Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

No w tej chwili @Jokero typowi gracze nie, bo: albo siedzą na 8700k, albo kupili na premierę 10600k. Poza tym 1400 (Proshop.pl) za 5600x tj cena zaporowa, szczególnie gdy i5 zdążył sporo potanieć. Mamy też problemy z dostępnością, które dodatkowo windują ceny nowego towaru + obowiązkowy podatek od nowości. ALE za te 3-4 m-ce, gdy różnica w cenie między i5 a R5 będzie porównywalna z różnicami między dobrą B550 a podstawową Z490 wybór może już nie być taki oczywisty, prawda? Nawet dla gracza.

 

@r1023

 

Staram się nie szufladkować - przekrojowo, przez większość aplikacji co było wydajniejsze, intel czy amd? Fakt, na chwilę obecną ludzie z mobo serii 300 nie mają zielonego światła dla Ryzena 5000 ale tutaj moim zdaniem sprawa nie jest jeszcze przegrana - szczególnie gracze, bo dopóki nie zobaczę jakichkolwiek przyrostów wynikających z zastosowania płyty 500 + Vermeera - dopóty nie uwierzę. R3 3100 z Gigabyte B350m kręcił się tak samo na Asusie X570, a z ramem 3200/14 wcale nie działał wolniej niż z 3600/16. Na podstawie własnych doświadczeń mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, że przyzwoita płyta serii 400 elegancko ogarnie Ryzena 5. gen - i to zarówno dla gracza, jak i kogoś wykorzystującego sprzed bardziej profesjonalnie.

Link to post
Share on other sites

Albo b450 MSI a-pro + 5600x w cenie i wydajności praktycznie 3700x w moim przypadku. Tak wyglądala ta przyszlosciowosc, jak ktoś potrzebował do wszystkiego nie tylko do grania i siedział na 2700x to przy 5800x ma praktycznie +30% i w grach jak na Intelu. Zmiana co generację nigdy nie na sensu, chyba że jest taki skok w grach i na jednym rdzeniu, dlatego będę się zastanawiał nad 5600x/5800x. Chyba że łaskawie wypuszcza jakies 5700/5700x.

Dla nowych nie ma kompromisu czy chce do grania czy do pracy.

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

W zależności co robisz bo dla mnie jednak intel, resztę ogarnia GPU. Dopiero gen5 w grach pozwala na to co masz u intela od 8700k czyli od bardzo dawna. Kupiłeś procka intela i płytę i zapominasz na kilka lat i to jest dla prawdziwa przyszłosciowość, co prawda na forum oczywiście było smieszkowanie z "fanów" niebieskich jakie to z nich pelikany i wszystko łykają, a finalnie Ci co zaufali AMD nie dość że jechali na paździerzowej wydajności przez kilka lat to jeszcze wydali na to więcej kasy.

Link to post
Share on other sites

@Up No zależy jaka płyta konkretnie, bo już 1800x pięknie przepalały sekcje zasilania np na pierwszych Mobo pod AM4 od Gigabyte i MSI.

 

@r1023 było do przewidzenia, że solidne 6R/12W z 8700k tj zakup na lata - ale też swoje kosztowało, prawda? Szczególnie, gdy niebiescy mieli problemy z zapewnieniem odpowiedniej podaży i ceny poszybowały o 300-500 PLN w górę? Nawet teraz na rynku wtórnym pozostaje niewiele tańszy od 10600k.

Link to post
Share on other sites
że solidne 6R/12W z 8700k tj zakup na lata - ale też swoje kosztowało, prawda?

 

 

Płaciłem bodajże 1400zł za nowego w normalnym sklepie, a nie jakimś krzaku. 2700x kosztował podobnie. Tak, że  na pewno wyszło dużo ekonomiczniej niż 2700x, dopłacanie 800zł do tego co zostanie po sprzedaży i zakupu nawet 5600 z optymistyczną ceną tylko po to by zrównać się wydajnością. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Na premierę oraz przez następne pół roku oczywiście, ale po wakacjach 2018 nastał "kryzys" i ceny poleciały z sub-1400 na 1800+, pamiętasz ten okres?

 

https://cenowarka.pl/intel-core-i7-8700k-bx80684i78700k-a1685281.html#specs

 

Zobacz ceny w oknie 9/2018-6/2019, a przypomnę jeszcze tylko, że normalna dostępność 8700k to praktycznie duga połowa Q1 2018.

Link to post
Share on other sites

Pamiętam pamiętam. Ale nie o tym rozmawiamy. Jak płaciłem za niego 1400 to też niektórzy uważali, że lepiej brać 2700x "bo to przyszłościowa podstawka". 

 

A później jak kupowałem w 2019 ryzena 2700 za 610zł na BF (w komputroniku albo xkom?) to śmiać mi się chciało, że ktoś nie tak dawno temu namawiał mnie do wydania prawie 1500zł na jego odrobinę wydajniejszą wersję.

 

No i po drodze jeszcze była drama jak się okazało, że ludzie którzy pokupili za gruby hajs x370 i 1800x mogą w ogóle się nie załapać na ryzeny 3XXX. To też tak apropo tych przyszłościowych podstawek i kupowania "na przyszłość". Progres w sprzęcie jest tak duży, że bierze się to co aktualnie ma najlepszy stosunek cena jakość, a nie duma co będzie za 3 lata. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

3,75 GHz.

 

Tu log z testu CTR (zakończony BSODem) i prime95 small fft (dobiłem do 168k i wyłączyłem, brak czasu)

https://pastebin.com/1CNUXEha

Jak to? To pod pełnym obciążeniem zegar spada do bazowego? :o  No przecież nawet bez OC powinien zegar boost trzymać!

 

To tak jakby mój 9700K w Primie zszedł sobie do bazowego 3,6 "bo mu za ciepło i ciężko".

Link to post
Share on other sites

Jak to? To pod pełnym obciążeniem zegar spada do bazowego? :o  No przecież nawet bez OC powinien zegar boost trzymać!

 

To tak jakby mój 9700K w Primie zszedł sobie do bazowego 3,6 "bo mu za ciepło i ciężko".

Przecież procesory Intela również mocno zbijają taktowanie aby utrzymać się w limicie. Mam przykład na i7 10700 non k, który według specyfikacji Intela ma limit 65W i przy takim limicie ma bardzo niskie taktowanie i w Cinebench R20 Multi notuje zaledwie 3750pkt. Po zdjęciu limitu robi już ~4900pkt. 

Link to post
Share on other sites

Aż sprawdziłem na chwilę, zjechałem do stock w moim I7 i podczas testu w prime trzymał stabilne jak beton 4,6 (boost clock na wszystkich rdzeniach). Od zawsze tak jest na Ryzenach że sobie spadają "ot tak"  do taktowań "modnych" w 2010 roku?

 

@ Up - w takim razie moje mobo musi chyba nie słuchać intelowskich power limit.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Ja po OC w 3700x mam 4.4 ghz all core i w cb20 5200 pkt, 4840 na stocku, a w Twoim 9700k to ile masz na tych nawet 5.1ghz?

Same ghz roboty nie robią :)


unreal-engine-lighting.png


compiler.png

 

Dlatego wybrałem 3700x nie Intela, żeby nie było że cb20 to tylko syntetyk

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

@ Up - w takim razie moje mobo musi chyba nie słuchać intelowskich power limit.

W zależności od płyty są inne ustawienia defaultowe. Część płyt jako default settings przyjmuje limity Intela a część od razu ma te limity podniesione. 

Moja płyta główna Z490 Tomahawk domyślnie ma limit ustawiony na 225W ale inne płyty domyślnie mogą mieć 65W według specyfikacji Intela co w teście wielowątkowym oznacza znacznie zaniżone taktowanie względem boost. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Gdyby AMD wyceniło swoje procesory nieco niżej wtedy dało by mocnego pstryczka "Intelowi" bo po raz pierwszy od ładnych paru lat Intel musiał by zareagować i obniżyć ceny swoich produktów w mainstream a tak oferta AMD na chwile obecną nie wymusza na Intelu takiego ruchu ;)

Cena nie jest jakaś tragedia, tym bardziej ,że spora cześć użytkowników nie musi zmieniać platformy i tym samym płacić Intelowi żałosnego haraczu.

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Kupiłeś procka intela i płytę i zapominasz na kilka lat i to jest dla prawdziwa przyszłosciowość

Ludzi którzy kupili Z270 + 7700K są chyba odmiennego zdania. Do grania się wciąż nadaje oczywiście ale raczej nic ponad to. No ale forum mnie uświadamia ostatnio że chyba większość osób na PC to gra tylko.

 

 

8700k raczej był taniej niż teraz 5600x, i chyba w tej samej cenie co przyszłościowy 2700x

8700K - 359$

5600X - 299$

2700X - 329$

Link to post
Share on other sites

Cena nie jest jakaś tragedia, tym bardziej ,że spora cześć użytkowników nie musi zmieniać platformy i tym samym płacić Intelowi żałosnego haraczu.

Właśnie z takiego założenia wyszło AMD, że posiadacze platformy AM4 i tak przeskoczą na nowe procesory więc nie wydali wersji bez "X" aby rżnąć ich na kasę mocniej ;) 

 

W moim odczucie wszystkie procesory mają zbyt wysokie ceny. 6/12 za 1500zł krytykowałem już przy premierze i5 10600K a teraz sytuacja się powtórzyła. 

R7 5800X to już w ogóle jest kompletnie nie opłacalny. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...