Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

AMD jakoś sztuczniue zamknęła pamięci w tych wartościach. Inna sprawa, że  w NVIDII ddr6 jakoś się nie przegrzewają tak dramatycznie jak w navi. Może kupili jakieś gorsze po taniości i muszą się z nimi bujać teraz. 

Link to post
Share on other sites

Po paru dniach zabaw z RX 5700XT mam duży dylemat czy zostawić tą kartę czy jednak sprzedać i zostać na RTX2060... :->

Pół roku temu z RX 5700 Pulse wytrzymałem 11 dni a raczej ze sterownikami AMD, które waliły blacscreenami, greenscreenami, miałem problem z uruchamianiem gier i ogólnie problem ze stabilnym działanie co sprawiło, że bardzo szybko pozbyłem się karty.

Ponownie dałem szansę AMD i jak widzę te pół roku wystarczyło by naprawić te problemy, które miałem wcześniej bo ani razu nic nie wywaliło, wszystko gry które wcześniej się nie uruchamiały teraz działają i stabilność jest wzorowa.

 

Niestety ale sterowniki  pod pewnym względem nadal są zje... a mianowicie występują niczym nie uzasadnione skoki frametime, które mocno psują rozgrywkę. W zależności od gry raz tych peaków jest mniej, raz więcej. Raz włączę gre i grać się nie da by następnym razem w miarę to działało. Na RTX2060 przez rok czasu nie spotkałem się z tego typu skokami w żadnej grze a na RX 5700XT praktycznie w każdej tak szarpie :/

Co z tego, że wydajność jest znacząco wyższa jak nie ma komfortu rozgrywki :(

W takim BF5 Multi ustawiam najniższe detale, blokadę na 142fps i na RTX2060 od początku do końca na tych lżejszych dla procesorach mapach trzyma sztywno 142fps i linia frametime jest pozioma a obraz idealnie płynny. Robiąc to samo RX 5700XT nie jest w stanie utrzymać tej blokady na 142fps i wydajność spada do 135-139fps a frametime wygląda tak:

 

mJiRApT.gif

 

Te skoki cholernie mocno psują płynność obrazu...

 

Wielokrotnie przewijane przez fora powiedzenie, że sterownik nV są bez obsługowe, wkładasz kartę, instalujesz  i grasz jest jak najbardziej prawdziwe. Na sterach AMD jednak trzeba się pobawić by można było komfortowo pograć...

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mnie niepokoi to, że 10 miesięcy po premierze navi sterowniki nadal są złe, bo te skoki fps itp. to nie wina hardware tylko software. Przy poprzednich generacjach jakieś te problemy ze sterownikami były ale szybko znikały i często sterowniki AMD były bardziej stabilne niż nvidii. A teraz kupa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po paru dniach zabaw z RX 5700XT mam duży dylemat czy zostawić tą kartę czy jednak sprzedać i zostać na RTX2060... :->

Pół roku temu z RX 5700 Pulse wytrzymałem 11 dni a raczej ze sterownikami AMD, które waliły blacscreenami, greenscreenami, miałem problem z uruchamianiem gier i ogólnie problem ze stabilnym działanie co sprawiło, że bardzo szybko pozbyłem się karty.

Ponownie dałem szansę AMD i jak widzę te pół roku wystarczyło by naprawić te problemy, które miałem wcześniej bo ani razu nic nie wywaliło, wszystko gry które wcześniej się nie uruchamiały teraz działają i stabilność jest wzorowa.

 

Niestety ale sterowniki  pod pewnym względem nadal są zje... a mianowicie występują niczym nie uzasadnione skoki frametime, które mocno psują rozgrywkę. W zależności od gry raz tych peaków jest mniej, raz więcej. Raz włączę gre i grać się nie da by następnym razem w miarę to działało. Na RTX2060 przez rok czasu nie spotkałem się z tego typu skokami w żadnej grze a na RX 5700XT praktycznie w każdej tak szarpie :/

Co z tego, że wydajność jest znacząco wyższa jak nie ma komfortu rozgrywki :(

W takim BF5 Multi ustawiam najniższe detale, blokadę na 142fps i na RTX2060 od początku do końca na tych lżejszych dla procesorach mapach trzyma sztywno 142fps i linia frametime jest pozioma a obraz idealnie płynny. Robiąc to samo RX 5700XT nie jest w stanie utrzymać tej blokady na 142fps i wydajność spada do 135-139fps a frametime wygląda tak:

 

mJiRApT.gif

 

Te skoki cholernie mocno psują płynność obrazu...

 

Wielokrotnie przewijane przez fora powiedzenie, że sterownik nV są bez obsługowe, wkładasz kartę, instalujesz  i grasz jest jak najbardziej prawdziwe. Na sterach AMD jednak trzeba się pobawić by można było komfortowo pograć...

Spróbuj wyłączyć wszystkie programy diagnostyczne , czyli tego MSI , GPU-Z, HWiNFO64 itp i sprawdź rozgrywkę.

Sam te piki FPS  próbowałem  rozgryźć w niektóych grach i to było problemem u mnie. Nie wiem czemu ale nie które gry nie lubią tego typu programów na AMD. U mnie jest to kilka gier i każda ma problem innym programem diagnostycznym ;) Z jednym nic się nie dzieje a odpalę inny program i są dziwne rwanie podczas grania 

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Po paru dniach zabaw z RX 5700XT mam duży dylemat czy zostawić tą kartę czy jednak sprzedać i zostać na RTX2060... :->

Pół roku temu z RX 5700 Pulse wytrzymałem 11 dni a raczej ze sterownikami AMD, które waliły blacscreenami, greenscreenami, miałem problem z uruchamianiem gier i ogólnie problem ze stabilnym działanie co sprawiło, że bardzo szybko pozbyłem się karty.

Ponownie dałem szansę AMD i jak widzę te pół roku wystarczyło by naprawić te problemy, które miałem wcześniej bo ani razu nic nie wywaliło, wszystko gry które wcześniej się nie uruchamiały teraz działają i stabilność jest wzorowa.

 

Niestety ale sterowniki  pod pewnym względem nadal są zje... a mianowicie występują niczym nie uzasadnione skoki frametime, które mocno psują rozgrywkę. W zależności od gry raz tych peaków jest mniej, raz więcej. Raz włączę gre i grać się nie da by następnym razem w miarę to działało. Na RTX2060 przez rok czasu nie spotkałem się z tego typu skokami w żadnej grze a na RX 5700XT praktycznie w każdej tak szarpie :/

Co z tego, że wydajność jest znacząco wyższa jak nie ma komfortu rozgrywki :(

W takim BF5 Multi ustawiam najniższe detale, blokadę na 142fps i na RTX2060 od początku do końca na tych lżejszych dla procesorach mapach trzyma sztywno 142fps i linia frametime jest pozioma a obraz idealnie płynny. Robiąc to samo RX 5700XT nie jest w stanie utrzymać tej blokady na 142fps i wydajność spada do 135-139fps a frametime wygląda tak:

 

mJiRApT.gif

 

Te skoki cholernie mocno psują płynność obrazu...

 

Wielokrotnie przewijane przez fora powiedzenie, że sterownik nV są bez obsługowe, wkładasz kartę, instalujesz  i grasz jest jak najbardziej prawdziwe. Na sterach AMD jednak trzeba się pobawić by można było komfortowo pograć...

:o:D;)

Jeśli by tak ruszyć archiwum twoich wypowiedzi na temat RX 5700/XT to mocno zachwalałeś i polecałeś twierdząc przy okazji,że problemy w większości przypadków są już nie aktualne a RTX2060 było wtedy bee.

Czyżbyś zmienił już zdanie? ;)   Może by tak dać jeszcze jedną szansę,trzecią AMD  :P;)  :) 

Człowiek uczy się na błędach.

Link to post
Share on other sites

@mbe13

 

Nie mam teraz możliwości sprawdzenia napięć na zasilaczu multimetrem, ale jak mi się uda to zrobić to poinformuję.

 

 

Odnośnie mojego planu:

 

Mój plan na teraz:

1. Przetestowanie CPU i GPU na stockowych ustawieniach w Warzone bo to on mi się wcześniej wysypywał tylko (CS:GO i Wiedźmin 3 bez wysypki). Jeśli test wyjdzie dobrze to pkt. 2

2. Wgranie nowego BIOSu do GPU, przy pomocy oficjalnego narzędzia ASUSa, i test w Warzone. Jeśli wysypka to zmniejszanie taktowania pamięci o 25MHz, aż do wartości ze starego BIOSu przy pomocy MorePowerTool'a. Jak to nie pomoże to powrót na maksymalne OC pamięci i zjazd z GFX Maximum Clock. Jak to nie pomoże to zjazd z obiema wartościami do stockowych. Jeśli się uda za mojego życia ustabilizować GPU to przejdę do podkręcania CPU.

 

 

1. Udało się, ale z problemami. Otóż po włączeniu gry oraz GPU-Z i załadowaniu matchmakingu gra traciła kontakt z klawiaturą. W Windowsie po naciśnięciu klawisza Windows mogłem pisać natomiast w grze nie było możliwości używania klawiatury, a GPU-Z się wieszał. Po jego zamknięciu w menedżerze zadań w grze pojawił się komunikat "Too much input commands" (mniej więcej). Poczytałem więc w necie i znalazłem to: https://www.techpowerup.com/forums/threads/gpu-z-window-rubberbanding.260242/ Okazało się, że niedawno ustawiłem myszkę na 1000Hz. Po zmniejszeniu na 500Hz wszystko wróciło do normy i sprzęt @stock nie robił problemów. Test zaliczony.

 

2. Po wgraniu nowego BIOSu na GPU sprzęt i gra współpracowały dobrze, bez zwiech itp. Pojawił się za to problem w desktopie i przeglądarkach internetowych na chromium (MS Edge, Vivaldi, Opera) w Firefoxie problem nie występował. Problemem był czarny ekran przeglądarek. Oczywiście znowu z mojego powodu. W ustawieniach sterownika GPU kliknąłem wcześniej opcję zresetowania "Shader Cache". Poszukałem w necie i znalazłem rozwiązanie, które mi pomogło. Wyszukałem w folderze appdata wszystkie foldery GPUCache i usunąłem ich zawartość. Test zaliczony.

 

Nie myślałem, że tak szybko pójdzie z GPU bo myślałem, że to na nim pamięci niestabilne po OC, a to się okazało, że to CPU był wadliwie podkręcony najwyraźniej.

 

Za OC CPU zabiorę się w niedalekiej przyszłości.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spróbuj wyłączyć wszystkie programy diagnostyczne , czyli tego MSI , GPU-Z, HWiNFO64 itp i sprawdź rozgrywkę.

Sam te piki FPS próbowałem rozgryźć w niektóych grach i to było problemem u mnie. Nie wiem czemu ale nie które gry nie lubią tego typu programów na AMD. U mnie jest to kilka gier i każda ma problem innym programem diagnostycznym ;) Z jednym nic się nie dzieje a odpalę inny program i są dziwne rwanie podczas grania

Możliwe, że masz rację choć są gry gdzie monitoring nie robi kompletnie żadnego znaczenia bo obraz jest płynny - seria gier Tom Clancy's The Division 1/2 i Breakpoint działają ultra płynnie bez jakichkolwiek skoków

Jeśli by tak ruszyć archiwum twoich wypowiedzi na temat RX 5700/XT to mocno zachwalałeś i polecałeś twierdząc przy okazji,że problemy w większości przypadków są już nie aktualne a RTX2060 było wtedy bee.

Po pierwsze problemy, które miałem pół roku temu teraz nie istnieją czyli tak jak napisałem w większości przypadków są nie aktualne bo takie informacje dostawałem od wielu osób a teraz samemu to zweryfikowałem.

Pół roku to to w ogóle wielu gier nie mogłem uruchomić na RX 5700 a teraz wszystko działa. Wcześniej potrafiło PC zawiesić z blackscreenem podczas przeglądania strony www. W grach dostawałem greenscreeny i jedynie reset pomagał. Teraz to wszystko nie ma miejsca więc te największe problemu, które miałem zostały rozwiązane.

Co do RTX2060 to nigdy nie napisałem, że jest Bee! Nigdy! Jedyną wadą jaką ma ta karta to 6Gb vram choć przez rok użytkowania tylko BF5 z właczonym DXR w dodatku tylko w trybie multi na mapie Rotterdam potrafił dopchać vram do końća. Po za tą sytuację nie miałem problem z vram a karta sama w sobie nawet w tej wersji jaką mam czyli Founders Edition to dla mnie majstersztyk.

 

Czyżbyś zmienił już zdanie? ;)

Ja zdania nie zmieniam. Nadal użytkuję RX 5700XT jak i RTX2060 a fakt, że potrafię napisać o problemach zarówno jednej jak i drugiej karty powinno dać Ci coś do myślenia - moje obiektywne, niezależne podejście ;)

Na produkt dość mocno patrzę przez pryzmat cena/wydajność. RTX2060 zakupiłem za ~1200zł jak dobrze pamiętam i to był strzał w 10. Teraz trafił mi się 5700XT Pulse za 1749zł co również daje dobry stosunek cena/wydajność. Jak by nie patrzeć bez względu na to która karta ze mną zostanie to na drugiej i tak dzisiaj zarobię przy sprzedaży :D

 

EDIT

Już wiem w czym tkwi problem ze skokami frametime gdy karta nie jest w pełni obciążona a gdy ustawimy blokadę FPS czy nawet blokadę z v-sync - problemem jest zarządzanie energią.

Karta w momencie gdy ustawimy limit fps lub gdy włączony jest v-sync nie jest obciążona w 100% przez co działa zaawansowane zarządzanie energią które dostosowuję taktowanie i napięcie bezpośrednio do obciążenia.

Karta cały czas zmienia taktowanie i napięcie dopasowując się do obciążenia i tutaj jest problemy bo w momencie kiedy obciążenie skoczy do góry zarządzanie nie nadąża nad podbiciem taktowania. To opóźnienie powoduję skoki frametime i spadki wydajności. Niestety w sterownikach nie znalazłem żadnej opcji odpowiedzialnej za zarządzani energią. Jedyny sposób aby wymusić stałe taktowanie bez względu na obciążenie to ustawienie wszystkich stanów pośrednich na takie samo taktowanie i napięcie. Ustawiając we wszystkich 3 stanach 2Ghz 1.1v, karta cały czas trzyma takie taktowanie/napięcie bez względu na to czy obciążenie GPU wynosi 20% czy 90%. Po tym zabiegu ustawiając 100fps w bf5 frametime jest idealny! Nie ma spadków ani szarpania obrazu.

 

U konkurencji nie ma takiego inteligentnego zarządzania energią. Są 2 tryby pracy ustawiane w sterowniku: zbalansowany i pełna moc. Przy zbalansowanym karta zbija sobię taktowanie przy mniejszym obciążeniu ale robi to według tablicy boost. Przy pełnej mocy karta trzyma sztywne taktowanie ale też do pewnego momentu. Jeśli obciążenie jest zbyt niskie też zbiję sobię taktowanie/napięcie ale nie tak agresywnie jak w przypadku zbalansowanego planu.

To całe zarządzanie u AMD nastawione jest na zmniejszanie zużycia energii.

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie mam teraz możliwości sprawdzenia napięć na zasilaczu multimetrem, ale jak mi się uda to zrobić to poinformuję.

a tam multimetr. daje ci tylko średnią. Tu się liczą sinusoidy. Nawet w multimetrach są te opcje, ale to nie będzie tak dokładne jak oscyloskop, jeśli w ogóle to nie będzie też średnia. Tętnienia napięć nie zmierzysz multimetrem.

 

@up

czyli kwestia biosu ;/ ciekawe czy ktoś rozgryzie jak to zmienić

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...