Skocz do zawartości

Temat o kartach Nvidia RTX Turing (TU1xx).


Recommended Posts

Nie wiem, ja się uważam za bardzo przeciętnego, a nie miałbym z tym najmniejszego problemu. Za 400 zł nie koniecznie szrot. Znam kilka osób które złożyły zestawy na Asrock z370 Pro4 z 8700 i wszystko hula jak ta lala. Sam masz w stopce zestaw z takim mobo więc nie wiem skąd wielkie oczy. Nie wiem dlaczego 9700k na niskim napięciu miałby topić tam sekcję. Różnica po zdjęciu odrobiny z zegarów i obniżeniu napięć portafi być kolosalna. Zasilacz wyrwany za 200-250zł jak wiesz czego szukać to nie żaden szrot. To nie czasy bomb za 80zł z czarnej listy które pakowali do zestawów marketowych.

 

Nie twierdzę, że to TOP, cała dyskusja zaczęła się od zestawu ze spaloną 2070 więc o top nie chodziło.

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, ja się uważam za bardzo przeciętnego, a nie miałbym z tym najmniejszego problemu. Za 400 zł nie koniecznie szrot. Znam kilka osób które złożyły zestawy na Asrock z370 Pro4 z 8700 i wszystko hula jak ta lala. Sam masz w stopce zestaw z takim mobo więc nie wiem skąd wielkie oczy. Nie wiem dlaczego 9700k na niskim napięciu miałby topić tam sekcję. Różnica po zdjęciu odrobiny z zegarów i obniżeniu napięć portafi być kolosalna. Zasilacz wyrwany za 200-250zł jak wiesz czego szukać to nie żaden szrot. To nie czasy bomb za 80zł z czarnej listy które pakowali do zestawów marketowych.

 

Nie twierdzę, że to TOP, cała dyskusja zaczęła się od zestawu ze spaloną 2070 więc o top nie chodziło.

 

Też jak widzisz mam 8700 na z370 Pro4 ale to jest naprawdę inny procek od 9700k, do tego pokaż mi kogoś kto kupuje kartę za 2k i procka też nie najtańszego i jest takim skrobidupą że żal mu dołożyć do zasilacza tylko obniża zegary żeby mu komp się nie spalił ... Realia są takie, ktoś sobie uzbiera na kartę, wsadza ją do jakiegoś kompa z mchu i paproci i jeszcze zaczyna kręcić bo to takie cool ;) potem ma problem z kompem.

Link to post
Share on other sites

Dolewając trochę oliwy do dyskusji o "zapleczu" zestawu rzucę może takim retorycznym pytaniem.

 

Jak sądzicie, jeżeli mamy ograniczony budżet to co będzie wydajniejsze, a jednocześnie cichsze chłodniejsze i stabilniejsze - zestaw w budzie od SPC za 300zł, z przyzwoitym zasilaczem 500w za 200zł, przeciętnym mobo za 400zł, 2070S i 9700k, ale z odrobinę zdjętymi zegarami by było chłodno i cicho, czy też ostro kręcony zestaw z tym samym prockiem, mobo za 700, budzie za 700 i z mocniejszym wyżej certyfikowanym psu za 450, ale z 2060, bo nie starczyło budżetu na mocniejszą kartę?

 

Chyba wszyscy znamy odpowiedź. 

@wojciechu15

 

Mowa była o pchaniu SPC do topek, 9900K + RTX 2080Ti chociażby. Więc nie ma co porównywać do 9700K czy RTX 2060 / 2070 / 2070S. Zupełnie inna liga wydajnościowa oraz w aspekcie apetytu TDP.

 

Sam pisałem, że do budżetowych rozwiązań produkty SPC są dobre. Oszczędzanie na zasilaczu oraz obudowie w momencie kiedy idziemy w topowy (nawet na mainstream) zestaw, to wielki błąd który ZAWSZE prędzej czy później da o sobie znać.

 

Albo w postaci wysokich temperatur komponentów, albo shut downami, brakiem stabilności. No pewnych rzeczy się nie przeskoczy. W zasilaczach należy zwracać uwagę na obciążalność amperów w wypadku linii 12v - to ma kluczowe znaczenie również.

 

Niedawno jak testowałem 9900K@5 GHz przy zaledwie 1.33v + RTX 2080Ti@2075 (boost) /16000 to Corsaira RM650x kilka razy shutdowna walnął :) Warunki dociśnięcia CPU + GPU do 100% swoje robią. Dlatego nawet do takich zestawów nic poniżej DOBREJ, (bo nie piszę o ładowaniu PSU za 2000 zł ) 750W konstrukcji z stosunkowo wysokimi OCP na liniach 12v, nie polecam.

 

A, ŻADEN zasilacz SPC na rynku nie ma najmniejszych szans na uciągnięcie takiego konfigu po OC bez przykrych niespodzianek. O to się rozchodzi. Oszczędności, oszczędnościami i każdy ma swój ustalony budżet. Jednak pewnych zasad należy się trzymać. To rozumieją osoby które w topy idą od lat, albo zrozumieją osoby które błędne decyzje zakupowe podejmą.

 

Dajmy na to buda SPC 300 zł , a buda Phanteksa / Corsaira / Fractala  (kwestia modelu też) za 550/600 zł = konkretna różnica w aspektach termalnych.

 

Tak samo warto dołożyć te 200/250 zł więcej do  porządnego zasilacza który pozwoli na bezproblemową pracę konfigu, dodatkowe OC oraz przy tym nie będzie sam taki zasilacz katowany. Słowo klucz raz jeszcze przypomnę - topowe konfigi.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

@@r1023

 

Realia są takie, że niektórzy mają z tego czy innego powodu sztywne budżety i nie ma co demonizować i opowiadać, że zestaw w budzie od SPC z zasilaczem za 200-250 zł to od razu padaka z mchu i paproci i najlepiej to kupić super budę, mobo za 850zł i PSU za  500 a na końcu wsadzić do tego 1160, bo mieliśmy na wszystko 5000 i na gpu zabrakło.

 

Sam mam niezły zasilacz, i nie najtańsze mobo, ale to dlatego, że u mnie budżet był nieograniczony niczym oprócz mojego rozsądku więc doskonale rozumiem, że jak się kupuje sprzętu za kilka tysięcy to lepiej dorzucić 100zł tu czy tam, ale z drugiej strony rozumiem ludzi którzy tego komfortu nie mają.

 

PS: Zastanowiłeś się chociaż minutę nad odpowiedzią na moje pytanie zadane na początku, czy będziesz utrzymywał, że to nie ma prawa działać i zaraz się rozpadnie tylko dlatego, że masz takie zdanie nie poparte żadnymi konkretami czy doświadczeniem?

 

EDIT:

@@EH_Gosu

Cała dyskusja o zasilaczach i budach SPC zaczęła się od komentowania poniższej kofiguracji kolegi któremu spaliła się karta. Nie jest to top, dlatego też o topie nie piszę, nie wiem dlaczego nagle wszyscy uznali, że ktokolwiek tutaj próbuje forsować pakowanie SPC do topowych zestawów.

 

 

Ryzen 7 2700 2x8 GB Googram IRDM 2400 ASRock B450 Gaming K4 SilentumPC FM2 Gold 650W. 1x NVME 240 GB IRDM Pro, 1x Goodram 240 CX300, 1x Samsung 850 EVO 250 GB, 1x WD Black 1TB.
 

 

BTW jak odniesiesz się do zestawu z 2060 w budzie za 600 i psu za 500 z drogim mobo w porównaniu do 2070S w budzie za 300, psu za 250 i rozsądnym mobo? Chyba nie będziemy próbowali udowadniać, że kręcony zestaw z 2060 dogoni kiedykolwiek 2070S po uV

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra Panowie mogę coś zaproponować? 

 

proponuje uciąć w tym miejscu tą dyskusję - każdy ma tam jakiś swój światopogląd, padły argumenty z jednej i z drugiej strony...  każdy wniosku potrafi wyciągnąć sam.

 

Fakt rozmowa zaczęła się od zestawu z 2070 a konkretnie domniemanych powodów awarii tej karty. dlatego liczę na to że autor tamtego posta po wszystkim opisze sytuacje.

 

Puki co chciałbym zapytać czy ktoś może coś na temat takiego Zotacka 2070s?

https://allegro.pl/oferta/karta-zotac-gaming-rtx-2070-super-8gb-2-gry-gratis-8306901985?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery+-+Wybrane+produkty+_PS_&ev_adgr=Komputery+-+PS&gclid=EAIaIQobChMI9YiSx_zy4wIV1Od3Ch1umgcxEAQYAiABEgJn0fD_BwE

 

Konkretnie kultury pracy i temperatur

Link to post
Share on other sites

 

 

że jak się kupuje sprzętu za kilka tysięcy to lepiej dorzucić 100zł tu czy tam, ale z drugiej strony rozumiem ludzi którzy tego komfortu nie mają.

 

Uważam że lepiej złożyć taki zestaw który będzie stabilny niż taki który będzie wypadkową oszczędności i farta ;)

 

 

 

 

 

że masz takie zdanie nie poparte żadnymi konkretami czy doświadczeniem?

 

To że zestaw rtx 2080 i 9700k spalił zasilacz Antec True Power Classic 550W wystarczy jako doświadczenie ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Fakt rozmowa zaczęła się od zestawu z 2070 a konkretnie domniemanych powodów awarii tej karty. dlatego liczę na to że autor tamtego posta po wszystkim opisze sytuacje.

 

No mnie to zaciekawiło bo zwykłe RTX'y miały jakiś wyższy procent awarii na początku swojego istnienia i ciekawe czy nie podobnie będzie tym razem.

 

 

 

To że zestaw rtx 2080 i 9700k spalił zasilacz Antec True Power Classic 550W wystarczy jako doświadczenie ?
 

 

To guzik wiesz. Nawet dużo tańsze firmowe zasilacze mają zabezpieczenia chroniące go samego przed uszkodzeniem --> patrz instrukcja. I nie są to tylko symbole bo robi to każdy producent we własnym interesie aby sprzęt nie wracał mu do naprawy/wymiany. No ale awarię się zdarzają i Twój przypadek o ile prawdziwy to po prostu przypadek.

Tu rozchodzi się o to co ten zasilacz daje na swoim wyjściu np. stabilność napięć, tętnienia, kultura pracy i tu swoją przewagę pokazują sprzęty z wyższej półki, które nabierają dodatkowego sensu w przypadku właśnie najlepszego sprzętu dla pasjonatów, którzy potrafią z tego skorzystać.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Właśnie odebralem 2080 gaming x trio i wielkie to bydle, do tego stopnia że sprawdziłem w necie wymiary mojej obudowy w obawie czy ta karta się zmieści.

No i maksymalna długość karty we fractalu meshify c to 315mm z przednimi wentylatorami, agaming x trio ma 327mm i zonk :D

 

Jestem teraz na wyjeździe i dopiero w poniedziałek sprawdzę ale czytałem na necie jak inni sobie z tym poradzili montujac na front 2x 120mm i dolny wentylator dajac na sam dol tak żeby karta opierała się o jego górna część, co w efekcie daje naturalna podpórkę pod długa, ciężka kartę żeby nie opadła

Link to post
Share on other sites

Dobry motyw, jednocześnie masz anti-sag oraz wentyl wieje prosto pod wentyle GPU.  :D

 

A teraz wystawiaj łapy <bierze linijkę do ręki>, będzie kara za nie sprawdzenie podstawowej czynności!  :evil:

 

Ja jutro powinienem dostać swoją FTW3. :) Chyba że kurier spartoli. 


Właśnie instaluje drivery RTX'a. 

 

Pierwsze spostrzeżenie:
1) W Fractalu Define R6 jest lekki sagging, ale nawet troszkę mniejszy niż na RX 580 Nitro+ pomimo tego że karta jest dłuższa i trochę grubsza. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Właśnie instaluje drivery RTX'a. Pierwsze spostrzeżenie:1) W Fractalu Define R6 jest lekki sagging, ale nawet troszkę mniejszy niż na RX 580 Nitro+ pomimo tego że karta jest dłuższa i trochę grubsza.
Wrzuc zdjecia jak karta sie prezentuje :)
Link to post
Share on other sites

To powoli badając organoleptycznie i starając się być obiektywnym.

 

1. Wygląd karta robi wrażenie BEHEMOTA. Jest bardzo dobrze wykonana... poza ledami, które widać bokami... chamsko widać świecące diody. Nosz jak w zabawce od Huaoeo Kogośtam Suetunga z Chin.  :rotfl:

A tak to badass.

 

2. Sagging występuje, ale jest minimalny odziwo. Byłem pewien że karta siądzie w slocie, a jest lepiej niż w przypadku np. dużo mniejszego RX 580 Nitro+.

 

3. Kultura pracy... przy 1500rpm karta niesłyszalna w ogóle. Nitro+ wydawał odgłosy jakby łożysko w skrzyni biegów miało paść (nie były to łożyska wentylatorów, tylko beznadziejne zawirowania - słabo zaprojektowane). Kozacko. :) 

Ustawiłem swój własny profil dla fanów. Ultra cichy, bo mam paranoję ostatnio na tym punkcie. Case-fany operują na poziomie 300 do 750rpm. Jedynie cooler CPU ma prawo wejść na 100% przy 70*c (czyli nigdy). Można je zobaczyć poniżej.

 

4. OC tylko wstępne. 2000*8=16000Mhz chyba nie przebiję... ofc. micron. Ja uwielbiam ich SSD ale na karcie to ja poprosiłbym o Samsunga...  :rotfl:

 

5. W World of Warships wcześniej RX 580 pocił się na 80-99% GPU usage. Obecnie jest... 30%? Karta nie przebija 50*c i chodzi tylko jeden z 3 wentyli na super niskich rpm... czyli de-facto pasywnie (300-500rpm na jednym wentylu nie nazwę trybem aktywnym).

 

6. Na minus wydajność 4 pinowego gniazdka PWM. Dwa Silentwingi 1000rpm to już dla niego za dużo... :/ spróbuję jeszcze coś pokombinować tutaj.

 

evga1png_qswxrsh.png

evga2png_qswxrsr.png

evga3jpg_qswxrsx.jpg

evga4jpg_qswxrsn.jpg

 

Ta naklejka była naklejona na boku z ledami EVGA GEFORCE RTX 2070. Znalazłem dla niej inne miejsce bo szkoda mi było wyrzucać, hah.


Muszę wymienić też tego cpu na 3700X, bo GPU minimalnie się dusi. Ewidentnie to widzę. Jest to margines 1-2% ale dostaje mózgowstrząsu wiedząc że tracę punkciorki w benczmarkach. 

 

Firestrike Ultra

https://www.3dmark.com/fs/20110294

Firestrike

https://www.3dmark.com/fs/20110255

 

Wstępne stabilne OC. Walnięce na pałe +100Mhz i 1938 na memach.


EDIT:

Sesja w Metro Exodus. RayTracing bez DLSS (na maksa). Gra na maksa bez hairworksa.

 

GPU Temp max 70*c, average 66*c. Max RPM 1100, average 980rpm. Kozacko. 

 

I mam ciągle więcej FPS niż na Radeonie 580 bez RT i na ustawieniach oczko niżej. Lol.


Device ID mówi mi że mam rdzeń TU104-410, czyli ten nowy high-binned. 


Edit: 2070Sftw3_qswxnha.gif

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Właśnie odebralem 2080 gaming x trio i wielkie to bydle, do tego stopnia że sprawdziłem w necie wymiary mojej obudowy w obawie czy ta karta się zmieści.

No i maksymalna długość karty we fractalu meshify c to 315mm z przednimi wentylatorami, agaming x trio ma 327mm i zonk :D

 

Jestem teraz na wyjeździe i dopiero w poniedziałek sprawdzę ale czytałem na necie jak inni sobie z tym poradzili montujac na front 2x 120mm i dolny wentylator dajac na sam dol tak żeby karta opierała się o jego górna część, co w efekcie daje naturalna podpórkę pod długa, ciężka kartę żeby nie opadła

Wrzuć zdjęcie po zamontowaniu. :P

Link to post
Share on other sites

No mnie to zaciekawiło bo zwykłe RTX'y miały jakiś wyższy procent awarii na początku swojego istnienia i ciekawe czy nie podobnie będzie tym razem.

 

 

 

 

 

To guzik wiesz. Nawet dużo tańsze firmowe zasilacze mają zabezpieczenia chroniące go samego przed uszkodzeniem --> patrz instrukcja. I nie są to tylko symbole bo robi to każdy producent we własnym interesie aby sprzęt nie wracał mu do naprawy/wymiany. No ale awarię się zdarzają i Twój przypadek o ile prawdziwy to po prostu przypadek.

Tu rozchodzi się o to co ten zasilacz daje na swoim wyjściu np. stabilność napięć, tętnienia, kultura pracy i tu swoją przewagę pokazują sprzęty z wyższej półki, które nabierają dodatkowego sensu w przypadku właśnie najlepszego sprzętu dla pasjonatów, którzy potrafią z tego skorzystać.

 

nie rozumiem do czego pijesz, ale moim zdaniem jeżeli w miare markowy 550W zasilacz firmy antec nie podołał takiemu zestawowi to kupowanie zasilacza gorszej firmy i to 500W do bardzo podobnego kofigu to proszenie się o kłopoty. Może to był nieszczęśliwy wypadek ale zasilacz wylądował w koszu i dobrze że miał te wszystkie dobra służące ochronie bo nie zabrał ze sobą reszty sprzętu. Lepiej dopłacić te pare zł do lepszej opcji i mieć spokojną głowę.

Link to post
Share on other sites

 

 

Revenant, mógłbyś zrobić undervolting na swojej evga i podkrecic karte, a nastepnie porownac temperatury, zuzycie pradu i fps STOCK vs UV+OC?Według tego filmiku i komentarzy ludzi, temp i zuzycie pradu zmniejszylo sie drastycznie, a wydajnosc wzrosla


Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

Nie mam możliwości UV w Evga Precision X. 

 

Prędzej wolałbym sprawdzić czy zbliżę się do 2200MHz na +100mv.  :evil:

 

W tym filmiku koleś stracił parę FPS żeby zmniejszyć TDP. Nie wiem jaki w tym sens, bo chłodzenie to i tak się nudzi na tej karcie. :| 

Nie po to kupuje się topowe AIB, takie zabiegi robi się na referentach lub tanich AIB. 

 

Pomiędzy tymi 1100 a 900rpm nie będzie żadnej różnicy. U mnie dopiero minimalnie słychać fany od 1500rpm (ale jest to bardzo przyjemny dźwięk, nie irytujący jak w Nitro+), a max osiągają wg. mojej tabelki 1100-1150rpm. 

 

Nie mam chyba save'a na PC w tej misji w Crysisie 3, mam pierwsze 3 albo 4 misje. :< 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Myślałem, że korzystasz z msi afterburner :P
Tak tylko pytam jakie by były efekty i czy ma to sens. Na filmiku koleś zrobił samo UV + obniżył zegary, dlatego ma niższy fps, a w komentarzach ludzie piszą, że zrobili UV + podbili zegary i sama karta pobiera mniej energii niż stock, jest chłodniejsza i lekko wydajniejsza co akurat ma sens.

Przetestuję w poniedziałek na własnej skórze :D (nie mogę sie doczekać)

Link to post
Share on other sites

 

nie rozumiem do czego pijesz, ale moim zdaniem jeżeli w miare markowy 550W zasilacz firmy antec nie podołał takiemu zestawowi.
A no do tego, że to był pewnie przypadek losowy i równie dobrze mogło się to stać na 1kW seasonicu. Argument na zasadzie "ja wiem, bo mi się to czy tamto" jest żadnym argumentem, bo równie dobrze można by argumentować, że zasilacz za 100zł z czarnej listy jest super wyborem, bo mi bez problemu działa od 20 lat.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...