Skocz do zawartości

Jaki dysk M2 do ASUS P8Z68-V/GEN3 Z68 ATX s.1155


Recommended Posts

Jeśli chcesz zainstalować na tym nowym M.2 NVMe to : 

1 ) Najpierw skopiuj gdzieś pliki, które masz obecnie na tym SSD SATA, bądź M.2 NVMe. 
2) odpal bootowalną wersję parted magic 
3) wykonaj secure erase na obecnym SSD SATA 
4) wyłącz/ włącz PC. 
5) bootujesz w trybie UEFi instalator windowsa 10 
6) wybierasz SSD M.2 NVME do instalacji (usuwasz wszelkie partycje jeśli są tam jakieś)
7) po zainstalowaniu restartujesz PC i nic się nie pokazuje. 
Tu masz dwie popularne opcje (ale da się to zrobić na kilka innych sposobów)
8a) odpalasz instalator w trybie UEFi i naprawiasz boot systemu (tworząc menadżer bootowania na tym SSD SATA)

https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/performance/windows-boot-issues-troubleshooting 
 

nie jestem pewny, czy będzie musiał wskazać SSD z systemem w menadżerze, czy sam złapie 

8b) masz wcześniej przygotowany pendrive z clover, więc podczas startu wybierasz go do bootowania, i w clover wskazujesz mu System na tym M.2 

EDIT: 8c) ewentualnie sklonować jakimś programem partycję startową, z SSD M.2 NVMe, na SSD SATA (w teorii powinno zadziałać, tak samo jak stworzenie jej z instalatora)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 10.02.2024 o 15:24, kokosnh napisał:

5) bootujesz w trybie UEFi instalator windowsa 10 
6) wybierasz SSD M.2 NVME do instalacji (usuwasz wszelkie partycje jeśli są tam jakieś)

tylko ze UEFi chyba nie zobaczy SSD M.2 NVME wiec jak ma sie zainstalować Win10 na nim :/

Link to post
Share on other sites

ale ty w instalatorze wybierasz M.2 NVME do instalacji (nie w uefi)
Ty w punkcie 5 bootujesz instalator windowsa 10 w trybie UEFi (pendrive, czy tam DVD), on ma stery NVMe i zobaczy SSD M.2 NVMe (no chyba że jest źle zainicjowane w MBR)

Link to post
Share on other sites
W dniu 13.02.2024 o 16:10, Laki Mike napisał:

tylko ze UEFi chyba nie zobaczy SSD M.2 NVME wiec jak ma sie zainstalować Win10 na nim :/

 

Właśnie zobaczy, bo NVME tylko w tym trybie działa. System na etapie instalacji go zobaczy, bo ma wsparcie w przeciwieństwie do oprogramowania płyty.

Link to post
Share on other sites

Super. 16 miesięcy (od 19 Października 2022) rozważania czy system instalować na tym dysku czy na innym. Czy to potrzebne do jakiejś pracy dyplomowej? Może jakieś środki z Unii są przeznaczone i należy jak największa ilość godzin "przepracować", by komisja zatwierdziła biznesplan? Myślę, że jeszcze góra kilkanaście miesięcy i decyzja zapadnie.

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

no to cos nie tak, oraz nie wiem czy potrzebujesz bootować z UEFi do clover, bo to nie powinno mieć znaczenia 
Weź sobie odpal PC i wejść w menu bootowania, na asus-ie bodajże F8 jest skrót podczas startu PC, do menu bootowania. 
 

Link to post
Share on other sites

Jak patrzyłem na inny poradnik, to bootuja clover w trybie UEFI. 

Ale mimo to, jak włączasz PC, wciśnij F8 (aby wejść w boot menu płyty) i ręcznie wymuś clover w UEFi. 
Aby być pewnym, co PC robi. 
Widziałem inne poradniki, używające innych narzędzi, być może coś źle zrobiłeś, spróbuj jeszcze raz, lub z innego poradnika.   

Ja już zdążyłem zbudować nowy PC, od czasu tego Post-a, więc nie pomogę, bo płyta z CPU leży w szafie luzem... 

Link to post
Share on other sites

Spróbowałem clover iso i o ile jestem w stanie bootować na starszych sprzętach ( jedynie na moim z690 nie dam rady ) ale otwiera mi się zupełnie inne okno, podobne do DOS-a, nie clover jak w przykładach. 
I nic tam nie mogę zrobić. 
więc coś może być na rzeczy.

 

 

Link to post
Share on other sites

@kokosnh chyba oleje ten start Win10 na M2 i wgram Wina na startym SSD,
ale ma jeszcze pytanko odnośnie boot Parted magic, bardzo to wielkie (2GB:) i płatne w sumie, czy nie ma czegoś lekkiego np. NIUBI Partition Editor Free Edition
tylko ze NIUBI Partition robi to windowsach a ja musze z poziomu "bootawanego"
(musze zrobic Secure Erase i odrazu volumin SSD-ka zmienic na GPT)

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Laki Mike napisał:

- secure erase - czyli to jest ta ostatnia opcja w menu?

tak 

3 godziny temu, Laki Mike napisał:

- gdzie tam zrobic potem partycje GTP ?

Zainicjować w GPT, GPT to tabela partycji, na której dopiero możesz robić partycje, np w NTFS
Nie bawiłem się w inicjowanie w parted magic, bo i po co, instalator windowsa sobie zainicjuje dysk, tak jak mu się to podoba (zazwyczaj, czasem się wywala i nie robi i rzeczywiście trzeba inicjować mu dysk w GPT aby widział dysk (gdyby coś, to proponuję zrobić z gparted, pod liveCD a ubuntu)). 
Ale wydaje mi się, że Parted Magic też ma gparted i jak chcesz, to możesz go tam później zainicjować od razu w GPT. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...