Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Tak całkiem serio zapytam - to kwestia kursu walut, wyceny, czy coś ostatnio się odjaniepawliło z popytem, że Ryzeny R5 przeskoczyły 1500zł?  Przecież w tej cenie można mieć 9900kf bez łaski. 

Cena 299$ + kurs dolara + popyt + słaba dostępność + januszowe sklepów 

Link to post
Share on other sites

Akurat 4.2 to domyślne turbo. (W przeciwieństwie do i5-4460 w którym turbo to +0.2ghz do ~30% obciążenia, później wraca do nominalnych 3.2ghz)

Domyslne turbo jednego rdzenia, moje dwie sztuki 3600 miały w grach tylko 4075-4150
Link to post
Share on other sites
Na dole HWInfo są jakieś Windows Hardware Errory, których wcześniej nie było.

Jakie masz pamięci i jak ustawione? Obstawiam że IF ustawione powyżej 1800mhz i jest na granicy stabilności.

 

E: 2 szybkie pytania ode mnie

1. Czy przy zmianie płyty z B350 na B450 trzeba robić formata czy obejdzie się bez?

2. Bezpieczne napięcie dla 3600X 24/7? Stałe 1,4V może być czy za duże? Jeszcze się zastanawiam czy będzie na stałe czy na offsecie.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Wielkim fanem nowych Ryzenów nie będę - jak zwykle przechypow'ane. Gdzie ta niby wygrana w grach z Intelem? W CS go 800vs 700fps? OK raz w jednej grze są lepsze w innej gorsze ale tej zapowiadanej miazgi nie widać. Tak samo jak mizerne czy właściwie nieistniejące OC. Dalej w grach przy obecnych cenach:

  • w segmencie niższym - idzie na noże pomiędzy R3 3100 i I3 4100F. Intel stówkę tańszy ale zablokowany. R3 można pogonić i sporo zyskać.
  • W niższym średnim - I5 10400F jest lepszym wyborem niż R5 3600 przy obecnych cenach
  • W średnim - jak wspominał DJxbeat najkorzystniejszy cenowo/wydajność I5 10600K
  • W wyższym - dalej IMHO lepiej brać 10700K niż 5800X który nie wiedzieć czemu osiąga temperatury słońca i jest niepodkręcalny.
  • W Topie -5900X vs 10900K - tu powiedzmy że mamy dwóch równorzędnych rywali. Mimo to ze wskazaniem na Intela przez jakieś tam możliwości OC których brak rywalowi.
  • 5950X nie jest raczej dla graczy a na pewno trudno nazwać go opłacalnym

I tyle w temacie. Pomijam już fakt że jak zwykle p w przypadku CZEGOKOLWIEK interesującego mającego premierę w przeklętym 2020 roku ZERO dostępności.

 

Ale jedno trzeba przyznać- Ryzeny wymuszają walkę cenową na rynku i to mi się bardzo podoba :)

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jakie masz pamięci i jak ustawione? Obstawiam że IF ustawione powyżej 1800mhz i jest na granicy stabilności.

 

E: 2 szybkie pytania ode mnie

1. Czy przy zmianie płyty z B350 na B450 trzeba robić formata czy obejdzie się bez?

2. Bezpieczne napięcie dla 3600X 24/7? Stałe 1,4V może być czy za duże? Jeszcze się zastanawiam czy będzie na stałe czy na offsecie.

Jak win10 to on sobie sam doinstaluje stery. Choć można potem przeinstalować te do chipsetu.

 

Ja bym nie przekraczał 1.325v, choć niektórzy piszą o degradacji nawet przy 1.3v. U mnie jednak nic takiego nie było, ale może dlatego, że rzadko kiedy albo i prawie nigdy nie obciążałem proca na 100% - nie licząc testów stabilności.

 

Offsety nie działają dobrze przy Tych Ryzenach. Tylko się traci wydajność przez to i niższe taktowania.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

@Joker

Teraz takie ceny a i tak ludzie kupują wszystko jak leci, poczekamy, wyjdzie 5600 i znowu będzie hitem. Wyjdą biosy na b450 to już cena płyt głównych zrobi różnice między b450 + 5600x a z490 + 10600k. Teraz podatek od nowości doliczony a się wszyscy rzucają.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra Dobra panowie i panewki

 

"Ocę proca" jak pudzian w reklamie axa - staro benchmarkowe śmieszki - nie ważne.

 

4.3 Ghz sztywno, 1.350V sztywno, zegary efektywne są sztywne, ALE

 

 

 

Na dole HWInfo są jakieś Windows Hardware Errory, których wcześniej nie było.

 

Co to jest, skąd to się bierze, co to oznacza i dlaczego nie mam BSODu ani żadnego objawu?

Jeżeli masz tam błędy to nie masz stabilności

Jakie masz pamięci i jak ustawione? Obstawiam że IF ustawione powyżej 1800mhz i jest na granicy stabilności.

 

E: 2 szybkie pytania ode mnie

1. Czy przy zmianie płyty z B350 na B450 trzeba robić formata czy obejdzie się bez?

2. Bezpieczne napięcie dla 3600X 24/7? Stałe 1,4V może być czy za duże? Jeszcze się zastanawiam czy będzie na stałe czy na offsecie.

1. Da radę bez ale jak zawsze po tak dużej wymianie zaleca się aby uniknąć anomalii

2. 1.325V podobno, ale na 100% nikt nie wie, najlepiej nie przekraczać 1.3 jeżeli chcesz na długo zatrzymać cepa

 

 

 

 

//e

Nie cytuj zdjęć.

Edytowane przez dodo
Link to post
Share on other sites

 

 

Jakie masz pamięci i jak ustawione? Obstawiam że IF ustawione powyżej 1800mhz i jest na granicy stabilności.

No właśnie nie

mam synchroniczne 1600, VSoC 1,1V i nie chcę go ruszać, bo planuję OC ramu 


 

 

Jeżeli masz tam błędy to nie masz stabilności

Tak to trzeba rozumieć ;/ 


Porażka
Nie mogę pozbyć się tego błędu
Link to post
Share on other sites

@Bichits Co do tego CTR to jego nastawy są bardzo zbliżone do tych, które okazują się w pełni stabilne (przynajmniej w moim przypadku) - ustawił mi troszkę inne niż moje od ponad pól roku stabilne. Mimo wszystko OC robiłbym w BIOS-ie a nastawy CTR traktował jako dobra wskazówka. 

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Wielkim fanem nowych Ryzenów nie będę - jak zwykle przechypow'ane. Gdzie ta niby wygrana w grach z Intelem? W CS go 800vs 700fps? OK raz w jednej grze są lepsze w innej gorsze ale tej zapowiadanej miazgi nie widać. Tak samo jak mizerne czy właściwie nieistniejące OC. Dalej w grach przy obecnych cenach:

  • w segmencie niższym - idzie na noże pomiędzy R3 3100 i I3 4100F. Intel stówkę tańszy ale zablokowany. R3 można pogonić i sporo zyskać.
  • W niższym średnim - I5 10400F jest lepszym wyborem niż R5 3600 przy obecnych cenach
  • W średnim - jak wspominał DJxbeat najkorzystniejszy cenowo/wydajność I5 10600K
  • W wyższym - dalej IMHO lepiej brać 10700K niż 5800X który nie wiedzieć czemu osiąga temperatury słońca i jest niepodkręcalny.
  • W Topie -5900X vs 10900K - tu powiedzmy że mamy dwóch równorzędnych rywali. Mimo to ze wskazaniem na Intela przez jakieś tam możliwości OC których brak rywalowi.
  • 5950X nie jest raczej dla graczy a na pewno trudno nazwać go opłacalnym

I tyle w temacie. Pomijam już fakt że jak zwykle p w przypadku CZEGOKOLWIEK interesującego mającego premierę w przeklętym 2020 roku ZERO dostępności.

 

Ale jedno trzeba przyznać- Ryzeny wymuszają walkę cenową na rynku i to mi się bardzo podoba :)

 

 

 

Mnie najbardziej bawi "przyszłościowość" procesorów AMD. Gdybym w czasie kiedy brałem intela zdecydował się na polecanego przyszłościowego 2700x to dopiero teraz po dwóch latach i kolejnej zmianie procesora i pewnie płyty miałbym wydajność którą cieszę się od dawna i to za wcale nie mniejsze pieniądze :)

Edytowane przez r1023
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z vatem i opłatą celną powyżej 1k wychodzi. Oczywiście życzę jak najlepiej. No i ES trochę ciężko później odsprzedać.

Kupiłem już dwa procesory z Chin i nie płaciłem żadnych podatków czy cła bo idą przez Szwecję. Czyli tak jak by z UE ;) . Kolega też kupował i to samo.
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Domyslne turbo jednego rdzenia, moje dwie sztuki 3600 miały w grach tylko 4075-4150

Być może trochę wprowadziłem w błąd, przepraszam.

 

Włączyłem OCCT (7.0.4) na 2 min i pokazuje 41xx MHz (maksymalna zanotowana przez program to 4200, ale trzyma się 4125-4175.)

CPU-Z pokazuje 4199.00.

Zaś w 6.2.2 pokazuje 40xx MHz. Te same testy, takie same ustawienia.

 

Menadżer zadań pokazuje 4,1x GHz (7.0.4) lub 4,0x GHz (6.2.2)

 

Odpaliłem GTA V i ustawiłem Afterburnera tak, aby pokazywał częstotliwości wszystkich rdzeni, skakało pomiędzy 3600-4200 (loadingi, w zależności od potrzeb procesora), ale w grze wszystkie 12 wątków utrzymywało się na 4200.

 

Ustawienia biosu nt. napięcia i częstotliwości to totalny stock (automatyka).

 

Plan zasilania w Win to AMD Ryzen wysoka wydajność.

 

BTW, napięcie, które podałeś nie będzie zbyt wysokie? Będę korzystał z tego proca przez 5-7 lat.

Edytowane przez ktwkr
Link to post
Share on other sites

Być może trochę wprowadziłem w błąd, przepraszam.

 

Włączyłem OCCT (7.0.4) na 2 min i pokazuje 41xx MHz (maksymalna zanotowana przez program to 4200, ale trzyma się 4125-4175.)

CPU-Z pokazuje 4199.00.

Zaś w 6.2.2 pokazuje 40xx MHz. Te same testy, takie same ustawienia.

 

Menadżer zadań pokazuje 4,1x GHz (7.0.4) lub 4,0x GHz (6.2.2)

 

Odpaliłem GTA V i ustawiłem Afterburnera tak, aby pokazywał częstotliwości wszystkich rdzeni, skakało pomiędzy 3600-4200 (loadingi, w zależności od potrzeb procesora), ale w grze wszystkie 12 wątki utrzymywały się na 4200.

 

Ustawienia biosu nt. napięcia i częstotliwości to totalny stock (automatyka).

 

Plan zasilania w Win to AMD Ryzen wysoka wydajność.

 

BTW, napięcie, które podałeś nie będzie zbyt wysokie? Będę korzystał z tego proca przez 5-7 lat.

1.325V jest uwazane za bezpieczne 24/7 ale musisz ustawic LLC3 lub LLC2 jak masz plyte asusa chociaz zdarzaly sie doniesienia o degradacji, ogolnie 100% bezpiecznie to bedzie tylko cos typu 1.285V prawdopodobnie

 

A wez odpal prime95 small fft i zobacz jaka bedzie czestotliwosc?

Link to post
Share on other sites

poczekam na 5600 bez x

To sobie poczekasz ;)

Puki AMD się nie nachapie to nie wyda tego procesora. 

Gdyby wydali R5 5600 za ~1250zł to nikt nawet nie patrzył by w kierunku 5600X a tak zostaje tylko 5600X za 1500zł  i bardzo dużo osób zrobiło przeskok z Zen2 na 5600X dobrze przy tym dorabiając AMD ;)

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...