Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Pisałem tu kiedyś o skaczących temperaturach w idlu, okazało się że temat jest dosyć szeroko znany, nawet ma potoczną nazwę "ryzen sawtooth bug". Czemu piła? spójrzcie na poniższy temat, w pierwszym poście są wykresy:

https://www.techpowerup.com/forums/threads/cpu-temperature-spikes-with-ryzen.252258/

Znalazłem tematy dotyczące wszystkich dotychczasowych generacji ryzenów od 1*** po 3***, na płytach wszystkich chyba producentów. Co ciekawe wydaje mi się że większości osób to nie dotyczy. Jedyne "rozwiązanie" jakie znalazłem to plan zasilania oszczędzanie baterii, czyli de facto wyłączenie boosta :D Mnie w sumie nie przeszkadza bardzo, skacze pomiędzy ok.30-40st, obroty wentylatorów nie falują bo próg mam ustawiony od 45st. Zastanawiam się czy ktoś tutaj ma z tym do czynienia i ogólnie jak często to występuje.

 

Gdzieś natrafiłem na ciekawą teorię że skoki te są spowodowane przez oprogramowanie monitorujące ale wtedy byłyby chyba bardziej regularne, u mnie występują chaotycznie co kilka sekund przeważnie. Ale sam pomysł ciekawy, taka trochę fizyka kwantowa.,problem nie występuje dopóki nie spróbuje się go zaobserwować i pomierzyć :D

Link to post
Share on other sites

@up Jaki to okres czasu? Jeden malutki skok jest :D

 

 

zen2 cokolwiek ustawie ma te przypadłość - nawet na statycznym napięciu skacze w idle do 1.45V

My tu rozmawiamy o temperaturze. Napięcie mam stałe ustawione i wg odczytów tak faktycznie jest ale wykres temperatury wygląda jak piła moja-twoja

Link to post
Share on other sites

@up Jaki to okres czasu? Jeden malutki skok jest :D

My tu rozmawiamy o temperaturze. Napięcie mam stałe ustawione i wg odczytów tak faktycznie jest ale wykres temperatury wygląda jak piła moja-twoja

Tak, zen zen+ nie mialy “hammera” a zen2 ma - prawdopodobnie przez te sterowanie V
Link to post
Share on other sites

E, no co Ty? Ja byłem pewien, że już mnie nic za mojego żywota nie zaskoczy tak pozytywnie jak 2500k/2600k - a przecież 3600 to raptem 3. generacja Ryzena, a jeszcze Renoir, Vermeer i Cezanne przed nami.

 

W miarę jedzenia apetyt rośnie, ale koniec roku zapowiada się bardzo ciekawie! Mam tylko cichą nadzieję, że po raz kolejny AMD nas pozytywnie zaskoczy cenami.

Link to post
Share on other sites

Czas okaże, 2500K wyszło w 2011 i praktycznie do 2016/2017 nie miało konkurencji jeśli chodzi o gry. Z tego miejsca wnoszę jeszcze wniosek formalny o wyróżnienie dla Q6600 które debiutowało w 2007 i właśnie do 2011 królowało w kategorii cena/wydajność (a po co komu 4 rdzenie? pamiętacie? :D). R5 3600 jest na rynku dopiero od roku ale jak tak dalej pójdzie to też zapisze się w historii bo wszystko wskazuje że mocne 6r/12w powinno starczyć na kilka lat do przodu, mowa o grach oczywiście cały czas.

Link to post
Share on other sites

Zen ewoluował z Phenoma, ma wiele z nim wspólnego.

 

Ale ale, są już oficjalne ceny za APU Renoir!

 

Ryzen 7 4750G 8 Core APU - $309 US

Ryzen 5 4650G 6 Core APU - $209 US

Ryzen 3 4350G 4 Core APU - $149 US

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-4000-renoir-desktop-apu-official-prices-detailed/

 

Wg pierwszych testów użytkowników Infinity Fabric lata faktycznie ponad 2000 MHz! :o

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/hww2lg/my_4750g_arrived/

 

(kolega @Ernorator wykopał wpis o APU więc jakiekolwiek graty to w jego kierunku jbc ;))

Link to post
Share on other sites

Przypomnę tylko, że 3700x startował z MSRP 329$ i przed premierą 3000xt potaniał właśnie do 309$.

 

Dalsze info: wygląda na to, że nowe APU będzie sprzedawane w opcji z oraz bez coolera, co dla niektórych może oznaczać jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę.

Link to post
Share on other sites

 

 

R5 2600 swego czasu miał o wiele niższa cenę i 10-15% mniejsza wydajność w average fps

Zgadzam się, R 2600 też był bardzo opłacalny. Złożyłem parę zestawów na nim, nikt narazie nie narzeka ;) Ale mimo wszystko 3600 jest tym który jako pierwszy wyprzedził konkurencyjne i5 w grach, przynajmniej pod względem opłacalności

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...