Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Gdzie ja to napisałem powiedz mi? :) Nie mam Intela i nie wypowiadam się, nie wciskaj mi proszę czegoś czego nie napisałem.

 

Po prostu widzę temperaturyi piszę z osobami posiadającymi płyty x570 i ten procesor. Temperatury są po prostu wysokie. Inna sprawa, ze te procesory (wg. AMD ofc) mogą mieć takie temperatury i to niby jest normalne. Pytanie czy to wina oprogramowania czy 7nm czy jeszcze czegoś innego?

 

Największy problem mam z tym, że każdy program pokazuje inną temperaturę CPU. AMD Ryzen swoje, BIOS swoje, HWInfo swoje. QCode na Mobo swoje. Nigdzie nie ma zbieżności i szczerze nie mogę jednoznacznie stwierdzić, która temperatura jest ok.

 

/Edit

 

Ok no glut może wszedł mi za szybko do głowy :D Chodzi mi tylko o oddanie ciepła przez procesor, zejdźmy już proszę z tego jak to AMD robi a jak Intel Panowie i Panie. Równie dobrze to mi się mogła trafić taka sztuka, gdzie przy lepszym chłodzeniu nie ma praktycznie różnicy w temperaturach :/

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Temperatury na zen 2 są jakie są i to po części wina małej wielkości chipa, który póki nie dotyka power targetu w 3700x[88W], będzie aplikowany wysokimi napięciami bo tak działa tutaj tryb boost (1rdzeń potrafi zabrać 25W) i nawet najlepszy wodny cooler tego szybko nie odda do otoczenia. Zauważ, że gdy nadasz obciążenie np avx na wszystkie rdzenie, w stock ten sam pobór jest rozłożony na wszystkie rdzenie z napięciami 1.0-1.15V i temperautra to np 60C.

 

Program jaki powinieneś używać do mierzenia temperatury to ryzen master. W procku jest mnóstwo czujników temp. We wcześniejszych wersjach amd liczyło bodajże te wyższe, teraz po aktualizacjach biosu, sterowników to średnia temperatura.

Link to post
Share on other sites

No to średnia temperatura w grach u mnie to 66-68C. Wszystko w sumie też zależy od gry ale to najwyższe średnie jakie zaobserwowałem. Nie mówię o benchmarkach bo tutaj średnia u mnie to 77-79C.

 

Najgorsze są jednak te skoski napięcia. Odpalasz plik RAW do podglądu i pyk procesor na 5 sekund z temperatury 50C wskakuje na 70C żeby po kolejnych kilku sekundach zejść do 50C ...

Link to post
Share on other sites

Koledzy na Asusach, piszę ku przestrodze:

 

Robiłem w weekend aktualizację Biosa swojego X570 do 1.0.0.4b (przez neta). Wszystko ładnie pobrało, zainstalowało. Po restarcie zaczęło POST i... pyk, ciemność widzę :/ I już płyta nie wstała. Reset biosu nie pomógł, czarowanie z ramem w różnych slotach tysz - a że dual Bios nie uświadczysz w budżetowej płycie z serii Prime to poszła na RMA. Akurat jak się pojawiła nowa operacja do csgo... ;(

Link to post
Share on other sites

Pozwole sobie wrzucic dwa linki dla przyszlych zakupowiczow platformy amd

 

X570/X470/X370/B450/B350/A320 Motherboards (AM4-socket for AMD Ryzen CPUs) Comparison

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

 

 

Link to post
Share on other sites

Od wczoraj jestem szczęśliwym użytkownikiem Ryzena 3600. Jest zdecydowanie lepiej, niż się spodziewałem po przeczytaniu wielu opinii w internecie. Uważam, że niektóre z nich są mocno przesadzone. Póki co wgrałem tylko najnowszy BIOS ze strony producenta płyty, ustawiłem profil A-XMP i zmieniłem maksymalną ilość obrotów chłodzenia CPU, bo nie ma konieczności, aby pod obciążeniem kręciły się one na full obrotach. Reszta opcji na Auto. Czy jest w BIOS-ie jakaś opcja, którą zdecydowanie warto włączyć?

Link to post
Share on other sites

No ja sam się przeniosłem z Intela 9600K, bo chciałem spróbować AMD i szczerze mówiąc zrobiłbym to samo jeszcze raz - do 9600K nie wrócę. Ba, kolejny procesor też będzie od AMD prawdopodobnie, bo wiem już, z czym mam do czynienia i dopiero teraz skupiłem się na zaletach tych procesorów, a nie wadach, które są wyolbrzymiane. Muszę przyznać, że całościowo jestem bardzo zaskoczony. Niezdecydowanym na zakup bardzo polecam, ale od razu darujcie sobie chłodzenie BOX-owe, tak jakby w ogóle go ne dodawali.

Link to post
Share on other sites

To trochę dziwnie byś zrobił. Chłodzenie boxowe może jest trochę głośniejsze, ale działa latami jeżeli trzeba. Nic ci natomiast po cichym zestawie na którym nie idzie pracować, bo jest za mało ramu do aplikacji/gier które używasz. Pomijam to, że przyzwoite chłodzenie można kupić już za mniej niż 100zł, o używkach nie wspominając.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites
@Rebel co racja to racja... ale mogli utrzymać jakość starszej wersji chłodzenia boxowego,
bo teraz to naprawdę trzeba być mało wybrednym jeśli chodzi o kulturę pracy aby zaakceptować boxa. (za sprawą wysokich obrotów).
Wiem że chodzi o cięcie kosztów,  ale można przecież było wypuścić dwie wersje - z i bez chłodzenia. 
 
btw. odnośnie:

 

X570/X470/X370/B450/B350/A320 Motherboards (AM4-socket for AMD Ryzen CPUs) Comparison https://docs.google....#gid=2112472504
 
 
Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego np. b450 tomahawk rzekomo może obsłużyć przy dmuchaniu w vrm jak w świeczki na torcie 3950X a gaming plus czy a pro, już nie? Przeca to identyko vrm, a jeśli różnice mają wynikać tylko z radiatorów to kiepawy argument bo miałem te płyty w łapskach..  i we wszystkich trzech daleko im bo "dobrych radiatorów".
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, może dla kogoś kto nie pracuje/nie zarabia ma to sens, ale ja wolałbym ten góra miesiąc (wypłata) posiedzieć na mniejszej ilości RAM-u, później dokupić RAM, w parę sekund włożyć i już, niż bawić się na nowo w zdejmowanie chłodzenia, czyszczenie z pasty i zakładanie nowego chłodzenia, w międzyczasie miesiąc siedziąc przy "wyjcu" po nocach. Wolę to zrobić od razu i mieć spokój. No ale to już kwestia osobistego podejścia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...