świata, tylko o ograniczeniu tworzenia śmieci i ułatwieniu transportu (bez ładowarki pudełka od smartfonów mogą być dużo mniejsze).

Tak samo się nie zgodzę, że Apple wydaje praktycznie identyczne modele co zeszłoroczne (chyba, że patrzysz jedynie na wygląd smartfona). Dodam jeszcze, że, mimo niektórych "niefajnych" praktyk firmy, iPhony są raczej jednymi z tych bardziej "długowiecznych" telefonów.

 

Abstrahuję od faktu, że nie jest to pierwsze prośrodowiskowe działanie tej firmy.

 

niech puszczają nowy model co 3 lata

 

Byłoby to samobójstwem w tej branży.

 

albo umożliwią chociaż łatwe serwisowanie urządzeń by uszkodzone egzemplarze nie lądowały w śmietniku. 

 

Czy Apple przypadkiem nie wprowadziło takiego programu kilka miesięcy temu?

 

USB-C jest już na tyle uniwersalne i dopracowane że gdyby ta firma miała cokolwiek wspólnego z ekologią to już dawno by na nie przeskoczyli i wtedy rzeczywiście jedna ładowarka - różne urządzenia. Cała reszta świata potrafi,  a apple w ramach "ekologii" łoi swoich klientów.

 

Czekaj, całokształt działań ekologicznych firmy określasz na podstawie używanego złącza..? O ile całkowicie się zgadzam, że znaleźli sobie w tym świetny sposób na zarobek (jeszcze niedługo, bo UE planuje wymusić standaryzację złącz w telefonach), tak cała wypowiedź jest absurdalna.

 

To można by dać rabat na produkt

 

Prawdopodobnie wyszłoby po prostu na to samo.

 

I jak się domyślam z polityki tej firmy, przez taki zabieg nowe telefony wcale nie są tańsze o te ~250zł?

 

Oczywiście, że nie. 

 

Flagowce każdej firmy są droższe z roku na rok.

Z kolei brak ładowarki itd. jak widać dla sympatyków marki nie będzie żadną przeszkodą, bo mają wytłumaczenie w postaci ekologii

 

Nie jestem sympatykiem tej marki oraz nigdy nie miałem jej żadnego produktu. :)

 

Nie chcę Was zasmucać, ale prawdopodobnie za 1-2 lata będzie to standardem. Osobiście bym powiedział, że inne firmy tylko czekały na ten ruch ze strony Apple, żeby zrobić to samo. Nie jest to pierwsza firma z takim pomysłem, a takie HTC już 8 lat temu wprowadziło go w życie w jednym ze smartfonów.

Link to post
Share on other sites

 

Czy Apple przypadkiem nie wprowadziło takiego programu kilka miesięcy temu?
Może i wprowadziło, po bodajże wieloletnich "bitwach" w sądzie z serwisantami itp. Między innymi Louis Rossmann bardzo walczył o to by apple udostępniało dokumenty serwisowe i umożliwiało naprawę sprzętu.
Link to post
Share on other sites

 

 

a takie HTC już 8 lat temu wprowadziło go w życie w jednym ze smartfonów.

OK a teraz pokaż mi flagowca HTC z tego roku :D

 

 

O ile całkowicie się zgadzam, że znaleźli sobie w tym świetny sposób na zarobek

Przynajmniej nazywasz rzeczy po imieniu ;)

 

 

Flagowce każdej firmy są droższe z roku na rok

To akurat niestety prawda, i to nie tylko jeśli chodzi o smartfony :(

Link to post
Share on other sites
Czekaj, całokształt działań ekologicznych firmy określasz na podstawie używanego złącza..? O ile całkowicie się zgadzam, że znaleźli sobie w tym świetny sposób na zarobek (jeszcze niedługo, bo UE planuje wymusić standaryzację złącz w telefonach), tak cała wypowiedź jest absurdalna.

 

 

Czekaj, czekaj - uważasz,  za świetną proekologiczną inicjatywę rezygnację z dodawania ładowarki w zestawie i jednocześnie za absurdalną uważasz wypowiedź sugerującą, że to tylko skok na kasę, bo gdyby chodziło o ekologię to użyli by po prostu złącza kompatybilnego z praktycznie dowolną ładowarką jakiegokolwiek innego producenta tak by użytkownicy innych urządzeń nie musieli kupować ładowarki apple? 

 

 

 

Nikt tu nie pisze o ratowaniu świata, tylko o ograniczeniu tworzenia śmieci i ułatwieniu transportu (bez ładowarki pudełka od smartfonów mogą być dużo mniejsze).

 

 

Po poziomie wypowiedzi wnioskuję, że nie masz problemu z logicznym ogarnianiem rzeczywistości. Odpowiedz sobie więc na pytanie jakie znaczenie w skali globalnej gospodarki i transportu ma te kilka dodatkowych cm3 pudełka które i tak już istnieje i jest transportowane i kawałek kabelka z wtyczką w zestawie. Ludzie wożą po kilkaset km butelkowaną wodę, tylko po to by sprzedać ją w markecie za kilkadziesiąt groszy. Paleta takiej wody w butelkach plastikowych kosztuje RAZEM Z TRANSPORTEM POD DRZWI w dowolne miejsce kraju tyle co dwie oryginalne ładowarki do iphone. Każdy z nas wypija co najmniej jedną dziennie wyłączając te osoby które nie kupują butelkowanej z zasady. To są prawdziwe problemy ekologiczne, a nie to czy japcok będzie miał kabelek w zestawie. 

 

I ok, pewnie mi zaraz powiesz, że co ma jedno do drugiego, przecież apple się wodą nie zajmuje. To z innej beczki - jak myślisz, ile osób tak naprawdę nie potrzebuje nowej ładowarki i jej nie kupi? Nawet tutaj znalazły się osoby które twierdzą, że te ładowarki są tak niskiej jakości, że kabel raz do roku trzeba wymienić na nowy. No to jak nie będzie tej nowej ładowarki w zestawie, to wielu kupi oddzielnie - śmieci będzie jeszcze więcej, bo dojdzie dodatkowe opakowanie, bo o ile mi wiadomo kabelków luzem nie sprzedają. Idąc dalej - jak myślisz, ile osób kupi ją stacjonarnie kiedy po otwarciu w domu pudełka dowie się, że nie ma jej w zestawie, albo po roku skapituluje ta od poprzedniego telefonu? Klik, klik, allego smart i pani w jakimś podrzeszowskim magazynie będzie pakowała kabelek za 100zł, drukowała list przewozowy dla kuriera, wkładała go w foliowy kangurek, przyklejony w na standardową kurierską kopertę o wielkości pozwalającej spakować 3 całe telefony. A później Pan kurier tą paczuszkę spod Rzeszowa do Rzeszowa, tir z Rzeszowa do Szczecina, Kurier ze Szczecina pod szczecin do paczkomatu, oczywiście po każdym etapie sortownia itp. I to jest optymistyczny scenariusz, bo jeszcze znajdzie się wielu takich co (słusznie) stwierdzi, ze nie będzie bulić 100zł za kabelek i zamówi go u czajnika za 10zł. I ta paczuszka sobie jeszcze odbędzie malowniczą podróż dookoła świata. Ekologia jak się patrzy. Serio, lepiej bym tego nie wymyślił. Napchać kiebzę na kabelku i być tym eko, a że inni przez to będą truli świat, to nie ważne, bo przecież to nie ja.

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
w skali globalnej gospodarki i transportu ma te kilka dodatkowych cm3 pudełka

OGROMNE. Właśnie ze względu na skalę.  :facepalm: 

Dlatego właśnie, masz 'kwadratowe' butelki soków, zachodzące na siebie puszki, czy fortunę Rockefellera który pilnował czy jedna kropla lutu więcej na beczkach z ropą jest aby niezbędna czy można na niej zaoszczędzić (!).

 

Widocznie zrobili sobie kalkulację, że miniony zmieniające telefon co rok będą mieć działającą ładowarkę (moja ładowarka do iPhona 2007 nadal działa) faktycznie jej nie potrzebują i sobie na niej zaoszczędzą. A osoby które ją kupią w osobnej paczce są w mniejszości i ilość śmieci netto zmaleje, bo nie chodzi tylko o paczuszki ale też ilość odpadów. Woda mineralna nie ma nic do tego.

 

Absolutnie mnie nie dziwi krok Apple, ludzie są w czasach fejsbuka (i nie tylko) tak zidioceni, że łykną wszystko, co nie zmienia faktu, że pomimo oczywistego skoku na kasę, jest to inicjatywa w kierunku eko. Toczenie piany, że 'a że inni będą...' to synonim 'winy tuska'.

 

 

Link to post
Share on other sites

Na początek chciałbym wspomnieć o jednej kwestii do której doszedłem po zrobieniu krótkiego researchu: osławiony kabel za grube pieniądze będzie w zestawie, także wystarczy kupić samą "kostkę". ;)

 

Czekaj, czekaj - uważasz,  za świetną proekologiczną inicjatywę rezygnację z dodawania ładowarki w zestawie i jednocześnie za absurdalną uważasz wypowiedź sugerującą, że to tylko skok na kasę

 

Za absurdalną uważam wypowiedź, że Apple nie ma nic wspólnego z ekologią, bo używa innego złącza, tak jakby to był jedyny wyznacznik "ekologiczności" firmy.

 

Odpowiedz sobie więc na pytanie jakie znaczenie w skali globalnej gospodarki i transportu ma te kilka dodatkowych cm3 pudełka

 

To nie jest kilka dodatkowych cm^3 pudełka, bo bez ładowarki pudełko prawdopodobnie będzie 2-3 razy mniejsze. Kształt ładowarki jest skrajnie niepraktyczny w przypadku pakowania jej razem z telefonem.

 

To z innej beczki - jak myślisz, ile osób tak naprawdę nie potrzebuje nowej ładowarki i jej nie kupi?

 

Nie wiem, bo Apple nie udostępnia mi takich danych ;). Mogę natomiast powiedzieć, że Apple badało grunt, rozsyłając ankiety do części użytkowników ich sprzętu.

 

Cała reszta wypowiedzi opiera się na fałszywym założeniu, że kabla do ładowania nie ma w zestawie.

Link to post
Share on other sites

Myślałem na początku, że dostaniemy tylko telefon, ale jednak kabel, który tutaj jest największym problemem w aspekcie kompatybilności, dostaniemy. Jednak z drugiej strony otrzymujemy kabel na USB-C, a przecież i tak znakomita większość ładowarek na rynku ma gniazdo USB typu A i zazwyczaj takie są dodawane do innych telefonów. Ja nie mam żadnej na USB-C (a użytkuję 3 różne ładowarki: samochód, dom, biuro) więc i tak musiałbym taką ładowarkę kupić, a poprzednie 3 stają się zbędne, chyba, że kupię jeszcze jeden kabel... Ewentualnie jeśli ktoś miał poprzedniego Iphona to problemu mieć nie będzie, bo tam takie ładowarki są standardem.

 

Ja to widzę tak, że po prostu apple nie rozdaje ładowarek, bo to im się opłaca i tyle, a kwestie ekologii są dorzucone na potrzeby marketingu, bo to dobrze brzmi, po prostu. Nie czarujmy się, najważniejszym celem jest zarabianie i to przyświeca tej firmie.

 

Już w poprzednim modelu Iphona tj. 11, szybka ładowarka była dodawana tylko do droższych wersji telefonu, a ta tańsza miała zwykłą 5W, no nie powiecie mi, że to ekologia :D

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Nie czarujmy się, najważniejszym celem jest zarabianie i to przyświeca tej firmie.

Nie tej tylko każdej. Nie znam firmy która nie działa by wypracować jak największy zysk (poza SSP).

 

Taki bul dópy o brak ładowarki i słuchawek, hurr durr. Za rok zapewne kilka flagowców już nie będzie dostarczać ładowarek zapewne (tak było z jack 3.5mm). Ba Xiaomi nie dostarcza słuchawek w zestawie już kilka ładnych lat ale tam nikt nikomu krzywdy nie robił.

Ja cały czas używam ładowarki z Desire HD, telefonu z 2010r!

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie tej tylko każdej. Nie znam firmy która nie działa by wypracować jak największy zysk (poza SSP).

 

Lubisz się czepiać słówek, dobrze Ci to idzie :D To ja Ci powiem, że nie o zysk chodzi, bo od zysku trzeba zbyt wiele podatku odprowadzać.

 

Taki bul dópy o brak ładowarki i słuchawek, hurr durr. Za rok zapewne kilka flagowców już nie będzie dostarczać ładowarek zapewne (tak było z jack 3.5mm). 

 

Ból du*y o brak ładowarki i słuchawek? Do mnie po prostu nie trafia argument ekologii, który "podobno" spowodował taki, a nie inny stan rzeczy, bo przy takim rozumowaniu to okaże się, że poza telefonem nic więcej nie powinieneś dostać, bo śmieci...

 

Ba Xiaomi nie dostarcza słuchawek w zestawie już kilka ładnych lat ale tam nikt nikomu krzywdy nie robił.

 

To są zwykłe peryferia bez których masz pełną funkcjonalność telefonu, a bez prundu telefon w ogóle nie pogra :D

 

Ja cały czas używam ładowarki z Desire HD, telefonu z 2010r!

 

I ładujesz pewnie telefon przez całą noc.

Link to post
Share on other sites
bo od zysku trzeba zbyt wiele podatku odprowadzać.

Każdy ma prawo do optymalizacji podatkowych i większość firm je stosuje. Każdy rząd będzie jęczał, że firma nie odprowadza podatku u nich. Tak jest nie tylko z Applem.

 

 

 

Do mnie po prostu nie trafia argument ekologii, który "podobno" spowodował taki, a nie inny stan rzeczy, bo przy takim rozumowaniu to okaże się, że poza telefonem nic więcej nie powinieneś dostać, bo śmieci...

W przypadku nowości masz pełną racje ale w przypadku gdy pewien standard jest na rynku x lat i spora ilość osób ma akcesoria tak niestety jest, kolejny kabel, ładowarka to śmieć.

A co do tego, że Apple stosuje Lightning zamiast USB-C. Prosta sprawa, tworząc standard firma takiej wielkości jak apple podpisuje wieloletnie umowy gwarantując swoim partnerom stabilność. Prędzej czy później pewnie i oni przejdą na USB-C (w iPadzie Pro juz przeszli).

 

 

 

a bez prundu telefon w ogóle nie pogra

Większość z nas ma x ładowarek i nie widzi w tym problemu. Sensacji jak zwykle szukają Ci, którzy nie korzystają z danego sprzętu. Tobie to już w ostatnim okresie weszło w krew.

 

 

 

I ładujesz pewnie telefon przez całą noc.

I w czym mi to przeszkadza? W nocy to ja śpie więc mam wywalone jajca czy telefon naładuje się w 1.5h czy 6h. Korzystając z wolnych ładowarek dodatkowo dbam o kondycje baterii.

Dla mnie chorym standardem na który wszyscy się godzą to milion standardów szybkiego ładowania które są ze sobą niekompatybilne.

Link to post
Share on other sites

 

 

Taki bul dópy o brak ładowarki
 

 

Tu nie chodzi o uwieranie w zadku przez brak ładowarki. Serio, mało mnie to interesuje czy ona jest w zestawie czy nie, szczególnie, że pewnie nigdy nie kupię słuchawki za takie siano z powodów o których wspominałem już kilkukrotnie na forumowym spamchacie.

 

Zwyczajnie śmieszy mnie to, że apple robiąc skok na kasę moim zdaniem jawnie wciska ludziom kit o ekologii by jakoś wyjść z twarzą, a mimo to znajdują się tacy którzy tego argumentu bronią i serio są gotowi uważać, że to dla dobra środowiska, kiedy chodzi tylko o obniżenie kosztów logistycznych i robienie kasy na akcesoriach sprzedawanych oddzielnie.

 

PS:O tym kabelku, to faktycznie pomyliłem i byłem po czyimś wpisie przekonany, że nie ma go w zestawie. My bad. 

Link to post
Share on other sites

Większość z nas ma x ładowarek i nie widzi w tym problemu.

 

Masz Iphona i nie widzisz problemu, ktoś inny też ma i też nie będzie widział, bo ma pewnie ładowarkę z gniazdem USB typu C, do której sobie po prostu wepnie kabel, który jeszcze dostarczają z telefonem. Standardem nadal jest USB typu A, ja mając kilka takich ładowarek i tak nie naładuję Iphona, jakbym go kupił. Patrzymy z zupełnie innej perspektywy ;)

 

Sensacji jak zwykle szukają Ci, którzy nie korzystają z danego sprzętu. Tobie to już w ostatnim okresie weszło w krew.

 

Tak już mam :D Zawsze podoba mi się ograniczanie głosu przez pryzmat posiadania czegoś, tylko tutaj fakt posiadania, czy też nie nie wpływa na możliwość oceny danego zjawiska.

 

I w czym mi to przeszkadza? W nocy to ja śpie więc mam wywalone jajca czy telefon naładuje się w 1.5h czy 6h. Korzystając z wolnych ładowarek dodatkowo dbam o kondycje baterii.

Dla mnie chorym standardem na który wszyscy się godzą to milion standardów szybkiego ładowania które są ze sobą niekompatybilne.

 

Telefon sam z siebie nie przyjmie więcej prądu niż został zaprojektowany. Niemniej szybka ładowarka będzie kompatybilna ze wszystkimi telefonami, tylko niektóre po prostu naładuje szybciej.

 

Mój telefon nie wytrzymuje jednego dnia, a często dwa z te względu czasem musze go podładować w ciągu dnia, gdzie nie zawsze jest na to czas. Oczywiście lepszą opcją jest wolniejsze ładowanie, ale jak wspomniałem nie każdy może sobie na to pozwolić.

Link to post
Share on other sites

 

 

Standardem nadal jest USB typu A, ja mając kilka takich ładowarek i tak nie naładuję Iphona, jakbym go kupił. Patrzymy z zupełnie innej perspektywy

To kupujesz sobie blitzwolfa za 30zł i naładuje ci tak samo telefon jak ori apple'a za 100zł.

 

 

 

Mój telefon nie wytrzymuje jednego dnia, a często dwa z te względu czasem musze go podładować w ciągu dnia, gdzie nie zawsze jest na to czas. Oczywiście lepszą opcją jest wolniejsze ładowanie, ale jak wspomniałem nie każdy może sobie na to pozwolić.

No i to może efekt częstego szybkiego ładowania. A na takie sytuacje mam powerbank którym moge się podratować.

 

Musicie wziąć pod uwage, że apple sprzedaje rocznie kilkadziesiąt mln (pod 100) słuchawek. To w skali całej produkcji ogromne oszczędności (zarówno dla firmy jak i środowiska).

 

 

 

nigdy nie kupię słuchawki za takie siano

Dlatego Ty ani flex nie jesteście grupą docelową apple'a.

Link to post
Share on other sites

Spoko, dla ciebie skok na kase (po części jest bo zaoszczędzą dolara czy 2 na ładowarce i słuchawkach (pewnie wiecej nie kosztują w produkcji) ale w dobie co kolejnych pożarów wysypisk mówienie, że kolejne śmieci to nie problem jest po prostu śmieszne.

 

Śmieci są problemem, ale te problemy przecież mają swój początek u źródła, czyli producentów, którzy od dawna projektują swoje produkty w taki sposób, aby ich funkcjonalność była zachowana w określonym czasie. Konsumpcjonizm jest przez nich napędzany i im więcej sprzedadzą tym większy przychód i tym więcej śmieci po czasie. To jest chyba proste.

To kupujesz sobie blitzwolfa za 30zł i naładuje ci tak samo telefon jak ori apple'a za 100zł.

 

No i teraz co to ma wspólnego z ekologią, skoro i tak muszę kupić czwartą ładowarkę?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...