Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Zasadniczo zawsze było wiadomo, że Wyższe takty > niższe CL. Oczywiście CL też ma znaczenie, ale nie takie jak taktowanie. Nie bez powodu niektórzy są gotowi zluzować CL przy podkręcaniu pamięci. Nie wiem jaka jest bezpośrednia zależność, ale poszperaj w necie - może znajdziesz test jak ten powyżej dla 2 gen. 

Link to post
Share on other sites

Pamięci DDR 4 2666 Mhz wystarczą do Ryzena 3600, czy jednak 3200 Mhz zrobią znaczącą różnicę w grach? Pytam, bo wiem, że poprzednia generacja Ryzen mocno korzystała na szybszych pamięciach, a byłby to dodatkowy wydatek, jeśli mam zmieniać platformę z Intela na AMD.

 

No i chłodzenie, też chyba powinienem zmienić, bo o ile Fera 3 całkiem dobrze sobie radziła z 9600K na stocku z boostem, tak chyba w przypadku 3600 to będzie jakieś 80 stopni?

 

Ryzeny 3000 mocno korzystają na taktach mem i niższych CL. Także absolutnie nie pchaj się w żadne 2666 MHz.

Tym bardziej, że IMC tych procków jest naprawdę konkret także warto z tego korzystać.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

"Takich" w sensie "tak dużych" - wg testu który podlinkowałem w wiedźminie 3200CL16 dają 18% przyrostu względem 2666CL16. 3600CL16 względem 2666CL16 25% wzostu, a więc "tylko" dodatkowe 7%. W Shadow odf the tomb rider 3200CL16 mają 13% więcej niż 2666, a 3600CL16 16% więcej względem 2666, a więc tylko dodatkowe 3%. Wyraźnie widać, że powyżej 3200Mhz zysk ze wzrostu taktowań nie jest już tak wysoki. Wykres by się przydał, ale nie chce mi się produkować, szczególnie, że ma to znaczenie dopiero jak się dobrze porówna to z cenami i zobaczy, że powyżej 3200CL16 stosunek wydajność/cena zaczyna być coraz gorszy. 

Link to post
Share on other sites

@UP

Głównym problemem pamięci są profile XMP, które luźno ustawiają subtimingi i to jest głównym powodem małych wzrostów wydajności powyżej 3200Mhz

Ja mam pamięć G.Skill Flare X 3200Mhz 14 14 14 34 1T czyli pamięci dedykowane dla platformy z Ryzenem i wierz mi ale na profilu XMP nie wyróżniają się niczym szczególnym względem G.Skill Aegis @3200Mhz cl16, które również miałem. 

Pamięci pokazują pazur dopiero przy ręcznym, odpowiednim skonfigurowaniu zarówno podstawowych jak i drugorzędnych timingów. Wtedy po między 3200Mh 14 14 14 34 1T z XMP a 3600Mhz 14 15 14 32 1T różnica wydajności dochodzi nawet do 20% w grach, które dość mocno siedzą na podsystemie pamięci a taką właśnie grą jest Battlefield 5. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Cóż, pozostaje mi wierzyć na słowo - nie mam wielkiego doświadczenia w tym temacie, bo od czasu Athlona 3200+ nie miałem platformy od czerwonych. Opierałem się na znanych mi testach dostępnych w necie. 

 

No ale jest to prawda. XMP to badziewie którego należy unikać, zarówno na Intelu jak i AMD. Ręczne kalibracje memek dają konkretne efekty. Testy które zalinkowałeś są jak przystało na większość testów PPC / PClaba etc. Kierowane do osób które za bardzo sprzętu nie ogarniają. Nie ma to wiele wspólnego z prawdziwym potencjałem danego sprzętu. Dlatego są to jedynie testy będące jako tako wskazówką dla osób które po prostu kupują sprzęt, składają go sobie i korzystają z typowego def gdzie profile XMP za wiele nie wnoszą, są bardzo zachowawcze. Kop wynikający z ręcznej kalibracji pamięci, jest konkretny.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie masz pojęcia jak ustawiać ram przeczytaj wszystko

 

https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1640919-new-dram-calculator-ryzena-1-6-2-overclocking-dram-am4-membench-0-8-dram-bench.html - ustawienia często nie działają, u mnie np. żadne nie działało stabilnie, z najszybszymi komp nie wstawał nawet. Musiałem zagłębiać się w temat i dopiero zmiana kilku secondary sprawiła, że pyka. 

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/ - szczególnie pomocna będzie strona 5

 

Tutaj często można znaleźć odpowiedź na pytania, których nie ma nigdzie indziej. 

 

https://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/1628751-official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.html

 

W tabeli poszukaj swoich ramów, będziesz miał pojęcie czego się spodziewać po nich.

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ubpbdMcdiS37g_dReCX-49Auk-aRAcTs-8cVNL1caHo/edit#gid=725475388

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Tak że moje pytanie: czy z płytami MSI i procesorami 3000 występują jakieś problemy
 

 

 występują sporadyczne problemy z cold bootem (r5 3600 + tomahawk max) nie jest to reguła.

 

 

 

Pamięci DDR 4 2666 Mhz wystarczą do Ryzena 3600, czy jednak 3200 Mhz zrobią znaczącą różnicę w grach?

 

zrobią... nie jest to wydatek "must have" na już ale jeśli sprzedaż swoje a kupisz coś co poleci na 3600 cała operacja wyniesie cię może 100zł a różnica w wydajności będzie spora.

 

 

 

Wszystko spoko tylko czy ktoś mi powie jak ustawić mój ram?

 

podkręcałem LT-ki już kilka razy - wszystkie udało się spokojnie ustabilizować na 3600. Kalkulator do łapska:

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

 

poczytaj o tym nieco i jedziesz z tematem.

 

@

up widzę że@@ernorator, podlinkował Ci wszystko co trzeba.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

Musicie mnie też zrozumieć, ja w tygodniu jestem w domu na parę godzin. Dopiero całą niedzielę jestem w domu i przygotowuję się na nowy tydzień.

 

Nie mam zbytnio czasu na dłubanie - najbliższa rzecz jaką zrobię, to ogarnięcie biosu jeśli będą dobre,

kupno 1425 v2, jakieś rozeznanie z (auto)OC tego procka na nowym chłodzeniu.

 

Dopiero na sam koniec ogarnianie subtimmingów na ramach. OC procka oraz OC ram będę szukał / założę osobny temat na forum.

 

Pociesza mnie wiadomość o możliwościach OC tych pamięci, ale to dopiero w swoim czasie, okej? Dzięki bardzo za linki i chęć pomocy

Może po sesji albo w ferie ogarnę temat pamięci

Link to post
Share on other sites

U mnie na płycie Gigabyte B450M DS3H nie odnotowałem praktycznie żadnego wzrostu bootowania. Zarówno na starej wersji biosu (F50h) jak i na nowej wersji biosu (F50a) z agesą 1.0.0.4 od momentu wciśnięcia power do pojawienia się pulpitu mija 18s. 

Procesor R5 3600 ;)

Niestety ale profile oc pamięci, które miałem wcześniej zapisane po raz kolejny nie działają i trzeba je od nowa robić. Zapewne zmiana Agesy miała na to wpływ bo przy wcześniejszych aktualizacjach profile zostawały i działały prawidłowo. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...