Skocz do zawartości

Jaki dysk M2 do ASUS P8Z68-V/GEN3 Z68 ATX s.1155


Recommended Posts

Mam ta samą płytę - Asus P8Z68-V PRO/GEN3 (s.1155 z i7-2600K). Mam system SSD Kingstona Hyper, ktorego chcialbym wymienic na cos szybszego żeby uzyskać chociaż te ok.1500 MB/s (teraz mam ok. 500-400). To i tak mi przyspieszy 3-4x odczyt.
Pytanie co mam kupić żeby działało (wystarczy 500GB), nie chce bez sensu kasy wydawać. (trzeba kupowac kontroler dodatkowy i mieszac w biosie?)

czy to czy cos innego

https://allegro.pl/oferta/dysk-samsung-980-500gb-ssd-10494781519
https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-adata-legend-750-pcie-12309549443

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem ci nowy temat, tamten temat miał ponad rok. 

Podaj co masz wpięte w płytę w złącz PCIe, które z nich są wolne do użycia.  

Podaj dokładnie co chcesz zrobić na tym dysku, system ma tam być? 
Wiesz że ta płyta nie wspiera bootowania na NVMe, czyli trzeba kombinować z modyfikacja UEFi, bootowaniem nie wprost jak clower, czy zostawiając menedżera bootowania windowsa na starym SSD. 
     
Czemu zależy ci na odczycie? 

Link to post
Share on other sites

ok, po kolei, podaj to co prosiłem, czyli chociaż CPU (wersja PCIe) i co masz w które porty wpięte a które są dostępne do użycia. 

39 minut temu, Laki Mike napisał:

to jest tylko adapter PCIe -> na M.2, czysta miedź, bez elektroniki,, dlatego nawet takie za 20zł nie robią różnicy. 


SSD mają być tylko z proline? do 300zł? 
 

 

42 minuty temu, Laki Mike napisał:

ma byc nowy system Win10 Pro 64-bit tym dysku


Nie da rady bezpośrednio bootowac systemu na NVME na tej płycie. 

trzeba kombinować z modyfikacja UEFi, bootowaniem nie wprost jak clower, czy zostawiając menedżera bootowania windowsa na starym SSD.

Link to post
Share on other sites

juz wysylam w jpg-u
 

plyta.jpg

i jeszcze charakterystyka PCI-E:
 

pci-e.jpg

czyli karte graf. mam 2-ce - pci-e blue

 

i planuje dodac dysk SSD-m2 przez adapter na 5-ce - pci-e gray (pod system)
 

i uzyskac chociaz jakies 1200-1500 MB/s na SSD m2
teraz mam na zwylym SSD 500/200 write

ps:

22 godziny temu, kokosnh napisał:

SSD mają być tylko z proline? do 300zł? 

nie muszą ale mam Proline niedaleko i facet mi powiedzial ze moge kupic u nich i jak nie zadziala to moge do 3 dni oddac dysk.

Link to post
Share on other sites

Czyli podobna konfiguracja do mojej. 
Sam SSD będzie działać, ograniczony do PCIe 2.0 x4 (realnie jakieś 1450-1600MB/s, bo kodowanie 8b/10b)

Pomyśl co z tym bootowaniem systemu, bo to nie tak chop siup. 
Nie da się na tej płycie bez modyfikacji UEFi, bootowac bezpośrednio na SSD NVMe.
Więc albo modyfikacja UEFi (niestety płyta nie ma podwójnego BIOS-a, więc na tobie odpowiedzialność, jak nie wstanie)
Lub bootowanie nie wprost, za pomocą clover, lub innego SSD SATA AHCI 2.5" gdzie musisz mieć zostawiając menedżera bootowania windowsa (najlepiej tej samej wersji, aby wspierał NVMe i w nim przekierowywać na ten SSD NVMe)

Ja u siebie używam jeszcze innego sposobu, ale wymagane są specjalne i dość rzadkie SSD z legacy boot ROM do tego, które bardzo ciężko kupić obecnie (plextor m8peg, samsung 950 pro, był jeszcze jakiś SSD intel-a z tym, ale nie pamiętam modelu).   

Co do przykładowego SSD, to tak naprawdę modele na PCIe 3.0 są dość wolne w porównaniu do PCIe 4.0, a cena prawie identyczna. 
Oczywiście i tak będziesz ograniczony przez PCIe 2.0 x4 na sekwencji, ale IOPS i nowszej generacji kontroler i NAND robią robotę jeśli bardziej obciążysz SSD. 
Choć oczywiście tracimy trochę kupując 500-512GB zamiast większych SSD, bo jak wiadomo, im większy SSD tym szybszy (może zapisywać równocześnie do większej liczby komórek NAND). 

Crucial P5 plus 500GB  (Micron DM02A1 + DDR4 + 176l TLC microna ) 305zł 
https://www.amazon.pl/Crucial-CT500P5PSSD8-500GB-Gaming-Czarny/dp/B098W1NDV2 

ADATA XPG GAMMIX S70 BLADE 512 GB  (Innogrit Rainier IG5236 (4-rdzeniowa, 8-kanałówka) + DDR4 + 96l/176l TLC Micron-a )    269zł

https://www.amazon.pl/ADATA-przetwarzanie-wysokiej-gamingowe-radiatorem/dp/B09K4L3W6D 

https://www.komputronik.pl/product/751690/adata-xpg-gammix-s70-blade-m-2-nvme-pcie4x4-512gb.html 

 

Zadziałać na 100% zadziała, problem będzie jedynie z bootowaniem systemu, więc przemyśl to przed zakumem. 
Z clover możesz się już pobawić i zobaczyć jak działa. 
A jeśli na tym SSD SATA AHCI kingston masz windows 10, to tak naprawdę, możesz użyć jego menedżera bootowania windowsa, do odpalenia windowsa z tego SSD NVMe. 

Link to post
Share on other sites

troche to skomplikowane dla mnie bo nie znam sie na BIOS-ach itp. tym bardziej na ich updatach)

System chce postawić całkiem nowy Win 10 64bit Pro (mam klucz) na SSDm2, a stary wywalić bo mam Win7 Pro na tym Kingstonie SSD
(stary SSD bedzie na zwykle dane).
JESLI chodzi o model dysku M2 to sie nie upieram moze byc do 350zl

problem z tym ze troche to jest trudne dla mnie (choć read 500MB/s a 1500 MB/s to 3 razy więcej.)
Pytanie jednak czy jest sens.

 

ps: jezeli chodzi o prace na tym kompie to montuje filmy i zajmuje sie odróbką zdjec LR, Photoszop

Edytowane przez Laki Mike
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Laki Mike napisał:

troche to skomplikowane dla mnie bo nie znam sie na BIOS-ach itp. tym bardziej na ich updatach)

Tu trzeba zmodyfikować bios-a (dograć moduły odpowiedzialne za obsługę NVMe) i tego zmodyfikowanego wgrać. 
 

6 godzin temu, Laki Mike napisał:

System chce postawić całkiem nowy Win 10 64bit Pro (mam klucz) na SSDm2, a stary wywalić bo mam Win7 Pro na tym Kingstonie SSD
(stary SSD bedzie na zwykle dane).

To tak wczas bym powiedział, z tego co się orientuję, menedżer bootowania windowsa 7 chyba nie wspiera NVMe, więc po instalacji win 10 na NVME, trzeba by sklonować partycję EFi z bootmgfw na tego kingston i tam wybrać bootowanie systemu z NVMe w menedżerze bootowania windowsa. 
Ewentualnie, zainstalowanie ponownie win 10 na tym kingston 
i później usunięcie partycji systemowej (zostawiając tylko EFi). 
Oczywiście wszystkie dane z tego SSD kingston wcześniej trzeba gdzieś zgrać.      
 

6 godzin temu, Laki Mike napisał:

problem z tym ze troche to jest trudne dla mnie (choć read 500MB/s a 1500 MB/s to 3 razy więcej.)
Pytanie jednak czy jest sens.

Samo użycie lepszego SSD NVME + protokołu NVMe oznacza niższe opóźnienia i wyższy IOPS w niskich próbkach (co tak naprawdę, najbardziej się liczy przy używaniu systemu).     
Powinno poprawić komfort używania systemu, wgrywania aktualizacji czy czegokolwiek bardziej obciążającego SSD, ale zwykle różnice nie są jakoś olbrzymie. 

 

 

6 godzin temu, Laki Mike napisał:

ps: jezeli chodzi o prace na tym kompie to montuje filmy i zajmuje sie odróbką zdjec LR, Photoszop

Nie liczyłbym na więcej niż kilka do kilkunastu procent poprawy

Link to post
Share on other sites

Wybrałeś zły bios, bo P8Z68-V PRO a P8Z68-V PRO/GEN3, to różne płyty. Ta z dopiskiem GEN3 ma PCIE 3.0. Poza tym dajesz linka do oficjalnego biosa, a takowy nie ma wsparcia do bootowalnego m.2

 

Nie wiem po co te kombinacje. System instalujesz na SATA (bo po co windzie więcej?), a m.2 dajesz na PCIe. Masz szybki odczyt i zapis plików i robisz co tam chcesz. Dodatkowo podajesz ścieżki patch od temp-ów itp. na szybszy dysk i gra muzyka. Komputer chodzi tak szybko, że sąsiedzi się dziwią, zauważasz, że z szacunkiem kłaniają się na ulicy. Oczywiście odpowiadając na zapytania mówisz, że sam to wymyśliłeś, nie zdradzasz, że na forum fachowcy pomogli.
 

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wodego napisał:

Wybrałeś zły bios, bo P8Z68-V PRO a P8Z68-V PRO/GEN3

a fakt juz poprawiam:

https://www.asus.com/np/supportonly/p8z68-v pro-gen3/helpdesk_bios/

 

1 godzinę temu, wodego napisał:

System instalujesz na SATA (bo po co windzie więcej?), a m.2 dajesz na PCIe. Masz szybki odczyt i zapis plików i robisz co tam chcesz.

w tym przypadku to tez trzeba zrobic up-date Bios-u?

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Laki Mike napisał:

no ale bez update Bios-u SSDm2 ruszy na PCIE 3.0?


Sam SSD M.2, wpięty w adapterze w slocie PCIe, jako dodatkowy SSD będzie działać i możesz go normalnie zainicjować i sformatować pod Windowsem 10 jako np D (jeśli byś miał zainstalowanego windowsa 10 na tym SSD Kingston SATA AHCI, bo windows 10 ma obsługę NVMe)

Powiedziałeś że chcesz zainstalować system, no to powiedzieliśmy zgodnie z prawdą, że jest kilka możliwości jak to zrobić, ale oczywiście można po prostu zainstalować system na tym SSD Kingston SATA AHCI. 

PCIe 3.0 oczywiście nie będzie, bo twój procesor nie wspiera PCIe 3.0, o czym już pisałem na samym początku 

 

W dniu 27.10.2022 o 20:14, kokosnh napisał:

Sam SSD będzie działać, ograniczony do PCIe 2.0 x4 (realnie jakieś 1450-1600MB/s, bo kodowanie 8b/10b)

 

Link to post
Share on other sites

rozumiem,
a jak kupie SSDm2 PCIE 4.0 na wyrost to tez ruszy na tej plycie?

Pisze o SSDm2 PCIE 4.0 bo róznica w cenie jest mala a bedzie na przyszlosc pod nowa plyte.

Pytanie ze czy
SSDm2 PCIE 4.0 odpali na P8Z68-V PRO/GEN3 ?
i ze zwyklym adapterem?


 

Edytowane przez Laki Mike
Link to post
Share on other sites

można, mówiłem o clover już wyżej.
Był SN570 500GB na promocji za 179zł w x-kom, ale już się wyprzedał. 
Obecnie już lepiej od tego S70, opłaca się kupić Cruciala P5 plus 500GB za 260zł z dostawą
https://www.amazon.pl/Crucial-CT500P5PSSD8-500GB-Gaming-Czarny/dp/B098W1NDV2/ z dostawą. 

I adapter za 27,61zł 
https://www.amazon.pl/NVME-SSD-Adapterkarte-PCIe-zu-M-Taste-3-0-Erweiterungskarte-SSD-Solid-State-Laufwerke-Linux-Systeme/dp/B089B2MLH6/ 
Zdjęcie może być mylące i może nie być radiatora w zestawie, 

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.11.2022 o 01:56, kokosnh napisał:

opłaca się kupić Cruciala P5 plus 500GB za 260zł z dostawą

 tylko one podobno sie b.grzeją, może lepiej kupić taki żeby juz nie myśleć o radiatorze dodatkowym.

W dniu 27.10.2022 o 20:14, kokosnh napisał:

Ja u siebie używam jeszcze innego sposobu, ale wymagane są specjalne i dość rzadkie SSD z legacy boot ROM do tego, które bardzo ciężko kupić obecnie (plextor m8peg, samsung 950 pro, był jeszcze jakiś SSD intel-a z tym, ale nie pamiętam modelu).   

tzn. ten byl ruszył bez updatu BIOS-u?
https://proline.pl/dysk-samsung-ssd-980-pro-mz-v8p250bw-250gb-m-2-pcie-nvme-gen4-p7147237

Edytowane przez Laki Mike
Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, Laki Mike napisał:

 tylko one podobno sie b.grzeją, może lepiej kupić taki żeby juz nie myśleć o radiatorze dodatkowym.


Każdy, podkreślam każdy lepszy SSD będzie się grzać pod obciążeniem, bo te lepsze maja więcej i szybsze rdzenie. 
Ale znowu to nie są jakieś kosmiczne wartości, a 6-8W pod obciążeniem, o ile masz dobry przepływ powietrza, to nie robi to problemu (choć radiator może być pomocny przy długotrwałym obciążeniu). 
Oraz grzanie się SSD, to nie jest jakiś znowu problem, o ile kontroler na niższym stanie energetycznym, nadal wygrywa wydajnością, z słabszymi SSD. 
Do tego otrzymujemy bonus jakim jest cieplejszy NAND, co akurat jest zdrowsze dla NAND i wytrzyma on dzięki temu dłużej. 
 

44 minuty temu, Laki Mike napisał:

nie, przecież podałem plextor m8peg (i dwa jego wariant Y i GE), oraz samsung 950 pro, tylko te konkretne modele posiadają legacy boot rom (pozwalający bootować system na MBR w legacy mode, o ile oczywiście płyta wspiera bootowanie w legacy mode z PCIe). Czyli np win 11 już nie da rady.
żaden późniejszy model SSD samsung-a, nie miał już legacy boot rom-a.  Dlatego napisałem, że bardzo ciężko kupić, bo nie dość że musisz kupować używkę, to jeszcze są drogie, to mało wydajne. 

Link to post
Share on other sites

Komentarz trochę z boku, ale gdyby ktoś w przyszłości szukał, to dobra instrukcja modyfikacji BIOS-u jest tu: https://winraid.level1techs.com/t/howto-get-full-nvme-support-for-all-systems-with-an-ami-uefi-bios/30901 (na tamtym forum są też linki do zmodyfikowanego BIOS w kilku wariantach, ale nie testowałem). Zmodyfikowałem swój i mam teraz system bootujący na Samsungu 980 Pro.

Link to post
Share on other sites
  • 9 miesięcy temu...

Witam, potrzebuje pomocy, czy był by ktoś tak miły aby zrobić mi mod biosa do płyty asus p8 z68 V gen3, abym mógł bootować z nvme, jestem osobą niewidomą i nie ogarniam z czytnikiem ekranu tych programów do modyfikacji biosu, mam dysk m2. nvme oraz adapter pcie x4 do vnme, i chcialbym bootowanie na tej plycie bez żadnych hybryt w postaci dysku na sata lub usb, pozdrawiam

płytę taką posiadam:  https://www.asus.com/uk/SupportOnly/P8Z68-V-GEN3/helpdesk_knowledge/

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Witam ponownie :)
chciabym kupic Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4 i Adapter PCIe 3.0 x4 i bootowac nie wprost jak clower, czy zostawiając menedżera bootowania windowsa na starym SSD (mam stara plyte Asus P8Z68-V PRO/GEN3)
Chce zainstalować Win10 + inne programy (np. Adobe itp.) na tym  Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe po to ze w przyszłości jak zmienię kompa to będę miał już caly system gotowy - wystarczy potem wlozyc w nową plyte tego Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe.
Pytanie czy to zadziala - zmiana bootowania czy sie nie sypnie system?

Wiecie o co mi chodzi? zeby system Win10 i inne programy - juz byly na nowym dysku a jak zrobie nowego kompa za 2,3 lata to bede mial juz wszytko zainstalowane tylko bootowanie "wroci" w trybie normalnym.

Da sie tak?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...