Skocz do zawartości

Jaki dysk M2 do ASUS P8Z68-V/GEN3 Z68 ATX s.1155


Recommended Posts

Janek codziennie odpala benchmarka dysku i się podnieca. Jeśli ktoś nie podnieca się cyferkami, to windowsa spoko można postawić na zwykłym sata. Bez kombinowania z odpalaniem z płyty nie obsługującej bootowanie NVMe. Wiadomo, ze straty będą w postaci 0.5s dłuższego uruchamiania windy. Janek będzie się śmiał.

 

  • Że co, proszę? 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, janek20 napisał:

Na pewno poczujesz róznice w responsywności

@janek20, ale to już było w innym wątku. Podsumowanie zwolenników szybkich dysków:

- Na pewno coś jest szybciej, ale nie wiadomo co.

 

No co..., nie zawsze uda się udowodnić swoje przekonania. Najważniejsza jest wiara, że coś jest szybsze. Znajomy jak zmienił dysk na NVMe, to winda w jego bloku zaczęła szybciej jeździć. :P

 

Film z instalacji windy na sata i NVMe. Janek, skomentuj: dlaczego prawie 7x szybszy dysk nie osiągnął 7x szybszego czasu? Coś tu musi być oszukane, to niemożliwe, gdzie ta responsywność? 6:15 na wolnym dysku i 6:01 na rakiecie? Przecież benchmarki pokazują co innego! Janek, jak tu żyć?:rotfl:

  • Że co, proszę? 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, janek20 napisał:

Nie pokazują jak dysk sie zachowuje np po roku albo 5

Mam też dyski, co mają ponad 5 lat. Zachowują się tak jak zachowywały na początku. Czy mam gdzieś to zgłosić?

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

@janek20nie wierzy w te testy. NVMe jest szybszy we wszystkim z 7 razy i tyle, bo tak pokazują benchmarki. Po 5 latach jeszcze bardziej przyspieszają. Janek odkrył także (w innym wątku), że chińskie dyski sata mają realny odczyt/zapis 600/600, bo tak w aukcji pisało. Taki Samsung na sata z realnymi prędkościami 560/530 chowa się do chińskiej technologii. Janek chciał kupić ten dysk, ale stwierdził, że responsywność będzie zbyt duża i zrezygnował.

 

Tutaj za bardzo nie przesadzam, naprawdę takiego odkrycia dokonał, za co można dać mu miano eksperta od chińskiego marketingu.:menda: Dlatego jak coś napisze, to w to wierzę, bo ekspertom trzeba wierzyć:jupi:

 

 

 

  • Że co, proszę? 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

no kazdy ma jakies hobby :)

Panowie zagadka - sprawiłem teraz mój stary Kingstone SSD (sata)- jest na nim Win i full programów (90% zajęte) ma ok.10 lat,
pytanie czy sie trochę "zepsuł" czy kwestia wyczyszczenia (format i będzie zapis ok. 400mb/s jaki kiedyś byl) ) - bo zapis jakis niski:

 

as-ssd-bench KINGSTON SH100S3 2024-02-05 21-56-37.png

Edytowane przez Laki Mike
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

secure erase, nie format (nie rób SSD więcej roboty, niż potrzeba, o ile wspiera SE)

Co do SSD to to jest Kingston HyperX 120GB SH100S3120G czyli Snadforce + jakieś MLC, czyli kontroler kompresuje dane w locie, natywnie to ma jakoś 170MBps zapisu na niekompresowalnych danych. 

Ps. Oraz co do bootowanie systemu na M.2 NVMe,  tak jak powiedziałem, możesz użyć starego SSD AHCI SATA, i tam wgrać boot menadżera Windowsa po prostu. 

Link to post
Share on other sites

@wodegono tak... Nie wierzę w te testy :wariat:

Ale to czy tamto pokazuje... Nie wierzę bo nie! :rudolph:

Jak ziemia może być okrągła skoro widać, ze jest płaska? :banan:

Na poważnie to po prostu jest szybciej. W jednym mniej (operacje losowe - 2-3x), w innym więcej (operacje sekwencyjne, czasy dostępu, rząd wielkości).

Wszystko to w mniejszym lub większy sposób wpływa na komfort użytkowania zarówno systemu ajk i aplikacji.

A że w różnych wątkach ludzie nie mają do ciebie siły i po prostu olewaja temat w pewnym momencie to już inna sprawa ;)

Nie odbieraj tego jako zwycięstwa swoich tez.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, anemus napisał:

Wszystko to w mniejszym lub większy sposób wpływa na komfort użytkowania zarówno systemu ajk i aplikacji.

Kolejny odbiega od tematu. Autor pisał: "Programy Lexar SSD" A więc co mu szybciej będzie chodzić? Notatnik szybciej się odpali i pasjans? Tapeta szybciej się zmieni? W innym temacie byli fachowcy, co twierdzili, że siadając do komputera potrafią rozpoznać czy system siedzi na sata czy na NVMe. Zostali lekko wyśmiani (nie przeze mnie). Skoro takie rzeczy potrafią rozpoznać ruszając myszką po ekranie, to bez problemu pewnie typują numery lotto. Mam komputery z systemem na sata i NVMe jednak nie mam zegara atomowego, żeby wyłapać różnice. Ten z systemem na sata działa lekko szybciej od tego z systemem na m.2... bo ma nowszy procesor i tyle.

 

Windows jest tłem (środowiskiem) do odpalenia programów. A jak ktoś się podnieca, że mu winda siedzi na m.2 i jest szybka, no to jak wyżej napisano "no każdy ma jakieś hobby".

 

A że w różnych wątkach ludzie nie mają do ciebie siły i po prostu olewaja temat w pewnym momencie to już inna sprawa - no ja dobrze pamiętam wątek, w którym pisałeś, że trzeba iść do przodu zgodnie z nowoczesną technologią, a nie siedzieć cały czas w średniowieczu. Zgodnie z nowoczesną technologią zaproponowałeś jakiemuś użytkownikowi bieda dysk na kościach QLC i dramless z tragicznymi szybkościami. No trzeba przyznać, że to nowoczesna technologia, bo QLC są najmłodszymi kośćmi, tak samo dramless promuje się od niedawna. Tak więc nowoczesna bieda technologia dla wszystkich, trzeba iść w takim kierunku, bo takie modele promowałeś w tamtym temacie.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 6.02.2024 o 02:24, kokosnh napisał:

secure erase, nie format (nie rób SSD więcej roboty, niż potrzeba, o ile wspiera SE)

Ale jak uruchomić Secure erase na starym Kingstone jak mam jeszcze tu mam system stary - pisze z niego :)

Link to post
Share on other sites

Ja zwykle używam bootowalnego parted magic, niektóre płyty mają tez wbudowane w UEFi. 
Pamiętaj że Secure Erase usuwa wszystko na całym SSD (niezależnie od partycji itp.)

A jak tam motyw z tym nowym SSD M.2 NVMe, planujesz tam postawić system czy co, win 10?
Aż dziwne że ten sandforce ci przeżył, to będzie gdzie ż 10 lat pewnie. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
16 minut temu, kokosnh napisał:

A jak tam motyw z tym nowym SSD M.2 NVMe, planujesz tam postawić system czy co, win 10?
Aż dziwne że ten sandforce ci przeżył, to będzie gdzie ż 10 lat pewnie. 

sandforce ? tzn. Kingstone, no 10lat i lata ok :)
 

z M.2 NVMe sie zastanawiam czy tam system (zabawa z clover a nie za bardzo umiem), moze dac poprostu system Kingstone, system nowy Win10 oczywiście,

Edytowane przez Laki Mike
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Laki Mike napisał:

sandforce ? tzn. Kingston

sandforce to producent kontrolera, na którym jest oparty ten SSD Kingston-a, bardzo dużo ich umierało. 

Czysty system win 10 można oczywiście dać na tego Kingston, ale równie dobrze można zainstalować na M.2 NVMe, a na tym Kingston, dać tylko menedżera bootowania windowsa 10, zamiast bawić się w clover

To jest po prostu menadżer bootowania, jak np GRUB 

Link to post
Share on other sites

 

W dniu 8.02.2024 o 03:01, kokosnh napisał:

Czysty system win 10 można oczywiście dać na tego Kingston, ale równie dobrze można zainstalować na M.2 NVMe, a na tym Kingston, dać tylko menedżera bootowania windowsa 10, zamiast bawić się w clover

To jest po prostu menadżer bootowania, jak np GRUB 

ale jak to zrobic krok po kroku?

mam aktualnie Win7 na Kingstonie a M2(wpięty w PCIE3) jako pusty D,

;)

 

Link to post
Share on other sites

Nie bawiłem się w to, bo nie musiałem (mam SSD z legacy boot rom) i nie mam zamiaru, bo po co... 
Co dokładnie sprawia ci trudność? 

Z samym zainstalowaniem win 10 na nowym SSD z instalki, nie powinno być problemu, z łaski swojej instalator bootujesz w UEFi, tak aby ci zainicjował tego M.2 w GPT. 

A jak później przenieść, czy zrobić menadżera booowania na tym starym kingston SATA SSD, to już różnie (możesz np sklonować tą partycję, choć nie powiem czy zadziała). 
Ewentualnie przejść przez instalatora, w rozwiązywaniu problemów z startem systemu...  
Nie robiłem tego, więc nie pomogę, zbyt czasochłonne, abym cokolwiek sam testował, czy poradnik robił.   

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

kurcze, nic tego nie wiem,

piszesz o clover, potem ze nie trzeba bo jest meneder bootwania hm, a potem ze mam bootowac z w UEFi, tak aby ci zainicjował tego M.2 w GPT. 

dla mnie to trochę jak całki matematyczne - nie jarze tego, nie znam sie

 

(nie moge bootowac z w UEFi tego M2 to stara plyla (m2 jest przez PCI3) w BIOSIE tego dysku nie widzi.)

Kompletnie ma teraz namieszane (nie Twoja wina) - nie znam sie, nic tego nie wiem ;)

może zrobimy tak, napisze w punktach jak ja to widze:


1) siedzie przy kompie ma w reku pendrive z int. Win10 (kod win tez mam)

2) włączam kompa (tego kompa na którym teraz pisze:) tu jest Win7 na Kingstonie,  chce wymienić system na nowy, czysty Win10 ale żeby byl (jak sie da) na NVMe M2

3) robie bootowalnego parted magic? i jak zrobic (jak robi secure erase zeby dysk Kingston wrocila mu jakość)  ?

4) instataluje Win10 na NVMe M2 ?

 

nie wiem :)

 

 

 

 

Edytowane przez Laki Mike
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...