Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

Jako maniak tekstur grający w 4K od razu mów

 

 

Raczej zamierzam grać w ultrawide 1440p tylko najpierw muszę dom urządzić. Nie mówię że teraz jest różnica między 8gb a 16gb, ale developerzy często się nie przejmują takim czymś jak optymalizacja użycia pamięci i mogą być różnice paru FPS jakby karta miała 8gb a 16gb, nie mówię że nie będą gry działać na 8gb VRam, mogę się wypowiedzieć o pamięci jako programista nie muszę od razu grać w 4k. A że nie można tego zweryfikować bo potrzebna by była taka sama karta z 8gb/16gb to możemy tylko gdybać. Na pewno więcej Ramu pomoże w szybszym dostępie do pamięci.

Link to post
Share on other sites

3080 to bardzo fajna konstrukcja- szkoda tylko, że założenia poszły na czołówkę z rzeczywistością. Wypadkową jest casus malucha za PRL- w kolejce spędzisz pół życia, dodatkowo płacąc jak za zboże...

 

edit: A co do mixu Ryzen + RX to naprawdę dobra informacja. Może pomóc AMD w odbijaniu rynku a tym samym wzmagać konkurencję- złote info dla konsumentów :)

Edytowane przez 7ym0n
Link to post
Share on other sites

Radeon Series RX 6000 Raytracing numbers posted by AMD, match RTX 3070

 

Z tego tekstu jakby wynika, że radki 6800 mają RT na poziomie 3070. Wydajność bez RT jest bardzo dobra.

 

 

Mnie jeszcze zastanawia taka sprawa, bo RT w 6000 to nie jest RTX, tylko DRX (czy jakoś tak - ten RT w DX12 ultimate). No i jeśli jest gra, która ma RT w Vulkanie, to radki 6000 obsłużą to? Ciekawe ...

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy było już linkowane, ale pierwsze testy RT na BigNavi: 6800 XT ok 30% wolniejsze od 3080.

 

https://www.purepc.pl/radeon-rx-6800xt-vs-geforce-rtx-3080-nowy-test-ray-tracingu

czyli poziom 2080ti, test RT w 3dmark jednak nie był fake-owy

może w 4k to mało ale w niższych rozdziałkach można już pograć

Link to post
Share on other sites

Jest git. Generalnie, poki co, rt rozczarowuje. Poziom 2080TI jest ok zeby bylo o czym gadac bo ogladac nie ma co. A 30% wiecej od 2080ti to wciąż bieda. Tak to dla mnie wyglada.

Jedynie Control robiło użytek z rt, glownie dlatego ze duzo bylo szklanych ścian.

Moze cos sie w temacie ruszy z czasem i wtedy nv będzie lepiej przygotowana ale poki co...

Swoja droga rdna2 siedzi tez w konsolach. Kto wie czy nie bardziej bedzie oplacalo sie optymalizowac pod amd....

Zal tylko ze monitor z gsync za ciezki pieniądz kupiony, ale wydawalo sie ze nv zawsze bedzie do przodu.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

A nie było tak, że na samym początku w 2080ti po włączeniu RT to FPS leciało na łeb, i dopiero po kilku miesiącach albo roku po zoptymalizowaniu dało się z tego w miarę korzystać? Może testy były robione na bardzo starych sterownikach + brak optymalizacji jakiejkolwiek, jest szansa że RT od AMD może dostać porządny boost po wyjściu konsol, wszak to mocniejsza wersja tego co tam siedzi.

Link to post
Share on other sites

WD:Legion musza ogarnąć porządnie, niecałe 3min filmiku i widzę porządny glitch RT. To wygląda póki co na efekt pierwszej wersji BFV. Jakiś patch jest potrzebny, bo żeby 3090 nie ogarniało 60klatek z RT to trochę lipa. To nie jest gra w którą ludzie będą grali za 5lat jak GTA xP Jeżdżenie autkiem po ulicy z 50fps, Rt do high czy medium, ale to chyba nie metoda kiedy wybuliło się 7-9k za kartę xP

Link to post
Share on other sites

Nic nie zoptymalizowali, zrobili DLSS. Obniżają jakość grafiki, żeby podnieść wydajność tak żebyś to jak najmniej widział. 

Po części się z tym zgadzam. DLSS zostało stworzone po to by zyskać dodatkową wydajność, która jest potrzebna przy włączonym RT. Kwestia obniżenia jakości grafiki po aktywowaniu DLSS jest już bardzo dyskusyjna. O ile pierwsza implementacja DLSS wyglądała tragicznie tak DLSS 2.0 i 2.1 prezentują się bardzo dobrze na tle natywnej rozdzielczości. Dodanie obsługi natywnej rozdzielczości wpłynęło mocno na jakość DLSS bo teraz ciężko jest dostrzec różnice po między natywną rozdzielczością a włączonym DLSS w trybie Quality, który reprodukuje obraz w natywnej rozdzielczości. Różnice w obrazie są ciężko dostrzegalne ale już wzrost wydajności widać jak na dłoni. W ogólnym rozrachunku to jest trochę tak jak z ustawieniami graficznymi. Można grać ze wszystkim na Ultra przy ~50kl/s ale jeśli jedna opcja graficzna przestawiona z Ultra na High daje ~30% wzrost wydajności przy czym nie widać różnicy w jakości obrazu względem Ultra to ja wolę mieć ~30% wyższą wydajność. 

No właśnie wcale niekoniecznie.

 

https://youtu.be/TWgT0_UUQ5Y?t=805

Podsumowując. 

RT, które wyląduje na konsolach i w PC w głównej mierze oparte będzie o standard DXR czyli standard wspierany przez RDNA2, Turinga i Ampere. Wydajność RDNA2 w RT jest sporo niższa względem Ampere więc efekty uzyskane przy pomocy RT będą ograniczane

Link to post
Share on other sites

Ja potrzebuje referenta, ceny zdeterminują czy 6800 czy 6800xt. Chyba, że ceny będą kompletnie oderwane od rzeczywistości, rzędu 3k+ za 6800 i 4k za 6800xt, wtedy 5700xt zostanie ze mną na dłużej :D

 

Ja mam zamiar poczekać do minimum lutego. Imo teraz jest zbyt słaba sytuacja na rynku by się pchać. 

Poczekaj i upoluj jakiegoś Szafira lub MSI.  :D ceny też spadną. 

 

Dziś rano jak jechałem do roboty śmignął mi w głowie taki Liquid Devil (on miał chyba blok od EKWB?). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mnie zastanawia czemu Szafir nie ogarnie autorskiej wersji z blokiem na wypasie... Gdybym miał iść w High-end to 6800 + blok, czyli referent Gigabyte + Bykski/Barrow lub Liquid Devil. Szkoda, że tylko PowerColor ma taką kartę w swojej ofercie, bo np. Msi Sea Hawk brałbym z miejsca.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...