Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Porównałem sobie pierwsze oraz najnowsze wydanie BIOS-u, bo te 1.272 VCore na auto na stockowych ustawieniach to z najnowszym BIOS-em, z zainstalowanym pierwszym wydaniem BIOS-u dla mojej płyty głównej wartość VCore na auto i stockowych ustawieniach wynosi 1.32, czyli jeszcze gorzej. Możliwe, że inna płyta dobrałaby automatycznie inne napięcie dla tej konkretnej sztuki procesora.

Edytowane przez krzych923
Link to post
Share on other sites

Miałem przez ostatnie 3 dni w kompie Ryzena 3900X (za zgodą ziomeczka ofc) - kumplowi kolejnemu PC składam a reszta gratów dopiero dziś przyszła i mu złożyłem set. Ponoć ma zacząć streamować World of Warcraft, ale zapowiada to już jakieś 5 lat  :menda:  :rotfl: Skończy się na tym że dodatkowe rdzenie będą zasilać discorda i muzykę z youtuba w tle... no ale jak się uparł to niech ma.

 

I muszę powiedzieć jedno...

W żadnej z gier AAA... miałem wielkie G z nie boost z racji lepszego CPU przy 4K. :| Cały weekend przegrałem w różne gry.

Jedynie w Hearts of Iron 4 miałem czułem różnice (i nawet nie jakąkolwiek, ale taką bardzo odczuwalną), ale ta gra ssie tylko jeden rdzeń. 

 

Ryzen 2600 po OC ma się ciągle bardzo dobrze... zakładając że posiada się monitor 60Hz a nie jakieś 120-165Hz...

 

Czy tylko ja odnoszę wrażenie że AMD stało się swoją własną ofiarą? Seria 2000 jest niekoniecznie tragicznie gorsza od 3000 biorąc pod uwagę perf per €. Ceny refreshów to cholerny żart... a ceny 4000 zapowiadają się zaporowo...

 

Swoją drogą w końcu EK AIO 360 in-stock. Czekam na wysyłkę. Może będzie w tym tygodniu.  8-)

Link to post
Share on other sites

Bo @MaestroRevano: znakomita większość gier wciąż jeden rdzeń dociska głównie, a w 3900x - nawet jeżeli wsiądzie Boost 4600 MHz - to co to jest te 400 MHz? Ile jest gier na serio z apetytem wciągających kolejne rdzenie? Mniejszość.

 

Zagraj w csgo to poczujesz różnice ;)

 

Co zaś się tyczy cen R4000: moja szklana kula mówi, że będzie poziom cen R3000 +10% na premierę.

Link to post
Share on other sites

Bo @MaestroRevano: znakomita większość gier wciąż jeden rdzeń dociska głównie, a w 3900x - nawet jeżeli wsiądzie Boost 4600 MHz - to co to jest te 400 MHz? Ile jest gier na serio z apetytem wciągających kolejne rdzenie? Mniejszość.

 

Zagraj w csgo to poczujesz różnice ;)

Wait, what? Mamy 2020 rok. jedyna gra, w którą gram i znam by zasysała tylko jeden rdzeń to właśnie Hearts of Iron 4 (i inne gry Paradoxu). Nawet WOT od dawna używa kilku rdzeni. Niezłym artefaktem musiałaby być gra (w 2020) by obsługiwać tylko 1C. :> Mówiąc ofc. w kontekście stricte 1C (a nie np. max 4C/T).

 

Bardziej tutaj przy 60fps odgrywa potrzebna wydajność CPU by to osiągnać i utrzymać, jak widać nawet Zen1+ ciągle sobie z tym radzi z palcem w nosie. 

Do 120-165Hz wolałbym znów Intela tak czy siak. 

 

Co do CS'go, w 4K mam ponad 200fps i nawet do 300 jakoś non stop. Nie potrzeba mi więcej, absolutnie powyżej tych 180-200fps nie czuje już żadnego dodatkowego zysku na niższym frame render time. Poza tym, gram w to co najwyżej godzine-dwie na 3 miesiące. Kiedyś to się grało w 1.6... na modach (Zombie Mody, Predator mody, silent hill mody, cod'y). Nie to co dziś, dzisiaj to już czasów nie ma...  :D

 

Jutro bede z rana instalował nowy bios ofi do C7H - 3103. Ciekawe co spartolili dla odmiany tym razem. 

Nie mogę się też doczekać tego AIO od EK. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Halko! Dostałem kod z komputronika, udało się aktywować niby i mam teraz w zakładce moje nagrody -> wykorzystane kredyty: 1. Rozumiem, że kod do steama dostanę jak gra wyjdzie zgodnie z tym co poniżej?  :->

 

Gratulujemy rezerwacji Horizon Zero Dawn™ Complete Edition! Zaktualizujemy Twoje konto i powiadomimy Cię, jak tylko klucz zawartości będzie dostępny.

Otrzymasz klucz, jak tylko będzie dostępny.

Link to post
Share on other sites

@Artok, tj oficjalne wsparcie wg AMD. Jak widać na screenie X370 nie dostały wsparcia dla R3000 podczas gdy i tak praktycznie wszyscy producenci wypuścili Biosy pod te procki dla wszystkich płyt. Moim zdaniem posiadacze płyt serii 400 nie mają co panikować.

 

Te 4.6 GHz na 3300x robi wrażenie :D Czekam na jakieś porównania vs 7700k (poza pclab.pl)

 

Pełne zestawienie (łącznie z 7700K) z kilkunastu źródeł masz tutaj:

 

https://warmbit.blogspot.com/2020/07/amd-ryzen-3-3300x-vs-ryzen-3-3100-vs.html

 

3300X wypadda nadzwyczaj dobrze :)

Link to post
Share on other sites

Przypominają mi się stare DFI...

 

O geez jakie DFI LanParty było kozackie. Czego nie wsadziłem w socket to kręciło się jak złoto. 
Wygląd był mega odpustowy, ale był m.in. POST na płycie.

A ten GALAX mnie nie przekonuje. GPU też robią takie sobie. Pomijam ofc. HOF'y - potwory.

Szkoda że Szafir nie robi wypas płyt pod OC do Ryzenów... skoro EVGA klepie pod Intela mobasy...

Link to post
Share on other sites

Na przełomie sierpnia i września składam nowy PC i białej gorączki dostaję, jak widzę dostępność Ryzenów w polskich sklepach.

1600 AF z ceną prawie 600 zł i terminem dostawy "wkrótce", wydajnościowa alternatywa w postaci 3100 podobnie. 

O 3300x nawet nie wspominam, nawet rozglądałem się na niemieckim Amazonie i tez go nie ma i nie wiadomo kiedy będzie.

 

Rynek wtórny też tak biedny, że szkoda gadać.

Jedyne procesory z dobrą dostępnością do 1200 AF i 3600 a to też pewnie do czasu.

Link to post
Share on other sites

@Up VID tj napięcie, o jakie Cpu "prosi" płytę - jeżeli jest przy AUTO niższe od VCore to wszystkie jest w porządku.

 

https://forums.tomshardware.com/threads/vcore-and-vid.3102909/#post-19300294

 

Rynek wtórny też tak biedny, że szkoda gadać.

Jedyne procesory z dobrą dostępnością do 1200 AF i 3600 a to też pewnie do czasu.

Normalnie chyba zacznę robić paczki z Ryzenami 1 i 2 gen do PL :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Up VID tj napięcie, o jakie Cpu "prosi" płytę - jeżeli jest przy AUTO niższe od VCore to wszystkie jest w porządku.

 

https://forums.tomshardware.com/threads/vcore-and-vid.3102909/#post-19300294

Wiem o tym, ale dlaczego programy monitorujące pokazują mi 1.100V VID pod pełnym obciążeniem, skoro procesor do stabilnej pracy potrzebuje VCore w okolicach 1.200V?

Link to post
Share on other sites

Mam parę pytań odnośnie Ryzena 1700.

1. Czy to normalne że bez obciążenia temperatura co chwilę skacze o 10st, spada i tak w kółko? Wykres temperatury przypomina zygzak. Napięcie mam ustawione na stałe 1,325V, nie bawiłem się jeszcze ustawieniami PWM w biosie bo zakładam że przekraczam jakiś próg temperatury, wentylatory przyspieszają, temperatura spada, repeat... Ale falowania wentylatorów jakoś nie słyszę.

2. HWinfo pokazuje inne napięcia pod procesorem i inne pod płytą główną. Jedne są idealnie takie jak ustawione w biosie a drugie lekko falują, zakładam że te drugie są prawidłowe? Napięcie NB (czyli SoC) to mi pokazuje w 3 różnych miejscach i wszędzie trochę inne. Jak to jest z tymi czujnikami, którym wierzyć?

3. Jakieś porady i sztuczki żeby ustabilizować wyższe OC? Próbowałem 4,0ghz nawet na 1,45V i nie jest do końca stabilnie a do tego VRM się już pomału smaży. 3,9ghz za to jest w pełni stabilne już przy 1,3V, niżej nie próbowałem. Lubię okrągłe liczby i miło byłoby wbić te 4 giga :D Czy próbować może np. mnożnik 39,5x a resztę dobić BCLK? Ruszanie bclk jest bardzo ryzykowne na ryzenach? Jakieś inne napięcia które pomogą ustabilizować? Temperatura nie jest zbytnio problemem pod Gelid Phantom, gorzej z sekcją zasilania.

 

Sorry za brak screenów i mogłem coś pomieszać bo piszę z pamięci, w pracy siedzę ;) W niedzielę będę miał coś czasu na zabawę, do tej pory może ktoś coś podpowie.

Link to post
Share on other sites

Ad1.

 

1. Czy to normalne że bez obciążenia temperatura co chwilę skacze o 10st, spada i tak w kółko?
na jakim chłodzeniu jesteś? ja na fortisie nic takiego nie zaobserwowałem. też mam 3,9.

 

 

Ale falowania wentylatorów jakoś nie słyszę.

Może tak być bo masz skoki pewnie z 1000 na 1200rpm.

 

Ad2, Natomiast jeśli temperatury Ci falują  to na bank za sprawą skaczących napięć, nie pamiętam jak to u mnie dokładnie wygląda, teraz wyjeżdżam ale w niedzielę mogę Ci to sprawdzić. 

 

Ad.3 rzadko która sztuka 1700 robi więcej jak 3.9 - 3,95, wiem że 4.0 wygląda ładnie ;)  - ale wszelakie kombinacie są lekko mówiąc słabo opłacalne, trzeba jechać z napięciami poza racjonalne granice.


U mnie z tego co pamiętam 4.0 wbiłem ale docelowo odpuściłem gra nie warta katowania cepa takimi napięciami.

Link to post
Share on other sites

 

 

Natomiast jeśli temperatury Ci falują to na bank za sprawą skaczących napięć, nie pamiętam jak to u mnie dokładnie wygląda, teraz wyjeżdżam ale w niedzielę mogę Ci to sprawdzić.

No właśnie wg HWinfo napięcia się wahają ale niewiele. LLC mam na auto i pod obciążeniem podbija trochę wyżej co mi się podoba. Ale na pulpicie mam cały czas 1,32-1,33 a mimo to temperatura skacze co parę sekund. Ustawię wentylator na sztywno i sprawdzę czy jest tak samo.

 

 

U mnie z tego co pamiętam 4.0 wbiłem ale docelowo odpuściłem gra nie warta katowania cepa takimi napięciami.

Ja nie chcę go tak katować 24/7. Zrobię parę benchmarków i wracam na 3,9, wydajność mnie zadowala a napięcie jest bardzo przystępne.

Link to post
Share on other sites

Ustaw sobie krzywą w UEFI. powinno to rozwiązać temat, aż zobaczę jak to u mnie wygląda ale wydaje mi się że taka sytuacja nie ma miejsca. 

 

mnie zadowala a napięcie jest bardzo przystępne.

dokładnie, z tego co widzę to nawet masz z lekka lepszą sztukę, próbowałeś coś z ramem podziałać? na jakich on jest kościach?

u mnie Lt-ki latają teraz na 3533, 3600 było ale podobnie jak w przypadku CPU na wysokim napięciu, odpuściłem. Niby mówią że trafiła mi się sztuka z extra kontrolerem ale jakoś nie chce mi się wierzyć, choć faktem jest że kupiłem ją jak już był zen+.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

RAM mam na kościach samsunga B-Die, chodzą na 3200 cl14, wszystkie próby podniesienia taktowania się narazie nie udały, ale też nie spędziłem zbyt dużo czasu nad tym. Kontroler pamięci to jedno a drugie to płyta, nie wiem jak u ciebie ale u mnie jest B350 i przez to może nie chcieć iść wyżej. Procek był w pełni stabilny przy 1,3V (pod obciążeniem trochę więcej przez LLC), wczoraj podbiłem lekko bo mi AC Origins crashował, ale okazało się że to jednak grafika mi pomału siada. Wkurzyłem się i zamówiłem RX 5700 XT z PowerColora, jest akurat w proshopie na weekendowej promocji za 1599zł, zwykły 5700 jest 100zł drożej :D Co prawda chłodzenie biedne ale mocy powinno na parę lat starczyć.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...